Musí 11měsíční dcera pít umělé mléko?

diamanta
22. črc 2014

Dcerka se chce odstavovat, já sice furt nabízím, ale už vezme tak jednou a pár sekund..takže to se nedá počítat jako dávka MM. Je jí 11měsíců. Dosud odmítala pít cokoliv jakkoliv, včetně UM ze všeho. Jednu mléčnou dávku má určo večer, 200 ml vody a mléčná kaše, ale to asi nestačí, nebo jo? UM nechce, tak míchám trochu jogurtu ráno (bílý smetanový plus sušenky Sunarky), dá se to počítat jako plnohodnotná mléčná dávka a stačí to? UM nepije ani po lžičce. I s vodou tedy stále bojuju, šťávy také, zkouším po lžičce ale úspěch malý, nejvíc zájem má o vodu z hrnku, ale vypije i tak málo (aspoň něco! dosud nepila vůbec). Myslím, že by měla mít 3 mléčné dávky za den, ale jaké? Ráno či odpo jsem ráda, když do ní dostanu trochu toho jogurtu, takže to jistí ta kaše večer, ale to je pořád jen 2 dávky. Jak to řešit?

zvirka
22. črc 2014

Ahoj, měli jsme to podobně. Syn se úplně odstavil přesně v roce. UM odmítal jakékoli. Dávala jsem večer jako ty 200 g kaše a přes den 1 jogurt. Podle laktační poradkyně to takto stačí. ještě jsem mu často dělala bramborovou kaši s mlékem, občas sýr - eidam, ementál mi nejedl. Taky je dobrá lučina na pečivo, to ale taky nemá rád. nestresuj, je víc takových dětí.

katharinka4222
22. črc 2014

Ahoj, já jsem od roku začala dávat převařené kravské mléko. UM mi ráno bojkotovala. A jinak jednu dávku Sunaru večer před spaním. Taky ale nevypije to co by měla. S tím ostatním pitím máme taky problémy. Za den vypije třeba jen malý hrneček, cca 200ml. Teď teda v těch horkách tak 400-500 ml. Já dávám ovocné neslazené čaje(pickwick, teekanee). Zkus jí nabídnout třeba hrneček s pítkem nebo rovnou klasický hrnek, dej jí do toho jen kapku, ale nabízej častěji, třeba po 10 minutách. Taky nám trvalo, než jsme přišli na to co jí bude vyhovovat. Jinak většinou jí jeden jogurt za den, někdy krupičnou kaši, jinou už mi taky nechce. Uvidíš, že to bude brzo lepší 🙂 Hlavní je zkoušet a nevzdat se 🙂 Držím pěsti 🙂

lennus
22. črc 2014

Kojenec je od slova kojit, takže pokud je dítě kojeno aspoň rok, tak už pak nemusí. 😉 Jako alternativy existují i různá rostlinná mléka, třeba rýžové, ovesné, časem mandlové, kokosové apod.

alneka
22. črc 2014

Počet mléčných dávek na den je blud, částečně zkonstruovaný mlékařským průmyslem. UM pít nemusí. Vápník je obsažen v mnoha rostlinných zdrojích, dokonce je i lépe vstřebatelný než z mléka https://www.modrykonik.cz/vapnik/ . Být tebou se na UM vykašlu a zajistím jiné zdroje vápníku než mléko.

konidana
22. črc 2014

@diamanta Děti jsem kojila také cca do roka a pak minimálně další rok nebo dva nepily žádné mléko. UM ani kravské. Občas kaši(z kravského), bílý jogurt, sýr, ale rozhodně ne denně. Dcerce jsem dávala k snídani cornflakes v mléce. Nejdřív odstříkané(to mi vydrželo pár dní),pak jsem zdělala ten jeden Sunar, když jsem ho už měla, a pak normálně kravské. Dneska má kluk téměř denně kakao, holka zas radši studené mléko.

renca_hanych
22. črc 2014

náš mladší syn byl kojen rok a pár dní a UM vzal do úst doslova s opovržením párkrát, jakž takž do roku a čtvrt se mě podařilo dát mu třeba kaši z UM ale i tak, nejelo mu to, jí dva zakysané mléčné výrobky za den, snažím se dávat pestrou stravu, čerstvou, bohatou - ovoce, zelenina, luštěniny, mák a brokolice...naše dr. mi tedy kladla na srdce že i pokud nechce že se mám pokusit alespon do roka a půl UM dávat ale jako aby z toho byl malej neštastnej tak jsem se na to vykašlala a mlíko nepije prostě žádný, jednou za čas si dá kakao z kravskýho ale jinak nic a je zdravej jak rybička a doufám že nestrádá a nic mu nechybí 😉

