Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

sakura77
9. pro 2009

piska,to by si zbadala ze inak place,ked ju to chyti tak reve tak inak,a uplne sa tak krci jak keby robila brusaky-a neda sa nicim utisit,proste to musi prejst...no ale nastastie sme to mali len parkrat...a dufam ze to bude menej a menej
cajik davam tak raz do dna a to vypije troska,tak 30ml mozno-hlavne ked je dlho hore priklad a este ma do jedenia hodinu ale od nudy uz vypytuje papat,tak vtedy si cucne a vydrzi este do dalsieho papania

piska
11. pro 2009

Ďakujem za radu 😉 My už papáme skoro vždy 100ml, niekedy 90ml, takže som spokojná. V stredu sme boli v poradni a máme 5300g. Momentálne však bojujeme so soplíkmi a s ortopedickými nohavičkami Sandy - malý ich doslova neznáša 😖

sakura77
12. pro 2009

a co ti povedali na ortopedii,ja som zatial nedavala lebo ked som dala sodoma gomora,nechce to,teraz v stredu ideme na sono,ale u nas je taky doktor ze povie aj ked je to dobre,ze ok,ale balte este do 3 mesiacov 😠 akoze nechapem naco trapit detusiky ked netreba... 😒

piska
13. pro 2009

No, tak náš povedal, že je to OK, vraj taký normálny nález primeraný jeho veku, ale že o nič nejde, všetko v poriadku. Preto ma tiež prekvapilo, že ho máme naširoko baliť do 3,5 mesica. A keďže sme zodpovední a strostliví rodičia, hneď v jeho ambulancii sme kúpili Sandy, ale malý keď mu ich dám, reve ako najatý. Tak zatiaľ dávam dve látkové plienky, ale od zajtra sa začne tvrdý režim a budem mu ich dávať. Dúfam, že som príliš neporušila pravidlá fóra, keď sa tu rozpisujem aj iných veciach.

Inak, náš malý včera stiahol za deň 760ml 😎 😎

kathi1234
15. pro 2009

ahojte. viete mi niekto poradit, ako casto mozem davat mesacnemu synovi Nutrilon? na skatuli pise ze 6 davok za den - t.j. kazde 4 hodiny, ale on tak dlho nevydzi a je hladny ovela skor. Dakujem za radu

sakura77
15. pro 2009

ja davam kazde tri cez den-vtedy jej staci tych 90ml,ale niekedy ked vypije 110-120 ml tak aj 4 hodky vydrzi bez papania-no v noci mi vdyrzi aj 5-6 hodin spat ,potom sa napapa 120 a zas pospi zo 4 hodky...
kati,inak co poznam tak maloktore babo vydrzi 4 hodky,moj prvy syn reval kazde dve-den-noc...takze je to individualne,ale skus si ho nastavit na tie tri,aby mu to aj vytravilo dobre za tu dobu...

a krmim tak ze spapa tak tristvrte ,potom sa uz tvari ze uz je najedena,dam ju odgrgnut,to sa jej este uvolni miesto v brusku-a zlupne este aj ten zvysok 😉

mja
15. pro 2009

kathi, ja so sa tiež trápila, s mojou Miskou, kolko mliecka by mala vypit, ci to množstvo nie je vela a pod.......netráp sa s tým! kolko si vypýta, tolko mu daj. moja, ked mala mesiac, pila 6 až 7 krat denne po 120, 140ml - ako kedy.a k tomu este 120 caju. bolo to rozne, teraz má mesiace meria 63cm a važi 6500g - a vobec to neriesim!!! je riadna baba, ale co ju mám nechat plakat, ked je hladná??!!!
je pravda, že pri Nutrilone sa musi nechat odstup 3 hodiny, aby im ho ich male brusko lepsie strávilo, ale ani mne sa niekedy nepodarí udržat tie 3 hodiny a vypýta si skor, inokedy vydrží aj 4.5hod

e.vicca
16. pro 2009

Kathi moc se tím dávkováním netrap. Náš Martínek papal ze začátku 7 - 8x denně. začínali jsme na65ml, ale to nestačilo, takže jsme hned přešli na stovky (a myslím si, že by Marťásek zvládl i víc, ale já jsem se bála, když mě strašili, že bych mu mohla poškodit ledviny 😒 ). Taky nebyl schopný vydržet 4 hodinový interval. Na lince nutrilonu mi radili co 3 hodiny, ale já vím, že to bylo spíš co 2 a třičtvrtě někdy i co 2 a půl. Já jsem se spíš snažila moc nepřekračovat to doporučené denní dávkování, i když to taky vždycky nešlo a většinou jsme to denní dop. množství tak o 100 ml přetáhli. To papání 7x denně nám zůstalo až do teď a to má Martínek půl roku. Na lince nutrilonu zase chytře radili, že musí vydržet déle - ale když nevydrží, tak nevydrží. Pořád baští přes den co 3 hoďky, v noci mi vydrží od půl osmé do dvou do rána a pak už zase najížíme na naše tříhodinové intervaly. Doktorka mi taky říkala, že to nevadí, že mám kašlat na návody na krabici 😉

vjelova88
9. únor 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť.Mám 17dňové dieťa,má okolo 3100G a neviem si poradiť koľko má jesť. Spinká priemerne 3hodiny a vždy keď sa zobudí,vypije inú dávku mliečka. Podľa čoho sa vlastne u takýcho detí určuje dávka? Bohužiaľ nekojíme. Kto má skúsenosti?

