Jak dávat novorozeněti umělé mléko?

drosea
10. čer 2014

Ahoj holky, mám problém. Mám třítýdenní miminko, nevytvořilo se mi mlíko, takže jsme od porodnice na UM, ale stále v tom tápu. Nejdřív jsem se snažila rozjet laktaci jak se jem dalo, no nezdařilo se. Takže- malý nepřibírá, z flašky vypije tak polovinu než by měl, sací reflex má, ale je líný. Vypije mi tak 20ml, pak nechce, ale za chvíli brečí, a chce znova, takhle to jde celý den. V noci se vůbec nebudí.
Prosím vás, potřebovala bych nějaký polopatický návod, jak dávat takhle malému mimi umělé mlíčko. Jen slyšim, že by měl vypít zhruba půl litru denně- je to 140 až 150 ml za den na kg hmotnosti. Jak to mám do něj dostat, když nechce. Doktorka mi opakuje jen tady tohle. Dneska říkala, že se UM musí dávat min po 3 hod, nebo se mu způsobí bolení bříška a horečka, a když je mezi tim nervozní a brečí, tak feniklový čaj od Hippu- může prý až 100 ml dvakrát denně. Ale když mi i UM vypije sotva 60 ml?
Stále s tím bojuji, on pořád brečí, já nevim co s ním, jak ho nakrmit, utěšit.

lv
10. čer 2014

Jinou flasku, jinou teplotu, jiné misto, jinou polohu u krmeni, vychytat kdy není příliš unavený, jiné mliko, v noci bych budila, dokud nebude prospívat. 20ml je fakt malo, možná nechat odříznout, odpočinout par minut a zkusit zas.

lucka662006
10. čer 2014

Ahoj, 3 tydennimu mimi fenyklovy caj? To jsou asi nejake zastarale metody.... A UM ad nemuze zpusobit horecku! Zkus jinou savicku a nebo jine UM, take jinou polohu, napr. na boku na posteli vedle Tebe, tak se deti rady koji, treba to zabere. Nas maly esnasi polohu v klubicku...

eldrag
10. čer 2014

davala bych UM po 3 hodinach co vypije + i vnoci budit pokud peřibírá, caj v tehle vedrech (fenykl kvuli prdikum ) ano nebo jen vodu pokud potrebuje jen cucnout mezi kojenima. Krmit z lahvičky tak aby to co nejvic připominalo kojeni, a zkusit jine savičky. třeba je tahle proste "divna"

drosea
autor
10. čer 2014

@lv no právě takhle to jde celý den- vezme trochu, odříhnout, odpočinout a za půl hodiny si vezme zase trochu, zase odpočinek, co mám dělat, jak ho to naučit, aby pil pravidelně a hlavně pořádně? žádné krmení po třech hodinách se teda konat nemůže, a jestli to stačí strávit?

somalicats
10. čer 2014

Někdy pomůže savička, která "líp teče" - některá mimča jsou línější a nechce se jim tahat. Plus záleží i na UM, ta speciální UM (třeba protikoliková, ublinkávací) jsou hustší a klasickou savičkou špatně lezou. Doporučovala bych ozkoušet savičky, který typ mu "sedne", a postupně natáhnout interval na ty 3 hodiny. Čajem bych ho moc nenalévala, zvlášť pokud nepije moc UM, protože se tou vodou zaplácne a pak nebude chtít mléko. Jen pokud bys viděla, že má fakt žízeň (sucho v pusince) v těchto vedrech, tak trochu čaje nebo lépe vody dát. Těch 200 ml čaje na den je ale příliš, standardně se doporučuje max 50 ml/den u takhle malých nekojených dětí.

jija
10. čer 2014

@drosea syn byl od narozeni taky na um, caj jsem zacala davat az s prikrmy a musim rict, ze teprve horko loni v lete ho v 8 mesiich naucilo pit, do te doby pil tak 50 ml, takze pani dr ma asi velkou fantazii,'mozna by nebylo od veci zapremyslet i nad jeji vymenou, hlavne kdyz maly nepribira a ona Ti radi caj, ja dcerku kojim a pribira malo a tak mam caj od dr zakazany
Uplne souhlasim s i @somalicats zkus lahvicku co lip tece, treba syn byl savec a sal pekne, dcerka oproti tomu saje min a z lahvicek co pil syn neumi nic vytahnout a z tech co jsme u neho nemohli pouzivat protoze ho topily ona pije, protoze ji to tece akorat a intervaly bych taky zkusi.a natahnout, ale mozna ted mate rustovy spurt tak to jen tak nepujde, syn pil krasne po 3 hodinach, ale v obdobi spurtu pil i treba co 2 hodiny i driv

