Kombinace kojení a umělého mléka. Máte zkušenosti?

tadysek
14. bře 2011

Krásný den přeji všem, a měla bych na vás dotaz. Máme 5 měsíčního synka a jelikož mu od čtvrtého měsíce nestačí jen kojení tak přikrmujeme nutrilonem jednou někdy dvaktrát denně. Od té doby co tohle praktikujeme, má bolesti bříška, velké prdíky a je dost brečavý...Nevím zda je to souhra náhod, nebo je to kombinací mateřeského mléka a UM.. Prosím o radu a vaše zkušenosti🙂.

vurstice
14. bře 2011

Ahoj,já malého dokrmovala asi od druhého měsíce...S prdíky problém vůbec nebyl, 😉 jen spíše jak si malý zvykl na flašku nechtěl už k prsu..taže pozor na to ,do měsíce byl s kojením konec ☹

tadysek
autor
14. bře 2011

Děkuji za zprávu, jinak je to přesně jak píšeš, to jsem nenapsala, v noci kojíme z prsa, ale přes den ho syn odmítá a musím odstříkat a pak dát mlíčko do lahvičky...Prdíky máme šílený☹

kalo
14. bře 2011

My měly ten samý problém, když jsme přidaly UM, malá měla z Nutrilonu bolení břicha. Přešly jsme proto na Nutrilon HA (hypoalergenní), ač žádný z nás alergik není, naše DR.nám ho doporučila, protože je v něm kravská bílkovina rozštěpená a tudíž lépe stravitelná...Zkuste 😉

simonceli
14. bře 2011

Ahoj, já malou dokrmovala první měsíc Nutrilonem a měla šílené bolesti, pak jsem jen kojila a od 5. měsíce zase dokrmování. V tom prvín měsíci jsem po 14-ti dnech dala Bebu a bylo to lepší. Ale potom páteém měsíci už byla v pohodě. Dokrmovala jsem bebou a kojila a na žádná bolení netrpěla. Ještě jsme teda dávali asi do 8. měsíce probiotické kapky Bio Gaia

caramilla
14. bře 2011

Na UM může být alergie, takže to může souviset. Možná nepomůže ani změnit UM. Konzultovala bych to s pediatrem/pediatričkou a pokud mu je 5m a nedělá mu UM dobře, tak bych možná začala se zeleninou. Někteří pediatři dovolují už od 5. m. Doporučuju po špatných zkušenostech s mrkví na začátek dýni hokkaido🙂

vurstice
14. bře 2011

No mně odstříkávání moc dlouho nevydrželo,je pravda že jsem se tomu potom už dost nevěnovala...Laktační poradkyně mi poradila,pokud chceš co nejdéle kojit ,tak opravdu přisávat k prsu když je mimi rozespalé,to se pěkně přisaje a zkoušet i přes den .Já to potom vzdala,jelikož syn tak vřískal,že jsem z toho byla akorád nervozní už předem jak to zase dopadne... ☹ Ještě snad pokud už pije z lahvičky ,zkus čajík na prdíky ten už můžete a nebo jsou dobré i nějaké kapky,mně je napsala doktorka,ale my naštěstí nepotřebovali... 😉

tadysek
autor
14. bře 2011

Děkuji všem moc za radu. My máme nutrilon comfort pomáhájící při zácpách a kolice....takže jseme si tak nějak myslela, že je to ten nejlepší co může být☹, každopádně zkusíme změnu
Jinak bio gaia taky dáváme, plus sabsimlex no a k tomu já skoro nic nejím...☹

tadysek
autor
14. bře 2011

@kalo manžel ted hypoalergenní koupil, tak uvidíme, každopádně děkuji za radu, ty jsi zároveň i kojila?

kalo
14. bře 2011

@tadysek kojila jsem..do 8 měsíců. A začaly jsme přikrmovat asi ve 4m, protože se dr.zdálo, že málo přibírá. Teď jsem si vzpomněla, že jsme měly i ten Comfort a ten jí taky neseděl. Pak ten HA. Na obyčejný Nutrilon přešla asi až v 7-8 měsíci...(a pila pak Sunar až do 2 let)

tadysek
autor
14. bře 2011

@vurstice to vřískání je u nás pres den taky ☹ , tak proto radši mlíčko odstříkám do lahvičky a dám mu ho takto vypít...souhlasím s tím, že jak člověk dokrmuje UM tak pak se laktace zhoršuje...Ono odstříkat což mi trvá tak minimálně 20 minut, nakrmit, vyvařit a zase mít znovu nastříkáno je kolotoč...

