Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

martinka1981
14. zář 2009

Evulebobule a Adka 12- Miška tiež papala zo začiatku strašne vela. Až som sa bala aby z nej nebol maly tučinko 😀 . Ale nebojte sa všetko sa upravi aj ked sa vam to teraz nezda. Teraz asi mesiac a pol papa stale rovnake davky cca 880 ml za den. Prespinka mi celu noc už asi od 2,5 mesiaca. Sem tam sa prebudi ale dam jej dudlik a spinka dalej. Dnes potiahla do 9 🙂 Takže dajte babätkam papať ked si pytaju 😉
My važime asi 7500g a mame 66cm 😵

evinkaa
14. zář 2009

Holky, nevím, jestli jsem v tomto tématu správně a jestli to tu už nezaznělo, ale jak dlouho vám třeba prckové pijí 180 ml mléka? Naše Natálka má přes půl roku, pořád kouká, co kde lítá a co se děje a takový krmení, kdy mi sní těch 180 ml, mi trvá někdy víc jak půl hodiny. Nemluvě o tom, že by už ve svým věku měla sníst 210-240 ml Nutrilonu 2, ale víc do ní holt nedostanu. Jak dlouho vám tedy mimča papají?
Jo a někdo se tady ptal, jestli má někdo zkušenost z přechodu z HA na normální Nutrilon. Tak my ji máme. Už druhý týden jsme na normálním Nutrilonu a v pohodě. Neměli jsme problém. 😉

nikollette
14. zář 2009

Evinka, moj ma za 5dní 7 mesiacov, a viac ako 150ml mliečka, mi nevypil nikdy!!!
Asi mu to stačí, priberá a to je hlavné...

A zvyčajne pije tých 120-130ml... a to pije okolo 2-3minútky 😉
máme avent flašku číslo 4, tam je 5dierok, takže mu to ide rýchlo...

silvia.t
14. zář 2009

ahojte nas pije 120-150ml kedy ako a je spokojny,spi od 20tej do 5tej niekedy potiahne aj do pol 7 😀 a vazi 7340gr

evinkaa
14. zář 2009

nikollette: Já mám lahvičku NUK, je tam jedna dírka.... Myslíš, že bych malou ještě teď naučila pít třeba z lahvičky, jako máš Ty? Ono mi přijde, že je to fakt na dlouho, když jedno krmení trvá dýl jak půl hodiny... 😝

evulebobule
14. zář 2009

martinka: no kéž by, taky mám pocit, že za chvíli bude valibuk 😀

jankapiknova
14. zář 2009

evinka my tiez pouzivame nuk od narodenia a nikdy som nemenila a vypije rychlo,to nebude flaskou a menila si si na flaske dudel za č.2 ? tam je vacsia dierka 😉

evinkaa
14. zář 2009

janka: Dudel za č. 2 jsem zkoušela měnit, ale malá mi ho nechce. Na plastové lahvičce na čaj jí nevadí, ale na té skleněné na mlíčko si nějak nemůže zvyknout. Budu zkloušet dál... ☹ Větší dudlík taky vzala v pohodě, tak nevím, o co jí jako jde. 😉 😀

mja
20. říj 2009

my máme 6 týždnov a moja malá vypije 120ml mliecka. Vcera vecer som jej zvýsila davku na 150 a potiahla si tak niak 140ml-135ml. mám pocit, že treba zvýsit, lebo zacala v noci zle spávat. Už od narodenia mi papávala okolo 70-90ml. Papáme Nutrilon. myslíte ze jej davam vela , alebo malo??!!!
Budem vdacna za kazdu odpoved....
dakujem

piska
23. lis 2009

Môj malý má 10 dní, váži 4750g a približne 4-5 dní po narodení už v pôrodnici vypil po 80 - 90ml. Odkedy sme doma, je to šiesty deň, pije v priemere rovnako, ale niekedy aj menej - tak 50 - 60ml. Na deň má osem dávok. Niekedy doňho natlačíme aj 100ml, ale vtedy mu mliečko z úst vyteká a už sa stalo, že z neho aj prúdom vyletelo. Tak tiež neviem, je to veľa alebo málo? Snažím sa mu dávať viac, pretože mám strach, že schudne a zajtra ideme do pôrodnice na kontrolu váhy. Neviem, či ho mám nechať vypiť koľko sám chce, aj za cenu toho, že občas to bude oveľa menej ako inokedy alebo ho mám natlačiť, aby spĺňal nejakú normu?

