Počáteční umělé mlíčko 1 až do jednoho roku dítěte?

blueapple
25. kvě 2010

ahoj všichni ! prosím o názor. Dnes na 6měsíční kontrole nám MUDR doporučila používat UM1 až do 1 roku ! Na UM jsme od plně 4 měsíců. Setkali jste se s tím někdo? Maličký má totiž patrně atopický ekzém a v pokračovacích mlíčkách je prý více mléčných bílkovin, tak proto tu "jedničku". Jaký je na to Váš názor. Je zde někdo s podobným případem nebo jste všichni najeli na "dvojku"? Díky za odpovědi !

luthien.k
25. kvě 2010

blue, a to dáváte HA mléko nebo jaké? HA mléka jsou samozřejmě i pokračovací se sníženým obsahem mléčné bílkoviny, ale pokud má AE jako reakci na tu bílkovinu kravského mléka (BKM), tak by měl dostat AC mléko, čili Allergy Care, s plně štěpenou bílkovinou! Podle toho, co říká vaše mudra, to se mi s prominutím zdá, že neví, o čem mluví... 😅 Při alergii na BKM se NESMÍ obyčejné ani HA mléko.
Zjišťovali jste nějak, jestli nemá tu alergii (testy)? Odkdy má AE? Dáváte příkrmy a jaké? Jsi sama atopik nebo někdo z rodiny? Jakou máte kosmetickou péči (co používáte)? To jen pro zajímavost, že by se něco dalo vymyslet i s tím ekzémem 😉

blueapple
autor
25. kvě 2010

luthien.k
dáváme normální mléko, HA jsme zkoušeli, bylo to spíš horší, takže si myslím, že na ekzém to nemá vliv. Také mi přijde, že nás jen odbyla. Testy na alergii nám nedělala žadné. Ekzém se nám objevil poprvé cca ve 4. měsíci, přikrmovat jsme začli až od 5. měsíce, klasickou zeleninu - mrkev, brambor, teď jsem zkusila i banán, vše v pohodě. Nejhorší je, že se to na chvíli tak zlepší, že na bříšku už nemá nic, jen za ouškama a pod kolínkama a pak se třeba zpotí (nejvíce cestou v autosedačce) a to se ho snažím neoblékat moc, no a je to zpátky. Koupeme jednou za 3 dny, je to tak výrazně lepší než každý den. Je to prostě boj !V rodině AE nemáme, snad jen můj brácha ho míval, pak se mu to v dospělosti přesunulo na alergii - sennou rýmu 😒 Moje mamka tvrdila, že ho mazala vším možným, ale nic nepomáhalo, jen čas - jo a vynechat čokoládu a kakao. Aler na to my máme ještě spooooustu času 🙂

luthien.k
25. kvě 2010

Hmm, takže jestli byl jen na UM do toho čtvrtého měsíce a AE máte v rodině, tak by to klidně mohla být reakce na tu bílkovinu kravského mléka, protože oficiálně 60% příčin AE je ve stravě (podle neoficiálních údajů až 80%). No, nezjistíš to jinak, než že bys místo normálního mléka začala dávat AC (čímž malému nijak neublížíš, navíc je šetrnější k trávení). Ale to je na Tobě 😉 Jinak si můžeš vyžádat testy z krve, ale obzvlášť do roku nejsou moc spolehlivé, nejspolehlivější je eliminační dieta a znovu zavádění potenciálních alergenů. Tak se nejlépe (a někdy i jediným způsobem) zjistí, jestli to je na něco reakce nebo není. Jestli se to po příkrmech nezměnilo, tak by měly být OK. Rozhodně bych ale být Tebou zavádala každou potravinu zvlášť, nejlépe tak po pěti dnech, aby se vidělo, jestli to nemá vliv.
A čím mažete ekzémík? Propocení určo vliv má, obzvášť, když to máš vypozorované. Je tu téma babské recepty na atopický ezkém miminek, kde by holky, co to taky mají (my měli krátce, pomohla právě dieta), mohly poradit i s tím (jakou kosmetiku). Dobré je nepoužívat žádné komerční prací prostředky, prát v mýdlových ořeších nebo v obyčejném mýdle na praní (s jelenem - já tak peru pro celou rodinu, nastrouhám trochu mýdla do pračky, přidám ždibec sody na praní a super, lepší než Persil 😀 ), žádné aviváže, dvakrát i třikrát máchat prádlo... Ale to jistě víš 🙂

blueapple
autor
25. kvě 2010

díky za radu, zkusím se podívat po AC mlíčku, za zkoušku nic nedám ! Ekzémík promašťujeme mastí od mUDRY- excipal u lipolotio, je to emulze a do koupele speciální olejová přísada linola fett olbad. Jinak, když vidím suchou kůži, tak i během dne mastím. Kouknu i na ty babské rady. díky.

