Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

rainee
1. pro 2009

este sa chcem spytat ci davate kojencom aj cajiky alebo ste len cisto na mliecku?

piska
1. pro 2009

Naša lekárka povedala, že mu čajík ešte nemám dávať, tak mu dávam iba sem-tam trochu prevarenej vody. Tiež neviem, kedy začať s čajom a hlavne s akým. Sestrička v pôrodnici mi povedala, že najlepší pre také malé deti je klasický pigi čaj - len tak s ním zafarbiť vodu a na 100ml jednu kocku alebo lyžičku cukru. Ešte v tehotenstve som malému iniciatívne kúpila Hipp na bolesti bruška od 1. týždňa, ale ten mu zatiaľ nemám dôvod dávať. No a čo sa týka mliečka, dávam Bebu 1HA premium, malý sa budí tak každé štyri hodiny a vypije ledva 100ml, a to už mi urobí veľkú radosť 🙂 🙂

sakura77
2. pro 2009

no tak to my sme sa este k 100-vke nedopracovali,ak papa po 4 hodinach tak vypije tych 90 ml,ak po troch tak 60-70ml,dneska mame poradnu,tak uvidim co sme pribrali

ja mam tiez ten cajik hipp od prveho tyzdna,na brusko,aj davam troska a davam donho aj ten Cebion-inak doktorka mi hovorila ze ho mam davat do prevarenej vody s minimom cukru,ale kedze nas trapieva brusko tak raz do dna,tak davam ten feniklovy hipp,ale to ozaj troska len
a vam kazali tiez cebion,ked uz su na umelom mlieku?

piska
2. pro 2009

Sakura, asi budem divná, ale čo je to ten Cebion? Ja som o tom v živote nepočula, nikto mi o tom nehovoril. A ešte by som sa Ťa chcela spýtať, ako zistím, že malého bolí bruško? Vraj vtedy dieťa plače akosi inak a zistím to. No neviem, zatiaľ sa mi zdá, že bolesti nemá, ale nechcem nič zanedbať. A čo sa týka množstva vypitého mliečka, môj malý síce vypije aj 100-ku, ale to je asi o dve kilá väčší chlap ako Tvoja dcérka. Tak len preto sa mi zdá, že je to nejako málo.

My máme poradňu v piatok, tiež sa budeme vážiť, tak už som veľmi zvedavá, ako sme na tom 😉

sakura77
2. pro 2009

tak my mame poradnu za sebou,mala ma momentalne 3080g taze pribrala 220g-ale nebola este vykakana takze tak realne to bude skor 200 😀
cebion je vlastne vitamin c v kvapkach a mal by sa brat ked uz je babo len na UM,ak je dojcene netreba,ram je vsetko...spytaj sa na to lekarky,ja si pamatam uz aj pri kikovi ze to bral...

grammatika
3. pro 2009

Ahojte,
moja dcerka (3 mesiace a 10 dni) vypije 150 ml cca kazde tri hodiny. Pije Nutrilon Komfort. Zda sa mi vsak, ze je jej to niekedy malo a naozaj neviem, co mam robit, pretoze mi lekarka (gastroeneterolog) zakazal prekrocit davku, lebo mliecka poriadne pribera -kilo kazdy mesiac. Cebion davame aj my, nasa pediatricka ho dava kazdemu, pretoze nie je ani v UM a ani v MM. Inak som sa vas chcela opytat, kolko kakaju vase babatka s UM. Moja dcerka tak 5x denne, ale po malych kuskoch. Myslite, ze je to ok, ak sa jej inak vodi dobre?

rimmel
3. pro 2009

juuuj ja z duse neznasam take to reci..150ml a ani nemej ani viac! nikoho nezaujima ze mozno dieta potrebuje viac ci ze mu uz staci ..kazdy mame inu stavbu tela, iny apetit , ine potreby, grammatika len jej daj!

rimmel
3. pro 2009

a kakanie je ok 😉

grammatika
3. pro 2009

Rimmel, mas pravdu...
Ja uz haluzim a som z toho stravovania totalne vystrasena, lebo ma s nou hospitalizovali, ked mala mesiac v nemocnici a povedali mi, ze je prekrmovana a z toho ma koliky. Fakt by spapala viac, vidim to.
Inak az do pondelka kakala dva razy za den, riadny naklad a teraz je to 5 krat pomenej. Fakt je to v poriadku?

