Miminko po kojení pláče, chce krmit často. Nevýživné MM?

deniorlik
30. pro 2015

Mám 3-týdenní holčičku. Prvních 14 dní byla spokojená, u kojení vždycky usnula, spinkala 3-4 hodiny. Doktorka nás chválila, že hezky přibíráme. Poslední týden je chuděrka celá uplakaná. Na radu doktorky dávám kapičky proti prdíkům, teplé obklady na bříško atd. Ale nepřijde mi, že by byla vyloženě nafouklá. Všimla jsem si, že čím dál tím víc pláče přímo po kojení, je těžké ji nějak utitšit, v podstatě funguje jen další kojení. Doktorka radila kojit s odstupem dvou hodin, aby se nemísilo natrávené mléko s čerstvým, že to prý dráždí žaludek....snažila jsem se to dodržovat, ale přijde mi, že má prostě pořád hlad, tak jsem se na to vykašlala a kojím a kojím....klidně každou hodinu. Holčička skoro nespí, usne na delší dobu jen odpoledne, pak zase do půlnoci kouká nebo pláče a chce se pořád krmit. Vizuálně nám přijde, že přibírá, ale všimla jsem si, že víc čůrá a mnohem míň kaká. je možné, že mám málo výživné mlíčko? Do množství problém nemám, mám ho opravdu dost, ale přijde mi jak kdyby ji vůbec nenakrmilo.....Zkoušela jsem jí dát odsáté z lahvičky. vypila 80 ml a pak se ještě 10 minut krmila z prsu..... Poraďte co si o tom myslíte, doktorku zastihnu až v pondělí. na pohotovost mi to zase vyloženě nepřijde. Začínám skoro uvažovat , jestli nemám zkusit trošku dokrmit UM 😖

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
karlajasmine
30. pro 2015

@deniorlik s tim natravenym mlikem je to blbost..Můj syn kolikrát chce pít po hodině a brisko ho neboli.. A na procházce ti neusne kdybys sla na dyl? Jak dlouho to trvá, možná teď jenom hodně roste? Můžeš třeba zkusit pozvat láktacni poradkyni, jestli mas správnou efektivní polohu při kojení?

karlajasmine
30. pro 2015

Jinak syn právě kolem třetího týdne hodně pil a teď zas pije min..může to být růstový spurt a i proto min kaka

deniorlik
autor
30. pro 2015

No určitě hned do lékárny nepoběžím, na druhou stranu - kojení fandím a jsem ráda, že kojíme v podstatě bez problémů od prvního dne, ale zase když vidím jak se ten drobeček trápí, nějakému kompromisu bych se zase zbytečně nebránila.

V šátku se jí nelíbí, podařilo se mi jí tam mít asi jen 3x.... Přijde mi celkově taková vynervovaná, prostě tam ten rozdíl v chování je....

Mimochodem stolici má trochu zelenější a určitě řidší než předtím.... Jak moc zelené to má být? 😀

O náročnost nejde, ale nechci miminko trápit. Jak dlouho trvá růstový spurt? A nemůže to být alergie na něco, co jím?

deniorlik
autor
30. pro 2015

@karlajasmine Já jsem to právě taky předtím neslyšela, i v porodnici mi radili kojit podle potřeby, tak jsem se na to vykašlala.... Prý se to mléko srazí, ale to se srazí i v prázdném žaludku žaludečními šťávami ne? Připadá mi to jako rada z 50. let.
No každopádně když se rozeřve, tak už neusne a především nepřestane plakat dokud ji nenakrmím...a pak krmíme pořád dokola a dokola dokud zase úplně neodpadne. Na procházky chodíme jenom po dlouhém kojení a polospánku, jinak je to průšvih... Nevím, odborník nejsem, ale z porodnice jsme odcházeli s tím, že nám kojení chválili (rodila jsem v Thomayerce a tam si a kojení dost potrpí, myslím i na správnou techniku ne jen aby mimčo přibíralo... )....

