Mám stále dělat 18ti letému synovi do školy svačiny?

kristula83
10. říj 2013

Zdravim,potrebovala bych poradit zda 18ti letemu klukovi delat do skoly stale svaciny a nebo ho nechat at si je dela sam a ucit ho samostatnosti 😕

laurital
10. říj 2013

Bože můj, proč to tak řešíte?
Určitě dělá svačiny i tomu osmiletému, tak nevidím problém, aby je dělala zároveň i osmnáctiletému.Samostatnost já posuzuji jinak-jestli si uklízí, povinnosti ve škole, brigáda atd. a ne, jestli si namaže chleba.

@kristula83 K práci ho, úměrně jeho školním povinnostem, klidně přitáhni a svačiny mazej 🙂 .

petrajurinova
10. říj 2013

@leni78 my dvě se asi neshodneme - i s jiných diskuzí mám pocit, že ačkoliv jsme asi stejně staré (pokud je číslo v tvém nicku ročník narození), máme naprosto opačný pohled na spoustu věcí. Já si nemyslím že pomoc s nákupy, mladšími sourozenci a těžšími fyzickými pracemi v domácnosti by z dospělého kluka dělaly poskoka, naopak - dá mu to zkušenosti do vlastního partnerského soužití. A na druhou stranu mi příjde zbytečné, když dělám svačinu pro jednoho člena domácnosti, aby si ji druhý připravoval sám - připadá mi to stejně hloupé, jako by po nedělním obědě měl každý sám po sobě umýt svůj talíř, příbor a čtvrtku hrnce.

leni78
10. říj 2013

@petrajurinova To nevadí ze se neshodneme. Ja myslim, ze by ocenil, kdyz by se na práci prirozene podílel, nez aby mu rodice museli říkat co ma delat. Podle me je to únavné pro obě strany. Ve 14 to pochopim ale v 18 je to takový trapný nevim. No a s tím mytim nádobí. Tak jako se střídají partneři, ze myji nebo dají do myčky po celé rodině, začne se střídat i dospělý potomek. Vzdyt je to prirozene. Ne jeden talíř. Copak ty myjes jen svůj talir a hrnek a partner zas svoje ? U nas se stridame. Tak nějak jak to prijde. I s prackou, luxem, vytrit....dospělé dítě to doma vidí, tak co by se nezapojil ?

petrajurinova
10. říj 2013

@leni78 no právě tady je asi ten základní problém - vidí to, ale sám se nezapojí, takže aspoň ze začátku potřebuje aby mu někdo řekl - "hele je potřeba pomoct s tím a tím" . Pokud do teď byl zvyklý na "full service" - usteleš si postel a tím vše končí a je tu někdo kdo udělá vše ostatní, tak ho ani nenapadne, že by měl s něčím dalším pomoct. Je fakt, že kdyby se do běžné činnosti domácnosti zapojoval hned od chvíle, kdy se "nová" rodina dala dohromady, bylo by to pro všechny přirozenější a jednodušší, než najednou dospělému chlapovi říkat co má dělat.
A s tím střídáním se je to dobrý nápad i pro ty svačiny - jednou máma nachystá svačiny pro oba kluky, podruhé je nachystá starší z kluků a 8-letý by to aspoň jednou do týdne určitě zvládnul taky - třeba zabalit jogurty, lžičky, pečivo a nějaké ovoce, zvládne i mladší dítko.

leni78
10. říj 2013

@petrajurinova To neni vůbec špatný s tema svacinama 🙂🙂

marton
10. říj 2013

@kristula83 svačiny dělám všem dětem,bez rozdílu věku.Velcí studují,malí chodí do soukr.školky kde svačiny nejsou 😉

