Připravujete si umělou výživu předem? Na celý den/noc

lendy1
20. črc 2007

Chtěla jsem se zeptat, zda si připravujete umělou výživu předem. Např. na celý den nebo na noc. Malýmu jsou 4týdny a jelikož byl 3 týdny po nemocnicích, tak nekojím a jsme na BEBĚ HA. Na obale píšou, že se dáva musí připravit těsně před použitím, v některých knížkách jsem četla, že to lze připravit si vše dopředu a pak jen ohřívat lahvičky.
Ještě jeden dotaz. Malýmu jsou 4 týdny a teď mi vypije 6 - 7 x 130ml, byl předčasně narozen (PV 2.500g, 34tt), před týdnem pil ještě 80 - 90ml 7xdenně a za pět dnů přibral 190g. Je možný, že to, že byl nedonošenej má vliv na to kolik toho teď vypije (jako že potřebuje vše dohnat?)?
Přijde mi, že toho vypije strašně moc, ale když vypije míň, tak brečí a dokud si to své nedopije, nemá dost. Je fakt, že tak 2x denně má škytavku a občas maličko ublinkne, což je asi vše zapříčiněno přejídáním, ale když si tu svoji dávku nevypije, tak pláče...

akcul
20. črc 2007

Ahoj lendy,
naše malá taky papá Bebu (ale obyčejnou) a mlíčko si dopředu připravuju. Já si teda vždycky nachystám jen jednu dávku a dám do lednice a pak jen ohřeju. Ale vím, že některý holky, si třeba vyvařily zavařovačku a dělají si tam dopředu víc dávek, pak se jen potřebné množství odlije a ohřeje. Jen je to potřeba po ohřátí ještě pořádně protřepat, protože v té studené vodě se prášek úplně nerozpustí. 😉
Jinak jak je to s papáním u předčasně narozených miminek nevím ☹ , ale myslím, že je to možný, že to teď dohání. Každý miminko je jiný. Naše Natálka začala pít v šesti týdnech 120ml a pije je doteď. Je to málo, nato že má 5 měsíců, ale jí to prostě stačí. Podvyživená určitě není. 😀
Třeba se ti ohledně tohoto ozvou ještě nějaký maminky, který mají předčasně narozený mimča. A doktorky jsi se na to neptala?

dashak
21. črc 2007

Ahoj Lendy,
taky jsem připravovala mlíko dopředu. Oni to výrobci na krabici píšou, aby byli z obliga, kdyby dítě třeba chytlo gastroenteritidu apod. Samozřejmě že hrozí, že se tam pomnoží nějaké bakterie. Ale jinak by celkem nedávalo smysl, že by na trhu byly ohřívačky mléka 😉 Je to asi stejné, jako když máš na štěrkátku hlášku, že je vhodné až pro děti od 3 let 😀
Ale teď jak je malá větší a pije mlíko jen 2xdenně, tak se mi nevyplatí ho dělat do zásoby. Převařím si vždycky tak litr vody v konvici, vydrží dlouho teplá, takže pak si naliju do láhve a nasypu prášek. A pokud je studená, tak stačí na pár vteřin cvaknout po vypínači a má pitelnou teplotu. Nebo můžeš používat nerez termosku, tam ti voda vydrží teplá celý den.

Co se týče mléčné dávky - mám taky nezralce (31tt, už jsem ti psala i do tvého tématu předčasný porod) a dělala to samé co tvůj Davídek. V nemocnici měla dávku 50ml a mně doma najednou vypila i 120ml a když to nedostala, začla křičet. Tak jsem to furt do ní prala, dokud nebyla ticho 😅 No byla pak ticho, pač už měla pak tak těžké břicho, že se na nic nezmohla 😅 A nakonec začala už pak zvracet úplné gejzíry.
Doktorka mě pak zdrbala, že jsem praštěná, do tak malinkého mimina cpát takové dávky. A když jsem ji řekla, že brečí od hladu, tak mi vysvětlila, že nejspíš má koliku (ta se dostavuje po jídle) a já do ní rvu další mlíko. Takhle malé mimina nepoznají kdy jsou syté, a protože je sání uklidňuje, tak tahají tahají, až už to do nich nevejde.