@caramilla tu dýni jsi vařila nebo koupila někde ve skleničce?

tadysek
autor
14. bře 2011

@kalo já dokrmuji, že syn přibral 400 gramů za měsíc a po jídle ještě řval a usoudili jsme, že asi hlady...
kamarádce mimčo, u prsa většinou usne, což u nás bylo někdy v prvním měsíci a pak už ne...

caramilla
14. bře 2011

@tadysek vařím ji. Objednávám ji u nás v bioprodejně, ale určitě se zeptej ve kterékoliv zeleníně, na objednání by neměl být problém. Dá se koupit i ve skleničce, ale je to hrozně drahý a mám to taky jen bio (to mám 1 ve špajzu, kdyby někdy bylo potřeba).

Jinak pokud miminko prospívá, tak se přikrmovat nemusí. Ale je to těžký. Já jsem měla od 3. měsíce v kojení furt nervy na špagátě, ale byla jsem přesvědčená, že do 6. měsíce nesmím dát UM, protože pak bude s kojením problém. Tak jsem zuby nehty vytrvala a jsem ráda. Ale přesně vím, o čem mluvíš. Jasmína taky po kojení byla neklidná a plakala. Když ale po chvíli zabral dudlík a ona přibývala (tak cca 250 g za měsíc), tak doktor říkal, že hlad nemá. Že dítě, který má hlad, nepřibývá a řve furt🙂 Až ke konci kojení jsem přišla na to, že nejlepší metoda na zvýšení laktace je kojit co 2 - 3 hodiny z obou prsou. Bála jsem se, že budu mít na příští kojení málo, ale za 3 dny jsem měla mlíka habaděj.
Ale to už je teď pro tebe jedno🙂 Zeptala bych se Dr. zda změnit UM nebo dávat zeleninku🙂 To s tím odstříkáváním máš fakt hustý. Já odstříkávám během dne na večerní flašku navíc (večer to Jasmíně prostě nestačí) a i toho mám plný zuby!

tadysek
autor
15. bře 2011

@caramilla děkuji za radu, budeme vařit.-)

jinak holky, musím zaklepat, aby nám to vydrželo, ale dnešek byl bez řevu, najeli jsme na nutrilon HA a moc doufám, že to bude v pohodě a dokonce moje mlíčko má přímo od zdroje a ne odstříkané🙂

děkuji vám všem za cenné příspěvky🙂

vernero
15. bře 2011

Ahojky, my jsem začali od 4 měsíce také přikrmovat UM, dávám Nutrilon a malá je v pohodě. Také jsem bojovala s tím dát či nedát, ale malá mi hodně plakala, kojila jsem co dvě hodiny z obou prsů, nicméně plakala v průběhu kojení i po a to i přes časté kojení, které mi radila laktační poradkyně trvalo 3 týdny, takže žádný růstový spurt, tak jsem dala lahvičku, do dneška máme 2 lahvičky denně, v poledne dáváme zeleninku a ještě dokojíme a malá je spokojená. Takže já si prostě myslím, že naše malá měla hlad, i když mi laktační poradkyně tvrdily, že to není možné...

caramilla
15. bře 2011

@tadysek Moc gratuluju k tomu, že se daří i kojit a nemusíš odstříkávat!!! To je super!

@vernero Ten hlad se pozná podle toho, jestli miminko přibývá nebo ne, když neprospívá, tak není co řešit. Jako laktační rady jsou super, taky jsem se tím řídila, ale musím sama uznat, že když miminko se vzteká u kojení, po kojení ječí a chtělo by ještě a člověk mu nemá co dát, protože nechce začít s UM, protože chce kojit dlouho plně, tak je to fakt na palici a dýl jak 4 - 5 dní se to, podle mě, vydržet nedá. Nedivím se ti, že jsi dala flašku. Já jsem měla naštěstí zásoby MM v mrazáku a spurty jsem řešila takhle. Ale za těch 5 dní se mi vždycky mlíka udělalo víc. Ale teď to je trochu problém, protože jak míň kojim, tak se ta laktace snižuje a Jasmína má pak málo, ale nevím, jak to mám zvýšit, protože ona mi po zelenině už pít nechce. No, snad to byla jen výjimka🙂 Já odstříkávám i v noci, abych laktaci stimulovala.