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
hanve
30. pro 2015

@deniorlik No u našeho prcka se kolem měsíce a půl objevilo něco podobného, s tím rozdílem, že malej ještě zvracel obloukem přes půl pokoje. Dokonce jsme s tím skončili i v nemocnici. Kojila jsem o sto šest, malej prohekal a proplakal od kojení do kojení, kojila jsem co hodinu a půl a navíc blil celou dobu mezi kojeníma. Jediné, na co v nemocnici přišli bylo, že se prostě a jednoduše přežírá, proto zvracel a proto ho bolelo bříško. Takže dostal naordinovanou "dietu", kojila jsem odměřeně deset minut jen z jednoho prsa po 2,5-3 hodinách. Srovnalo se to asi po měsíci, většinou vyzunk vše co potřeboval za prvních 5-7 minut a pak jen dudal.

deniorlik
autor
30. pro 2015

@olga_ No já mám takový blbuvzdorný šátek, nevím jestli se to tady vůbec prodává, mám to od kamarádky z USA.... Vypadá to takhle....je tam ještě takový třetí pruh látky, ale ten se používá až u větších dětí. Dá se to kolem sebe omotat na různé způsoby jako klasický šátek... A nedá se to v podstatě pokazit, teda minimálně ne v tom smyslu, že bych měla pocit, že by mi z toho malá vypadla... No to je přesně náš případ, kroutí se, řve..... Absolutně nemá smysl jí tam dávat, když je rozrušená, což je te'd pořád.... Fakt se sotva najím, na ruce mi dejme tomu vydrží, ale i tam často pláče....

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
blka
30. pro 2015

@deniorlik Jestli ti plače hned po kojení, mohlo by ji taky vadit mléko ve tvé stravě. Zkusila bych ho vyřadit. Je teda skoro ve všem, ale prve bych zkusila vyloženě mléčné výrobk a kdyby bylo zlepšení, tak úplně bezmléčnou dietu.

evulina77
30. pro 2015

@deniorlik hladová stolice není zelená, ale jsou v ní hleny, je jí málo a je spíš do hněda a páchne. Zelená stolice je spíš z předního mlíka, který je sladší a slouří spíš na žízeň. Když se mimčo přisaje dýl, saje hutnější míko, který je spíš na hlad. Ve třech týdnech, v šesti týdnech, ve třech měsících a v šesti měsících nebo kolem jsou u miminek růstové spurty, kdy se zvýší potřeba mlíka a tělo na to zareaguje s odstupem, to jsou pak děti ukňouranější a pijí velmi často. Pokud malá není spokojená a bolí ji bříško, doporučuji ve tvé stravě vynechat aspoň na 14 dní úplně mléčné výrobky, případně vynechat i výrobky s lepkem. Uvidíš, jestli malé nebude pak trochu líp, pokud jo, budeš se muset s mlékem a hovězím masem rozloučit po dobu kojení. Doporučuji taky stránky kojeni.net, tam jsem hodně čerpala. Jo a taky bych hodila za hlavu nějaký harmonogram, kdy kojit a nekojit, koj podle potřeby mimča, né podle hodinek. Mateřské mlíčko je pro ně přirozená strava ale taky pití a pokud upravíš ty stravu, není důvod, aby je z mlíčka bolelo bříško. Já u první dcery taky kojila ze začátku podle času a měla strach jí dát dřív a malá plakávala a já byla ve stresu, od t doby, co jsem zavedla kojení na požádání, byly jsme spokojenější obě dvě... Jo a doktorku ber s rezervou, né každá pediatrička se v kojení vyzná, sice se tak bude tvářit, ale hodně doktorů zkazilo ženským kojení. Věř sama sobě, děláš to dobře a brzo bude líp...

deniorlik
autor
30. pro 2015

@blbka @evulina77 Já právě mléčné výrobky nejím, resp. opravdu hodně příležitostně něco zobnu (a... určitě ne v posledních 14 dnech), lepek minimálně ... ještě mě napadla soja .... ale tu teda jím poslední tři dny, tedy až po tom, co ty problémy začaly.... Já právě žádný harmonogram nedržím, tu radu "ne dřív jak za dvě hodiny jsem držela jeden den... vlastně ani to ne... Právě mi už docházejí nápady jak tomu trpaslíčkovi udělat dobře... Klidně budu kojit celý den, ale nechápu proč pláče i bezprostředě po 😢 Hlenovitá ta stolice je, ale nezapáchá, ...

