Zvykl si syn přes šestinedělí na lahev? Usíná u kojení

crazim
10. srp 2014

Zdravím všechny, jsme teď se synem po 6-tinedělí, po porodu jsem neměla moc mléka tak jsme museli dokrmovat, nejdříve stříkačkou, pak když toho bylo více tak jsme koupili lahev od medely Calma, myslíte že si na tu lahev přes to 6-tinedělí zvykl? vždy, když ho jdu krmit tak přikládám k oběma prsům, syn pije, ale usíná u toho musím ho budit, je to kojení tak na hodinu + mu dám jěště 100ml dokrm nutrilon.. teď jsem si řekla, že bych mu tu lahev už nedávala a zkusila to bez dokrmu...4 nakrmení jsme celkem zvládli, teď když jsem ho kojila, tak mi přijde že má jěště hlad, tak jsem ho koušela opět přihládat k prsu on chvíli sál a pak zase usínal, jakmile ho dám do kolébky, tak pláče, nebo kňourá..nemůžu přece kojit každých 10-15 minut...přemýšlela jsem že bych mu zase dala dokrm, ale chci plně kojit, tak jsem se zařekla že ne..občas se od prsa odtrhává sám a pláče, když to trvalo dlouho tak jsem už nevydržela a dala mu pít z calmy. Jak mu mám podávat odstříkané mléko, když mu nechci dávat lahev? Z calmy prý teče mléko jako z prsu, ale myslím že z calmy nemusí tak moc sát jako z prsu.. navíc kojím přes klobouček. co vy na to? mám vydržet a lahev mu nedávat? a jak dokrmit bez lahve, zase stříkačkou?

katyxq
10. srp 2014

žádná láhev není jako prso (to je jen a jen reklama výrobců), z Calmy to jen pomaleji teče, ale technika sání je odlišná od prsa, miminko zapojuje jiné svaly, jinak hýbe jazykem, kloboučky negativně ovlivňují přisátí taky ... kvalitní rady ke kojení https://www.modrykonik.cz/jak-kojit a https://www.modrykonik.cz/group/2356/ ... a na dokrm je nejvhodnější používat suplementor - tady něco o něm i návod na jednoduchou výrobu - https://www.modrykonik.cz/suplementor 😉. Ale asi nejlepší by bylo, kdyby sis domů pozvala dobrou laktační poradkyni, ta by ti ukázala i jak dokrmovat právě přes suplementor, spolehlivé LP třeba tady http://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

alcar
10. srp 2014

Tak v prvni rade kojeni pres kloboucky neni nic spatneho. Nekdo by bez kloboucku nikdy nekojil, takze radsi s kloboucky, nez vubec. Za druhe stoji za to sledovat jak maly pribira s pouhym kojenim. A jeste lepe prevazit maleho pred a po kojeni, abys vedela, kolik si vysaje. Pokud optimalni davku, tak plac bude znamenat asi neco jineho a ne hlad. Je mozno se domluvit s dr., ze tam prijdes na prevazeni. Kazdopadne, pokud takove problemy resis uz cele sestinedeli a chces za kazdou cenu kojit, tak by stalo za to investovat do kojenecke vahy. Pokud zjistis, ze mas mleka malo, pak ti nezbyde, nez dokrmovat ci plne krmit UM. Vim, ze ti to bude lito, ale svet se nezbori, nebudes prvni ani posledni, ktere kojeni nevyslo. Hlavne musis byt v pohode a bude i miminko! 😉 Pokud by se jednalo o uplne krmeni UM, tak na suplementor bych se vykaslala, to nelze zvladat dlouhodobe. Nezda se mi, ze to, co popisujes je navyk na lahev. Spis mi prijde, ze maly je ospaly a u kojeni ti proste usina, coz je normalni. Nemel nahodou poporodni zloutenku? Pak by stalo za to nechat zkontrolovat jaterni testy.

katyxq
10. srp 2014

@alcar a čím tyto svoje rady podkládáš? ... neboť se v řadě věcí mýlíš a pokud je bude někdo poslouchat, riskuje dříve či později konec kojení ☹

alcar
10. srp 2014

@katyxq podkladam je svymi zkusenostmi, nehazu jen linky, jak se ma co delat. Neco jineho je clanek (jsi aspon autorkou techto clanku, ze hazes na ne odkazy v kazde diskuzi?) a neco jineho realita. V cem se napr. mylim? "Rada" si tve velectene rady (i zkusenosti?) vyslechnu. Pokud nema mleko, i kdyby se sebevice snazila, ani laktacni poradkyne s tim nic nezmuze.