hedusska
10. čer 2014

zkus změnit třeba dudák na lahvičce, nemusí mu vyhovovat...my jsme od začátku taky na UM a ted ve 3 týdnech papá cca 100 ml po třech hodinách..a mezi tím na fenyklový čajík na napití
@lucka662006 když je miminko na UM tak musí pít mezi tím neco jiného. To není jako mateřské mléko že se u toho i napije a nemá žízen, po UM žízen je... 😉

ilonne
10. čer 2014

@hedusska Nemusi, taky jsme nedavali a mala byla od mala na UM. To je prezitek z dob minulych.

paracka
10. čer 2014

Necetla sem to cele ale syn narozeny v srpnu a k um mel i fenyklovy caj

hedusska
10. čer 2014

@ilonne nam to bylo receno i doktorem. A to rozhodne neni pan z dob minulych. Mame fenyklovy caj co je vhodný od prvniho tydne. A kolikrat za den se rada napije, nevydrzela by do dalsiho jidla

ilonne
10. čer 2014

@hedusska No vidíš a mě bylo zase doktorkou řečeno, že se tím zbytečně zaplácne a nebude pít UM. Nebyla velky jedlík. Pokud by samozřejmě byla hladová, dávala bych jí ho, ale jinak je to zbytečné zatěžování ledvin. U dnešních UM už další tekutiny nejsou potřeba. Ale co doktor, to názor.

ija1
10. čer 2014

@drosea urcite zkusit jinou flasku, deti miluji Lovi flasky, hezky tecou, nebo nase mladsi ma NUK...ale starsi dcera chtela jedine Lovi......... a pokud nezafunguje, tak jedine zmena mlika.......deti hodne miluji sunar, ma sladkou chut........
jinak my davame cajcek, ale spis jen vodu na zizen, a to jen po troskach......... treba po 10ml.....

lv
10. čer 2014

@drosea odpovídám, na to, co jsi mi psala..jestli to dokáže strávit vidíš jen ty, jestli má-nemá koliku=bolení bříška. Obecně s to doporučuje, krmit po 3h, ovšem mé děti měli nastavené krmící hodiny po 1,5h..ono to v 6nedělí fakt hapruje, je to těžké..zkus co jsem psala,i jiné um..., miminko s vlastně učí jíst, což doteď nemuselo, ty taky..

somalicats
10. čer 2014

@ilonne Nepaušalizovala bych tolik s tím čajem. Ono to UM nemá tu "řídkou" fázi jako MM, takže na zahnání žízně zvlášť ve vedrech kolikrát nemusí UM stačit. Hodně záleží na tom, kolik to dítě vypije - třeba moje děti pily hodně přes ty tabulkové hodnoty, srovnalo se to až tak kolem 4. - 5. měsíce, starší dcerku jsem měla na konci července, takže tam jsem ve vedrech čaj musela přes den občas dát, mladší dcerka je prosincová, takže tam nebyl čaj tak často potřeba, protože těch tekutin měla dost. Nicméně je fakt, že se s tím čajem musí šetřit, obzvlášť ve chvíli, kdy je kratší interval mezi krmením. Dětem, které pijou míň, je dobré trochu čaje v těch teplech dát.

gepe
10. čer 2014

@hedusska @ilonne nase mala byla na UM plne od konce sestinedeli az do sedmeho mesice a zadny caj ci voda k tomu. Zadna dehydratace, ci cokoliv jineho, vcetne hladkeho prubehu reakci po ockovani. Narodila se 48cm, 2700gr porodni. Vyborne prospiva a to tak, ze uz v pul roce prerostla lecktere vrstevniky.
Souhlasim s @ilonne a to i ma doktorka ma ten nazor, vcetne nazoru co mam od laktacni poradkyne i od lidi z novorozeneckeho JIPu.
ps: mlada po um nikdy neziznila, spis si vzdy spokojene krkla a usnula 😀