evulina77
30. pro 2015

@deniorlik hlen ve stolici může být i třeba z nachlazení, miminka neumí smrkat a tak smrkají zadečkem 😀. Pokud má 6 a více počuraných plínek za den, netrpí hlady a má příjem v pohodě. Pokud je to růstový spurtík, upraví se to do týdne. Někdy vadí čerstvá zelenina, ale vařená je v pohodě. Stejně tak s ovocem. Pokud piješ fenyklový čaj, i příliš čaje může prdíky spíš způsobovat. Ohledně šátku neporadím, já zvolila tu pohodlnější variantu, a to manducu a všechny tři děti nošení milovaly. Skoro jsem nepoužívala hluboký kočárek. Ještě mě napadá reflux a zkusila bych antirefluxní opatření - na netu je spousta rad. Možná má fakt prdíky, nevím, ale třeba baby masáž nebo cvičení nožiček pomáhá? Prdí normálně, nebo se u toho kroutí? Nejíš hodně sladkýho? Těch možností je víc...

mpbk
30. pro 2015

Já bych začala dokrmovat, kor když takhle pláče. Kojení fajn, ale ne za každou cenu.

evulina77
30. pro 2015

@mpbk a to je prostě špatně, většinou ani UM nepomůže, jen se úplně pokazí kojení a na UM se přejde úplně, je to pak jen dražší

evulina77
30. pro 2015

@deniorlik jo a ještě, plně kojený mimčo nemusí kakat třeba i týden...

barulina
30. pro 2015

To jsou rady hlavne ne um ;D tak se stresuj a at je mala hladiva. Ja slabe mliko mela. Mela jsem dost ale vodu. Jak se nam obema ulevilo kdyz jsem ji dala lahev s um.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
deniorlik
autor
30. pro 2015

@evulina77 Je možné, že to dělá to ovoce a zelenina i když jsem to během prvních 14 dní nepozorovala? Jinak tím fenyklovým čajem se v dobré víře prolévám dost, díky za tim, teď jsem zrovna bohužel dopila hrnek, ale zkusím to vynechat.... Sladkýho hodně nejím.... jím hodně ovoce, resp. banánů.... což mi přijde takový poměrně bezpečný jídlo, ale asi to teda taky zkusím vynechat, i když nevím co teda pak budu jíst 😖 Masáž atd. jsem zkoušela, dávám kapičky proti prdíkům, teplé obklady....Docela se u prdění i kakání kroutí, ale nepřijde mi to bříško vyloženě nějaké tvrdé atd....

deniorlik
autor
30. pro 2015

@olga_ No mlíčka je dost, pořád se teď opakuje to s těmi africkými ženami, že taky kojí....ale na druhou stranu občas kolem sebe slyším případ, že i při dostatku mléka miminko nepřibírá, tak se to asi stát může ... Doufám, že to nebude můj případ, ale zase pokud nepřijdu na chybu jinde, tak to taky nebudu za každou cenu hrotit. Koneckonců dá se to kombinovat a jestli nepřijdu na chybu teď, tak na ní třeba přijdu potom a můžu se k plnému kojení vrátit ne.....

evulina77
30. pro 2015

@deniorlik ovoce to může být. Někdo má velmi omezený jídelníček, některým mimčům nevadí vůbec nic. To je různý. Navíc, třeba to co tteď může dělat problém, nemusí být problém za měsíc za dva. Ono se to hodně mění. Já fenyklový čaj nepila, nechutná mi. Ale děla jsem si kmínovou polívku a malá prděla a s ní i já a celá rodina pěkně 😀 . Ale hlavně bude brzo dobře, většinou ty problémy se zažíváním a zabydlováním střev mikroflorou končí kolem třetího měsíce. Ještě mě napadlo, aby jsi si zavedla pro sebe nějaká probiotika, to může malé taky pomoci... Drřím pěsti 😀 😀

deniorlik
autor
30. pro 2015

@evulina77 Probiotika baštím a malé dávám taky....ale to mi přijde spíš jako dlouhodobá prevence. No jestli se to mění, co vadí nebo ne, tak může být na vině to ovoce no....ale to teda fakt nevím co mám jíst. Těstoviny to je zas lepek :D I když teda je pravda, že v porodnici jsem jedla rohlíky a to problém taky nebyl, tak si jdu asi uvařit nějaký nudle a zahodit banány a fenykl..... To by mě teda nenapadlo, že by i tohle mohlo vadit..... Ale teda kéž by to bylo jenom tímhle no.