sunea
9. únor 2010

vjelova, ma spapat 150-180 ml mlieka na kg hmotnosti za 24 hodin, tzn. u vas 460-560 ml mlieka denne. Je uplne normalne, ze vzdy vypije inu davku mliecka, ani my dospeli nebyvame rovnako hladni. Ten udaj je orientacni, jeden den ti moze vypit aj 600 ml, iny len 400 ml, niekedy si vypyta uz za 2 hodiny, inokedy vydrzi aj 4...

monikapalo
9. únor 2010

Ahojte, neviem ,ci sa tato tema uz nachadza v tomto fore, zial nestiham to vsetko citat ,aj ked by som to velmi chcela. ☹ Pri mojom malom drobcovi to jednoducho neide, cez den spi dost malo, no a v noci sa budi aj kazdu hodinu. Uz od narodenia ho krmim UM, ma 1 mesiac, no a mam trocha obavy z toho , ze ho prekrmujem, je normalne ,aby si pytal v noci kazdu hodinu jest? Nevipije toho vela tak 50 ml /davka/noc. Cez den je to asi tak 80 - 90 ml kazde dve hodiny. Aj my sme zacali uzivat Infacol, ale maly je velmi placlivy, niekedy ho chyti az hrozny rev. Zavidim uprimne kazdej mamicke, ktora si dovoli povedat, ze jej babo spinka aj 4-5 hodin v noci. Neviem co by som mala zmenit, skusit zvysit davku UM, alebo zmenit kvapky, mozno mu tieto nepomahaju, preto je taky placko. Navyse ked sa rano o stvrtej zobudi, je cely nekludny az do 10 hod. doobeda, kedy az po veeelkom placi zaspi. Nepomaha ani nosenie na rukach...nic. Tak ak nahodou niektora mamicka ma skusenost, budem velmi vdacna. 🙂

radka.m.
9. únor 2010

monikapalo-myslím,že tvůj prcek je hlavně plačtivý,protože v noci papá každou hodinu,musí mít velké bolení,i když vypije třeba jenom 50ml,UM se totiž vstřebává hůře,než mm,rozmezí by mělo být kolem 3hodin,někdy i něco málo pod 3hodiny,ale po hodině je opravdu málo,mléko se nestačí strávit a malý má potom bolení ☹

julkab
9. únor 2010

ahoj monikapalo.ja som tiez nemala stastie na materske mlieko.mala sa narodila a mala zo4170kg,prve dni pila kazdu hodinu asi 40-50 ale za tyzden to uz bolo 90ml.a stale bolo malo.teraz ma 2mes a 3tzydne a pije 150ml kazde 4 hodiny.v noci sa budi iba raz tak pohoda a aj cez den pekne spinka

julkab
9. únor 2010

z nutrilonu sme presli na bedu,v porodnici nutrilon papala super ale doma mi ho zacala vracat.teraz uz je v poriadku

miruska15
9. únor 2010

bože baby ako vam zavidim moj maly ma 3,5mesiaca a ked mi vypije 80-100 som štastna.a to papame po spiačky alebo sa trapime lyžičkou.

julkab
9. únor 2010

miruska15 a cim ho prikrmujes,ja chcem tiez zacat no neviem cim

sakura77
9. únor 2010

julkab,tak to papate presne ako my 🙂
a co myslis prikrmovat-akoze uz normalne ze kasicku a tak??? 😕 to mas este caaaaaaaaaas 😉

aotrnavska
9. únor 2010

monikapalo...ja si tiez osobne myslim,ze tvoj maly je prejedeny v noci a boli ho brusko...ked davas len umele mlieko,skus aj v noci dodrziavat rozpatie krmenia kazde tri hodiny a medzi tym ako bude nespokojny mu sprav cajik-najlepsie feniklovy alebo kamilkovy.este mas v podstate malinke babo,ma len mesiac,nema este vytvoreny system a ma prehodeny den s nocou...neboj,tak po troch tyzdnoch uz by sa to malo upravit.skus to s tym cajikom,mozno pomoze,nam pomohlo.

moja mala pije tak 90-100ml denne,cca kazde tri hodiny...niekedy,tak dvakrat do dna vypije 120 - 150ml.v noci mi prespi sest az osem hodin,takze som spokojna 😀 ...len nech nam to tak vydrzi 😝

julkab
9. únor 2010

sakura77,kasicku este nie.ale skusit troska na lyzicku pomarancovej stavicky

miruska15
10. únor 2010

julkab ja este neprikrmujem chcem začat tak za 2 týž. ked ukončime 4 mesiac. A tou lyžičkou papame mlieko.Včera nas očkovali tak sme boli ubolkaný a to mi papal skoro nič ale netrapila som ho bola som rada ked spinkal.