lenicka07
10. říj 2013

@kristula83 Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby ses dohodla s manželem na pravidlech, jak bude fungovat domácnost apod. a pak s těmito pravidly seznámili syna. Musíte ale jako rodiče být zajedno a ze zavedených pravidel neustupovat, popř. jen výjimečně podle situace. Peníze by měl dostávat na určité období a naučit se s nimi vycházet, pokud se mu to nedaří, další mu nedávat. Svačiny bych mu dělala jen za předpokladu, že se bude podílet na chodu domácnosti. Se sekačkou klidně jezdit může, byl by paradox, pokud má např. řidičák, že byste o něj neměli strach, když jede v autě (popř. se vozí s kamarády) a sekačku byste mu ze strachu nepůjčili. Vyberte mu takové činnosti, které by ho mohly bavit, asi bych ho nenutila motat se kolem prádla apod. 🙂 Ale prostě aby věděl že má něco na starost. Pokud by své úkoly neplnil, kapesné bych mu snížila. Ať ví, že bez práce nejsou koláče. Jinak z něj uděláte budižkničemu. Sice je smutné, že přišel v tom věku o maminku, ale např. můj táta taky ve stejném věku a jeho otec se s kluky nijak nepáral, museli všichni pomáhat, protože byli sami čtyři chlapi v chalupě a museli se nějak uživit. Nejsem zastánce kdovíjak tvrdé výchovy, všeho s mírou, ale musí se naučit, že peníze z nebe nepadají a doma je taky potřeba něco dělat, nebo jeho budoucí partnerka bude z něj nešťastná. Myslím že vás oba tak trochu využívá, na oko je hodný, protože ví, že ho budete litovat (např. kvůli mamince) a on se tak vyhne všem povinnostem. Já myslím, že tady v podstatě nejde ani o svačiny, prostě si nevíte rady s jeho výchovou a jako nevlastní matka to máte v tomhle směru velice těžké, holt musíte to řešit hlavně s jeho otcem....

ilonne
10. říj 2013

@kristula83 Naprosto souhlasím s @laurital svačiny mu klidně dělej dál, když dělám svačinu pro sebe do práce, automaticky dělám i manželovi a když jsme u našich, tak kdo se chopí dělání svačin pro všechny, udělá je. Ovšem k domácím pracem ho přizvi. V jeho věku určitě nebude sám nadšeně doma pomáhat, takového uvědomělého mladíka jsem ještě nepotkala a drobné domácí práce, které mu uložíš, mu neuškodí i do budoucna.

giovanna2012
12. říj 2013

Tak pokud vám to vyhovuje, tak klidně. Já si je teda dělala sama už tak 12.

listicka20
3. pro 2013

Hihi, pamatuju se, že na vošce spolužák míval každý den pečlivě zabalený sendvič od maminky - včetně šunčičky, sýru, rajčátka a ledového salátu. To nám bylo dvacet. Trochu jsem se mu posmívala, ale zároveň mu záviděla. Výhoda bylo, že se snažil držet dietu, takže mi svačinu často přenechal. Já tak pečující nejsem, takže si dcera doma maže chleba sama od pěti let. Ale dočista chápu, že to má někdo jinak 😀

vikinka10
24. kvě 2014

Hej nie nerob to je len zle on ma uz 18.. takze by mal byt sebestacni ale ak mu robis stopovaceho psa kde je s kym je .....atd. tak to tiez nieje dobre NEROB TO

vikinka10
24. kvě 2014

@laurital PRE boha ste normalne sak ma 18 ... keby mne robila mamka svacini tak by som ju poslala do asi sprepacenim "puce" sak on ma 18 musi byt sebestacni ja som sa starala o seba uz od mojich10tich a zijem sak nieje maly chlapec......

jamia
24. kvě 2014

Tady ale přeci není problémem nějaká svačina, ale to, že z něj děláte nesamostatného blbečka. Jezuskotky, on by hladověl, protože si za peníze místo jídla koupí cigára. Věř mi, že po pár dnech bez svačinky by svoje rozhodnutí radikálně přehodnotil. Pomoc v domácnosti jste taky měli řešit mnohem dřív, teď jste v obtížné situaci a mladý asi právem nebude rozumět, proč se po něm najednou něco chce, když celý život nemusel doma hnout prstem. To, že ztratil maminku, je velmi tragická záležitost, ale nesmí to vyústit v to, že o něj budete do 30 pečovat jako o skleníkovou kytičku. Vaše budoucí snacha vám jednou opravdu poděkuje 😖

marecek4
24. kvě 2014

já toho našeho holomka naučila tak,že dělá sváču on mě 😀-ale vážně,střídáme se kdo se k tomu dřív nachomýtne,jinak má každý své povinnosti-on ty chlapské,když doma jiný chlap není a my holky ty ženské a samo mu pomůžeme,co zvládneme

loafeer
24. kvě 2014

já bych mu je dělala, proč ne, nám mamka taky dělávala- resp. dělala pro celou rodinu do školy a do práce, nevidím na tom nic špatného. Manželovi je dělám taky já a je to dospělý člověk, jistě by to zvládl sám:o)

hanulkauh
24. kvě 2014

Svačinu bych nedělala, to by ti jednou snacha podekovala...