luthien.k
25. kvě 2010

Nutrilon AC (nebo Nestle Alfare) se dá koupit v každé větší lékárně. S tím mazáním neporadím, to spíš ty holky v babských receptech 😉

blueapple
autor
26. kvě 2010

dneska jsem se na téma "jednička UM" až do 1 roku bavila s kamarádkou. Ta tento názor nepodporuje a dávám jí za pravdu. Složení mlíček 1, 2 a dalších je trochu jiné, přizpůsobuje se věku miminka, proto tomu tak je. Takže v tomto asi MUDRu neposlechnu 😖 Ona svojí dceři dává mlíčko podle toho, jak uvádí výrobce.

radka.m.
26. kvě 2010

ahoj blueapple-je to přesně,jak ti poradila tvá kamarádka,koj.mléka jsou odstupnována právě podle věku dětí,protože v každé etapě mají jinou potřebu vitamínů,min.látek...,taky bych v tomto lékařku neposlechla 😉

lienka43
26. kvě 2010

ahoj bluepple - ja som teda dala malej pokracovacie mlieko 2 dost neskoro skoro az v 11 mesiaci, dovtedy sme mali 1 pretoze mala trpela na koliky a vzdy ked som presla na 2 tak mala hrozne problemy s kakanim. Doktorka mi sama poradila ze jej kludne mam davat UM 1, mala pravdu v tom ze ani konzistencia materskeho mlieka sa nemeni takze neni potrebne sa ponahlat s prechodom.

moravanka
26. kvě 2010

taky uz mi vice lekaru reklo, ze pocatecni klidne i do roka, nejvic se podoba materskemu mleku. i na netu na nektrych strankach se pise ze klidne do roka.

chiwule
26. kvě 2010

zatím jsem nečetla celou diskuzi, ale k tvému dotazu: moje malá je také alergik /po mě/. Počáteční UM HA jsme měli cca do 3/4 roku, dvojku pak cca do roka a čtvrt. Někdy kolem 10m začala na noc nemléčné kaše (rýžovou, banánovou, švestkovou). Na trojku jsme najeli až po roce a čtvrt. Myslím, že jí to vůbec neuškodilo.

chiwule
26. kvě 2010

mmch, užíváme Bebu (nejdříve HA a teď normální probio) a musím říct, že se nám osvědčila víc než Nutrilon, ten dceři nechutnal. Je fakt, že jí nechutná ani Hami, Hamé a Sunar, jen Hipp ☹ 😉
jinak jak holky píší, že složení 1 a 2 je jiné, to je fakt, ale řídila bych se intuitivně potřebami miminka - já přešla na vyšší stupeň vždy, když jsem vycítila, že už to dceři nestačí. Měli jsme zavádění dalšího mlíčka posunuto vždy o čtvrt roku, stejně tak příkmů a myslím, že se mi díky tomu daří ekzém udržet na uzdě 😉

radka.m.
27. kvě 2010

ahoj,tak ono to určitě není zase tak důležité,změnit mléko přesně na den,to určitě ne,ale ty potřeby jsou prostě jiné třeba ve třech měs.nebo v sedmi.lienka 43-jak to myslíš,že se konzistence mm nemění? 😲 😲 😲 právě že mm se mění často,podle potřeb dítěte,proto si myslím,že i koj.mléka jsou rozdělená 😉

andy80
27. kvě 2010

Taky si myslím, že není dobré dávat mléko 1 až do jednoho roku. Počáteční kojenecká mléka jsou uzpůsobená tomu, že děti mají pouze mléko, kdežto mléko pokračovací je uzpůsobené k tomu, že se v pozdějším věku dávají příkrmy. To mléko má úplně jiné složení.

luthien.k
27. kvě 2010

Já si hlavně myslím, že hlavní otázka není, zda dávat UM1 do roku věku, ale jaké UM vůbec dávat... 😉

neu.sona
27. kvě 2010

blueapple: a v čem koupete a používáte kosmetiku? my máme taky vcelku trošku problémy s citlivější pletí. byl ale do deseti měsíců plně kojený. pak jsme s tím šli na kožní a používáme kosmetiku jedině od linoly. je vážně super. do koupele pár kapek oleje a nemusíš mazat, je nádherně promazaný. používáme i na obličej, teď začali dělat opalovák a umývací emulzi. Fakt jsem s ní naprosto spokojená.

