Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

jaja0110
30. led 2009

jaja- mam pred sebou zosit ako jedli nase baby ked mali tyzden-pili tych 70 ml na jednu davku...potom sme mys tych 70 ml drzali dlhsie a potom sme zvysovali podla potreby...80 ml zacali mavat ako 2-tyzdnove, ako 3-tyzdnove uz pilo okolo 100-ky, a kukam do zosita...potom sa to zase ustalilo na 80-tke...takze to sama uvidis, ked bude este hladna bude si pytat 😉 ale mnej je niekedy viac...my sme ich sem tam prekrmovali a potom nam casto vrackali... 😉

annamary
30. led 2009

asi je hladnejšia troška viac🙂) ja neviem ja zatial babo nemam ale že by jej to uskodilo???/

jaja257
autor
30. led 2009

jaja0110 dakujem za odpoved, si strasne zlata. Nasa negracka, skor sa domaha este. Takze jej budem davat tolko kolko ma chut, viac si asi nevezme. Si fakt zlata.
annamary: nasa je riadny hlados a hlavne teraz po navrate z nemocnice, kde ju poriadne potrapili hladom

kubaka
30. led 2009

jaja - nejlíp ti snad řekne doktorka a je to na krabici ne? - hlavně - jestli chce jíst, tak jí dej- nemůžeš jí překrmit, když pláče hlady - z prsu mu to taky nedávkuješ a vypije si kolik chce. 4 kilové dítě vytáhne klidně i 100ml. Kluky jsem kojila a když jsem je vážila po kojení, někdy vypili i 120. A během dne množství hodně kolísalo.

jaja0110
30. led 2009

jaja- zamalo 😉 skus si zaviest zosit, moc ti to pomoze a budes mat prehlad kolko ti mala denne vypila, kolko krat kakala, grckala a tak...ja som mala specialne kolonky na hnacky, zapchu, teploty, vitaminy a presne som vedela kedy co bolo...pomahalao mi to sa zorientovat...ten zosit som si pislala od narodenia do ich 6. mesiaca, mam tam aj prikrmy takze potom som hned vedela ked boli zapchy ze z coho... fakt je to super vec... 😉

jaja0110
30. led 2009

Taketo male babetka este nemaju vyvinuty "reflex sytosti" takze nevedia "kedy dost" a my sme do nich liali tolko kolko pytali a potom to dopadlo tak, ze aj 4 hodiny po krmeni z nich vyletelo mlieko prudom... 😝

evka1310
30. led 2009

jaja - aj moji boli vecne hladni a ja som nevedela ci im mzem dat viac. doktorka mi povedala, ze 10ml viac je OK, ale inak nie...a to mojmu nestacilo...tak som to potom riesila tak, ze som mu zarobila s viac vody. napr. 100ml ale odmerok na 70 (to mi vlastne poradila pediatricka, lebo uz som bola zufala z toho jeho vecneho hladu) a nahjorie bolo ze som potom musela 3 hodiny cakat na dlasiu papu aj ked mal hlad...no a to s vic vodou zabralo...obcas ked mal este hlad, proste som mu naliala 10-20 ml vody do flase, a tym poumyval akoby tu flasu, malo to chut mlieka a uspokojil sa..
vlastne som potom pochopila, ze obcas potrebuje cucat a nema skutocny hlad...a to rieism dudlom (aj ked som na zaciatku bola rpoti nemu)

dara9402
30. led 2009

kocky poradte ak tu este ste, mame 10dnoveho drobca ja ciastocne kojim ale aj prikrmujem a momentalne zacnam byt chora, co by ste robili vy? vysadili kojenie a zobrali si niake lieky alebo to skusili bez nich, homeopatika som zacala brat len este nezabrali, manzel je uz skoro zdravy ale este stale to neje ono. ja sa velmi bojim aby maly neochorel

jaja0110
30. led 2009

dara- urcite neprestavaj kojit aj ked si chora, mohla by si prist o mliecko...o babetko sa neboj, kojenim (aj ked si chora) si prave buduje imunitu 😉 a pekne uzivaj homeopatika, mne vzdy zabrali 😉

kubaka
30. led 2009

dara - určitě koj a koj - tím ho chráníš před bacily - na chřipku je stejně tak akorát paralen a nějaké vitamíny a i antibiotika jsou některá při kojení dovolená. Určitě to nevzdávej a přikojujte se jak to nejdéle půjde. Třeba to ro
zkojíte tak, že nakonec ty příkrmy nebudou potřeba. 10 dní je mooc krátká doba na to vzdát kojení. Může se to ještě změnit.