katyxq
10. srp 2014

@alcar ano, ty články jsem napsala já, zdroje informací jsou v nich uvedeny 😉 ... ale do Wiki MK může psát i může upravovat stávající články každý, kdo to na základě dostatečně důvěryhodných zdrojů dokáže. Nikde netvrdím, že UM se nemá dát, když je to nezbytné. Nicméně autorka chtěla poradit, jak plně kojit, ne jak přejít na UM, takže jsem jí sem dala odkazy na informace pocházející od odborníků na kojení - laktačních poradkyň, lékařů, antropologů a jiných vědců věnujících se kojení.

crazim
autor
10. srp 2014

tak zatím 5 krmení a zvládli jsme je zatím bez příkrmu 🙂 snad to bude i nadále tak... myslím že mléko mám, ale prostě usíná..zase si myslím, že kdyby měl hlad, ta se ozve..váhu doma máme, ale většinou zapomeneme zvážit před krmením... do porany jdeme za 14 dní tak uvidíme jestli něco přibere...mám ho zváženýho teď předtím jak už nedokrmuji..tak uvidíme, dkuji za rady...🙂

alcar
10. srp 2014

@crazim no vidis to, neboj, to pujde. 🙂 Ta vaha je super, zkus zvazit maleho pred kojenim a po kojeni, idealne rano i vecer. Rano to muze byt trochu zavadejici, protoze rano muzes mit mleka vice nez vecer. A hned budes vedet, jak jsi na tom s mlickem. 🙂
Hele podivej, ja ze zacatku musela taky dokrmovat. Zkousela jsem vsechno mozne, abych nedala flasku, ale strikackou mi to neslo, mala nemela silu si to vysat a kdyz jsem ji to do pusiny strikla, tak se zakuckavala. Totez suplementor - sala moje mleko a do toho jsem ji tam cosik cpala, vysledkem byl dalsi dusivy kasel. V tom momente jsem rekla dost, prece se nebudu kvuli tomu stresovat, jako ze jsem z toho byla vystresovana desne a dala flasticku, ze ktere to samozrejme slo. Jako nevim, co jineho jsem mela delat, kdyz to neslo. Prece jsem ji nemohla nechat hlady. A laktacni poradkyni uz beru s rezervou. Netvrdim, ze je kazda jak chodici encyklopedie, ktera ma zarucene rady a zkusenosti nastudovane pouze z netu. Ale ja zrovna natrefila na takovou, ktera me vystresovala jeste vice, poradila, at spim s malou v posteli (cemuz jsem se chtela hned od zacatku vyhnout), at ji uklidnuju prsem (pomalu i dite se zlomenou nohou), zadny dudlik apod. Vyflustla jsem 1000 kc za rady, ktere si muzu precist i na internetu. 😝 Takze pak jsem se ridila svym zdravym rozumem, dala se do klidu a nakonec to slo. 🙂

katyxq
10. srp 2014

@alcar třeba zrovna to vážení před a po kojení - z více důvodů to nemusí dávat správné výsledky (proč je napsané v tom prvním odkazu) ... navíc právě večer se hodně miminek kojí často a po troškách (anglicky se to nazývá cluster breastfeeding), takže se může klidně stát, že to množství bude menší než chyba vážení, po kojení pak maminka naváží i méně než před kojením 😀 (vlastní zkušenost, pak už mi došlo, že je to fakt nesmysl)
Kdybys mě znala, pak bys vědela, že kojení ze začátku nám nešlo snadno, ale naštěstí jsem natrefila na dobrou LP 🙂. A to společné spaní má svůj podstatný důvod - nedochází k abnormálně hlubokému spánku (výzkumu kojeneckého spánku a SIDS se věnuje např. doktor McKenna) jako při odděléném spaní, takže se miminko častěji kojí v noci, kdy je nejvíc hormonu prolaktinu a napomůže to celkovému zvýšení laktace, plus se miminka v polospánku, ještě než začnou brečet přisávají obvykle nejlíp 😉, kontakt kůži na kůži efektivitu kojení taky zvýší. Suplementoru se samozřejmě musí nastavit vhodný tok mléka (volbou velikosti cévky, výškovým umístěním suplementoru).