sakura77
23. lis 2009

piska,ja zas riesim opacny problem,mne sa zas zda ze papame strasne malo,parkrat sa stalo ze vypila 60-70ml ale fakt vynimocne,vacsinou len 50ml tak cca 8 krat,a niekedy to ani cele nevypije,my ideme v stredu na kontrolu,tiez sa obavam zas ze nepriberie nic ☹ pri prepusteni sme vazili 2,67 kg,cize bolo by dobre keby pribrala...

ale malo by sa davkovat cca 6 krat 90 ml alebo teda podla toho kolkokrat ti papa,preratat si to-na 8 krat to vychdza cca 70 ml.tak neviem teda..a ake papate mliecko?my mame bebu 1HA

to.beruska
23. lis 2009

Ahojte!No my sme papavali bebu 1ha.ale maly asi po tyzdni aj nieco zacal z nej vrackat.tak sme presli na premium bebu.no ale teraz vypije 120 ml.ale mam pocit ze mu to nestaci.ked spinka tri hodiny tak som stastna.a to stavame uz s placom.my sme rozmyslali ze prejdeme na nutrilon.len neviem aky,je ich viacej druhov

sakura77
23. lis 2009

nam dali nutrilon este v porodnici ale malu z neho desne zapieklo,z beby pekne kaka,skoro do kazdej plienky 😉 no len sa mi zda ze vela spi a malo papka,uvidime na vahe v stredu

barbie1985
23. lis 2009

kolko by malo vypit 6 mesacne babo um??

hoogy
23. lis 2009

dobra otazka...lebo nas maly vypije len asi 600 ml.teda tolko denne zarobim ale realita je ze je to asi tak o 150 menej vzdy zostane nieco vo flasi.ale zase my davame uz dva prikrmi.

sakura77
24. lis 2009

baby ved na kazdom baleni je davkovanie,kolko ma vypit babo 😉 🙂 samozrejme "plus-minus"

piska
26. lis 2009

Sakura77, my tiež pijeme Bebu 1HA premium, lebo toto papal v pôrodnici a nemal s tým problém. Viem, že na plechovke je dávkovanie, ale ja už neviem, či sa mám držať toho alebo dávkovania podľa váhy ( 150ml na 1kg váhy za 24 hodín ) - veď máme 4780g a ešte len dva týždne. V utorok sme boli na kontrole v pôrodnici kvôli novorodeneckej žltačke. Tak tú už, chvalabohu, nemá, aspoň nejaká pozitívna správa. Potom ho lekárka odvážila a oznámila mi, že za šesť dní, čo sme doma, pribral 150g a to z toho nebola nejaká nadšená, vraj by mal pribrať aj viac. Keď som jej povedala, že malý vypije oveľa menej ako v pôrodnici ( tam pil 80-90-100ml ) a to asi 60ml, tak vzala do ruky kalkulačku a vypočítala mi, že by mi mal vypiť 100-120ml na jedno krmenie. Tak neviem, nie je to akosi veľa na dvojtýždňové bábo? A keď nevypije, tak ho mám po hodine - hodine a pol zobudiť a dokrmiť. Z toho tiež nie som nadšená, keď už máme aký - taký rytmus. Síce nie vždy sú to tri hodiny, niekedy viac, niekedy menej, ale aj tak. Dnes v noci sme ho nechali spať po štyri hodiny a to už vypil viac. Tiež mi lekárka povedala, že malý preto pije menej, lebo sa narodil väčší a je lenivý. Máme ho stále po kúpeli masírovať. Ja to aj robím, ale možno nie doststočne dlho, lebo po kúpeli vždy hrozne plače a je mi ho ľúto, chudáčika malého.