rimmel
3. pro 2009

skus jej dat 150ml pockat aspon 15min a potom ponuknut viac..lebo z flase to tak rychlo tecie ze zaludok neregistruje 😉

a ano je to ok to kakanie neboj .. 😉

jaja257
autor
3. pro 2009

grammatika, skus to presne tak ako poradila rimmel. Ponuknut o 15 minut dalsie mlieko, ak bude chciet vypije, ak nie necha tak. Ono sa hovori, ze prazdna flasa zakazdym nie je na oslavu, ale na zamyslenie. A treba ponuknut viac. V kazdej flaske by malo byt aspon o 30 ml viac ako je predpokladane, ze dietatko spapa.

rainee
3. pro 2009

ahojte, my sme najnovsie trosku v soku. mala nam poslednych par dni po krmeni stale plackala, tak som najprv myslela ze ma koliku alebo ze jej davam mozno vela /130/ UM a boli ju z toho brusko. ale lekarka mi povedala ci neplace ze je jej MALO a ze jej mam dat kolko stiahne z flase, ze male deticky vedia kedy maju dost a zvysok vygrckaju. no a ona bez problemov stiahla 160 ml!!! akoze 3-tyzdnove babo!!! teraz je spokojna jak zelva a ani nic nevygrckala, ale ved tolko piju 3mesacne deti. tak teraz neviem....

piska
4. pro 2009

Ufff... práve sme sa vrátili z poradne a mne konečne poriadne mi odľahlo. Celé dva týždne pomaly nespím, že či malý priberie alebo schudne, no a dnes som sa dozvedela, že sme pribrali 340g. Neviem, či je to na trojtýždňové bábo dosť, ale som rada, že sme nešli s váhou dole. Práve naopak, už sme prekročili hranicu 5kg a máme 5060g, joj to som rada. Aj doktorka sa tvárila spokojne a dokonca ma aj pochválila, teda poviem Vám - niet nad pozitívny prístup 🙂 O Cebione nehovorila nič a ja som sa jej zabudla spýtqť. Len nám dala recept na Vigantol. U nás sú dnes vianočné trhy, tak to ideme von osláviť 😀

piska
4. pro 2009

A zabudla som - rainee - chcela by som, aby môj malý mal taký ťah, že 160ml! Wau... To on si dá tak 80-90ml, zavrie ústa a môžeš sa aj po... Ale vraj to stačí, povedala doktorka 🙂

sakura77
4. pro 2009

piska tak to pribral super-a to bolo za tyzden ci dva?prvy mesiac je ok ked priberie tyzdenne medzi 150-250g myslim,takze ak je to za dva tak je to uplne ok...a veru,kazde babo vyzaduje inu davku,nasa tiez nie je nejak velka jedacka,aj ked uz zacina viac a viac pytat tiez...

gramatika,to kakanie je aj podla mna ok tiez,moj syn tiez tak kakavala,mala zas da len raz za den a poriadne 🙂

smajli
4. pro 2009

ahojte
aj my sme na umelej...papame Nutrilon a vobec sa mi nepaci to davkovanie... to,ze malemu mam davat predpisane mnozstvo mliecka,ked mi stale tak velmi place a krici,ze je hladny a ked sa napapa teraz 120 ml tak place a krici,ze ma malo,kym mu dojde,ze je vobec napapany....
preto sa chcem spytat... predsa len nemam cas citat celu diskusiu vasu,precitala som dve strany...
takze vy sa pridrziavate striktne doporuceneho davkovania na baleni umeleho mliecka,alebo vam povedali doktorky,ze mu mozte davat tolko,kolko si pyta babo samo? k doktorke ideme az o 10 dni... maly mal pred tymi 10 dnami 4650g ....