vernero
15. bře 2011

@caramilla ...no, nevím s tím přibíráním, malá mi přibírala dobře, první spurtík v 6nedělí jsem zvládly, trval fakt ten týden ale to co nastalo v těch 3 měsících fakt spurt nebyl, možná první týden, ale ty 3 týdny byly fakt moc, mě v tom, že malá měla hlad utvrzuje fakt, že jak jsem jí dala lahvičku navíc, tak jsem rázem doma měla spokojený miminko. Čekala jsem, že v poradně mi dětská doktorka bude vykládat, jak nemám pravdu, že malá nemohla mít hlad, jak to tu všichni píší, ale naštěstí máme suprovou "normální" pediatričku, jen řekla "Chudinko malá, oni tě doma trápili hlady" 😀
Samozřejmě kojíme dál, problém s přisáváním nemáme

tadysek
autor
16. bře 2011

Holky, jak se říká nechval dne před večerem a to přísloví nemám ráda, ale u nás to plati 😝

Včerejší noc byla se řevem☹, tak už fakt nevím, ještě si říkám, zda to nemůže být z toho jak jsem si dala dva jogurtíky (bílkovina mlíček k malému) a po dlouhé době domácí bramboračku.....ale já opravdu nejím skoro nic☹

tadysek
autor
16. bře 2011

@caramilla souhlasím s tím, že rady laktačních poradkyň jsou někdy fajn, ale každé mimčo je jiné, my jsme každá jiná a ono vše dát dohromady není vždy jednoduché...

a já si sama v sobě přiznávám, že to je i mnou, protože mám ještě starší dcerku a plno lítání a někdy si uvědomím, že jsem skoro nic nejedla, což se samozřejmě projeví na kvalitě a množství mlíčka...no a někdy jsme ráda, že si dojdu na WC a natož si vařit ☹

caramilla
16. bře 2011

@vernero Jo, jo, souhlas!🙂 Však jsem psala, že rady poradkyň jsou fajn, ale v reálu se ten pláč víc jak 5 dní vydržet nedá🙂 Já jsem pak dávala z mrazáku a odsávala po kojení. Myslím si, že když člověk kojí často a z obou prsů a poctivě to hlídá, tak klidně může dávat UM, že se laktace nesníží. Ale sama teď vím, že udělat ten sunar, je tak strašně lehký🙂 Máme 6,5 m a večer dávám už sunar, taky mi malá hrozně ječela a strašně se budila, což teda tento týden dělá zas🙂 Tak jsem prostě řekla, že už máme půl roku a šup flašku. Ale chtěla jsem jen večer. No ale je to tak težký se udržet, když by si ještě dala a já vím, že stačí hodit 3 odměrky a promíchat🙂))

@tadysek No to máš pravdu, stres a kojení taky moc nejde dohromady☹ Já mám kvůli tomu strašný problémy se spouštěním mlíka. Mám třeba nalitý prso a prostě jsem nervní, něco nestíhám a nebo se bojím, že se nespustí a pak je to fakt problém. Já mám teda jen 1 dítě, ale pracuju u toho už skoro od porodu. Jsem prostě blbej workholik☹

tadysek
autor
16. bře 2011

@caramilla já si dodělávám VŠ takže taky doma blázinec🙂 můžu se zaptat jak velkou dávku odstříkaného jsi dávala?

ted tady zvažuji a taktizuji co a jak vymyslet ☹ a došla jsem k tomu, že zkusím ted dva tři dny jen odstříkat, mlíčko mrazit (abych nepřišla o laktaci) a dávat UM a uvidím zda to bude lepší, zda to je tou kombinací a možná že ne...a pak budu zvažovat další postup 😒

no a jinak první dceru jsem měla po narození tři měsíce v nemocnici a taky jsem odstříkávala, tenkrát ručně...ted mám ruční odsávačku