chiwule
27. kvě 2010

co se týče kosmetiky, tak nepoužíváme převážně nic a když už tak konopnou, pivní a excipial.

lienka43
27. kvě 2010

Radka urcite sa materske mlieko zasadne nemeni. Meni sa len podla toho co maminka zje. V pol roku uz miminko nepije len mlieko ma prikrmy atd..
Urcite pokracovacie mlieko 2 ma ine vitaminy ako 1 a je prisposobene veku dietata, ale myslim si ze sa nic nestane ked sa nezmeni mlieko vtedy kedy ma.
Mne to vysvetlila moja doktorka a ja nemam dovod jej v tomto verit.

blueapple
autor
27. kvě 2010

neu.sona : koupeme v čisté vodě, jednou za 2-3dny. Ze začátku jsme koupali každý den, ale po omezení koupání se kůže znatelně zlepšila. A jak jsem psala výše, do vody přidávám speciální olejovou přísadu právě od LINOLY, pravda je, že pak je vanička (když vyleju tu vodu) docela mastná, přesto malého ještě natírám mastící emulzí od doktorky. Suchou kůži má hlavně na bříšku a za ouškama. I přes vykoupání v "olejové lázni".

Je zajímavé, že se mi nedaří vypozorovat, na co ta kůže reaguje. Kromě koupání a vody, to jediné způsobí zarudnutí kůže.
To je ale něco jiného než občasné objevení pupínků a červených flíčku, jeden čas měl hrubou kůži, takovou krupičku, to bylo hrozný. Příkrmy má zatím stejné, těmi to nebude. Když dávám týden to samé a teprve 2. nebo 3. týden se mu na pár 1 den zhorší pleť, druhý den je to pak třeba lepší..

Co se týká UM, mimčům to určitě neuškodí, když se jim bude dávat pořád "jednička", ale jiné složení vitamínů a dalších látek, které se přizpůsobuje věku, to je myslím pro mimčo lepší. 😀

Vždyť se mimčo začíná pohybovat, má jiné - větší nároky na růst svalů, kostí,...spotřebuje více energie, no přikláním se k té "dvojce". My přikrmujeme UM prakticky od narození, měla jsem málo MM, ve 4. měsíci mi došlo úplně, takže od 4.měsíce jsme plně na UM. Od 5. měsíce nám MUDR doporučila přikrmovat zeleninkou. Zatím malý roste v pohodě, tak uvidíme, jak to bude dál. Držte mi, holky, palce !!! 😝 😀

moravanka
27. kvě 2010

tak napriklad tady pisou, ze do roka je mozne davat pocatecni mleko. a takovyto nazor jsem nasla i na vice strankach, takze na tom asi neco bude: http://www.emimino.cz/denicky/umela-mleka-1732/

radka.m.
27. kvě 2010

Míšo, dobrý den, no samozřejmě, že se to MM mění! Přizpůsobuje se složením počasí (ve velkém horku je více předního mléka) a čím je dítě starší, tím je např. koncentrovanější množství protilátek v mléce, protože příroda předpokládá u staršího dítěte větší expozici (setkávání se s) vnějším prostředím a dítě tedy přijde do většího styku s bacily. Mléko se také přizpůsobuje VAšemu zdravotnímu stavu, pokud na "Vás něco leze" nebo jste už nemocná, tak dítě dostane přes mléko tu správnou injekci protilátek. Pokud nenecháte prcka bradavky alespoň olíznout, tak pak nemůže Váš mozek reagovat na jeho případnou nemoc a snad jedině v této chvíli nesplní MM zcela svůj účel, kdy u nemocného dítěte přimíchá přesně ty správné protilátky. Ale každopádně i odstříkané MM má stále vyšší hodnotu než UM, protože složení UM je za všech situací konstatní (až na ty 3 druhy - počáteční, pokračovací, junior), kdežto MM je přizpůsobeno věku, počasí, zdravotnímu stavu atd.

radka.m.
27. kvě 2010

lienka-tady máš odpověd ze stránek kojení od lp,mm se mění totiž neustále podle potřeb dítěte,to tvá lékařka moc velký přehled nejspíše nemá ☹