Má smysl začít v 10ti měsících přikrmovat umělým ml.?

ninouche
6. črc 2011

Ahoj, zajímal by mě váš názor, zda má smysl v 10 a půl měsících začít přikrmovat dítko UM, když MM v posledních dnech přestává stačit, nebo jestli rovnou nahrazovat kojení dalšími jídly. Kojila jsem ještě pořád 4x denně, teď už ale odpoledne mám málo mlíka. Myslím, že nám zůstane ranní a večerní kojení, víc asi ne.
Dcera UM nikdy nepila - do 6 měsíců byla kojená plně, s příkrmy jsme začínaly spíš pomalejším tempem - teď jí pěkně v poledne zelenino-maso/žloutek-přílohu (ale zatím moc nechce kousky, např. rohlík nadšeně žvýká, ale z uhryznutého kousku se mi pak pozvrací ☹ ), večer kaši - tyto dva příkrmy bez problémů a ráda. Ovoce zatím jen málo, jogurt (bílý) samotný vůbec nechce, s ovocem nebo přidanou ovoc. šťávou něco málo sní, ale za "plnohodnotné" jídlo to nevydá. Tak jednou týdně má pribinák, ale nechci jí ho zatím dávat častěji.
1. Má smysl dávat místo 1-2 kojení denně ještě Sunar?
2. Pokud už kojení nahradit radši dalším jídlem, co ještě můžu dávat?
Co místo bílého jogurtu? Může třeba zakysanou smetanu?? Pudink (z tzv. polovičního mléka, tj. půl napůl plnotučné mléoko a voda)??
3. Odkdy dáváte sýr a jaký? Lučinu třeba??
4. Dáváte obiloviny ("zrní" 🙂) a v jaké podobě?
Omlouvám se za obsáhlejší dotaz... naše pediatrička mi moc neporadí, ta mi klidně doporučila dávat už tvaroh a na můj dotaz, zda není do roka brzy, mi řekla, že "jde o překonaný názor"... 😒

hanysek.hanysek
6. črc 2011

Určitě ještě dokrmovat sunarem!!! Těch 700ml by měl ještě určitě vypít. My máme rok a tři měsíce a kromě ostatního jídla by měl vypít 500-700ml, ale vypije klidně i litr mléka ( buď sunar a nebo obyčejné mléko z krabice). Bílý jogurt dávat, my ho míchaly snad půl roku s ovocem. Jinak nějaký jogurt, termix, lipánek nebo pribináček by měl mít každý den, ne jen jednou týdně. Pudink z mléka z krabice jsem dělala hodně často a moc chutnal, takže doporučuju. Takže sunar dávat, mléčné výrobky taky. A ovoce dávat, ať si zvyká na kousání, nedávat jen "kaše". To je můj názor a jak to děláme my.

amallie
6. črc 2011

Nase dcera uz v deseti mesicich normalne jedla, sice neslane a nekorenene, ale rano mliko UM a normalni snidani, pak svacinu ovoce, obed, odpoledni svacinu mlecny vyrobek a veceri chleva s necim, nebo teple jidlo

Kravske mleko v nezakysane forme bych nedavala, tudiz ani pudink, radeji bily jogurt, atp

syll.
6. črc 2011

Malý mi jí pudink strašně rád, ale né z kravího mléka, ale normoš z UM mléka HAMI 2, dávám mu to na večeři, nebo krupici z UM. Spí mi po tom celou noc :o)
JOgurty dávám bílé i ochucené (jahoda, boruvka) HOLANDII, je nejlepsí, hustá! Ale dá si i Activii i dobrou mámu. Sem tam pribináka. Bílý mu moc nejel, tak davam ochucene, a tymu jedou.
Pokud má dítko rádo mlíčko , určitě dávat ještě i 2x denně. U nás je problém, že malý v 11měs. odmíta mlíko, jakékoliv i ochucené, takže ho cpu jogurtama, a z UM delam pudinky a krupice. A´t to do něj nějak dostanu.
JInak je fajn třeba banán s mlíkem rozmixovat a se sušenkama, dobrá sváča.
Ovoce jíme nejvic asi banán občas jablko.

aleskap
6. črc 2011

Nas Matej ma 11 mesicu a sni vse, i to co nema a na co se dosape 🙂) A nijka mu to nevadi. Jinak Sunar, nebo jine UM urcite davat, davat, davat. Mliko musi byt. My ho davame na snidani a vypije tak 300 ml. Jinak jogurty ano, jesti biy nebo ovocny je jedno, hlavne, at jsou v nem zive kultury. Pribinacek, tvarohacek, Lipanek - ten je vyborny, stejne tak jako Matylda. Pudink taky ano, je sladky, deti jej maji rady. Me nase doktorka poradila, ze pres pudink si deti dobre zvykaji na kravske mleko. Syry taky ano, kupuju apetiti smenatnove nebo nejake podobne "lepsi" 🙂 kupuju i syrove tyciky Kidibo, je to od apetita, chytne si je do ruky a kouse a kouse 🙂 JInak pres den ovoce, zelenina, na obed maso, ryba, zeenina, brambor, ryze, testoviny....presnidavka...sem tam nejakou dobrotku, nejcasteji brummika nebo kinder mlecny rez.A na veceri davame kasi Sunarku, nekdy mlecnou, nekdy nemlecnou a sem tam udelam klasickou krupicku z normaniho mlika. Vubec se toho vseho neboj, uvidis, ze chute se miminku meni a rychle si zvyknou na lepsi. 🙂

