Přechod z MM na UM. Jak na to, kdy a proč?

jusnina
12. lis 2007

Potřebovala bych poradit od Vás, které jste přešly z kojení na umělou výživu. Kdy a proč?
My se pereme s kojením už od porodu-3,5 měsíce a už pomalu nemůžu. Tomášek se narodil o tři týdny dřív, měl žloutenku a byl strašně spavý. Sací reflex nemá doteď nic moc. Domů jsme přišli s tím, že malý byl třeba hodinu přicuclý u prsu,skoro nic nevypil a já si odsávala a dokrmovala stříkačkou. To se během cca šesti týdnů upravilo a s dokrmováním jsem pomalu přestala. Jenže začaly strašlivé koliky. Malý chvilku pil a začal se prohýbat, kopat nohama, hystericky plakat...Koliky už teď nejsou co bývaly, ale přijde mi že má pití spojené s tím že ho začne bolet bříško. Někdy ho ještě ani nedám k prsu a už je hysterický. Jednou jsem mu zkoušela dát odstříkané mlíčko z flašky a vypil to v pohodě.
Teď jsme zase na začátku. Opět si odsávám, dostává to stříkačkou, ale předchází tomu strašný boj u prsa. Už jsme z toho hotový oba dva, malý za měsíc přibral jen 400g. Odstříkávání po každém kojení je docela nepříjemné, časové náročné a hlavně malý vyžaduje mojí pozornost a rozhodně nevydrží v kidu dvacet minut ležet a čekat než si odsaju.
Je to děs, díky mediální masáži si připadám jako matka naprosto k ničemu, když nedokážu ani takovou základní věc, jaku je nakrmení vlastního díěte.

zuz11
13. pro 2007

mata78 • 1d • Včera o 22:10
ahojte.
chcela by som Vas poprosiť o radu. malá má 14 mesiacov a este stale ju kojím, ale v poslednom čase mám malo mlieka. začala som jej dávať už aj umelé, ale nvôbec ho nechce piť. všetko vypľúva a v poslednom čase už ani pusu neotvorí. vyskušala som už viacero druhov mlieka, ale nič. tak som rozmýšľala nad nornálnym čerstvým kravským mliekom. troch sa bojim aby som u nej nevyvolala alergiu. kedy ste vy prešli na kravské mlieko?

smisela • 1d • Dnes o 08:51
Ahoj,my sa este kojime,ale sestra davala prevarene kravske a kozie mlieko od 1 roka,maly nemal s tym ziadne problemy 🙂 ale na druhej strane lekari odporucaju az od troch rokov,tak neviem 😒

vroni • 1d • Dnes o 09:13
Ja som malu kojila do roka, od roka len kravske mlieko (mala od roka MM odmietala) Kojene deti maju extremne nizku pravdepodobnost alergie na bielkovinu KM, takze UM akurat tak podporujes priemysel. Tie tri roky odporucaju len slovenski pediatri, vsetci ostatni sa z tejto voloviny chytaju za hlavu. Proste to patri do kategorie slovenskeho folkloru ako balenie nasiroko, obuvanie pevnych topanociek a pod. Sice to dietatu nijako nepomoze (ak mu to neuskodi), ale na Slovensku je to tak 😠 Zalezi len od stavu tvojej penazenky, ci sa prisposobis. 😔

julia225 • 1d • Dnes o 09:20
My mame 25mesiacov a furt papame nutrilon-Soya, mala nema alergiu, ale z kryvskej bielkoviny v obycajnych nutrilonoch ju zahlienovalo, najlepsi je ale nutrilon... 🙂 a urcite nie kravske mlieko do troch rokov... pediatri na celom svete odporucaju UM pretoze su tam vsetky vitaminy a mineraly, kdezto v kravskom su akurat tak nepotrebne tuky...

majaaita
14. pro 2007

Já přešla z MM na UM v Iťulovo třech měsících, postupně během tří týdnů - začal hubnout, začala jsem dokrmovat, přestal chtít prso, takže koloběh jeho ječení u prsa, vztekání, odsávání - až jsem to vzdala. Začal přibírat a uklidnili jsme se oba.
K praktickým věcem - ruční odsávačka - bacha na zánět předloketních šlach, já k němu došla, doteď nosím zpevňovací dlahu, pomáhá mazat Dolgitem. Lepší je půjčit si elektrickou odsávačku, nejlépe na obě prsa. Zkus místní pobočku LL.
Přechod - postupný - odsála jsem vždycky tak dvě až tři dávky (postupně se to pak snižovalo), takže zbytek nahradit UM.
Péče o prsa - odstříkávat hlavně ve sprše, horká voda mlíko hezky uvolní - pravda, odteče do odpadu 🙂, ale zabrání se zatvrdlinkám. Pokud chceš kojení ukončit, neodstříkávej zas tak moc dlouho, aby se množství mlíka nezvyšovalo.
Doporučuje se šalvějový čaj na zastavení laktace, případně léky - ale přirozeně to jde dobře - po odstavení (přestala jsem odsávat potom, co jsem dokázala odsát jen 100 ml denně - při odsávání co tři hodiny ve dne v noci) mi trvalo tři týdny, než při odstříkání nešlo z prsa mlíko, pak cca další dva týdny než zmizela veškerá tekutina.
Dobře prsa prohlížet kvůli zatvrdlinkám.
Před odsáváním dobře prsa nahřát, po odsávání natřít bepanthenem, aby sis nezpůsobila bolestivé odřeniny dvorců (jako já :(

