Do jakého věku dávat UM po ukončení kojení?

janazzz
28. kvě 2014

Holky, mám dotaz. Synovi je korigovaně 9 měsíců a pomalu končím s kojením. Plánuji, že budu kojit cca do 10, 11 měsíců, uvidíme... Mám ale dotaz - pokud skončím kojení, do kdy potřebuje dítě dokrmovat UM? Zatím UM nikdy neměl. Byl plně kojený plus příkrmy - zeleniny, ovoce, kaše... Jednou denně má mléčnou kaši, jednou za čas jogurt, takže po ukončení kojení asi nějaké mléčné výrobky (zřejmě UM) potřebovat bude, ne? V jakém množství a v jaké formě je to nejlepší? Děkuji.

raada
5. čer 2014

Podle naší pediatričky: kojit do roka a pak mléčné výrobky a plnotučné kravské mléko - lepší prý z přírody, než uměliny, je to prý jen reklama.

petapete
5. čer 2014

@pivonka2 promiň, ale pobavil mě argument "...kdyby to byl hnus, děti by to nepily, nejsou blbý...". Vezmu-li to do extrému - Myslíš, že např. Fast food, limonády, sladkosti, pestrobarevné bonbony,... jsou kvalitní/zdravý/ne hnusy? Jsou teda ty děti úplně blbý, že drtivé většině tyhle věci chutnají? 😉 to jen k té víře v "chytrost" (nejen) dětí k výběru kvality...

K otázce - osobně si myslím, že dávat UM do tří nebo více let je zbytečný, lépe se zajímat o stravu a to, jak to funguje a nabídnout kvalitní, pestrou stravu - ta ty potřeby pokreje minimálně stejně dobře jako doplnění UM. Podle mě je to pro ta starší batolata opravdu zbytečné a jen a pouze marketingový tah a dobře cílená kampaň výrobců... Tím neříkám, že občasné podání dítěti ublíží, ale nespatřovala bych ve flašce UM všespásu a instantní způsob dodání "potřebných živin"... Mmj. se už objevují studie o hypernutrici dětí - ty UM ve snaze být v konkurenci nejlepšími jsou nacpaný vším "nutným" až moc a jsou výživově dalece převyšující potřeby dětí... Což je v kontextu narůstajícího počtu obézních dětí poměrně varující statistický údaj... Takže bych to brala podle situace a s rozumem - pokud se odstaví od kojení brzy (před tím rokem), nebo kojení z jakéhokoli důvodu u kojence nelze, je Um možností volby. Pokud dítě dokojím po roce a už má stabilní příjem slušného sortimentu potravy, neřešila bych už nijak extra UM... U Lukáše jsme to tak měli, po roce dokojeno, UM jsem zkusila pár druhů - vzorky od kamarádek atd., nechtěl to, tak si holt vystačil s kaší a jogurtem, sýrem, (konzultováno i s pediatrou, schváleno🙂), Fíďa je (sic spíš už jen pro legraci) kojenej dodnes, takže tam jsem to neřešila vůbec...

pivonka2
7. čer 2014

@petapete V pokud to dáš do souvislosti s fastfoodem, pochopitelně to jako dementní argument zní, ale o tom řeč nebyla.

kmotrice
7. čer 2014

já dávala UM do 15 měsíců a pak už normální mléko a výrobky z nich