16ti letá přítelkyně je těhotná, potrat nechceme

balgroth
2. srp 2013

Dobrý den, zrovna dneska jsem se dozvěděl že má přítelkyně které je 16 let a jsem s ní téměř 5 měsíců je těhotná. Mě je 20 a ještě studuju posledním rokem automechanika. Nevím si rady, moje okolí říká že by bylo lepší jít na potrat a počkat až budu po škole alespon já, ale má přítelkyně byla z té zprávy nesmírně nadšená a i já bych chtěl. Jenže je problém v tom že ani jeden nemáme školu a co jsem se koukal tak ani práci bych si nemohl najít bez střední a já vážně nevím co udělat. Moje a její máma je pro potrat, jestli mám s ní utéct a žít jak se říká ze dne na den nebo ne, miluju jí a s potratem bych nemohl žít jelikož by byla dost neštastná. Děkuji za odpovědi a případné rady, budu vděčný za jakoukoliv pomoc.

veruska007
2. srp 2013

@balgroth No, já bych na potrat nešla. My o miminko přišli a je to rána v srdíčku, která bude bolet už navždycky. Určitě to bude ze začátku těžké. Největší pomoc asi budete potřebovat od obou rodičů. Každopádně po finanční stránce budete mít nárok na mnohé sociální dávky, můžete se poptat na ÚP - tam vám to přesně spočítají. Moje spolužačka rodila v 16letech a docela v pohodě, už mají dávno 3 děti a jsou spokojení. Nějaký čas bydleli v jednom pokoji u rodičů, ale pak našetřili, mají domek, děti, oba práci... není to nejsnadnější životní cesta, ale určitě se to dá zvládnout.

balgroth
autor
2. srp 2013

Největší problém ovšem je že i naše mámy jsou bez práce, a pochybuji že se dá vyžít jen z pomoci od státu, já nechci dovolit aby musela moje rodina žít v nižší třídě, ale vážně nevím a budem o tom muset hodně přemýšlet

maxinkaa
2. srp 2013

@balgroth A jak to, že je těhotná, prášky nebere?

veruska007
2. srp 2013

@balgroth Když jsou vaše mámy bez práce, mohly by hlídat prcky, abyste mohli dostudovat 😉
Ohledně financí se poptejte na ÚP, kamarádka brala příspěvek na dítě na sebe i na mimčo, doplatek do ŽM, příspěvek na bydlení, stipendium ve škole... docela s tím vyšli.

balgroth
autor
2. srp 2013

Prostě nám to ujelo, prášky nebere nedělalo jí to dobře, celý měsíc sme nevěděli že je v tom byli sme přesvědčení že ne, ale když ji už pár dní nepřišel menzes tak dneska šla radši ke gynekologovi a ten jí řekl že je v tom a udělal foto

ikarkulka
2. srp 2013

@maxinkaa To je snad už jedno. Každý do sebe nemusí rvát prášky.

sabuse1
2. srp 2013

a co zkusit nějakou práci a dostudovat něják dálkově? případně přes den být ve škole a chodit někam na brigády...bylo by to sice asi hodně náročné, ale mohlo by to trochu pomoct vyřešit vaší situaci ten poslední rok...ono taky trvá 9 měsíců než se mimčo narodí takže tím se to taky hodně zkrátí a pokud by babičky hlídaly třeba by si i přítelkyně zvládla po porodu dodělat školu. A učíš se automechanikem tak nějáká práce v oboru třeba i načerno by se nenašla? auta je pořád třeba opravovat tak by se to možná dalo něják skloubit

maxinkaa
2. srp 2013

@ikarkulka No te´d už to jedno je.

garzonka
2. srp 2013

@balgroth Můžete kontaktovat http://linkapomoci.cz/?a=3
Potrat ne, potřebujete hlavně povzbuzení že to zvládnete, určitě se najdou i maminky, které by vám zaslali i oblečení a potřeby pro miminko.