somalicats
10. čer 2014

@gepe Jo jo, po UM jsou ty děti tak nějak větší... 🙂. Jinak ale znova opakuju - čaj či voda je individuální - někdy ty děti žízeň mají a pak klidně dát - ono toho čaje stačí kolikrát tak 20 - 30 ml na zahnání žízně. Rozhodně to není o tom cpát děcku čaj mezi každým krmením. Ono pak ani s příkrmy kolikrát netřeba, zvlášť když se dá mrněti polívka - taky tekutiny... Ale ta vedra jsou náročná i pro ty prcky a často se stane, že nemají takový hlad, takže mlíka vypijou míň, ale čaj si na žízeň dají... Koneckonců ani my dospěláci v těch vedrech nemíváme tolik hlad 😉, ale spíš žízeň....

pidisek
10. čer 2014

Hlavne v noci budit!!!!! Musí jist po 3 hodinách, je to jeste prcek ...
My zacali dost celou noc az cca v 2,5 měsících

claire90
10. čer 2014

Zkusila bych jinou lahev, resp. savicku, pripadne zmenit UM. Maly se treba spatne pilo z Avent savicky, s Mam nemela problem. Co se mnozstvi tyce, tak jeste v nejakych 5ti tydnech mi pila max. 60ml na davku po 3-4hodinach 😉 v noci jsem nikdy nebudila, byla bych rada, kdyby spala, alespon pak clovek nemusi odnaucovat nocnimu krmeni, ale budila se mi vzdycky i v noci, ted ji je rok a stale na 1-2mlika vstane. Caj v tech vedrech bych klidne davala, mala taky dostavala od zacatku ty detsky cajiky, jinak se ji hur kadilo, ale vic um by mi nevypila, protoze by nemela hlad.

drosea
autor
1. črc 2014

Mám ještě jednu otázku- malý mi už hezky pil, z Avent lahve a s novorozeneckym dudlíkem, 90 až 120 ml UM 6x denně. Najednou asi posledni 3 tři při krmení jakoby "blbne"- pořádně nevtáhne savišku do úst, mléko prská, teče mu z koutků ven, takže nasaje hodně vzduchu a pak má problémy s prdíky, a vypije zase jen tak 60 ml s přestávkami na odříhnutí. Je mu šest týdnů a stále používáme stejnou savičku. Co se mohlo stát?

aalleennkkaa7
1. črc 2014

My jsme s dcerou zápasily taky. Krmeni tak hodku a maxiimalka co vypila byla 150 ml nekdy v roce. Ted je ji rok a pul a ji stale po dvou hodinach, takže bych to s těmi tři hodinovými intervalu neresila. V noci jsme ji budili, sama by se nevzbudila. Pak mi kamarádka poradila krmit ve spaní a to fakt pila nejlíp. Chce to pevne nervy, někdy pomůže i tatínek, oni s nimi jedí nějak lip.

cikado
1. črc 2014

@drosea Neudělala se mu v té sávičce třeba větší otvor? Ted mu to teče třeba rychleji a proto to plive ven?

zuzana_ka
2. črc 2014

@drosea Malá byla od tří týdnu na láhvi a nechtěla kde jaký dudlík, brala jen ty nejobyčejnější a nejměkčí. Čím víc tvarovaný, tím bylo po něm prd. S dudlíkem a láhví od aventu měla taky problémy z ničeho nic. Opravdu se nám osvědčili dudlíky z drogérky za pár kaček, než ty hyper super ultra dokonalé....

Jinak Sár i ve svých 11m se loudá u pití. Tchýně prej dudlík má malý otvor, že je potřeba zvětšit, určitě jí to unavuje, ale když jsem tchýni ukázala obrácenou láhev dnem vzhůru, že to mlíko teče proudem, tak opravdu naznala, že sárinka se s tím loudá.

pavlusa01
23. črc 2014

Já si myslím,že třeba by změna mléka nebyla špatná,třeba mu nechutná......Ale časté střídání,nedoporučují....Také to může být savičkou,my máme pro malou sunar complex a lahvičky mam a savičky také.......A malá mi vypila v pěti měsících 90 ml...sotva....Jestli malý přibírá,tak to není málo....A to mléko je fakt lepší dávat v intervalech 2,5 až 3 hodky nejdříve,časté krmení ji zapřičinuje bolesti bříška. Ale každé miminko je jiné a také mu vyhovuje něco jiného....