Takže tobě doporučuju - dej mu dávku jakou pil předtím, dávej mu do mlíka sab simplex (do každé dávky aspoň 8 kapek) do týdne se střeva uklidní a nebude mít koliky tak často. Musíš to ale používat pravidelně, jinak když už je problém na světě, tak je to bez efektu. Holt, s nezralcema je to trochu složitější, trávící soustava je nezralá a průchod stravy je pro miminka někdy bolestivý. Ten sab simplex ti zruší v lahvi pěnu, která se při míchání mléka udělá a pak ten průchod není tak bolestivý a střevní stěna může vstřebávat i nějaké plyny a něco i vyprdí 😉

kota
29. říj 2007

Já si nedělám UM dopředu, prý se to nemá. Ale mám v konvici na plotně převařenou kojeneckou vodu, tu pak odleju do lahvičky přesné množství a ohřeju 25 sekund v mikrovlnce, pak tam nasypu přesný počet odměrek, protřepu a hotovo a nemusím nic chystat předem!

terezkaaa
29. říj 2007

Holky já taky už nevidím důvod chystat mlíčko dopředu.V konvici mám prostě převařenou vodu,ohřeju v mikr.,nasypu a je to.A hlavně je to mlíčko čerstvé 🙂

sarkasa
11. lis 2007

já dělám UM tak, že večer nachystám 2 lahvičky plné mlíčka na noc a ráno a když se malej probudí tak to strčím do mikrovlnky na cca 20 sekund a je to. nedovedu si představit, že bych v půl pátý ráno dělala mlíčko a pak ho ještě musela chladit. to by se malej asi zbláznil. nikdy mu nic z dopředu připravovaného mlíčka nic nebylo.

mapris
11. lis 2007

lendy1,
ahojky. Já malý dělám Bebu 3 h.a., teď už má jen dvě mlíka - na večer a na noc. A na noc mám připravenou vodu v termosce a v lahvičce mléko a pak to jen zaliju a protřepu. Nevýhoda je, že ta beba 3 má zhoustnout, takže večer jí dělám malý dopředu, ale v noci to nejde čekat, to by se uřvala. Pokud ti malý občas trošku ublinkne, tak by to možná chtělo vyzkoušet mléko s A.R. A jinak se podívej do mého prvního alba - dávala jsem malé kolik si řekla. Je fakt, že byla dost cvalík, ale když se podíváš na moje třetí album, tak už vypadá jinak. Strašně se vytáhla. Já bych dala malému kolik si řekne. Terka to měla strašně nepravidelné - myslím množství dávky. Takže jsem občas mléko vylévala. Ale když byla takhle malá, tak jsem si ho pak předdělala - vždycky tak dvě dávky do uzavírací sklenice a dala do lednice. Pak jsem ohřála, kolik bylo potřeba. A myslím, že v tomhle věku pila tak 100-150 ml a pak to měla tak 2 měsíce. Prostě je to jedlík, tak mu dej, kolik je potřeba :o))). Až pak bude mít příkrmy, tak to vyběhá :o). Je fakt, že naší doktorce se moc nelíbilo, kolik Terka váží. Ale předse nenechám svoje dítě plakat hlady ne???

terezkaaa
11. lis 2007

sarkasa,když ale budeš mít tu vodu převařenou v konvici, tak já ji pak znovu už nepřevařuju.Jen nasypu,protřepu a dam do mv.Vyjde mi to asi taky tak kolem 30 vteřin...

jitka83
11. lis 2007

Ahoj holky, já dávám malímu taky Bebu a dopředu si ji nechystám. Ani když jdu na delší dobu ven. Prostě si převařím vodu a naliju si přesnou míru do lahve a zavřu do pouzdra na lahve. Tam to tak ty dvě hoďky vydrží teplí a do lahve z které pije nasypu Bebu. Pak to jen zaliju a jídlo je hotovo. Jinak doma převařuju vodu a dám si jí do pet lahve a pak jen odlívám a ohřívám v mikrovlnce a pak nasypu určitý počet odměrek a pořádně promíchám.
A co se týče koliky, tak to vám nezávidím. Prcek sice taky pobrekával, ale bylo to tím, že mu nesedělo mlíko od Hami a i mi dost ublinkával. Dávala sem mu třikrát deně do mlíka ten sabsimplex, 5 kapek (někdy i víc), ale nepomáhalo to. A teď co pije Bebu, tak je úplně v pohodě.
A jestli mohu ještě něco dodat k tý kolice, tak bych vám doporučila protikolikovou lahev. Teda pokud už jí nepoužíváte. 😉