Přechod z MM na UM. Jak na to, kdy a proč?

jusnina
12. lis 2007

Potřebovala bych poradit od Vás, které jste přešly z kojení na umělou výživu. Kdy a proč?
My se pereme s kojením už od porodu-3,5 měsíce a už pomalu nemůžu. Tomášek se narodil o tři týdny dřív, měl žloutenku a byl strašně spavý. Sací reflex nemá doteď nic moc. Domů jsme přišli s tím, že malý byl třeba hodinu přicuclý u prsu,skoro nic nevypil a já si odsávala a dokrmovala stříkačkou. To se během cca šesti týdnů upravilo a s dokrmováním jsem pomalu přestala. Jenže začaly strašlivé koliky. Malý chvilku pil a začal se prohýbat, kopat nohama, hystericky plakat...Koliky už teď nejsou co bývaly, ale přijde mi že má pití spojené s tím že ho začne bolet bříško. Někdy ho ještě ani nedám k prsu a už je hysterický. Jednou jsem mu zkoušela dát odstříkané mlíčko z flašky a vypil to v pohodě.
Teď jsme zase na začátku. Opět si odsávám, dostává to stříkačkou, ale předchází tomu strašný boj u prsa. Už jsme z toho hotový oba dva, malý za měsíc přibral jen 400g. Odstříkávání po každém kojení je docela nepříjemné, časové náročné a hlavně malý vyžaduje mojí pozornost a rozhodně nevydrží v kidu dvacet minut ležet a čekat než si odsaju.
Je to děs, díky mediální masáži si připadám jako matka naprosto k ničemu, když nedokážu ani takovou základní věc, jaku je nakrmení vlastního díěte.

dika
12. lis 2007

jusnina, mne sa mala nevedela prisat od narodenia, skusali sme to a bojovali asi 2 tyzdne, ale nepriberali sme, naopak chudli, tak som si odsavala a krmila z flase. Vydrzali sme tak donedavna, t.j. 5 mesiacov. Potom som ochorela a postupne sa mliecko stratilo. museli sme prejst na UM. To je nas pribeh 😉

johanda
12. lis 2007

jusnino, konzultovala jsi to s nějakou laktační poradkyní?Zkus před kojením odstříkat přední mlíko, obsahuje hodně laktózy a ta způsobuje bolesti bříška. Pokud nic nezabere, vykašli se na názory kojo fundamentalistů a přejdi na láhev.Vždyť můžeš odstříkat (nebo odsát osávačkou) MM, dát do mrazáku a podle potřeby rozmrazit.

swetlus
12. lis 2007

Ahoj, my se stejne jako dika od malicka neumeli prisat a odsavame a krmime flaskou. Uz jsme si zvykli a vsichni jsme spokojeni. Muze aspon krmit i nekdo jiny. Akorat ze nam ted uz taky mlicko nejak ubyva tak zrovna od vcerejska prikrmujeme Bebou. Dr mi rekla ze to muzu klidne michat. Maly ted vypije kolem 130-150 ml takze dam 30 ml Beby (1 odmerku) a doliju MM. zacali jsme vcera ale zatim to vypada ze to snasime dobre, zadne blinkani nebo boleni zatim nebylo (tuk tuk tuk) Pomalu budem davky UM zvysovat a uvidime. 😉

Vubec nemysli na to ze bys byla spatna matka, a delej vse tak jak to citis. Jestli chces davat UM, dej ho, nedej na ostatni a mysli jen na sebe a svoje miminko. Prvni a jedinou hlavni zasadou prece vsude je, ze jedine matka nejlip pozna co jeji miminko potrebuje. Drzim pesti 😉 🙂

