Mám stále dělat 18ti letému synovi do školy svačiny?

kristula83
10. říj 2013

Zdravim,potrebovala bych poradit zda 18ti letemu klukovi delat do skoly stale svaciny a nebo ho nechat at si je dela sam a ucit ho samostatnosti 😕

andelka
10. říj 2013

@kristula83 18letému svačiny? Já si je dělala dobře od 15, možná dřív, nejsem si jistá..měla jsem pečlivou starostlivou mamku, ale od SŠ rozhodně to bylo na mně.

leni78
10. říj 2013

V 18 uz urcite ne. 🙂 Radost mu můžeš udělat i jinak, ale v 18 by měl fungovat jako dalsi dospělý v domacnosti, to znamená kromě kompletní sebeobsluhy se podílet i na úklidu, střídat se v přípravě jídla, kdy jite společně, střídat se v zajištění nákupu, obsluze pračky, susicky, atd. Svaciny, svůj pokoj, oblečení, vše uz by mělo být kompletně na něm, je uz plnolety.

kristula83
autor
10. říj 2013

Tak me je taky nikdo nedelal snad od patnacti, tohle je muj nevlastni syn a s manzelem jsme spolu teprve tri roky,mam 8 leteho kluka a ted mame spolu pul rocni holcicku. Umrela mu maminka kdyz mu bylo trinact nerada bych aby se citil nejak ukrivdeny nebo tak,ale myslim si ze by se mel ucit trochu samostatnosti pac nic doma delat nemusi krom te svaciny ze by si delal. Mam ho moc rada a prave nevim jak na to.

lv
10. říj 2013

to mě pobavilo..nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, neb děti jsou ještě malé, ale předpokládám značnou samostatnost..ale zas, jestli ti donese nákup a nějak pomůže doma,proč ne..já tedy rozhodně domácí svačiny nechtěla, kupovala jsem si sama.

gepe
10. říj 2013

@kristula83 promluv si o tom s manzelem a at to poresi manzel, aspon nebudes mit pocit, ze bys mu jakkoliv krivdila apod. 🙂 vcetne toho, ze kdyz mu to rekne tata, tak asi nebude vic odmlouvat. Ale to uz hadam, nevim jak fungujete doma 🙂

andelka
10. říj 2013

@kristula83 no, právě proto že ho máte rádi, byste mu měli dát prostor aby se naučil starat sám o sebe.Tím že nebude muset dělat nic mu jen uškodíte.

favofrenki
10. říj 2013

@kristula83 Mému bráchovi je 24 a maminka mu dělá občas svačiny do teď 😀 Já to rozhodně neplánuju. Myslím že namazat si chleba dítko zvládne a není na tom nic špatného. Manžel byl jedináček a máma mu rozhodně nepodstrojovala takže už na základce si dělal svačiny sám.
Můj brácha než aby si svačinu připravil sám tak bude radši o hladu nebo se odbude nějakou rychlovkou ze sámošky, takže se na jednu stranu nedivím že mu máma radši něco přichystá.

kristula83
autor
10. říj 2013

Taky nemam zkusenosti s vychovou tak velkeho kluka,ale sama vim ze ja si delala svaciny sama,jenomze on si ji radej neudela kdyz ja mu ji neudelam a nechci aby byl hladovy pac penize co dostane utrati za cigarety

leni78
10. říj 2013

@favofrenki Tvuj brácha bude ten typ, co to pak narychlo bude muset řešit, az se osamostatnili. 🙂 Zatim to nevzal jako svou zodpovědnost. Kdyz si představím, kde jsem byla ja ve 24... No každopádně byt tvou mámou, vyflakla bych se na něj, to uz je v jeho věku nářez 🙂

leni78
10. říj 2013

@kristula83 Nechci aby hladovel protoze peníze co dostane utratí na cigarety ? 😀

favofrenki
10. říj 2013

@kristula83 Tak ho popros aby ti s přípravou svačiny pomáhal. A pak ho občas popros jestli by si jí nepřipravil sám. Jak psala andelka. Tím že nebude muset nic dělat mu jen uškodíte. Vidím to na bráchovi je mladší a tak nemusel nic protože on je nemluvný tak nemusel chodit na nákup, na poštu na brigádu, práci mu pomáhala hledat máma. Protože on si neví rady. Se mnou se nemazaly a jsem za to ráda od 16 jsem samostatná. Mámy je mi líto protože tátu si rozmazlila podobně a navíc se stará o nemocnou mamku. Ale bohužel to nechce změnit a tak jí doma ani jeden chlap nepomůže ☹ Určitě promluv nejdřív s mužem jaký na to má názor.