Držím pěsti.

geegee
14. pro 2007

boli sme na tom podobne - silna zltacka, Matko stale spal, z porodnice sme odchadzali fungujuc na UM, navyse mam vpadnute bradavky. Skratim to - kojila som nakonic rok. POmohlo mi caste prikladanie. Pri odstavovani som s tym skoncila naraz - este 2x v priebehu tyzdna som si odstriekala mlieko ale len tak aby prsnik nebolel prilis.

vroni
14. pro 2007

Julia, si ma pobavila 🙄 Na ktorom svete odporucaju pediatri UM do troch rokov? Tu u nas na Marse tvrdia, ze do roka a len deti s predispoziciu na alergiu alebo inym zdravotnym problemom aj po roku, v zavislosti od diagnozy. Krmenie zdraveho dietata po roku UM sposobi len tolko, ze dietatko bude mat zdravy moc, plny vitaminov a mineralov. Iste, do roka kravske mlieko neodporucaju a nekojenym detom (alebo kojenym kratsie ako 6 mesiacov) odporucaju pomaly prechod na normalne mlieko (najprv len do varenia, potom postupne pridavat aj na pitie) A tie nepotrebne tuky su pre vyvoj dietata minimalne tak dolezite ako vitaminy a mineraly. To je dovod, preco deti maju pit len plnotucne a nie odtucnene mlieka (pripadne ine odtucnene vyrobky) Prave naopak, pediatri (okrem tych niektorych slovenskych) varuju pred zbytocnym podavanim UM po roku, pretoze to napomaha znizeniu imunity a zvysenemu poctu alergii (na SK je jeden z najvyssich prirastkov alergikov u deti do 5 rokov)

pietra
15. pro 2007

vroni, je pravda, ze pediatri odporucaju UM do troch rokov a odvolavaju sa na to, ze kravske mlieko moze sposobit alergiu, ktora sa nemusi vsak prejavit hned. Na druhu stranu nepoznam nikoho, kto by tak dlho UM daval a ani ja neplanujem. Takze zo Zeme pozdravujem Mars 😉

vroni
15. pro 2007

pietra, ja som tym chcela povedat, ze len slovenski pediatri odporucaju UM do troch rokov (mozno aj ceski, neviem) Pokial mam skusenosti z Nemecka a Rakuska a spravne som citala zopar anglickych linkov, pediatri (ini nez slovenski) dost prudko odradzaju od pouzivanie UM po roku. Zato som sa uchechtavala z toho vyroku, ze vsade na svete 😉

bubba
16. pro 2007

ak sa na mna nikto nenahneva tak davam kravske malej od10 mesiaca...kojena bola 2mesiace,umele do10mes. ja osobne si ani nemyslim,ze materske m.nejak vyrazne podporuje imunitny system uz viackrat som sa presvedcila o tom,ze cim dlhsie kojene deti,tym slabsia imunita...moja mala este vazne chora nebola,asi 2x mala soplik a ma 17 mesiacov..znama kojila do 3rokov a stale su chori...raz za mesiac tyzden pn...a taky podobny nazor mam aj na susene mlieka.ja moc neverim veciam ako su susene a trvanlive veci...a keby nebol taky boooooooooooom s tymi mliekami,tak asi UMani malej nepodam.suhlasim s Vroni(inak detskej dr som hned hovorila ked sme presli na mlieko kravske a ta sa ma hned pytala,ci nemala nejake reakcie,bolesti a pod..ja ze nie a ta mi dosvedcila,ze ak sa reakcia nevyskytla hned,nie je mozne ju ziskat postupne,tak sa nenechajte zavadzat mylnymi informaciami(nasa dr.je primarka det.odd tak asi vie o com hovori)