martinakl
2. srp 2013

Ahoj, nejdřív bych chtěla říct, že jste skvělí a budete skvělí rodiče. Jste mladí a znám lidi, kteří se vzdali dítěte jen z pohodlnosti, a to měli práci apod. Takže vám fakt moc fandím 😉 Známá mojí známé byla v obdobné situaci, taky se jim to stalo ještě na škole, jemu bylo 19. Dostali garsonku v nějakém azylovém domě či co, teď nevím, jak se to přesně jmenuje. On si dodělává školu, našel si brigádu. Takže nějakým způsobem se to dá zvládnout. Rozhodně ať nechodí na potrat, i kdyby si přítelkyně měla školu dodělat třeba později nebo dálkově. Když oba miminko chcete, je to uplná blbost, ať si říká kdo chce co chce. Držím moc pěsti!

megiinka
2. srp 2013

Milý balghrothe...Já otěhotněla v 18 letech ještě na učňáku.Zůstala jsem svobodná matka a v 18 jsem taky porodila.Měla jsem výčitky svědomí že jsem si dítě nechala a td.Na potrat jsem chtěla jít sama ale mamka mě přemluvila.Do smrti bych si to vyčítala nebýt mamči.Mám nádherného 9 letého syna.V těhotenství jsem poznala i svého manžela a malému přibili 2 bráškové.na školu jsem se vykašlala a nelituji toho protože jsem si udělala jinou a dálkově.Byla jsem rozumější a vyspělejší a měla jsem k ní úplně jiný přístup a brala jsem ji zodpovědněji...pokud po miminku touží nenuťte jí jít na potrat.litovali by jste toho dříve či později. 🙂

cinkatko
2. srp 2013

@ikarkulka Ale kdyz clovek chce studovat a na rodinu jeste nema pomysleni tak antina byt musi!!!! 😉

ikarkulka
2. srp 2013

@cinkatko Prášky nejsou jediná antikoncepce a ostatně i přes prášky se dá otěhotnět. Navíc to není předmětem této otázky.

cinkatko
2. srp 2013

@balgroth Pred par lety, kdyz jsem jeste studovala, taky jsem mela v hlave to, ze kdyby neco - tak jedine potrat. Ted uz bych si to do hlavy nevzala uz nikdy (jenom kdybych sama nemela strechu nad hlavou a byla bych bez pritele a bez rodinne podpory). Jak muzes zabit neco tak nevinneho, jako je dite? A je to jedno, ze to je jeste fetus.! 😖
Jestli pujdete na potrat, v budoucnu az budes sve druhe dite drzet v naruci(kdyz da Buh), budes hluboce litovat, zes neco takoveho predtim nechal zabit... 😢

cinkatko
2. srp 2013

@ikarkulka To je pravda. Mozna jsem se nespravne vyjadrila - ja nemyslela jenom prasky, ale i kondom, telisko, injekce... 🙂

consti
2. srp 2013

@balgroth Ahoj, to je teda situace. Na jednu stranu vzhledem k věku vás obou, především budoucí maminky těžká, na druhou stranu krásná, protože mít dítě je tak trochu zázrak a spousta z nás by ti o tom mohla vyprávět 😉 . Podle mě je momentálně důležité to, že oba dva dítě chcete. I když tvá přítelkyně není plnoletá, na radu maminek bych tím pádem nedala. Ona by pak jednou litovala toho, že šla na potrat, mohla by mít i v budoucnu problémy mít další dítě atd. Pokud si tedy oba chcete dítě nechat, musíte pořešit holt ty praktické věci. Píšeš, že je ti 20 a ještě studuješ, to je studium s maturitou? Tak či tak, i kdybys byl vyučený, myslím, že obor automechanik je poměrně žádaný a práci si najdeš 😉 . Navíc, jak už tu někdo psal, bude trvat ještě delších cca 8. měsíců než se mimčo narodí a to už budeš mít skoro dostudováno. I při škole by neměl být problém chodit na brigádu a něco si přivydělat. Pak si zjistěte, na jaké dávky máte nárok a vše si propočítejte. Nejsložitější bude asi bydlení. Píšeš, že ani jedna z vašich maminek nepracuje, mohli byste bydlet u některé z nich?? Pokud nepracují, máte velkou možnost, že vám budou mimčo hlídat a přítelkyně si tak může časem dodělat školu 😉 . Sice to bude asi náročné, každý nadává na dnešní dobu, ale dřív to bylo většinou tak, že v bytě 2+1 bydlely někdy i 3 generace a taky se to nějak udělalo 😉 . Takže pokud oba dítě chcete, bojujte za to, zjistěte si jaké jsou vaše možnosti, zajistěte si bydlení, oblečení pro mimi nakoupíte lacině po sekáčích, výbavičku dáte taky nějak dohromady. Držím palce!! 😵