evulina77
30. pro 2015

@deniorlik zavedení dokrmu většinou u takhle malých miminek znamená ztrátu mlíka tak plus mínus do měsíce. Kojení je do konce šestinedělí řízeno hormonálně, ale pak dochází ke změna a mlíčko se tvoří na základě poprávky, prostě pokud snižuješ výdej mlíčka přidáním příkrmů, nebo i jen vody nebo čaje, tak o tolik se zase mlíčka vytvoří míň a jde to v kruhu a na konci člověk zjistí, že nemá mlíko. Taky do té doby mlíko teče téměř samo a pak musí mimčo víc sát a někdy je z toho bojkot kojení a vztekání se u kojení, protože se z toho stala práce, než se jeden pořádně nají 😀 😀 😀 . Ale všechno se dá řešit. Možná by pomohla i laktační poradkyně, třeba je nějaká chyba na staně techniky kojení u malé a nasává moc vzduchu a ten ji pak tlačí. Nebo prostě si malá musí uvolnit nějaký blok a to se uvolňuje právě pláčem a s jídlem to nemá nic společnýho...

mpbk
30. pro 2015

Nevím jestli existuje dobrá/špatná rada v tomto případě. Řikám, co bych udělala já. Udržet kojení jen pro pocit, že kojím ale dítě mi brečí hlady.. Nevím no. Pro mě spokojený dítě je asi víc, ale to je každýho věc.

deniorlik
autor
30. pro 2015

@evulina77 Ale tak kdybych do toho odsávala, tak bude poptávka skoro stejná ne....vím, že to není tak efektivní, nicmémně doporučuje se to u žen, když nemůžou být s mimčem..... A v zahraničí je běžné, že jdou ženy do práce hned po šestinedělí, někdy i dřív a odsávání mléka jim stačí a vydží takhle na MM normálně jak dlouho chtějí..... Mám první dítě, nejsem odborník, ale přijde mi kolem toho kojení teď taková zbytečná panika.... No jo laktační poradkyně, ale jsou svátky, víkend, přeci nenechám mimčo tolik dní o hladu než mě někdo vezme..... I do pondělí než půjdeme k doktorce mi to přijde daleko 😒

deniorlik
autor
30. pro 2015

@mpbk A jaké UM je případně nejlepší, kdybych to chtěla zkusit? Nutrilon nebo je to jenom reklama? tedy je mi jasné, že každému mimču taky asi vyhovuje něco jiného, ale s čím mám největší šanci se případně trefit....

mpbk
30. pro 2015

@deniorlik taky mi to přijde. Kor pak ženská co kojit nemůže má zbytečný stres. Nejdůležitější je spokojená máma, spokojený dítě. Je fajn když se kojí, ale v dnešní době kvality UM je to trochu zbytečně vyhrocený. Jinak nevím, za mě asi ten Nutrilon. Ale asi taky záleží co a jak mimču sedne🙂 držím palce

barulina
30. pro 2015

@deniorlik za me sunar. Chtove lepsi nez utrilon,teda pro nas. Slozeni je ve svem.plus minus stejne

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
deniorlik
autor
30. pro 2015

@mpbk
@barulina A asi blbý dotaz, ale je vážně bezpečné to zkusit dát takhle malému miminku bez předchozí porady s doktorkou? Už jsem si to hledala na googlu :D někdo radí, že je to v pohodě, někdo že vůbec....a kojit kojit kojit..... Bojím se abych jí nepřihoršila a nedostala ještě v pondělí případně vynadáno co to s ní provádím...