@vernero jak velkou dávku jsi dávala UM?

vernero
16. bře 2011

@tadysek nejdřív jsem ji zkoušela dávat jen na dojezení, vypila tak 50 ml, pak jsem přišla na to, že nejlíp malé vyhovuje nahradit jedno dopolední kojení plnou dávnou - dle návodu a pak dávám opět plnou dávku 180 ml na noc.

caramilla
17. bře 2011

@tadysek Odstříkaného dávám, kolik zrovna mám🙂 Ve 3m jsem dávala 50 ml, pak se to zvyšovalo. V 5 m tak tu 100 ml. Teď dávám tak 125 ml (6,5 m) + 50 ml sunaru.

Jinak já mám sběrače na mlíko a sbírám si mlíko i z druhýho prsu při kojení🙂

handm
22. bře 2011

@tadysek Ahoj, tak koukám, že nejsme sami... my tedy začali s přikrmováním už v měsíci, protože malej řval hlady po kojení, během kojení byl neklidnej, mrskal se anebo pro změnu usínal, a vůbec nepřibíral. Na porodní váhu jsme se dostali až po měsíci nebo i víc a to byl tedy očistec. Naštěstí pediatrička super, nasadili jsem Nutrilon a malej byl rázem jako vymeněný miminko -spokojený, usměvavý, spinkal krásně..
Ale ty prdy!!! ☹ trápilo nás to asi až do 4. měsíce. Vyzkoušeili jsme uplně všechno (kapky, probiotika, masáže, teplý na bříško, cvičení s nožkama - na prdy jsem fakt expert), pak už jsme byli jen na NUtrilon comfort, z čehož prdy byly dobrý, ale zas měl zácpu paradoxně, takže fakt divočina...jenže já vždycky kojila+dokrmila, každé jídlo dostal obojí..pak jsem jeden čas zkoušela jedno jídlo kojit, další UM.. ale stejně to nepomáhalo a navíc malej řval zas hlady 😝
Jediné co mám pocit, že pomohlo, byl fenyklový čaj, kterým jsem se prolévala já i malej (když tedy neco vypil, snažila jsem se do něj dostat denně aspon drobet) a pak jsme ve finále ted od 5,5 cca měsíce změnili mlíko UM a je po problému... prdí si o 106, krásně kadí (což byl taky u nás dost problém) a je spokojené mimčo...!!!
Dneska si jen vyčítám, že jsem UM nezměnila mnohem dřív - ale bála jsem se, navíc jsem žila pv doměnce, že NUtrilon je prostě nejlepší a Comfort o to víc. Navíc náš prcek tím, jak špatně kadil a byl na NUtrilonu hodně rychle přibral, ted mi přibírá pomaleji... Takže za mě hlasuju pro změnu mlíka anebo opravdu už najet na příkrmy, kaše atd...🙂

tadysek
autor
23. bře 2011

@vernero tak my jsme na tom nakonec dost podobně, dávám dávku umělého malému k obědu a pak na noc🙂. zbytek odstříkávám a dávám moje mlíčko a v noci s kojením problém nemáme to kojíme přímo z prsa...🙂
@caramilla tak já odstříkám na jednu dávku tak kolem 120-130, takže to tak plus minus odpovídá, to jsem ráda...
a jak to prosím fungují ty sběrače?
@handm a jaké máte UM ted? my jsme nakonec přešli na nutrilon HA a musím říci, že je to lepší i když prdíky má stále...na zácpu jsme při nutrilonu comfort taky trpěli a to má být na snadné vykakaní, no nevím u nás to neplatilo☹, pomůže jen štávička ze švestek od hippu, doporučila nám to naše paní doktorka, takže dám malému obden 100ml štávičky a během pár hodinek je plná plínka...a souhlasím s tím, že jsem si taky myslela, že když člověk koupí nutrilon comfort, že nemůže být nic lepšího a ono to tak úplně neplatí... ☹

a s tím proléváním já piju dvakrát denně čas na podporu kojení a dvakrát denně dětský granulovaný čajík od jednoho týdne od Hippu a je to trošku lepší...