1velrybka
2. srp 2013

@balgroth Ahoj, je pozdě ti a tvojí přítelkyni psát, že jste si měli dávat pozor a být zodpovědní, to je už teď úplně jedno. Každopádně si na tobě moc cením, že vůbec uvažuješ o tom, že si mimčo necháte! Většina kluků v tvém věku by se k tomu takto nepostavila - viděli by jedinou možnost, a to potrat - a myslím, že i mnohé holky ve věku tvé přítelkyně. Nemám za zlé vašim maminkám, že jsou pro potrat - chtějí, abyste měli co nejlepší vkročení do dospělého života a tohle to - co si budeme říkat - zrovna neulehčuje. Ale pokud máte jinak doma relativně dobré vztahy, věřím, že až se s tím maminky srovnají, budou se nakonec na vnoučátko těšit - minimálně až se narodí (teda pokud se pro tuto variantu nakonec rozhodnete) - budou z něho nadšené a rády vypomůžou s hlídáním, obzvlášť, když jsou bez práce. Já bych viděla jako variantu to, že by slečna školu přerušila, ale ty bys ten rok dostudoval. Píšeš, že ti zbývá rok školy. Pokud jsem to pochopila, slečna je těhotná krátce. V jakém měsíci nebo týdnu je? I kdyby byla cca v druhém měsíci, pořád zbývá 7 měsíců, z toho 6 měsíců školy pro tebe, než porodí. Určitě bude lepší výchozí pozice pro shánění práce, když budeš mít hotovou školu. Ona si pak může školu dodělat. Mně je sice už 31, ale vím, že bych nedokázala jít na potrat, i kdyby mi mělo být 16. Zkuste se rozhodnout podle sebe, vy dva, jak vy to cítíte a co vy chcete. Hodně štěstí!

milada2
2. srp 2013

Mě vždycky jen fascinuje, jak v podobných diskusích jsou všichni nadšení s tím, že všechno bude krásné a všechno zvládnete. Z jednoho příspěvku, ze kterého vůbec nelze usuzovat na podporu okolí mladého páru. Mladí bez školy, peněz a bydlení, rodiče jsou proti a bez peněz taky, ale už se tu plánuje hlídání a jejich těšení... Jak lze na základě toho jediného příspěvku dělat takový velký závěry...? To neznamená, že jsem pro potrat a nefandím. Jen mi vadí tohle zevšeobecňování a podle mě, trochu falešný, minimálně povrchní, plácání po zádech.
@balgroth Zkuste si udělat souhrn, kde byste mohli bydlet, kolik peněz byste mohli získat (brigáda, příspěvky), jestli rodiče vypomůžou třeba s tím hlídáním a dejte hlavy dohromady. Někam utíkat a žít ze dne naden je nesmysl i bez dítěte, natož s ním. Akorát by Vám ho časem vzala sociálka. Poraďte se na sociálním odboru, určitě u Vás budou i nějaké neziskové organizace podporující rodinu. Je úžasný, že i když tak mladí si miminko chcete nechat a držím Vám pěsti!

balgroth
autor
2. srp 2013

Děkuji za názory a rady, jen dodám že jedna z maminek už se rozhodla pro nechání, tak uvidíme jestli se dá přemluvit ta má máma. Když se jedná o bydlení to je zajištěné, jelikož je teoreticky můj ale až po dostudování. Šlo mi jen o to abychom se o něj dokázali postarat, protože co si budeme nalhávat bez střední školy se práce nenajde a peníze znamenají velkou část štěstí. Děkuji za tipy, všechno se to pokusím oběhat a zjistit informace. Přeji hezký den !

milmic
2. srp 2013

@milada2 Myslím si, že jim ostatní chtějí dodat odvahu. Koneckonců říct jim, že jsou mladí, že to budou mít těžké,.... to oni asi dobře ví sami.