berusinecka
24. kvě 2014

@kristula83 Ahojky, sice jsem byla brzy samostatná a troufám si říct, že svačiny jsem si chystala dobře od deseti let. (naši byli úžasní, starali se, ale nechávali nás si chystat věci a popř. to jen zkontrolovali), tak mi tatínek chystal sváču skoro celou střední. Ne, že bych se nepostarala, ale tatík byl v důchodě. Ráno brzy vstával a vozil mamku na autobus, mě namazal svačinu a zavezl mě na vlak. Vlastně byl za to rád. Já mu na poděkování nechávala na nočním stolku každé pondělí čokoládové zrno (dělala jsem od 15ti v cukrárně a taťka byl mlsoň). Jinak jsem byla samostatná. Od patnácti jsem si vše co jsem potřebovala navíc (šminky, holič, hovory...) platila sama. A na vysoké jsem si platila vše sama.
Pokud to děláš proto, že nemáš co na práci (jsi bez práce,... a dělá ti to radost a syn je jinak samostatný), tak mu to chystej. Pokud to děláš protože je na to zvyklý a skoro nikdy si sváču nechystal, utla bych to. V osmnácti se musí dokázat o sebe postarat i sám. 🙂

kristula83
autor
24. kvě 2014

Dekuji za reakci,no prave nez se narodila malinka jsem mu je delala,ale obcas jsem je nachazela v kosi,coz me nastvalo pac jsem mu parkrat domluvila,jinsk je jeste ve skole,ale nesnazi se ani na pradniny najit brigadu a doma kdyz ho zaukoluju tak si chodi stezovat k babe. Nejradej tak dojit zeskoli lehnout k pocitaci pak do vecera ven pak zas pocitac a o vikendu chrpat rak do ctyr a nedek boze ho vzbudit,

hedusska
24. kvě 2014

mě mamka dělala svačinu i na střední...jinak bych nejedla..😀 a ja delam přítelovi do práce ted taky...

gigi2
24. kvě 2014

Syn si od druhé třídy dělal svačiny sám...samozřejmě,když jsem zrovna náhodou dělala svačinu sobě,tak jsem mu jí taky namazala a neřekla mu,že mu neudělám,ale jinak si jí dělal sám...od cca 13let ovšem byly veškeré doma udělané svačiny přinesené z domova připravené značně "trapné"a že bych řešila v jeho současných 18letech,jestli vůbec nějakou svačinu má,tak to teda fakt ne...stejně to akorát končilo v koši,takže vešekrá má snaha už mě nějak za ty roky přešla,když pro něj a i jeho ostatní spolubojovníky ve škole je největší hit suchý rohlík a plátkový sýr koupený cestou do školy...neřeším to,jsou dospělí... 😉

superkousky
24. kvě 2014

V 18ti bych svačiny dítěti nedělala..
Mé děti si dělají svačiny bez pomoci asi rok a půl .
Střídají se po týdnu a zvládají to skvěle 😉 .

ali34
6. čer 2014

...mám kluka 18 a svačinu bych mu dneska určo nedělala a ani by ji nechtěl 😀 Už na ZŠ byl samostatný a na SŠ si chodil s klukama kupovat co chtěl, nikdo svačinu nenosil, ale asi je to všude jinak. Teďka bude zase od září na intru, ale prostě se musí starat, jsou dospělí 😉 Když si vezmu nás, od 15ti jsem se starala, samá brigáda a i svoje děti vedu k samostatnosti, budou to mít pak v životě jednodušší 😉

ivonapop
29. čer 2014

Ahoj, tak můj názor za sebe - rozhodně ne! Ale přinutit ho k tomu, aby si svačinu udělal, - ano. Zkontrolovat, zda nemá jen suchý chleba a vedle kus salámu. Sice pochopím, když by byl třeba na brigádě a přišel domů dlouho, že už nemá náladu, tak to bych mu ji i ráda udělala, ale určitě né, aby to byla samozřejmost. Já jsem si dělala svačiny sama, když mi bylo nějakých deset, dvanáct let a nejen pro sebe. Ale pokud mu chceš podstrojovat, dám Ti tip, který jsem dělala. Čerstvé pečivo, (chléb a nebo bagetky) udělat jako je prodávají, - salám, šunka, vajíčko, okurka.., to je na Tobě a třeba na tři dny dopředu, protože když to zabalíš do folie, tak to nádherně vydrží, vše se tam hezky provoní a oni to prostě milujou. Nemusíš se se svačinou crcat každý den. Já to dělala i s houskama a rohlíkama "pro domácí svačinu", neměla jsem problém se ztvrdlým pečivem, protože jak to bylo připravené, tak to rychle z lednice zmizelo

javva
30. čer 2014

V 18 ti je to už dospělý člověk...