pietra
12. lis 2007

mne sa Kika od zaciatku nechcela prisat, skusali sme to dlho, na chvilu pomohli klobuciky, ale aj tie potom zacala odmietat. Cize ja odstriekavam a kedze to nestaci, papame aj UM. Rano dostava cerstvo odstriekane, lebo to ma v postielke dobru naladicku a vydrzi. Inak odstriekam a ulozim do chladnicky a potom v case papanie jej to zohrejem. Viem, ze lepsie by bolo cerstve, ale ked ju pocujem plakat a hnevat sa, neviem od nervozity nic odstriekat, tak to riesim takto.
jusnina, tie pocity zahod. Ja som sa tak citila tiez, ale uz to mam za sebou. Robim co mozem, chcem pre svoje male len to najlepsie a je to dolezitejsie ako to, ci ju mam alebo nemam u prsa. Ja som rada, ze mala dostava aspon trochu toho MM. A pri UM som si nasla par vyhod (napr. mozem krmit aj na prechadzke kdekolvek sa nachadzam 🙂 ) a hned som to zacala brat lepsie.

schnek
12. lis 2007

ahoj jusnina 🙂
my jsme přešli z MM na UM když bylo Ondrovi 2 a půl měsíce, protože jsem přestala mít mlíčko. Postupně se mi během týdne vytratilo. Byl to boj, Ondra nechtěl papat z lahve, neuměl to, pil málo,... No trvalo 14 dní, než si zvyknul a začal papat. Ještě i teď s tím občas bojujeme. A nedělej si kvůli tomu hlavu, není to nic strašného, rozhodně to neber jako osobní selhání, prostě některým není dáno kojit (alespoň tak jsem si to říkala a říkám já 😉 )

pietra
12. lis 2007

swetlus - to sa vazne moze miesat? 😲 Ja som prave pocula, ze zmiesat sa to nema. Ja to robim tak, ze viem, kolko Kika asi bude potrebovat na vypitie, pozriem, kolko mam odsateho a do druhej flase zarobim prislusne mnozstvo UM. Ked dopije MM, dam jej hned flasu s UM. Tak to hovorila dokina mne.

lukajda
12. lis 2007

Jusnina, na UM (Baby Lactum) jsme přešli po 7 týdnech. Bohužel to jinak nešlo, jelikož jsem téměř celé šestinedělí šla od zánětu k zánětu. Měla jsem 3x za sebou ATB. Záněty se mi tvořily i přes ATB a nejpozději 2 dny po dobrání jsem měla zánět zpátky ☹ Hrozil mi absces a po několika týdnech neustálých bojů se záněty mi moje lékařka řekla, že pro malého je daleko důležitější spokojená a zdravá maminka než MM a doporučila mi ukončení. Obrečela jsem to, protože jsem samozřejmě kojit chtěla, ale někdy to zkrátka nejde. Mimochodem díky mediální masáži ohledně kojení jsem měla naprosto stejné pocity. Připadala jsem si jako matka druhé kategorie, ale už mě to přešlo. Tadeáškovi evidentně nic neschází, je klidnější a šílené koliky, kterými trpěl ho přešly 🙂

swetlus
12. lis 2007

Pietra ja na to taky koukala jak z jara ale Dr mi rekla ze jo, ze to mam prave michat pac by se mi mohlo stat ze by to nechtel, nebo naopak by pak nechtel MM. Tak nevim kde je pravda...zatim to zkousime tak uvidime

honzina
12. lis 2007

Jusnino, jsem stejný případ jako Swetlus, taky se mi Toníček nikdy nepřisál. Takže jsme koupili odsávačku, MM odsávám a dávám mu to z flašky. A je klid. Na ty věčný boje u prsa, kdy jsme se spolu v potu tváře přetahovali, jsem fakt neměla nervy ani sílu.
Přesně, jak píšeš, i to odsávání jsou občas pěkný nervy, většinou se nám to sejde zaráz - Toníček vyžaduje pozornost nebo má nějaký problém a já už mám nejvyšší čas k odsávání... jo, to pak toho mám plný zuby a nejraději bych s tím sekla a měla pokoj. Jenže pak si zas řeknu, že by to ode mě bylo pěkně sobecký, když MM mám dost a jen z vlastní pohodlnosti přemýšlím nad UM. 😉
Takže se to snažím tak nějak naplánovat a udělat, aby měl zrovna v tu dobu nějakou zábavu nebo aby zrovna spinkal.
Držím palce, ať vám to co nejdýl vydrží s MM! 😉