jitrulka
7. čer 2009

Tak já zkoušela pomalu malou připravovat na přechod na um. Malá o tom ale nechtěla ani slyšet a um mléko striktně odmítala. Držela jsem ji v náručí a lahvičku nenápadně vsouvala místo prsa. Vypila ho občas tak 10 ml a to ještě omylem, jinak řev. Začala jsem se smiřovat s tím, že budu meset kojit a pak najet rovnou na kravské. Jednou jsem ji zas na ráno připravila um, ale řev a tak jsem ji nakojila a dala spát. Na svačinu jsem ji posadila do žildičky a znovu ji zkusila nabídnout již vychlazené um. Sice to bylo způsobu kojení vzdálené ale tohle chladné mlíčko mi malá vypila na ex. Takže sláááva, stačí jen přijít na to co malé chutná. Držím palce 😀

haninka
24. čer 2009

Ahoj mamči,
potřebovala bych poradit. Přešli jsme na UM. MM dávám jen 1x v noci, když se T. vzbudí..možná už ani nic neteče, ale je spokojená a zas usne.
Začali jsme s Nutrilonem asi před týdnem, bumbala ho, docela jsem se divila protože jsem ji nikdy lahev nedávala. Ale vybumbala tak 150ml a to bylo vše..slyšela jsem, že Hami chutná líp a tak jsme ho měli na zkoušku asi 2x a vybumbala i 210ml, pak jsem dala ještě jednou Nutroš a koupila Hami. Ale najednou nechce žádný, ani MM ani UM..včera na noc si nedala, pak chtěla kolem půlnoci MM, a ráno v 5h vybumbala asi 200ml UM..dnešní odpolední a teď na noc zase nechtěla..šermuje ručičkama před pusinkou a křičí..2x denně je přeci málo! ☹
odmítají vám taky mimča UM??..

holubea
28. črc 2009

Ahojky,
mate niekto skusenosti s tymto?
Dala som malemu (3 mes) vecer pred spanim Nutrilon 1, hned po napiti sa vykakal, podotykam ze strasne to smrdelo......Inak kojim, prip. davam odstriek. mlieko z flase, lebo z prsa malo taha. Na druhy deň večer som dala zasa Nutrilon a v noci prisla hnacka, teplota 39 stup. ..po kazdom napapani terfaz kaka uplne na zeleno. Boli sme u lekarky, povedala ze to bude reakcia na ten Nutrilon - ale nejako ma znepokojuje ta teplota...ma niekto takyto podobny "zazitok"? ☹ dAKUJEM

jindri
28. črc 2009

haninka: to jako, ze ti vypije 2x denne po 150ml? Jinak kojis nebo to taky nechce? 😲
Jinak me mala UM neodmitala, jen pila podstatne min nez uvadeji tabulky. Ve 3 mesicich jsme byly na 90ml a pred 6 mesicem vic jak 150ml nevypila. Kojila jsem jen castecne, spis to byl takovy predkrm.

holubea: nemam. Nevim, jestli u normalnich UM, ale u HA mlicek je zelena stolicka normalni. Pisou to i na obalu .... kazdopadne, jestli po kazdem napapani Nutrilonem nasleduje prujem potazmo, mlicko bych zmenila. Co ty teploty, jeste jsou?

rod
28. črc 2009

Ahoj maminky.dneska jsem objevila vaše stránky a docela jsem si početla.Mám 6měs.kluka Adámka,plně kojím,ale v noci se mi začal budit co 1,5-2hod.už skoro 14dní,co mu narostly zoubky nahoře dvojky.Jsme k ránu unavená,vyčerpaná a dokonce mám pocit,že si jen trochu cucne a usne.Nlelze ho probudit a já jsme nepoužítelná.prosím poraďte co mám dělat,zda mu mám začít dávat příkrmy na večer,ale bodjím se těch mých nalitých prsou..Díka Katka

barborkam
4. led 2012

Ahojte, bola by som velmi vdacna, keby mi niekto vedel poradit s nasim problemom na prechod na UM. Asi posledne 3 tyzdne mi pomaly odchadza mlieko - skusala som vsetko - casto prikladam, pijem vela vody, bylinky, homeopatika nic nepomaha...pravdepodobne ma na tom zasluhu stres, ktoreho som mala prednedavnom habadej cez den malinku kojim a vecer jej musim dat 2 davky nutrilonu, lebo mam uplne prazdne prsia. Vcera mi ale strasne z toho zacala vracat, ale tak hrozne, ze to som este asi nevidela, proste komplet vsetko, ako to spapala islo von. Skusali sme aj ine mlieka, repertoar ten isty, napapala sa a behom sekundy to bolo vsetko vonku neviete poradit ci to mam miesat s odstriekanym MM aby to lepsie zniesla alebo pol dna MM a pol dna UM...strasne ma to trapi, ze mala mi tak vracka

soucke00
13. led 2012

@barborkam Ahoj, taky jsem měla pocit, že už večer nemívám mlíčko. Pomohl mi Gravimilk a kojící čaje od Lerosu. Nechtěla jsem začít s UM a teď už je to zase v pohodě.