Kolik dávek umělého mlíčka za den 2 měsíčnímu dítěti?

lumat
11. dub 2011

Ahoj, měla bych otázku - kolik dávek UM za 24 hodin má vypít 2 měsíční dítě? Podcenila jsem laktační krizi a teď bojujeme s mlíčkem. Zkuším odstříkávat a odstříkané mlíčko nám vyjde za 24 hodin na 3 dávky a tak 4 dávky máme UM. Bojím se abych malou nepřekrmovala. Na 1 dávku UM či MM vypije tak 120ml. Váží 3.720g a má 7 týdnů. Pauzu mezi jednotlivými dávkami má ale i pod 3 hodiny. V jedné knížce se dočtu, že dávek UM je v tomto věku 6 za den, jinde 8 za den a že by mimčo mělo jíst po 4 hodinách, ale taková pauza se nám nedaří. Proto si myslím, jestli při prvním breku a neklidu malé si to hned nevykládám tak, že má hlad. Děkuji vám moc za odpověď.

hojda
11. dub 2011

Myslím, že by to mělo být v rozmezí 120 až 180 ml na 1kg hmotnosti dítěte celkem (průměr se uvádí 150 ml na kg hmotnosti), ale nevím to na 100%, už je to přece jen nějaké doba, co jsem to akutálně potřebovala vědět, tak ještě raději ověřit. Nebo si zavolej k dr., nebo případně laktační poradkyně, ty ti řeknou co a jak. Třeba tady:

http://www.kojeni.cz/poradci.php

veruska007
11. dub 2011

My měli v průměru 7, výjimečně až 9.

helulela
12. dub 2011

já teda kojila, takže to nemám tak nastudované, ale myslím, že 7 dávek denně není moc, malá by se určitě překrmit nenechala. Co se týče intervalu, nestresovala bych se, že nevydrží 4 hodiny, 3 jsou tak akorát. A jen poznámka - jestli plánuješ i dál kojit, zkus ji spíš často přikládat než odstříkávat. Já vím, že to děláš proto, abys nashromáždila nějakou větší dávku a taky měla přehled, kolik malá vypila, ale aby ti pak kojení neodmítala.

barevka
12. dub 2011

Tak my byly na UM od 14 dnů a řídili jsme se údaji na krabici od mléka. Když ještě kojíš, asi bych dávala nižší dávku UM, ta víc zasytí. V tomhle věku je 120 ml +/- v pohodě. Třeba na Nutrilonu píšou, že ve věku 2-8 týdnů, by měli vypít cca 670 ml za den a to v 6 dávkách. Takže já myslim, že jedete dobře 😉 Pokud pije ještě od tebe, musíte si vykoumat nějaký systém, je to na dlouhý lokte. Ale bejt tebou, tak to zase tak moc neřešim. Co ti vypije z falšky tak jí dej, když nechá, nechá. Ona si to zase vezme z MM. My jsme teda z UM trochu baculky, ale i Dr. říkal, že to není nic strašnýho Hlavně aby byla v pořádku a zdravá, to je nejdůležitější!

k1000
12. dub 2011

ahoj,myslím,že si vedete dobře!!!!Miminka si sami řeknou kolik mlíčka chtějí,vůbec se neřiď tabulkama.Každé mimi je jiné!!Mě v porodnici řekli,že mám kojit když mimi chce a né dodržovat interval 3nebo 4h.Tak to je i u UM.Hlavně,že bude mimi veselé a zdravé!!!! 🙂

smecka
12. dub 2011

Nesouhlasila bych, že si miminka řeknou sami. To platí u mateřského mléka, ne však u UM. Je potřeba zkoušet, začít raději s míň ml UM a dle potřeby miminka najít tu správnou dávku. Po UM se mnohem víc přibírá a velké přírustky miminku neprospívají.

Já přikrmuji zhruba od 2. týdne. 2 měsíce měl min. týden a dávám 6x denně 110ml, před příkrmem UM vždy nakojím, ale po půlhodině kojení si vytáhne pouze 15-20ml. UM dávám min. po 3hod., kojím tak 7x denně, záleží jak malý spí či ho něco trápí.

V knížce Velká kniha o mateřství jsou následující rady:
Jedna dávka mléka by neměla přesáhnout 30ml na 1kg dítěte a celková dávka stravy by neměla přestáhnout 1/6 váhy dítěte.

sarlotta
12. dub 2011

denní dávka 24hod má být minimálně 120ml na 1kg váhy dítka... pokud jsi doteď kojila krm jak si malá řekne a zkoušej dál kojit, přikládej aspoň malou k prsu a pak klidně dokrm UM, ale přikládej, mlíčko se rozjede 😉
ve 2měsících bych dala tak 100ml na jedno krmení maximálně po 3hodinách, ale minimálně po 40minutách.
Nakonec na to přijdeš, chce to zkoušet 😉

jop
12. dub 2011

bohužel je to natolik individuální, že ti asi nikdo nedokáže poradit. Syn vypil asi tak 1/3 toho, co se doporučuje a prospíval uplně normálně, jenom já jsem byla na nervy, že pije málo. Takže se neřiď tabulkama a zkoušej, co vyhovuje vám.

hansed
14. dub 2011

Ahoj, já bych to neřešila na počet dávek, ale na množství vypitého mlíčka... podle etiket UM by v 2. až 3. měsíci mělo miminko vypít tak 800 až 1000 ml.... když mi třeba dcera ublinkávala, snížila jsem množství mlíčka v jedné dávce a zvýšila počet dávek za den....
řiď se množstvím vypitého mlíčka, pokud chce jíst po 2 hodinách, nech ji, může mít spurtík....
pokud se ti to nezdá, zkus jí při neklidu, zabrečení apod. dát dudlíčka.... pokud ho používáte 😉 pokud si ho nechá, hlad nemá 😉

veronikaka
14. dub 2011

@lumat Nesrovnávej kojeni s UM, je to úplně něco jiného. Malá je na UM od narození a ve 2 měsících měla 8 dávek za den - nejdříve po 2,5 hod - nejlépe po 3 hod. Určitě ne dříve .... Taky bych počítala 150-180 ml/kg/den. Všechno jsem vždy konzultovala s děts.lékařkou. Podle etiket bych se neřídila - malá pije mnohem méně než je uvedeno.