kristula83
autor
10. říj 2013

@leni78 tim jsem myslela ze kdyz mu ji nenachystam tak si ji ani nekoupi

favofrenki
10. říj 2013

@leni78 Jestli se někdy osamostatní 😀 Já ve 24 byla taky úplně jinde ale když to doma nadhodím tak tomu nerozumím a nemám do toho mluvit 🙂 máma ho má jako spojence takže se na to nevyflákne, trochu lituji budoucí slečnu 🙂
U bráchy je stejný problém prachy co dostával jako kapesný utratil za cigára nebo koncerty a pak škemral a vyškemral další. Já měla smůlu dostala jsem 200 na týden a víc ani korunu a to nekecám, je fakt že mě ani škemrat nenapadlo. Naučilo mě to rozhodovat se jestli si dobiju kredit nebo budu drsná holka s cígama 😀

leni78
10. říj 2013

No u nás by mohl mít manžel klidně názor, ze svačinu delat, ale v každým případě bych mu ji ja nedělala. A uz vůbec bych mu nedávala peníze na cigarety. To nemyslím nějak zle, prijde mi to taková norma. Aby kluk utracel v 18 letech peníze rodičů za cigara a kdyz mu máma neudělá svacu, tak bude hladem ? Vzdyt ten člověk nema základní vychování. Opravdu to nemyslím zle, ale on potřebuje jinou péči, nez mu ustupovat. Takhle to daleko nedotahne. Vůbec bych mu nedovolila hulit, a pokud hulit tak ať to nevidím, ať ví, ze to neschvaluji a pěkně na brigádu a za svý. A pokud ma na cigara, tak jeste přispěje na jidlo, ošacení. Aby nezil v tom, ze z výplaty jdou peníze na nesmysly. No neni to jednoduché, ale přitvrdit, jednou vam podekuje.

leni78
10. říj 2013

@favofrenki To máš pravdu, taky lituji jeho budoucí slečnu 🙂

andelka
10. říj 2013

@kristula83 no, tak potěš koště..dobrý přístup do budoucna. 😒 no tak ať je o hladu. Nedávno jsem si všimla v TV že říkali, že 40% lidí 15-18let kouří. Nechápala jsem kde na to berou..tak už vidím. 😕 jasně, je dospělý, jsou to jeho priority, bohužel špatné, jednou na to dojede a asi nebude sám. Nejvyšší čas ho přestat rozmazlovat a ať taky něco dělá, ať se zapojí do běžného chodu rodiny, v budoucnu se mu to bude jen hodit.

kristula83
autor
10. říj 2013

tam je to dost tezky ze mu umrela ta maminka,byl na ni hrozne vazany a rozmazlovala ho a hyckala. je moc jinak hodny kluk dobre se uci i na brigade o prazdninach obcas byl,ale doma s tou praci je to horsi. Svaciny si delat nechce to radej bude hlady,jenom si ustele postel a tim to hasne jen pocitac a pocitac a kamaradi, myslim si ze by mel byt trochu samostatny hlavne kvuli soe. mam kamarada kterymu je 30 a bydli v byte u rodicu.zkusil jit bydlet sam a za 14 dni byl zprt u rodicu.

berynka
10. říj 2013

@kristula83 jestli je rád a váží si toho, že mu je děláš, tak bych v tom pokračovala 😉 .
A jinak nevím, jestli bydlíte v bytě, nebo v domě, ale k práci by ho měl hlavně přitáhnout táta! 😎

kristula83
autor
10. říj 2013

penizku si vazit taky moc neumi,je to mozna tim ze byly tak dlouho sami ja nevim,kdyz zasahnu vetsinou se pohadame,pres tyden dostane penize a o vikendu dojde a chce zas,nechci si stezovat mam ho moc rada,ale myslim s ze by se mel do zivota trochu ucit,ale nevim jak na to.