a cebion nam doktorka kazala davat...ale neosvedcil sa nam moc,tak ho nedavame... lebo raz sme ho dali a maly z toho vygrckal skoro vsetko mliecko naraz... a potom ked som ho skusila dat druhy raz o tyzden,tak mal maly taku stolicu ako plastelinu a vykakal ju po strasnom placi az za pomoci rektalnej rurky... tak sme sa s tatom dohodli,ze mu ho davat nebudeme...,doktorka nam ho odporucila,ze ho mame davat kvoli tomu,ze umele mliecko nema vitamin C...,ale ked som pozrela plechovku Nutrilonu,tak tam C-cko predsa je... tak ten cebion nedavame...

a plakal velmi odlisne od toho,ked mal problem s bruskom...tak strasne silno plakal,az musel robil prestavky,lebo uz dychat nemohol...a bol skoro az cerveny...uz ani nevladal plakat... a ked sme si pomohli rektalnou rurkou,tak sa mu tak ulavilo...
potom nam na zapchu poradila doktorka kvapky Biogaia... po nich je dobra stolica,...aj keby mal zapchu aj keby hnacku...davame mu to obden...

takze poradite aj vy mne...budem velmi rada...
mam sa pridrziavat doporuceneho davkovania mliecka umeleho,alebo mu mozem dat o daco viac,ked stale place hned sekundu po papani....>?

dakujem :o)

spimira
4. pro 2009

to smajli :
malý je taky na umělé donedávna jsem ještě částečně kojila,ale musela jsem přikrmovat, narodil se velký a z mého mléka měl hlad.Teď už dávám jen UM a taky když dopije tak se vzteká a chtěl by ještě.Víc mu nedávám protože, když jsem mu dala více tak to všechno vyblinkal, už tak z toho co dostane tak vždy něco málo ublinkne.Já mu dám vždycky dudlík, aby se na chvilku zabavil, sice chvilku řve a vzteká se, ale po nějaké době přestane, asi mu dojde, že už je najezený a více by nesnědl.
Já se taky neřídím podle dávkování na krabici, jen dodržuji poměr vody a sušeného mléka a taky časový interval mezi dávkami minimálně 3 hodiny.Je pravda že někdy má malý problém ty 3 hodiny vydržet.

piska
4. pro 2009

Sakura, tých 340g to bolo za dva týždne. A keď píšeš, že na prvý mesiac je to OK, to znamená, že neskôr by mal priberať ešte viac alebo menej?

Čo sa týka kakania, náš naloží plienku niekedy raz denne, inokedy obdeň, ale čítala som i počula, že i raz za tri dni je v poriadku, keď je na umelom mliečku. A tiež je to niekedy ako plastelína, ale nepostrehla som, že by sa pri tom nejako trápil.

No a dávkovanie? S presným režimom každé tri hodiny som už prestala, ale tiež dodržiavam pomer mlieka a vody. Podľa dávkovania na plechovke sa však neriadim, malý sa budí každé 3,5 - 4 hodiny a vypije menej ako by mal. Nechávame to tak, vypije koľko vypije. Mne sa ešte nestalo, že by si pýtal viac, ale keby chcel, s radosťou by som mu dorobila 😉

piska
4. pro 2009

Znova som niečo zabudla, to je dnes deň 😀 Chcela som ešte povedať, že som sa už vo viacerých diskusiách stretla s tým, že niektoré mamičky považujú Nutrilon za menej sýte mlieko, možno preto sa, Smajli, Tvojmu malému máli. Neviem, čo je na tom pravdy.

smajli
4. pro 2009

spimira...mame rovnako stare deticky takmer... a teda moj sa tiez riadne nakrici,kym mu po papani dojde,ze sa najedol... ale nie vzdy... ale casto... ,zo zaciatku som sa snazila dodrziavat tie 3 hodiny medzi jedeniami,ale moc to nejde.. raz ledva vydrzi 2 hodiny...aj ked mu medzitym dam cajicek..cize prevarenu vodicku s rascou,inokedy vydrzi aj 4 hodiny...to ale musi spat...,cez noc niekedy prespi aj 6 hodin,...najskor mu to zacnem viac prisposobovat tomu,ako dlho spi a ako si potom vyziadava papat... len som sa chcela poradit ako to robia ine mamicky,lebo ho zas nechcem prekrmit... ,tak vam dakujem za rady :o)