andelka
6. črc 2011

No, já jsem začala dávat UM na pití od 12měsíců (300ml ráno k snídani), kdy jsem kojila už jen před spaním. Když jsem v 10měsících kojila ještě 2-3x za den (ráno, večer a v noci), tak na pití UM ještě neměl. Ale to mi snědl na svačinu 200g jogurtu a večer 200g mléčné kaše, takže mléčná dávka byla pokrytá. I ovoce a oběd jedl bez problémů, jen snídat začal až v 11měsících. Tvoje malá toho tolik nesní, takže bych UM klidně dávala, i když ještě budeš kojit.
1. jo, dávala bych
2.těžko říct, teď jí skoro všechno, ale něčeho jen trošku, tak bych zkusila třeba víckrát za den jí nabídnout. Jinak třeba rohlík/chleba s máslem, žervé, různé druhy kaší, se zeleninou, ovocem, každému dítěti chutná něco jiného.
Normální mlíko bych ještě nedávala, takže ani pudink a pribináčky aspo. taky ne. Zakysanou smetanu ale klidně.
3. Lučinu, žervé a máslo dávám od 11měsíců odkdy snídá, můžou se už od 9/10 m.určitě.
4. obiloviny dávám buď v ovoci (ovesné vločky) nebo v obědu (pohankové vločky) nebo ve večerní kaši (ovesná, jáhlová, kukuřičná, rýžová, pohanková, špaldová a různé jejich kombinace) No a normální pečivo.

iluss
6. črc 2011

Já bych v UM určitě ještě pokračovala, potřebuje mléčnou dávku a hlavně v UM máš veškeré potřebné minerály a vitamíny.
Já svou dcerku kojila 13 měsíců, pak se mi sama odstavila, tak jsem přešla na UM (sunar) a pije ho flašku ráno a flašku večer dodnes a to jsou jí 2 roky!

hojda
6. črc 2011

UM bych určitě dávála, mlíko potřebuje! Hodně o příkrmech najdeš tady a jsou tam i super tabulky, kdy co dávat.

http://www.kojeni.net/prikrmy.php

honzulka
6. črc 2011

A zkoušela jsi třeba různé ty jogurty?Já klukům dávala aktivii,ale je prý dobrá i Holandia a zkus to opravdu míchat s ovocem,nebo třeba přidat piškoty-já používám ty Sunarky-krásně se rozdrolí třeba do přesnídávky..S těma kouskama bych se nestresovala,myslím,že si na to přijde sama.A malá ti nepřibírá?Píšeš,že i zeleninka šla pomalu,zkus jí dát čas,všechny dítka prostě nesní,co jim dáme..Kluci mi kousky zvládali taky brzy a malá teď musí mít úplnou kaši..A taky mě napadá zkusit ty křupky-my je kupujeme ve zdravé výživě a taky se svým způsobem rozpouští,ale třeba by to malou motivovalo a zvykla by si na něco jinýho..Každopádně bych třeba s pudinkem ještě počkala.Nevím jak je to teď,ale za kluků bylo,že kravské mléko až po roce..Toť pouze můj názor..

beruskanula
6. črc 2011

ahoj...tak určitě je třeba, aby malá měla ještě mlíčko 🙂 , myslím samozřejmě kojenecké, batolecí 🙂 .... pokud jogurt, tak bílý (choceňský, hollandie), a to bud samotný nebo s ovocem, já se teda přiznám, že jsme proti pribinackum, lipankum, princum, dobrym mamam a pod, stejne tak rpoti melcnym rezum 🙂, ze sýrů jedině lučinu, žervé, určitě ne tavené 🙂

pro příklad malého jídelníček: ráno po probuzení nutrilon, ke snídani chlebík s lučinou nebo másilkem+mlíčko, svačinka ovocná, oběd masozeleninový příkrm, odpoledne svačinka bílý jogurt, druhá svačinka a k večeři buď kaše nebo nutrilon 🙂
k tomu má samozřejmě má přes den něco do ručky, a to buď dětské sušenky nebo kukuřičné křupky 🙂

ja zatím pudink nedělala, ale pokud bych ho někdy dělal, tak určitě z kojeneckého mléka, kravské bych vynechala 🙂 ....

malej třeba miluje banánovej konktejl, kdy mu do nutrilonu rozmixuju banán...bezvadná svačinka 🙂

romana29
6. črc 2011

No nevím, my měli Sunar hooodně dlouho 🙂, malej ho pil i v noci - několikrát za noc, když mu rostly zuby...
Záleží na dítěti, zkusila bych dát a když bude šmakovat, proč ne. Vždyť je to ještě mimišo, nebo aspoň mě se ta naše malá treperenda, co má o měsíc víc než vaše dítě, ještě miminko zdá 😵