jaja 0110 - já teda nevím, ale kojené dítě taky pustí prso když už nechce. Že má plné a prázdné bříško pozná bezpečně, proto se budí a pláče hlady?? Z prsu se taky nepřejí a reflex sytosti mají stejný. Z láhve to sice trochu hrozí, protože se dá krmit i násilím, ale chce to cit - mlíko do mimina zásadně neleju, ale když vidím, že čtyřkilové dítě má hlad ze 70 ml, tak mu přidám dvacku a uvidím. Chce to jen pozorovací schopnost a cit pro míru. To, že hulákají hlady jako píše evka 1310 dokazuje, že pocit sytosti a hladu mají moooc dobrý.

stvura
30. led 2009

Choroba matky nema priamo vplyv na dietatko, takze kludne koj pokial sa da. Prikrmovat by som tiez neprikrmovala, skor skus kojit castejsie {aj kazdu hodinu}, nasad caje pre dojciace matky, vineu, meltu, ricinus, co sa len da.

kubaka
30. led 2009

stvura - přesně tak 😵 a hlavně jak to jen jde tak spát a jíst - jít si lehnout i s miminem - malému bylo 14 dní, lehla jsem si s ním zničená na postel a usnuli jsme oba jako špalci na celé 3 hodiny. 😀 Jakmile budeš napapaná a relativně dospalá, bude i mlíka víc. únava a stím spojený stres dělá děsně moc 😉 Držím palec

vieruna
30. led 2009

nam dr. povedala, ze nove poznatky okolo UM pri malych detoch su take, ze sa riadit tak ako pri MM. Ze im dat kolko sa im ziada. Zbytocne to do nich nasilu netlacit, ale ked mas pocit, ze chce, tak mu dat. My ked sme s dvojickami prisli z nemocky, tak som bola s toho na prasky, lebo starsieho som len kojila. Mierky na plechovici Nutrilonu boli najmensie na 60 ml. Tak som im robila tolko. Co nevypili, som vylievala. Ked to vypili par krat po sebe vsetko, tak som spravila 100 ml a zase som vylievala co ostalo. No nie moc ekonomicke, priznavam, ale aspon som si bola ista, ze vypili, kolko sa im ziadalo.

stvura
31. led 2009

No to pocujem prvy krat ze davat i umeleho mliecka tolko kolko chce babatko...kamoska co ma drobceka na UM mu dava presne podla popisu na krabicke, dokonca ako ho jej lekarka prevazila tak znizili davku aby sa z neho nestal maly Rambo.
Juj kubalka, to nevyspatie este bude....mi mame teraz "zubkove problemy" a tuto noc som teda naspala mozno tri hodiny. Maly je nonstop na prse, daco strasne...

jaja0110
31. led 2009

kubaka- no z UM sa pribera ovela rychlrjsie ako z MM (nemusi to byt pravidlo) ale vacsinou jej to tak...pri kojeni je to ine, lebo dietatko si vytaihne tolko, kolko tam toho mliecka je- respektive tolko kolko potrebuje...ak sa koji na poziadanie, dieta ma v tom prsniku davku ktore ho "nepresyti"...ale ked sa krmi z flasky UM, tak do toho dietata mozes naliat aj 150 a bude pit...

Babetka v tomto veku maju reflex hladu, ale nie sytosti...my sme zo zaciatku tiez nevedeli kolko by mali vypit, zarobila som 150 a nechala som ich vypit 100-ku len aby boli spokojne. Take supy mlieka hadzali von, ze sme museli ist na gastro- a diagnoza? Prekmovanie-ked som znizila davky na 70-80 tak vsetko bolo OK a po grckani ani stopy.

Takze urcite nie davat UM tolko kolko chce dieta, treba to vediet regulovat...niekedy ked babo place po 100-ke, staci dat dudlik alebo ho nechat odgrgnut a je po placi...nie vzdy dieta place "lebo chce este"...
Ale suhlasim ze tie davky sa odvyjaju aj od VAHY dietatka 🙂

annag
31. led 2009

dojčené i nedojčené bábo by malo vypiť asi 125-150 ml mliečka na 1 kg hmotnosti za 24 hodín, nemalo by to presiahnuť 1 lt, jednotlivé dávky i intervaly môžu byť rôzne - podľa potrieb bábetka, kým je bábo malé a má menší žalúdok, tak menšie objemy na jeden raz, postupne aj väčšie - tak, aby negrckalo a nemalo záhu