jck
12. lis 2007

Ahoj maminy,

já jsem přešla z MM na UM včera ráno, Natálka měla hodinu po kojení zase hlad, tak jsem přestala kojit úplně ☹ už pár týdnů jsem jí dávala sunárek vždy po koupání, na spaní se pěkně napapkala a spala tak do 4 do rána, pak jsem kojila, ale byla co hodinu vzhůru a měla hlad 😒

Chtela jsem se vás zeptat, teda pořádat o radu, jak to potom funguje s MM, mám prsa nalitý, tak je odstříkávám. Kdy se to přestane dělat úplně, nebo jak to funguje?

Děkuji za radu

honzina
12. lis 2007

Jéje, Lukajdo, to je mi moc líto, co tě potkalo... ☹ Sama jsem si prošla řadou zánětů a vím, jaký to je, vždy mi po něm klesne i množství MM a dá to velkou práci zase tu produkci zvýšit.

honzina
12. lis 2007

Jck a není škoda laktaci zastavovat, když se ti MM tvoří? Proč dál nekojit a nepřikrmovat UM, když by malá měla málo?

lukajda
12. lis 2007

Honzina - ty probrečený noci bych nikomu nepřála. Ale už je to pryč a Tadeášek je teď daleko spokojenější, protože jsem v klidu...což jsem teda tehdy nebyla ani náhodou, když jsem neustále ležela s horečkama 😖 Každá máma chce pro svoje miminko to nejlepší a naprosto souhlasím s tím, co píše schnek - někomu prostě není dáno kojit.

jusnina
autor
12. lis 2007

Holky, chci to vydržet co nejdéle, ale je to fakt boj. Mám ruční odsávačku Medela a popravdě, už bolí ruce 😕 Co používáte vy?

kristi
12. lis 2007

ja presla po 7 tydnech, neslo nam to, kojila jsem pres kloboucky, mala mela hlad...

pietra
12. lis 2007

ja mam rucnu odsavacku Avent. Ruky obcas bolia aj mna, ale snazim sa to nevsimat si.

honzina
12. lis 2007

Jusni, taky mám Medelu. Jak ruční (Harmony), tak elektrickou (Swing), střídám je, ale víc používám tu ruční. 😉

vladimira
12. lis 2007

Ahoj Jusninko,
zavolej na Laktacni ligu, urcite ti tam poradi a pomuzou - jsou to webove stranky
www.kojeni.cz a kontakt je: NÁRODNÍ LINKA KOJENÍ 261 082 424 - dostupnost ve všední dny od 10.00 do 13.00 hod.
Chce to trpelivost kdyz tam budes volat, protoze bud maji obsazeno nebo to nikdo nebere, ale urcite se dovolas...
a hlavne bud psychicky v klidu, to malymu nejvic pomuze...mozna ty hystericke nalady nejsou spojeny s prsnikem (bolesti briska), ale s tim, ze se maly neumi spravne prisat a tim spolyka hodne vzduchu a neciti se u prsu dobre...ale to se urcite zmeni...pokud budes mit opravdu zajem, aby se to zlepsilo, tak to pujde...
a obdivuji tvoji energii i chut odstrikavat MM a krmit malyho strikackou...i to svedci o tom, ze touzis kojit...
drzim pesti!!!! 😉

vladimira
12. lis 2007

jck,
proc jsi presla na UM? Neni to skoda, kdyz mas dostatek vlastniho MM?
S tou tvorbou MM je to tak, ze kdyz je poptavka, je i nabidka...takze cim vic kojis, tim vic mas mlicka...a kdyz prestanes kojit, tak klesne i produkce MM...az klesne na nulu...
ale pokud mas dostatek MM, tak urcite nekrm UM...proc ochuzovat detatko, kdyz to jde i jinak?? 😅