dezyre
22. črc 2014

@diamanta První syn se "dokojil" v 5,5 měsících. Chvíli jel na UM a na kaších, v necelých 8mi měsících dostal angínu, vypil dávku UM, obloukem to vyzvracel a od té doby nedal do úst nic, ale vůbec nic mléčného, kaši, jogurty, prostě nic. Dodnes nechce nic mléčného. Podle Dr. v těch 8mi měsících měl mít alespoň 2 mléčná jídla za den, ale když to nechce, nedá se nic dělat. Žádné vitamíny mu místo toho nedala a na synovi to žádné následky nezanechalo, musím zaklepat...

katyxq
22. črc 2014

Pro takhle staré dítě je UM nesmysl, dokonce by se dalo považovat i za zdraví škodlivé , stejmě jako mléčná dávka (vědecky potvrzeno jako mýtus, dokonce nezdravý)- http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy... a https://www.modrykonik.cz/kravske-mleko ... dítě potřebuje pestrou stravu, ne umělinu 😉
a jinak ohledně kojení - v tomto věku se dítě vědomě neodstavuje, ale bojkotuje, pravděpodobně reaguje na nízký tok mléka (málo časté kojení, příliš mnoho příkrmů, zrušení noćního kojení např.)- https://www.modrykonik.cz/bojkot-kojeni

hojda
22. črc 2014

@katyxq Tady doporučují místo MM tedy toto: Prijateľné zdroje mlieka zahŕňajú plnotučné mlieko, kvasené mlieko alebo jogurt alebo komerčné umelé mlieko. Umelé mlieko je možné použiť, ak je dostupné, cenovo prístupné, je možné ho používať bezpečne a poskytuje výživové alebo iné výhody oproti živočíšnemu mlieku. Guiding principles for feeding non-breastfed children 6-24 months of age. Geneva, World Health Organization, 2005. Popravdě, když to budu chtít dát půlročnímu dítěti, tak to vidím, jen na nějaké biomléko, protože ta klasickách těch živin moc obsahovat nebudou spíš budou plná antibiotik, které dostávají ta zvířata☹ a UM je tam uvedeno také, tak to asi není škodlivé, ne?

katyxq
22. črc 2014

@hojda ale není to jediný a nutný zdroj, o to jde 😉 (ty bys radši jedla instant prášek než normální jídlo?) a něco jiného je půlroční a něco jiného roční dítě

hojda
22. črc 2014

@katyxq Jenže co je dneska normální jídlo? Zrovna UM bude asi víc hlídané, než běžné potraviny 😔. Je mi jasný, že když řekneš maminkám, že UM je škodlivé, tak polovina dětí skončí na mlíku z krabice 😝 , jako je to tu běžně vidět.

katyxq
22. črc 2014

@hojda no, kravský mlíko z krabice není normální a už vůbec ne zdravý jídlo, to máš pravdu ... v tom případě ještě doplňuju www.margit.cz/zdravy-talir 😉 a případně http://www.westonaprice.org/blog/2011/10/05/pri...

lennus
22. črc 2014

Jinak pro mě je silný argument, že žádný savec v přírodě po odkojení nekonzumuje mléko, to mluví za vše, ne? 😉
Jak píše katyxq, krabicové mléko nemá s mlékem nic společného, natož tak nějaký vápník!

hojda
22. črc 2014

@lennus Jenže do kdy to je? Do kolika let nebo jen měsíců?

zuza01
22. črc 2014

Malá mi taky nevzala žádné UM, tak jsme ho přeskočili. Jí mléčné výrobky, snažím se vybírat co nejkvalitnější. Nijak tím podle mě netrpí 😉

picasso
22. črc 2014

Pro dítě je mléko nejdůležitější do 1 roku věku. Pokud se chce kojit nebo má rádo UM či mléko z krabice po 1 roce není důvod mu to odpírat (pokud ho nemá tedy místo jiných tekutin). Pokud kojit nechce a nechce ani UM ani jiné mléko, není třeba nutit.

pavlusa01
23. črc 2014

Já jsem zastánce,mlíčko dávat co nejdéle a do jednoho roka je nejdůležitější,ale pak je také důležité 🙂 ale když to malý nechce,tak co se dá dělat,třeba počkejte a za nějakou dobu mu ho znova nabídněte.......Já jsem ráda,že mi ho malá stále pije a to jí je 18 měsíců 🙂 Hlavně dávejte i další mléčné výrobky......