kristula83
autor
10. říj 2013

@berynka kez by,ale kdyz mu reknu at ho necha sekat travu tak nechce,pac aby si nestrcil ruce pod sekacku 😅 prave ze vetsinou delal doma s mamou ,a za svaciny to je jasny ze je rad hlavne kdyz si je nemusi delat sam i jilo kdyz mu nandam tak mu chutna lip 😉

andelka
10. říj 2013

@kristula83 no, dala bych částku na týden a nazdar..dojde, nemáš.
S maminkou je to hrozný, ale takový je život..a není dobré kvůli tragédiím děcko rozmazlovat..ale pomoct mu to zvládnout a vybavit ho do života i bez té maminky.

leni78
10. říj 2013

@kristula83 Jojo kdyz tak přemýšlím, nebyla jsem jiná. Taky líná, peníze neměly hodnotu, cigara...no člověka to upřímně přinutí az s vlastní domácností. Mam kluka deset let, taky se chce jen válet, taková je dnesni mládež 🙂 ale nevzdavat se 🙂

andelka
10. říj 2013

Tak ty svačiny jsou jen třešnička..to dělejte jak vám vyhovuje. Ale fakt by to chtělo mu víc ukázat jak vypadá reálný život, jinak si kluk natluče čumáček a budete toho litovat všichni 😉
Já byla jen s mámou, a taky mě málo zapřahovala..a pak to bylo trpké. I když vycházet s penězi jsem uměla, vyprat, pověsit, vyžehlit, uvařit..taky..byla jiná doba, žádné dvd, pc, obchoďáky.. 😀
Ve vlastní domácnosti je to jiné, ale co se v mládí naučíš..

kristula83
autor
10. říj 2013

@andelka byly jsme ohledne tech penez domluveni tak jak pisete,ale manzel vzdy polevi

kristula83
autor
10. říj 2013

mockrat vsem dekuji za prispevky a za rady 🙂

andelka
10. říj 2013

@kristula83 no, tak to je potřeba vychovat i mažela..pokud na tebe nedá a nechápe to, že mladému vlastně ubližuje, zkuste jít do rodinné poradny, nebo ať si něco přečte..jinak budete časem nespokojení všichni. Opravdu, víc se musí angažovat biorodič, kor když je stejného pohlaví, od něj musí přijímat vzor.

kristula83
autor
10. říj 2013

jsem rada za vase prispevky

veruska007
10. říj 2013

Manželovi dělala maminka svačiny až do svatby, celou vysokou a pak i do práce 😀

petrajurinova
10. říj 2013

@kristula83 já dělám svačiny i 35-letému manželovi, takže pokud by měl kluk v 18 zájem (to se teda uvidí za 11 let 😅 ), tak bych mu je klidně chystala. Zvlášť když chystáš svačiny mladšímu synovi, tak by mi přišlo praktičtější nachystat svačiny oběma zároveň, než nechat toho staršího ať si ji chystá sám - máš pod kontrolou co ti zbyde v lednici a nemusíš po něm uklízet / sám po sobě určitě linku neuklidí, když na to není navyklý od mala.
V základu bych se asi hlavně zeptala mladého muže na jeho názor - jestli chce svačiny od tebe nebo si je chystat/kupovat sám.
Pomoc v domácnosti a osamostatňování bych teda asi zkoušela zavést jiným způsobem - vyřízení větších nákupů podle seznamu, vyzvedávání nevlastního bráchy z kroužků nebo družiny, pomoc s úklidem v domácnosti (jsi chlap, máš víc síly - pomož vyluxovat, sundat/pověsit zácolny....) a pod.

leni78
10. říj 2013

@petrajurinova Zas aby si z něho nedělala poskoka. Zajdi pro deti, vyluxuj, poves záclony. To je takový ukolovani to nemam rada. Měl by se na domacnosti nenucene podílet podle me. A s tou linkou...to by se mu proste mělo v klidu rict, ze po sobe nechal bordel a ať na to nezapomíná. Pak uz si dá pozor.