Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

zubrienka1
4. črc 2011

@danusica83 Ahoj, ja som kukala do mojho "mudreho" zosita, moja mladsia babula vypila vtedy (ako 24 dnova) na jedno krmenie okolo 90 ml, sem tam sa zadarilo jej vypit v noci 110ml. Ja som ju este aj vtedy kojila na striedacku. Potom okola mesiaca vypila na niektore krmenia aj 130ml. Davala som jej vzdy kolko si pytala 😉 Ked bola pazarava a vypila viacej tak mi to vygrckala... Nasa bublina pije od zaciatku Bebu 1 HA, a sme spokojni. A hlavne mala je spokojna, brusko neboli a ani nebolelo. A este ma napadlo, ze treba sa drzat navodu na pripravu mliecka. Nadavat na prilepsenie o jednu naberacku viacej 🙂 Tie probiotika mozes kludne vyskusat, tym nic nepokazis...

danusica83
5. črc 2011

no....od vcera sme na 2.5-3hod davkach,mala vypije tak okolo 70ml UM,dnes rano stiahla 100,ale pak na dalsie krmenie len 55,a teraz mi uz spinka pekne 3.5hod. A negrckali sme ani raz,teda grckali ale taky normal,nie ako pred tym ked vygrckala takmer vsetko. uvidime este to pucenie,lebo vetrikov ma uz viac,ale stale nas trapi tlacenie. Zajtra zbehnem do lekarne a vyskusame tie probiotika.

rosaria
30. zář 2011

Ahojte, mám týždňové mimi, ktoré dokrmujem keďže sami robí málo mliečka, cca. každé druhé kŕmenie je UM, po 3 hodinách. Chcem sa opýtať, vážime len 2600g aká je primeraná dávka UM? Lebo tých 70ml čo je písané na sunare sa mi zdá príliš, vypije tak 40ml. A grckáva.

tinki
1. říj 2011

@rosaria A pred tým ako dáš bábätku UM, priložíš si ho k prsníku? Lebo len tak sa ti začne tvoriť viac mliečka. Väčšinou z pôrodnice púšťajú ak malé vypije aspoň 60 ml materského mliečka. Neviem ako je to s UM. A dávkovanie na UM je 3O ml - 1 odmerka, 60 ml - 2 odmerky (voda + mliečko rovná sa 70 ml) Tak mu sprav z tých 30. A ako ti grcká. Veľmi alebo troška? A aké mliečko dávaš?

rosaria
2. říj 2011

@tinki ahoj áno prikladám ju naskôr, vypije teraz tak 60ml či už UM alebo môjho odsatého. Grckanie našťastie prestalo, asi nám nesedelo mliečko. Teraz papá nutrilon AH. Učíme sa 😉 čo a ako.

jaroslava1
29. lis 2011

dobry vecer chcem sa spytat.Moj syncek ma 3tyzdne davam mu materske aj prikrmujem.Chcem sa spytat kolko by mal spapat materskeho mliecka plus nutrilon.Alebo len cisto nutrilon alebo len materske.Dakujem za rychlu odpoved

sisaha
29. lis 2011

@jaroslava1 ak nemas problemy s kojenim, tak tvoj syncek by mal byt iba cisto kojeny...ziadne pridavanie Nutrilonu, ani jeho dokrmovanie

jaroslava1
29. lis 2011

@sisaha mam problem s kojenim... musim odsavat lebo mi nechcu stat bradavky...tak ak mi mozes odpovedat na moju prvu otazku kolko by malo trojtyzdnove dieta vypit cisto nutrilonu ... a cisto materskeho mlieka... alebo materske plus nutrilon... mam malo mlieka tak ho dokrmujem lebo mi potom place a je nervozny

sisaha
29. lis 2011

@jaroslava1 tazko ti povedat kolko ma dieta vypit...a ked si odsajes, tak kolko ml to je? Na skatuli je napisane aka je davka v prvom mesiaci zivota..Ale na tvojom mieste sa snazim teda iba cisto odsavat, odkladat do chladnicky a potom prihrievat a davat takto...Skus odsavat aj kazdu hodinu, hodinu a pol, zvysi sa ti laktacia, mlieko sa rozbehne a maly sa nauci...ci uz cez klobucik, alebo si ich mozes odsavackou trosku postavit..