Sakura, nenapísala si, koľko má tvoja malá, alebo si možno aj napísala, ale ja som sa k tomu nedostala, lebo som nečítala všetky príspevky.

kocule
26. lis 2009

Ahoj pisko, taky jsem řešila dilema, kolik jim UM vlastně dát. Máme opačný problém, na věk máme pít víc, na kila míň. Moje doktorka se drží toho, že se pravdu má pít tak 150 ml až 180 ml na kg dítěte, a to pijeme tak plus mínus. Musela jsem malou trošku brzdit, je průtočák a vypije si všechno, co dostane. Ani se nepozvrací, když má dost, prostě to lupne. Náš malý váží co tvůj drobek a opravdu pijeme dávku cca 120 ml, 8krát denně. Někdy si crcne 100 ml, někdy těch 120 ml, jak kdy, někdy i míň. Vždycky si to napíšu a dělá to celkem cca 800 ml za den, někdy víc, jindy méně. A dodržuju ty 3 hodiny, byl to fakt boj. Malý už pochopil, že dřív nedostane, takže to pravdu sní a vydrží. Když mekotá, tak dostane dudu a udělám dávku trošku dřív, ale není dobré ho nacpávat tak, jak si řekne. Dělala jsem si to tak dřív a je to začarovaný kruh, nikdy by se nenaučil jíst tolik, kolik má a dělala jsem mu flašku i co každou hodinu, měl hlad, fakt děs. Systematicky ho i budím, on se teda třeba ani neprobere, ale flašku si s radostí ze spaní dá, ty děti s tím nemají problém. Děláme to tak i v noci a je to lepší, než když se mi každý budil jinak, byla to hrůza. Malý si to pocrcá i hodinu, ale jsem neoblomná, jíst se musí. Snad jsem ti aspoň trošku pomohla. K.

sakura77
26. lis 2009

piska,akurat sme boli vcera v poradni,mala ma momentalne 2850g-cize sme konecne dosiahli porodnu vahu-a za tyzden pribrala 180 g,takze podla doktorky je to ok,tak som rada

nasa spava vela a ja do nej vtedy nedostanem nic,proste ked nechce zavre usta nedostanem do nej viac ani nahodou,my sme inak nastavene priblizne na tie tri hodky,to vypije tak 60-70 ked viac,tak mozem oslavovat..a v noci prespi dvakrat po 4,5 hodiny,tak vtedy vypije viac,ale maximalne tak 90 aj to horko tazko..

no a 100-120 to sa mo zda dost teda,neviem...myslim na 2 tyzdnove babo
my ale zaciname mat problem s kakanim,zrazu ju zacalo nejako zapekat,neda sa jej dostat to von,tak teraz neviem,ci mam zmenit mlieko alebo co..

to.beruska
26. lis 2009

no my sme pili tiez bebu ha ale maly zacal po nej grckat tak sme presli na premium ale to mu asi nestacilo a zapieklo nas z neho.tak teraz mame nutrilon ale zatial ok.jedine s kakanim bol problem trosku.ale inak ok

piska
26. lis 2009

Sakura, tak to keď Ti malá pribrala za týždeň 180g, tak to je pekné. Môj ani toľko nie. A ako hovoríš, jednoducho prestane piť a hotovo. On okrem toho nemá rád, keď mu zviažem ruky do perinky, takže nimi šermuje popred tvár a udiera do fľaše, až si ju vyráža z úst. Keď už nechce, tak sa zatne, ani ústa neotvorí alebo sa rozplače. No ale ja ho vždy nútim, aby ešte dopil a to je ešte horšie. Potom som z toho nervózna a celý deň len myslím na to, koľko vypil. Môj si z toho nič nerobí a hovorí, že to nemám tak prežívať, vraj nech si malý pije koľko chce a na to, čo hovorí lekárka, sa mám vybodnúť. Možno má aj pravdu, lebo som z toho len v strese. Som zvedavá, čo bude v noci.Tak mi to vychádza, že naše deti pijú približne rovnako, a to je medzi nimi rozdiel takmer dve kilá. Z toho mi vychádza, že ste na tom lepšie.