Mimochodem - vedly ty tvé rady k plnému kojení?

katyxq
10. srp 2014

@crazim při usínání můžeš zkusit kojení kůži na kůži, tzv. savčí polohu (v prvním odkazu je video, nebo googli lay back breastfeeding, biological nurturing - sama tu polohu používám na vylepšení přisátí zkaženého dudlíkem, ověřeno ve skupiné Laktační poradna, že pomáhá i při odstraňování kloboučků, kloboučky totiž snižují stimulaci dvorců, miminko se na ně přisává jinak než na dvorec a zamezují chemické komunikaci prso-pusinka miminka, takže udržet s nimi dostatečnou laktaci se nemusí dařit), stlačování prsu, pokud i pak dudlá, tak nabídnout druhé, zas stlačování, pak zas první prso, stlačování, druhé prso atakhel i několikrát, dokud bude mít o prs zájem. Častější kojení (čím prázdnější prsa, tím rychlejší je v nich tvorba mléka, cílem nejsou nalitá prsa, to laktaci naopak tlumí) podpoříš nošením (v šátku, Caboo, ergonosítku), chováním, společným spaním, častým kontaktem kůži na kůži - tvůj dech, tep, teplá kůže, vůně prsou (mléka) miminku připomínají potřebu se kojit.

alcar
10. srp 2014

@katyxq je mi jasne, ze vse, co tady reknu je dle tebe spatne. Ja si to nemyslim. Pro tvou informaci, zpocatku jsem pouzivala flasku, pak se mi konecne mleko zacalo tvorit (diky odsavacce, kojicim cajum, homeopatikum) od te doby kojim plne, pouzivam dudlik, dite spi samo v postylce (hlubokym spankem, coz neni opravdu na skodu, Nanny hlida) a presto je spoKojene a maminka vyspana, diky cemuz se ji tvori mleko! 🙂

terezapetrova
10. srp 2014

@katyxq ted jsem cetla Tvuj příspěvek a chápu spravne, ze si myslis, ze je spravne ucit deti aby spali v postelích svých rodicu ne ve svých postýlkách? Když ted odhlidnem jestli detska postylka stoji v detskem pokojicku nebo v loznici.. 🙂

terezapetrova
10. srp 2014

@crazim nevim jestli to tady uz někdo nepsla ale z každého prsa jde napred méně kaloricke a pak nasleduje vice kaloricke mleko když to reknu takto, je tedy vyhodnejsi /pro dite stopro/ kojit jedno kojeni z jednoho prsu a pak z druhého apod. Zkousela jsi to? 🙂 Drzim palce 🙂

alcar
10. srp 2014

@terezapetrova ja treba od zacatku kojim z obou. Ale je to dano tim, ze zpocatku jsem mela mleka fakt malo a kojeni z jednoho prsa bylo hladove. Od te doby kojim z obou. V lete ve vedru to ma docela i svou vyhodu, ze se dite lepe napije, dostane vice predniho mleka na zizen. Navic, postupne mi mala spavala v noci dele a dele a ja zjistila, ze mam pauzu mezi kojenimi treba i 7hod a kdybych pokazde kojila jen z jednoho prsa, tak to bych mela jedno prso 14 hodin "nevykojene". Takze zalezi, vsechno je individualni. 😉

terezapetrova
10. srp 2014

@alcar v lete mozna a hlavne pokud dobře pribira když je jen kojeno.. druhé se da i odstrikat ale jasny kazdeho věc a každý ma jiné dite. My se narodili malicci a potrebovali jsme dost pribirat a povedlo se prave az potom, co jsem psala. Mej se hezky 🙂

katyxq
10. srp 2014

@terezapetrova každého věc, jak se k potřebám miminka postaví - já takto https://www.modrykonik.cz/spolecne-spani 🙂 ... btw i na střídání prsů mají LP poněkud jiný názor (neboli - podle konkrétní dvojice miminka a miminko): http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/strie... a https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/predni-a-zadni-mleko-tak-jak-to-s-nim-jb9zax/ ... kdo chce, může si počíst a obahit svoje znalosti, koho tohle téma nezajíma, ať nekliká. Já kojím od narození malé pokaždé z obou při jednom kojení, takto jí to vyhovuje.

terezapetrova
10. srp 2014

@katyxq urcite mas pravdu 😉 az budu mit cas nebo jestli to u me bude ještě nekdy aktualni linky prohlednu , diky..