holky děkuji moc za rady

handm
23. bře 2011

@tadysek my máme ted DM babylove mléko, tedy už dvojku, bo jsme o kousek větší
štávičku od hippu pije malej taky, denně mu dávám tak 30-50, podle nálady 🙂 Moje dr říkala, že se s tím setkala víckrát, že po tom Comfortu je zácpa, i kdyz tam píšou lepší kakání...
snad vám bude brzy líp!!! Nám tedy taky ohromně pomohlo, že je malej jak čert, otáčí se na bříško od 3. měsíce, snaží se lézt už asi dva měsíce atd.. tak jestli je malej pohyblivej, bude to brzy pryč.. dávej ho hodně na bříško,a t si ho masíruje 🙂

caramilla
23. bře 2011

@tadysek Sběrače jsou takové plastové mističky, které se dávají na prso (je tam jen dírka pro bradavku) a když se z 2. prsu spouští u kojení mléko, tak se to tam zachytává a můžeš to vylít do lahvičky. Pozor, je rozdíl mezi chráničema (mají nahoře dírky na větrání a dole sbírají také mléko, ale u toho se nesmíš nahnout, protože to vyteče) a sběračema (bez dírek). Vyzkoušela jsem sběrače takové celopastové (nevím firmu), Avent (ty jsou úplně na ho...) a Medelu. A doporučuji Medelu - mám z 2. ruky🙂
Tady je odkaz:
http://e-detskysvet.cz/scripts/podrobnosti.php?...

Může ale použít jen ten, komu se mléko z 2. prsu při kojení spouští, někdo s tím vůbec problémy nemá, třeba jen kapku, pak je to k ničemu. Já nasbírám někdy třeba i 50 ml za jedno kojení! (A to je Jasmíně 7m!)

@handm Babylove máme taky, je super! Nejlevnější a ještě bio🙂

kamusek
25. bře 2011

My malou přikrmujeme asi od 4. týdne večer před spaním umělým mlíčkem. Jinak během dne i v noci kojím. Nejdřív jsme dávali Nutrilon, ten nám taky neseděl, malá se po něm neuměla vykakat a taky ji ráno bolelo bříško. Někdo tady na Koníkovi mi poradil zkusit novinku od Sunaru NUTRADEFENSE a ta nám sedí super. Bříško je v pohodě a malá po tom krásně spinká. A něco takového, že by po flašce nechtěla prso se u nás naštěstí nekonalo 🙂

marlin3
28. bře 2011

ahoj holky, protože ve dne v noci kojím co 2 max. 3 hodiny,tak jsem taky teď poprvé zkoušla dát večer Nutrilon,ale naše malá se na lahvičku nějak netváří...jak to šlo vám? 😉 díky

astrinka1
28. bře 2011

@marlin3 ahoj, my jsme na tom podobne. Já jsem sice malého do 5 mesice kojila v noci 1, max. 2x. Od pátého mesice se v noci budi a 2 hodiny , co je ted pro nás děsný, lebo jsme se v noci vyspali. Já jsem skousela nutrilon týden dávat večer . Maly flašku odmítá a nutrilon plive ven. Pak jsem skusila bebu, a dělal to same. Vůbec nevi co ma dělat s tou flaskou a to jsem skusila dvě a vyměnila i dudliky. Nezahrál. Od soboty mu dávám na noc kaši od Hipp a tu basti lžíci . Zatím nesnedl celu porci, tak v noci je to stále stejny. Dnes snědl skoro vše, tak uvidíme. Asi ked zacneme s prikrmami, a skusi další chutě , tak zase skusim flašku.

kristiluky
28. bře 2011

@marlin3 ahojky moj malý je už vačší ale cca v 8 mesiaci som mu začala dávat UM na večer kvoli spánku, tiež bol hore niekedy aj čo hodinu a pomohlo to, teraz ho už kojím len raz nad ránom. My sme nemali problém lebo už odmalinka som mu dávala sem tam cucnút čajík z flašky /poradila mi to detská práve kvoli tomu že deti inak flašku odmietajú, aj ked viem že súčasné odborné články to zakazujú 😝 ale som rada že som poslúchla/ Inak sme na babylove, nutrilon som neskúšala, ale celkovo si myslím že 4.-5 mesiac sú prechodné kedy už deti začínajú byt v noci hladné lebo MM im už tak úplne nestačí, aj my sme mali 5.mesiac prelomový