S kakaním je to zatiaľ v pohode, kaká tak zhruba 1x denne, ale už sa aj stalo, že sa jeden deň nevykakal. Mňa skôr prekvapuje tá konzistencia, niekedy je to ako plastelína, len chytiť do ruky a niečo vymodelovať 🙂

noznicky
27. lis 2009

ahojte mamicky , chcem sa vas opytat ,alebo poradit ....nas malinky pokladik ma akurat 5.mesiacov , papkame nutrilon 1HA, vazime 8100gr., papkat nam velmi chuti , vypije uz 200 ml. uz pomalicky zacneme s prikrmami 🙂 ale chcem sa Vas opytat, teda nevieim, ci to moze byt pravda , ako mi bolo povedane , ze po nutrilone moze byt zelena stolica....mavame ju....brusko nas neboli, vykaka sa kazdy den , niekedy 2x.
Aj som niekde citala , ze to moze byt z nutrilonu ...tak neviem, ci to vedat doktorke ...ci nie....ked nas brusko neboli...dakujem za radu 🙂

sakura77
27. lis 2009

ano,zelene byva s umeleho mlieka...

piska
30. lis 2009

Tak my už máme po krstinách, to som rada, že už je to za nami. Malý sa z toho nemohol spamätať celú noc, taký bol nervózny, úplne sme mu rozhodili režim. Od všetkých žien, čo tam boli, som sa toho napočúvala až-až o tom, že by som ho v noci nemala budiť a krmiť, že on sa zobudí sám, keď bude hladný, že to žiadna z nich nerobila a majú zdravé deti. Dnes som bola pozrieť kolegyne v práci a tam to isté, žiadna svoje dieťa nebudila každé tri hodiny alebo nejak podobne. Tak som sa, kočky, rozhodla, že tomu dám šancu a skúsim to. Neviem, či je to dobrý nápad, ale za pokus to stojí. Keď ho v noci zobudím, napije sa, ale potom je taký nervózny, že nemôže zaspať pomaly až do ďalšieho krmenia a my s ním ☹

sakura77
30. lis 2009

ja uz nebudim tiez...dneska prespala vkuse 6 hodin a potom sa napapala poriadne a spala dalsie 4 🙂

to.beruska
30. lis 2009

sakura tak to ti zavidim ze tolko spinka.ja som rada ked spinkame tri hodinky sem tam tri a pol

sakura77
1. pro 2009

beruska,ja som si to odbila pri kristiankovi,kazde dve hodky den noc 😅 tak uz by sa hadam aj patrilo troska "spavejsie babatko" 🙂 ale to sa raz dva moze zmenit taky krpci si to radi menia kym dosiahnu aky taky rezim...

bmmz
1. pro 2009

podla mna netreba babo budit nasilu papat... je dobre ked si aj zaludok odpocinie od papania....
davat papat az ked sa samo babo prihlasi

piska
1. pro 2009

Prvá noc je za nami. No čo ja viem? Malý spal 4,5 hodiny, potom ďalšie 3, no pri tom zase nemohol dlho zaspať. Aj teraz cez deň sa budí sám, no akosi som podvedome čakala, že keď bude dlhšie spať a sám sa budiť, že je hladný, tak že vypije viac. Ale zatiaľ to tak nevyzerá 😢

rainee
1. pro 2009

moja mala vypije kazde 3 hodky 100-130 ml. nutrilonu, viac som neskusala ci vypije, zda sa mi to uz aj tak dost vela na to ze ma necele 3 tyzdne. ale skoro vobec negrcka a vyzera ze jej to dobre travi, tak neviem, zas nepotrebujem doma rambicu :D