jaroslava1
29. lis 2011

odsajem tak 60 az do 100ml.. ale vacsinou je to 60 alebo 70 alebo 80 ml. a to mu je malo tak ho este prikrmim... klobuciky som skusala znervoznovalo ho to ... a odssavacka mi ich trosku postavila ale je tiez nervoznny nemoze ich chytit poriadne lebo len trosku su vonku

yashmin
19. led 2012

@jaroslava1 dobry tak kolko nakonec pil Vas syn?moj mrnus pije 170ml od 1 mesiaca zivota jemu bolo stale malo tak co s nim sak hladneho ho nenecham ked nedostal svoju davku tak reval ako keby ho drali z koze...ked som to spominala dr tak mi na to nepovedala ni sice je vesi ale co s nim....tak som zvedava kolko pije ten Vas 😎

moen
23. led 2012

Ahojte, mam doma päťtýždňové bábätko a musím ho prikromovať umelým, lebo sa mi tvorí málo mlieka. Pred každým kŕmením umelým mliekom si malú prikladám k prsníkom (mám ju tam vždy okolo pol hodiny aby vypila čo najviac) ale nepomáha to. Odsajem máličko, dnes som odsala z jedného a z druhého len po 20 a tak jej cez deň dávam umeleého 45 ml a na noc aj 60, aby dlhsie spala. Mám ale problém, že cez den skoro stále plače, po papaní ju bolí bruško. Jedna moja otázka je, či mám zvýšiť dávky umelého miečka, či náhodou nemá málo a druhá, či ju to bruško môže bolieť z toho umeleého mliečka. Používame Nutrilon HA. A ešte ma napadlo, že mi nekaká každý deň, je to v poriadku? Teraz kakala až na tretí.Vopred ďakujem za každú radu a odpoveď. Ešte dodám, že pôrodná hmotnosť bola 3250 g, domov sme ju priniesli a mala 3000g a dnes má 4000g a to má presne päťtýždňov a tri dni.

yashmin
19. únor 2012

@missymici moj Bohdanko pil od 1 mesiaca 170ml ked papal padalo to do neho jak do bezodneho suda normalne som pocula jak ma prazdny zaludok davala som podla tabuliek a stale plakal ked prisla moja mama ta mi hned povedala aby som zarobila poriadnu davku a uvidime kolko zje tak som to tak spravila a cuduj sa svete sa aj sam zastavil pri 170ml a pije to do dnes a my mame nutrilon extra a pediatricka sama povie on je o dve cisla vetsi tak musi aj tak papat presne ako pise @hankky .
a ozaj @ariadna treba dat babu tolko kolko samo chce vyskusaj to tak ako ja a sama uvidis aj ty zjes kolko chces a nie kolko ti nadavkuju...
kolika je bolest bruska,ale moze to byt aj poporodna depresia ked sa babatko dostane z uzatvoreneho prostredia do velkeho sveta a zacina sa v3 az 4 tyzdny a niekedy trva do konca 3 mesiaca my sme si tym presli nam to trvalo 2 mesiaca a davala som espumisan L 😎

yashmin
19. únor 2012

@missymici moj Bohdanko pil od 1 mesiaca 170ml ked papal padalo to do neho jak do bezodneho suda normalne som pocula jak ma prazdny zaludok davala som podla tabuliek a stale plakal ked prisla moja mama ta mi hned povedala aby som zarobila poriadnu davku a uvidime kolko zje tak som to tak spravila a cuduj sa svete sa aj sam zastavil pri 170ml a pije to do dnes a my mame nutrilon extra a pediatricka sama povie on je o dve cisla vetsi tak musi aj tak papat presne ako pise @hankky .
a ozaj @ariadna treba dat babu tolko kolko samo chce vyskusaj to tak ako ja a sama uvidis aj ty zjes kolko chces a nie kolko ti nadavkuju...
kolika je bolest bruska,ale moze to byt aj poporodna depresia ked sa babatko dostane z uzatvoreneho prostredia do velkeho sveta a zacina sa v3 az 4 tyzdny a niekedy trva do konca 3 mesiaca my sme si tym presli nam to trvalo 2 mesiaca a davala som espumisan L

yashmin
19. únor 2012

neviem preco som v nespravnom fore 😝

katrina9
5. lis 2012

moja ma mesiac a pije 90-110 ml nutrilonu a je spokojna a neplace. ak by to bolo pre dieta vela tak to vygrcne .