jusnina
autor
12. lis 2007

Já volala laktační poradkyni a ta poradila v tom smyslu že ho mám nechat vyhládnout a on se pak nají. Nic moc rada, čekala jsem že nás třeba bude chtít vidět, zkontrolovat techniku kojení... ale nic ☹ Zatím se s tím perem, ráda bych mu dávala svoje mlíčko co nejdéle. DÍKY ZA PODPORU, hlavně od vás "odsávaček", jsem ráda že v tom nejsem sama. 😵

honzina
12. lis 2007

Jusni, asi by to chtělo laktační poradkyni od vás z Plzně, aby fakt mohla přijet a okouknout techniku. Zkus se po ní poptat nebo zapátrat na netu. Určitě jich tam u vás pár mít budete. 😉 🙂

janeses
12. lis 2007

Ahojky, já měla po porodu zase strašně moc mlíka, tolik, že jsem prodělala 4x zánět prsu...byla jsem taky na zhroucení, chtěla jsem to vzdát, ale poctivě jsem odsávala (ruční odsávačka od Medely, jsem s ní spokojená) a nakonec jsme plně kojili 5,5 měsíce...ale tím způsobem, že se malá napila z prsu, vypila to přední mlíčko a potom už nechtěla, tak jsem jí to zadní odsála a dala jí z z flašky....vím, trochu náročné, ale dalo se to vydžet....
Kojila jsem přes klouboučky, tak možná proto pro ní nebyl problém pít z flašky i z prsu 🙂 Zatím ještě kojíme, malá ma 6,5 měs. ale už dokrmujeme Nutrilonem, malá hrozně ráda papá, takže kojíme jen dopoledne...chtěla bych vydržět alespoň do Vánoc...uvidíme...měj se hezky a držím palce, ať kojíte nebo pijete UM, hlavně, že budeš spokojená ty i miminko... 😵 😵 😵

nenka83
12. lis 2007

baby aj ja chcem prestat kojit,moja mala ma vyrazky... myslim ze to je z mojho mlieka.ma ich uz 6 mesiacov.chodila som do skoly aj som odstrekovala, no mliecko sa mi staca.uz na vecer davam nutrillon , no aj tak v noci minimalne 3 krat kojim.neviem ci mam dost mliecka... ci nie je hladna...to je dilemou mojich poslednych dni. 😖

kar.la
12. lis 2007

Ahoj, tak my jsme naprosto stejný případ jako Jusnina...
Malá se narodila dřív, byla i inkubátoru, potom žloutenka... takže neustálé odsávání a krmení stříkačkou, následně flaškou.
Po cca 3 týdnech jsme se dopracovaly pouze ke kojení, ale kojili jsme 1,5 hod. Adélka popila, usla, popila a tak pořád dokola.
Ve 3 měsících přestala přibírat, takže jsme najeli na stejný princip jako na začátku. Nakojit, dokrmit, odsát. Teď mám navíc málo mlíčka, takže poslední večerní pití dáváme UM. No, už jsem z toho na palici, každý den odsávám pořád dokola a v noci, když malá spí tak zas, ať mám zásobu na ráno 😝
Ale malá mi za to prostě stojí 🙂 Takže odsávat budu dokud to půjde 🙂