regresa
30. čer 2014

nevim, jestli nahle preneseni zodpovednosti nebude pro chlapce sok 🙂 kazdopadne by ses s nim mohla domluvit, ze by delal svaciny obe - svou i mladsimu synovi. A to, ze si svacinu ANI nekoupi, kdyz mu ji neudelas, s tim si hlavu opravdu nelam. Pokud penize dostava a utraci je za cigarety, tak je to jeho boj...sam si urcil priority, zjevne je mu milejsi mit si co zapalit, nez naplnit zaludek 🙂 Jinak kdyz pises, ze doma nemusi nic delat...proc? Myslim, ze pokud se to nenauci doma, tak mu to v budoucnu bude spis na skodu. Nejsem nijak ortodoxnim zastancem "bydlis tu, tak makej", ale myslim si, ze je dost potreba naucit se od rodicu, ze se vsechno neobjevuje doma kouzlem...samo se nenakoupi, nevypere ani nevyzehli... nerikam, ze ma prat, ale treba by mel mit nejakou ciste svoji povinnost. Muj bracha musel treba vysypavat kos (protoze odmital obcas umyt nadobi), me nedelalo sebemensi problem umyt nadobi, vytrit podlahu nebo pomoct pri prani pradla...nechtela jsem, aby vsechno delala mamka sama - o to tu jde. Lidi by si meli chtit pomahat. A pokud se nauci, ze nemusi nic delat, tak bude stejne jednat v budoucnu se svoji partnerkou...

stavba
30. čer 2014

@kristula83 ahoj, řeknu to asi takhle, v mém okolí je stále více "mužů", kteří se ani v 35 letech nechtějí vázat, ženit, založit rodinu, mít zodpovědnost. Tvoje otázka je na toto odpovědí. Pokud chceš mít syna co nejdéle doma, aby zůstal co nejdéle u mámy a nechal se obskakovat, pak mu ty svačiny dále dělej. Pokud ale chceš, aby postupně dospěl v muže, který se umí o sebe postarat a převzít zodpovědnost za svůj život a jednou být dobrým manželem a tátou, tak mu ty svačiny rychle přestaň dělat.

sarriku
30. čer 2014

Já ráda dělám svačiny mému dospělému manželovi.
Jde spíš o to, jaký přístup má tvůj syn k samostatnosti, jestli to nebere moc automaticky, pomáhá atd.
Čím jsem starší, tím víc chci své mámě pomáhat a vzpomínám si na to, že můj brácha svačiny ve škole vyměňoval, nosil domů nesnězený, nebo vyhazoval, akorát samý stížnosti.
Určitě svačiny dělej, pokud to tvůj syn umí ocenit a jinak to v něm neprobouzí nějaký mamánkovský sklony, že se bez tebe nedokáže obejít a svačinu si prostě bez tebe nenamaže, to bych rozhodně nepodporovala.

aknivi
15. bře 2015

Mám 17 a 12 letého syna a svačinky si chystají sami.Občas je chci překvapit a tak jim ji připravím já.Je to většinou pudink,mléčná rýže nebo omeletka 🙂

kammka
15. bře 2015

moje první reakce: cože?? takovej klacek velkej a není schopen si sváču udělat sám??? no ale je jasný, že když máma dělá svačiny i mladšímu, tak je přece normální, že udělá sváču VŠEM..... já dělám sváču holce do školy a zároveň i chlapovi, kterému bude letos 40.. taky mu peru, věším jeho prádlo a uklízím po něm.. on celý dny maká, o víkendu se stará o zvířata, dříví na topení a občas i o barák, děti za zadkem.. prostě samostatnost a dospělost nelze měřit počtem samostatně připravených svačin. v rodině má každý svůj úkol, někdo dělá svačiny a jiný zase štípe dříví, někdo krmí prase a další pere..

tarra27
16. bře 2015

@kristula83 za me proč ne, pokud on má povinnosti ktere plní a za svačiny je rád...tudíž je nevyhazuje...neošklíbá se nad nimi, ale podekuje. Tím, že mu udeláš sváču v 18ti, z neho nebude mamanek...to se neboj. je to o kompllexním přístupu...
líbí se mi jak to napsala...
@kammka