jaja to vysvetlila veľmi správne 😉 🙂

ygreen
31. led 2009

jaja: dej kolik potřebuje - pokud se přejí tak to vyblinká. Mě v porodnici řekli, že se dítě nepřekrmí, narozdíl od dospělých ví kolik potřebuje. To odhadneš - kolik, aby bylo spokojené, ale ani neblinkalo 😉

jaja0110
31. led 2009

ygreen- ta poznamka co ti povedali v porodnici, bola myslena ironicky 😝 ak sa budes spoliehat na to, ze dieta si "prebytok" vyblinka, tak potom neskor ti bude blinkat nielen to mlieko, ale vsetko...a o par mesiacov (rokov) tymto mozes akurat docielit nielen poskodenie zaludku ale celeho traviaceho traktu...

jaja257
autor
31. led 2009

Ahojky,
tak my sme zvysili na 90 ml za den a je to lepsie a raz davam troska viac vody a na noc podla predpisu.
My sme vnemocnici trpeli, nikto mi neporadil, vsetci na mna len kricali, ze mam kojit, mlieko nikde, ak tak len 10 az 20 ml aj to dvakrat za den. Mala sa narodila 2 tyzdne po termine s vahou 3730 g a to ze mi dali pre nu 30 ml raz za tri hodiny naozaj nestacilo. Teraz sa mi mlieko straca uplne a mala je hladna. Doktorka z nemocnice povedala, ze mam dokrmovat a ze ju nemam trapit hladom. Tak som rada, ze stemi poradili, lebo som bola v koncoch a poradnu mame v pondelok a do vtedy som chcela vediet co s nou.

jaja0110
31. led 2009

jaja- tak to ste mali krasnu vahu na to ze bola 2 tyzdne pred terminom 🙂 🙂 Tak drzim palceky a prajem vela zdravicka 😉

dadex
1. únor 2009

Ja som od siestych tyzdnov prikrmovala UM. Tiez som nevedela kolko mam dat, zacala som 60ml a ked plackal, dorobila som dalsich 30ml. Odmerky su robene po 30ml. Davala som vzdy, ked si pytal. Radsej castejsie a pomenej. Ked sa intervali medzi papanim skratia na menej ako dve hodiny, tak treba zvysit o 30 ml. Tak to fungovalo u nas. Od tretieho mesiaca sme uz len na UM a pred dvomi dnami sme zvysili na 150ml a vydrzi pekne tri az tri a pol hod.

hankky
10. únor 2009

Ahoj, no tak my sme na UM od druheho tyzdna. Podla tabuliek nejde teda vobec, pije ovela viac ako je na krabici. Davky som jej zvysovala podla toho ako sa spravala po najedeni... Pediatricke som to vravela a povedala ze je to v pohode, ked jej chuti nech papa, ze ona si to sama reguluje. A je to pravda, zaspi o osmej vecer a zobudi sa az rano okolo tretej - stvrtej tak vypije aj 210ml....ak jej dam menej tak len place a nezaspi a naraba pusinkou (hlada flasu), potom rano ked sa zobudi okolo siedmej tak jej spravim "len" 150ml.....potom papa az okolo 11 - 12 na obed a to spapa 180ml....proste je to rozne a aj ked jej spravim viac, tak nezje vsetko, takze si myslim ze si to reguluje sama. Chodime aj na gastro a ked som lekarke povedala ze zje v priemere asi 180ml na jednu davku tak mi povedala ze to je vela ze jej tolko nemam davat...no a co mam robit? Mam ju nechat jacat od hladu dalsie tri hodiny? No ale potom sa opytala ci nevracia ked dopapa, povedala som jej ze nie (jej sa dokonca skoro vobec ani neodblinkne kusok mliecka pri grnguti) a to bolo vsetko.
Aha, no a este jej doobedu aj poobede medzi papanim davam cajik...to vypije minimalne 100 ml

andy80
11. únor 2009

hankky: taky mi malá vypila o hodně víc, než bylo na krabici.

missymici
13. únor 2009

Ze začátku jsem se řídila ppopisem na krabici ale klukovi to nestačilo.Pil 60ml nejdříve a postupne pomalu jsem mu to zvyšovala.Ted skoro ve 2měsícech pije 90ml,ale taky si myslím,že mu to je málo.Ale rozhodně podle tabulek nedávam.Dávam i o odměrku víc na jednu dávku,at to má silnější.