bambulka36
12. lis 2007

Ahoj Jusnina, jsem na tom úplně stejně jako ty.
Naše malá se mi nechtěla přisávat už v porodnici, celých 5 dní nás tam mučili, každé kojení probíhalo s breky nebo zase malou nebylo možný vzbudit, protože měla žloutenku a byla spavá, takže mi nakonec bylo řečeno, že mám blbý bradavky a z porodnice jsme odcházeli s kloboučkem a odsavačkou, protože malá se přes klobouček sice napila, ale málo, takže jsem musela odsávat a dávat jí to přes stříkačku. Takhle jsme to praktikovali tři měsíce, malá byla pořád uplakaná, když nespala, tak nám jen ječela a vůbec nechtěla v noci spát. Nakonec jsme začali na noc dávat UM a spánek se trošku upravil.
Jenže díky kojení přes klobouček se mi dělalo pořád míň mlíka, míň, než by malá potřebovala a nějak nepomáhalo ani to odsávání. Takže jsme nakonec začali dávat UM někdy i přes den a světe div se, malá přestala plakat, a bylo z ní takové to roztomilé spokojené miminko. Takže asi měla hlad, chudinka. Takže teď jsme na UM a já jí aspoň to málo, co mám, odstříkávám a dávám do flašky, aby aspoň jedno krmení měla MM.
Taky jsem si připadala jako strašná máma, dokonce jsem ten konec kojení i obrečela. Okolí mi taky zrovna nepřidalo, každý se ptal, jestli ještě kojíme, a když ne, tak se vyptávalo, proč ne, že to není dobrý atd. Takže si z toho nic nedělej, já říkám, radši mít spokojené mimčo i mámu, než hladové dítě a vystresovanou maminu 🙂

tomasek07
12. lis 2007

Ahoj,náš malý se taky nechtěl přisát už v porodnici.Nakonec se to vyřešilo kojením přes klobouček a dokrmování.Ted už ho krmím jen z hláhve a jednou denně odštříkám MM, aby aspon ze mě něco měl.A prosila bych jestli mi některá z vás poradíte.Malýmu je 8 týdnů. Na koliky měl Nutrilon 1 Comfort ale zdá se mi,že mu 120 ml za 2-3 hod nestačí.V noci se budí po 3 - 4 hod.Myslíte že mu můžu dát něco silnějšího a co.ted zkouším Nutrilon forte a je to uplně stejný.

prada
12. lis 2007

ahoj Tomasku07:
Já krmím nutrilonem 1 comfort(od 5.týdne) a nemůžu si stěžovat.ˇasi dva týdny přes den krmím 120 ml, na noc 150ml, budí se v noci po 5-6 hodinách, v noci zase 120 ml, a ráno opět 150ml. Někdy ji dám i přes den 150 ml.
Nutrilon Forte jsem několikrát zkoušela a akorát nám to rozhodilo náš zajetý režim, takže s ním jsem jednoznačně nespokojená.

helka1
12. lis 2007

Ahojky maminy, ja sa takto trapim s dvojcatami. Narodili sa mi predcasne, napriek tomu chlapec sa naucil sat z prsnika, dievca bolo o hodne mensie, dlho bola v inkubatore potom sme sa ucili kojit, no mala si nevedela vytiahnut davku, tak sa dokrmovala po odsavani. Doma to potom pokracovalo tak, ze pred kojenim som malej odsavala mlieko z 1 prsnika a z 2 prsnika som kojila chlapca. Nastalo obdobie kolik, maly mi po chvili kojenia zacal revat a mala som pocit, ze lepsooie znasal krmenie z flase tak som zacala odsavat aj pre neho. Teraz som v takom stadiu, ze cez den odsavam a krmia sa deturence z flase, cez noc kojim. Naroky deti vsak stupaju a tak som si minuly tyzden zadovazila nutrilon 2 a uvidim dokedy to vydrzime bez neho 😀 . Zatiel mu statocne oddolavame 😀
Majte sa krasne

pietra
12. lis 2007

tomasek - a skusila si mu dat viac ako tych 120ml? Mozno len staci zvysit davku a bude to v pohode.

susik77
12. lis 2007

ahojte, ja tiez sem-tam dokrmujem nutrilonom-max.1 davku denne ani nie kazdy den.mala tiez mavala sialene koliky pri mm.vsimla som si, ze po nutrilone nema.myslite, ze to suvisi?