sakura77
10. únor 2010

aj ja urcite najskor ak po ukoncenom 4 mesiaci,dokonca som niekde ciatal ze najnovsie doporucuju az po piatom...tak uvidim ako na tom bude,ci jej bude stacit to mliecko...ale skor urcite nie
juli a zacinat by sa malo so zeleninovymi-mrkvicka,zemiak a tak-lebo po sladkom jej to potom nebude musiet chutit 😉 oni krpci mali rychlo pridu na to co je dobre 😅

sakura77
10. únor 2010

jeskove oci,teraz to vyznelo akoze poucujem,to nieeeeeee 🙂 😉 ja len tak ,zo skusenosti,kedze uz mam jedno dietatko co tymto preslo uz 😉

babonr
13. únor 2010

monika palo a nevyskusas zmenit mliecko?Nam toto maly robil pri Nutrilone a presli sme na Bebu.On si moze pytat aj castejsie ako je uvedene ale kazdu hoinu sa mi zda byt dost casto.Aj ked vypije len 40-50.

bibione
13. únor 2010

monikapalo: nedavaj mu tolko,bodaj by neplakal...ja som si zo zaciatku tiez myslela,ze je hladny a dala som mu...ale potom ma napadlo,ze to neni mozne,aby bol vkuse hladny...cize ked si zacne cmulat prsteky,nieje to vzdy dovod na krmenie...dam mu dudel,pokojne si dudka a je pokojny...ale jasne,ze ked je cas papania,tak to si dava celu rucku do pusy a viem,ze je jeho cas 🙂 a m lieko menit netreba len koli tomu 😠

blumka
26. únor 2010

ahojte, poradite mi?
nabehli sme na UM, moja dcerka ma 2 tyzdne, ale na jedno krmenie vypije aj 90ml. Na krabici je pisane ze by mala vypit za 24 hodin 670ml, no lenze ako som si tak jej papanie zapisovala tak mi vyslo ze vypije aj 750. Rozpatia medzi krmeniami su 2 az 3 hodiny, v noci vacsinou 3. Dnes ale napr. v noci jedla o dvanastej potom o tretej a uz o pol piatej sa znova hlasila, potom o siestej znova. o tretej pritom zjedla 90ml a krasne zaspinkala. ako mam natiahnut jedenia aby to bolo aspon tie tri hodiny aby sa je stihlo mliecko stravit? cajik som skusala, velmi jej nesedi ale vcera trosku vypila, no ale aj tak za chvilu pytala znova. Mne sa zda ze toho spapa strasne vela na svoj vek ale neviem co mam robit, nedat jej? nechat ju plakat?
ma aj problemy s bruskom, vzdy ked sa chce vykakat alebo si prdnut tak sa nenormalne puci niekedy az zaplace.myslite ze to moze byt z toho ze tak vela zje, alebo proste klasika kolika? Prva dcerka mala tiez taketo problemy s bruskom, po 3ch mesiacoch zmizli..

nikush4
26. únor 2010

ahoj blumka..tak ja mam 7 tyznovu dceru a ta od zaciatku aj v nemocnici papala strasne vela. ja ju kojím ale ju dokonca aj dokrmujem...lebo hoci mlieka nemam malo, jej to aj tak nestaci. uz ako 4 tyzdnova papala z prsnika a este v pohode vypila dalsich 80 az 120 ml. a teraz sa mi stane ze na jeden raz vypije 220ml. tiez som sa bala ze ju prekrmujem..ale dr. mi povedala ze je to ok.. a aj zdravo pribera... cize je troska vacsia hladoska. nedavam jej ked nechce ale ked si pyta tak jej samozrejme napapat dam aj ked to nieje "tabulkove mnozstvo".

a moja mala sa tiez vzdy strasne puci ked ide kakat alebo si potrebuje prdnut... stava sa aj ze si pritom poplace, chudatko asi ju boli aj brusko..hoci si davam maximalny pozor na stravu...

blumka
26. únor 2010

nikush a ako casto papa? lebo u nas je to cez den aj tak ze sa zobudi hladna, tak jej dam flasu, potom je hodku a pol hore a uz je unavena ale znovu aj hladna... no hodina a pol sa mi zda male rozpatie, ale cajik jej nestaci, po mlieku sa ukludni a zaspi... tak neviem ci je fakt taky hlados alebo co to je
cumel nechce

renatkas
5. bře 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat Nutrilon HA je len na lekarsky predpis? Lebo manzel bez predpisu zohnal len Nutrilon Extra, na predpis je tam aj nejaky cenovy rozdiel?

lucnykonik
6. bře 2010

Ahoj renatkas my mame Nutrilon HA na predpis, ale v lekarni sa podla mna da kupit, len je drahsi.

ralanka
6. bře 2010

renatkas mi máme zas Nutrilon AR aj ten je na predpis a je tam rozdiel ja platím na ten ARkový polovicu a ostatok mi hradí poisťovňa 😉