sunea
4. pro 2009

Smajli, ja som to striktne nedodrziavala. Ciastocne kojim, ale od zaciatku aj musim dokrmovat UM. Ked mal hlad, dala som mu (zavisi to aj od vahy dietata, ale napr. som dala 70 ml na jedno papanie, ked bol mensi, za pol hodinku potiahol este dalsich 30, potom vydrzal 3 hodiny, potom naraz vypil napr. 100, za dve hodiny uz hlad, tak dostal dalsich 30...proste ked este potreboval, tak dostal). Hlavne na prelome 2. a 3. mesiaca mal rastovy spurt, to som ho musela krmit aj po hodine...ale casom sa to zase zmenilo. Citala som, ze deti pijuce UM z flasky sa dokazu prejest, az sa povrackaju. Ja som to robila tak (aj kvoli problemom s neustalym odgrckavanim), ze som robila prestavky po kazdych vypitych 30 ml - odgrgol si, niekedy este mal potom chut pit, inokedy stacilo na zasytenie tych 30 ml. Inak ja dokrmujem mliekom Beba Premium. Cajik som mu skusala davat, ked boli v lete tie hrozne horucavy, ale VZDY sa mi z toho dost pogrckal, takze odvtedy nedavam ziadne ine tekutiny, len kojim + UM.

sakura77
5. pro 2009

no,aj ja krmim tak ze spapa tak tristvrte,(z tych 90ml cca) potom uz vidim ze uz len zuzle cumlik,tak ju dam odgrgnut,ono sa jej este uvolni miesto a este to dopapa,lebo ked som ju nechala vypit len tu prvu "tristvrtinu" potom za polhodku -hodku pytala este ten zvysok a potom uz zas bola po chvili hladna a vypytovala by kazdu hodinku po troske,tak to je o nicom,to ani von ist ani nic...

no a ked je hore,ze nespi,tak by vypytovala hned ako jej co len troska vytravi,tak to skusam natahovat vselijako aby tie tri hodky aspon vydrzala,lebo skor keby jej dam tak spapa malo...

sakura77
5. pro 2009

piska,druhy mesiac by to malo byt 800-900g za mesiac 😉 ale je to ozaj individualne,len take orientacne..

piska
6. pro 2009

Ty brďo, tak to je fakt dosť. To si neviem ani predstaviť...

stastickova
7. pro 2009

ahojte je normálne ked môj 3 mesačný synček spapá tak maximálne 100ml a vydrží aj 4 hodiny aj viac..do teraz priberal tak 250g týždenne a teraz za dva týždne pribral tak 300..

sakura77
7. pro 2009

tak pokial pribera a nestagnuje ja si myslim ze je to ok 🙂 fakt sa netreba drzat tych tabuliek..

rainee
8. pro 2009

smajli mne lekarka povedala ze sa nemam drzat predpisanych davok na krabici /myslim celkovo pocet davok za den, nie zarabanie pomeru 1 davky - to treba dodrzat/ a ze mam dat kolko si pyta. informovala som sa na to, lebo pri tom tahu co ma nasa mala a preriodicite pitia by nam to na den urcite nestacilo. akurat nam zacala po papapni posledne dni dost plakavat, tak neviem ci jej je stale malo alebo ci ma koliku. este sa chcem spytat ci davate aj cajiky takymto malym babatkam /feniklovy?/ na bolenie bruska.

piska
8. pro 2009

Ja zatiaľ nedávam, hoci ho mám kúpený.

sakura77
8. pro 2009

ja obcas davam,a do toho mu kvapkam aj ten cebion,a este do mliecka obcas nakvapkam espumisan na prdkanie 😉

piska
8. pro 2009

A kedy mu ho dávaš, Sakura? Len tak preventívne alebo keď vidíš, že treba? A ako sa to vlastne prejavuje, keď dieťa bolí bruško? Ja si myslím, že môj s tým zatiaľ problémy nemá, ale predsa... Cebion zatiaľ nemáme, ale do mliečka mu kvapkám Vigantol. To s tým Espumisanom je tiež dobrý nápad, aj keď my nepotrebujeme - malý prdí ako starý drevorubač 😀