consuelle
21. dub 2013

ahojte baby preluskala som celu tuto temu,tiež si lamem hlavu ,či malemu neuškodi že je taky papkač,od tretieho dna v nemocke vypil tak 70ml,mal 4kila pri narodeni,teraz mame necele tri tyždne a maly skočil na 120ml a občas po dvoch hodinach hlada jest...zda sa mi to vela a tak ho natahujem na aspon tie 3,5-4hodiny,aby som mu dala celu davku,nechcela som mu po dvoch hod.pridat ešte 30ml a potom rozhadzovat režim...zajtra mame poradnu a teda spytam sa aj dr..ale bojim sa mu dat 150ml..aby som niečo nepokaslala..ratam s tym že ma určite aspon 4,8kg..len trojtyždnove babo može spapat tolko????poradte...diky

katkab1985
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
momo216
22. dub 2013

ja som za to, ze radsej viac ako menej. urcite neprekrmujes, kazde dieta je ine a tabuliek sa drzat netreba.ked je babo hladne, nezasytene tak place.moj syn bol presne taky isty.spravila som viac mliecka a kolko vypil tolko vypil a bol pokojny

momo216
22. dub 2013

ja som za to, ze radsej viac ako menej. urcite neprekrmujes, kazde dieta je ine a tabuliek sa drzat netreba.ked je babo hladne, nezasytene tak place.moj syn bol presne taky isty.spravila som viac mliecka a kolko vypil tolko vypil a bol pokojny

lilli00
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kaaatmaj
12. kvě 2013

@hankky ahoj Hanky moj mali ma taky isty problem ja som uz bola zufala z tojo stale plakal moja ma tiez 2 a pol mesiaca a vazi 7kg spapa 150 a je mu to malo doktorka huci ze nemam davat viacej nechapem je to chore teraz sa riadim podla seba a vella zmena a stym kojenim mam taky osty nazor

martinka9053
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
danamala
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
barborienka28
1. črc 2013

Jaja257 - nhnevaj sa, ale ako môžeš dávať raz viac vody a potom podla predpisu, ten predpis na niečo slúži! My sme tiež na Nutrilone 1, ale v živote by som malej nedala viac vody. na 30ml ide 1 odmerka Nutrilonu, potom sa nečuduj, že mu to nestačí. Nebojíš sa, že mu tým môžeš len pohoršiť ? Naša je tiež problémová, keď mi v poradni (prvej) povedala pediatrička, že max. 90 ml, moja pila už 120, ale vždy 120ml vody a 4 odmerky. Na druhej poradni povedala že môžem pomaly zvýšiť na 110 ml, čo sa však , aj keby som chcela, podla tabuliek nedalo spraviť, a tak som jej naďalej dávala 120 ml. Ale ak by jej stačilo 110 tak ako mi povedala pediatrička, tak by som jej spravila 120ml, s tým, že jej dám vypiť iba po 110. ale opať opakujem, nemôžeš jej meniť množstvo vody ani množstvo odmerok, len preto aby si si zahustila mlieko. Na to je Nutrilon EXTRA, pre extra spokojnosť, ktorý je hustejší a dieťatko viac zasýti. Len ťa pekne prosím, uvedom si že v UM je veľa chémie, v porovnaní s MM, a tak nemôžeš len tak kadejak hádzať do vody odmerky. Čo sa týka toho prekrmovania, ako tu baby písali, tak podla mojej skúsenosti, každá maminka vidí na svojom bábatku, či je ešte hladné. Mojej už robím 150 aj ked podla pediatričky by mala jesť teraz 120, no podla kíl a kedže za týžden má dva mesiace, by mala podla tabulky jesť 150. tak jej dávam 150ml. radšej 20ml vyliať, ako robiť jesť na sto krát čím by som jej prerušovala krmenie, a narušila si tým celý spánkový režim aj režim jedenia. Nie som "tabuľkov " typ ženy, ani nežijem podľa toho ako mi niekto káže, ale v tomto som si istá. Ak dieťatku nastolíš určitý režim papania, aj spánku, a hlavne ju budeš krmiť podľa tabulky na UM, tak ti zaručujem, že nebude hladné a bude ti spať toľko čo má. a ak ti môžem ešte poradiť, hlavne grgať, veľa. Ja moju dávam vždy po polovici spapkaného mliečka grgnuť, aspon raz, a ked dopapa zvyšok,necham ju minutku poležať (ak sa začne "pučiť" tak skôr, aby sa nepozvrackala) a dám ju grgnúť raz, ak dlhšie potom negrga, zase na chviločku položim a dvihnem, a až ked na nej vidím, že už je spokojná, a lepia sa jej očká, až vtedy viem že je všetko ako má, žee je napapaná , odgrgnutá, a bude spinkať. Nevravím, že sme nemali žiadne problémy, tiež nam jedla j po hodine, ale to len preto, že som nevedela, že ona vlastne ešte otrebuje dokrmiť, ale potom mala rozhádzaný cely režim, a preto jej teraz spravím toľko, čo je na tabulke, a nie podla slov pediatričky, lebo si myslím, že každé dieťatko je iné. Hlavné je, aby malo vždy toľko vody plus tolko odmeriek, koľko je podla tabulky, lebo inak stráca krmenie význam. Dúfam, že ti to trošku pomohlo pochopiť, prečo je tvoje mimko nespokojné. Držím Ti palce 🙂