ariadna
16. únor 2009

ahojte prosim vas neviete mi poradit minuly tyzden som bola na poradni s malou mala 3750g dr sa pytala kolko vypije tak som jej povedala ze 80 az 90ml ako kedy nato mi povedala ze je prejedena ze ju prekrmujem lebo som sa jej stazovala ze mala ma koliky a bolesti bruska.tak som jej teda zarobila tych 70-75ml ale to jej bolo malo a kricala od hladu a hladala este ani dudel nepomohol tak som sa vratila znova k 90ml ale dnes uz hladala zase viac proste ked som ju dala grgnut tak plakala a sala si rucicku a hladala este tak som jej zvysila o 10ml a vyzera to ze stale ma malo bojim sa jej to zvysit aby som jej tym neuskodila.kolko by asi mala vypit vo 4 tyzdni?dakujem za za kazdu radu.

andy80
16. únor 2009

missymici: tak dávat o odměrku na dávku je pěkná blbost. Pokud chceš přidat mlíčko, musíš přidat i vodu. Může dojít k dehydrataci a není to dobrý pro žaludek ani bříško.

ariadna: neboj se zvýšit dávku, určitě jí neublížíš. Pokud bude chtít, vypije to. Když bude mít dost, určitě to nevypije.

erikasadek
17. únor 2009

missymici, suhlasim s andy,

ariadna, osobne ti poviem ze moji synovia pili po 7 dnoch v porodnici 120ML, a to mali len tyzden, kazde dieta potrebuje svoju davku, je blbost povedat, ze dieta pije vela , kazde dieta pije az do zasytenia, je to dane prirodou, a pokial uz nechce tak prestane pit...
takze riad sa svojim instiktom materskym , urob malej 90ml, ak vypije a je zasytena, v pohode, ak nie , acasom bude chciet viac tak urob viac..

naozaj blba ta lekarka; nehnevaj sa za chvilu ich daju na dietu tie deti, len aby vosli do tabuliek... 😠

neuskodis niako. ver mi... ak nedas tak budes mat podrazdene dieta ktore je hladne chuda, a navyse ak ma koliky tak bude trpiet o nieco viac kolokami a hladom... nie je to krute..

slubujem ti ze moji synovia, ked teraz su vatsi su, chudy a svalnaty , statni chlapi, ktory ked sa narodili potrebovali jest... 😉

takze malu zasyt, do jej uspokojenie... 😉

bevab
17. únor 2009

Ahoj Hankky,
aky cajik malej davas ?
dakujem

hankky
17. únor 2009

missymici, moja mala ma tiez dva mesiace a normalna davka je pre nu 180 ml 😀 A ja by som rozhodne nedavala viac odmeriek...fakt moze byt dehydrovane babo a nerobi mu to dobre na brusko, ak pridas mlieko, mala by si aj vodu

ariadna, my sme sli podla tabuliek len prve dva tyzdne...ale je tam vyssie o tom moj prispevok. Nemyslim si ze babu nejak uskodis ak jej budes davat tolko papat kolko si vypyta. Minuly tyzden sme boli na poradni a vravela som lekarke ze na gastre mi povedala ze jej nemam davat tolko jest...tak sa lekarka so sestrickou zacali smiat ze co je to za blbost, ze velkemu dietatu nevysvetlis ze mu nedas viac jest tak ako to mas vysvetlit dvojmesacnemu? A ze nie je mala obezna ani tucna tak preco by som jej nemala davat papat kolko chce... Neriesim to uz ci papa vela, pretoze si to naozaj sama reguluje, ak jej spravim vela, nedopije, ak malo, po spapani flase hned zacne "vyskat" tak viem ze jej este mam dorobit... A nie je jej nic, ak spapa kolko sama chce, je spokojna. A co sa tyka kolik, nie som si ista ci ich zapricinuje len to ze babo vela spapa...
Na bolave brusko nam velmi pomohli kvapky espumisan...

bevab, davala som jej hipp harmancek (to je vraj dobre na kakanie), potom hipp feniklovy a hami pre celkovu pohodu (alebo tak nejak sa vola). Chutili jej vsetky tri, ale teraz jej davam len feniklovy lebo mame problem s kozou tak mame zakazany harmancek (vraj je alergenny ci co). No a nerobim jej silny caj, len taku zafarbenu vodu...to poradila pediatricka, ze netreba silny, ani podla navodu..hm, neviem preco.

missymici
17. únor 2009

to mě poradili, že prej když to mude mít silnější, tak se víc zasití.Ale od včera mu dávam dle tabulek, přešli jsme na bebu premium.A není 90ml málo pro 4,5kg klučinu?