barborienka28
1. črc 2013

@l3nka ahoj, skús ju dať medzi tým odrggnuť, lebo on si myslí, že je plná, pret už vypluva, ale ked ju daš odgrgnuť bruško sa jej o niečo vyprázdni a zasa začne pekne piť, naša to tiež robila...a niekedy jej tečie aj tak. Všimla som si že najvic jej tečie, ked nmá hlavičku rovno, ale má ju na jednu stranu viac,ked papká. skus, polohovací vankúš používať aj pri krmení tak, že ho len priložíš na tú stranu, na ktorú jej ide hlavička viac, ak teda ide 🙂

barborienka28
1. črc 2013

@danusica83 ahoj, my sme na Nutrilone, mysleli sme si , že ju zaeká, pretože kakala raz za dva tri dni, tak sme jej dali probiotiká plus kvapkali do každého jedla espumisan L. Na najbližšej poradni mi však pediatrička povedala, že nie e zapečená, že teraz je to už v poriadku, ale že musí mať plienku aspon raz za dva - tri dni. Medzi tým sme však zmenili mliečko na Bebu, kedže sme mysleli že je zapečená. Bolo to HROZNE ! maala mi nespala ani hodinu a pol...a bola hladna a dokola ten kolobeh. tak sme opať kupili Nutrilon, a neskôr sme prišli na to, že sa nam zda že je z neho malo nasýtena a kupili sme Nutrilon EXTRA pre extra spokojnosť, čo bolo tiež celé zle. a tak sme sa vrátili k Nutrilonu 1 , obyčajnému. Sme s ním veľmi spokojní, no ani nie my, ako naša Nellka. Nutrilon by som už nemenila, ale je však pravdou, že každé dieťatko je iné. Dúfam, že som ti aspon troškuu pomohla. 🙂

ciarka
2. črc 2013

@barborienka28 - ahojky, a ako spinka v noci? My pouzivame bebu a zda sa mi akoby ho tak nezasytila. neviem. Kolko prespi potom?

ciarka
2. črc 2013

@barborienka28 - nas maly ma zajtra mesiac a teda tiez rozmyslam nad nitrilonom, pri prvej dcere sme od mesiaca davali len nutrilon a strasne ju zapekalo, mala krce, koliky, po troch mesiacoch to preslo. Tak preto sa bojim teraz u maleho prejst na nutrilon, inak mi mala po nom dobre spala.Maleho tiez boli bruchu, ale nie je to take ako u malej. Tak mam obavy prejst z beby na nutrilon.

tanja0808
2. črc 2013

@ciarka tvoj maly ma len 4 tyzdne, neviem teda kolko spi, to si tu nenapisala ale velmi by ma to zaujimalo. Lebo 4 tyzdnove sa budi v noci aj kazde 3hodiny to je uplne normalne. Moj bol tiez na UM od narodenia a pamätam ze som mu davala jest kazde 2 hodiny a v noci kazde tri