milada2
2. srp 2013

@milmic To samozřejmě, dodat odvahu je fajn, ale jak jsem psala, neni to jen o tehle diskusi a navic dodavani odvahy zpusobem "urcite to zvladnete" bez poradne znalosti situace mi prijdou scestne. Nemyslím tim, ze je potreba je strasit, jak to bude tezke, spis zkusit konkretne poradit, co delat a nejen psat, ze hlavne ne potrat, ze to urcite zvladnou 😉 Kazdopadne tady nastavajici tatinek pise moc hezky, rozumne a akcne a pokud uz je naklonena i nastavajici babicka, verim ve stastne pokracovani a moc jim ho preju!

sartina
3. srp 2013

Ahoj, jestli já můžu poradit, tak pokud oba potrat nechcete, nepodstupujte ho jen kvůli maminkám nebo penězům. Jasně, budete to mít těžké, ale když se chce, všechno jde. Ty si budeš muset při studiu najít práci, možná dvě, od státu dostanete nejspíš porodné, když jste na tom finančně mizerně, to si všechno dopředu zjistěte, třeba jestli se raději vzít až po porodu, aby se do rodiny nepočítal tvůj příjem, na to všechno jsou poradny a krizová centra, tam vám pomohou. Na druhou stranu jste oba hrozně mladí, neříkám, že vám to nevyjde, ale statistiky rozvodovosti a současný trend nevybadá moc slibně, to by měla zvážit hlavně slečna...

1velrybka
4. srp 2013

@balgroth Dej nám pak vědět, jak jste se rozhodli, jak všechno pokračuje. Držím palce!

domcadomi
19. bře 2014

Nevím si rady, přítelkyně je těhotná ani jeden nemáme práci, bydlíme u babičky nevíme co dělat ona si to chce nechat je moc statsná, já nevím co dělat

hans26
5. črc 2014

ahoj hele určitě bych nedovolil potrat a spíš bych to i tak předhodil oboum rodičům a obrátil se na uřady že si chcete dítě nechat že nemáš dodělanou školu nevím tedy odkud jsi ale s prací se to dá vždy nějak vyřešit jelikož tvá přítelkyně dostane porodný a pak má ze zákona nárok na mateřskou neboli rodičovský příspěvek a přídavky na dítě,popřípadě by jsi mohl ještě zažádat o hmotnou nouzi pokovad jsi ochotnej mi napsat odkud jsi pokusil bych se ti pomoc i s prací aby jste o to malý nepřišly byla by to ta největší hovadina kterou by jste mohly podstoupit já mám 15ti měsíčního syna a kdyby mu někdo skřivil jediný vlásek tak bych toho dotyčnýho zabil svejma rukama osobně zkuste poprosit rodiče at vám raději pomůžou a neženou vás na potrat dyžtak bych byl ochotnej pomoc že bych mohl s nimi promluvit já po telefonu stačí mi napsat na email zda o to máš zájem a můžem se nějak domluvit ale určitě bych se snažil o to zajistit si hlavně všechny potřebný věci škola se dá dodělat vždycky zpětně .tak dej vědět na dereck21@seznam.cz Honza

hans26
5. črc 2014

@balgroth hans26 ahoj hele určitě bych nedovolil potrat a spíš bych to i tak předhodil oboum rodičům a obrátil se na uřady že si chcete dítě nechat že nemáš dodělanou školu nevím tedy odkud jsi ale s prací se to dá vždy nějak vyřešit jelikož tvá přítelkyně dostane porodný a pak má ze zákona nárok na mateřskou neboli rodičovský příspěvek a přídavky na dítě,popřípadě by jsi mohl ještě zažádat o hmotnou nouzi pokovad jsi ochotnej mi napsat odkud jsi pokusil bych se ti pomoc i s prací aby jste o to malý nepřišly byla by to ta největší hovadina kterou by jste mohly podstoupit já mám 15ti měsíčního syna a kdyby mu někdo skřivil jediný vlásek tak bych toho dotyčnýho zabil svejma rukama osobně zkuste poprosit rodiče at vám raději pomůžou a neženou vás na potrat dyžtak bych byl ochotnej pomoc že bych mohl s nimi promluvit já po telefonu stačí mi napsat na email zda o to máš zájem a můžem se nějak domluvit ale určitě bych se snažil o to zajistit si hlavně všechny potřebný věci škola se dá dodělat vždycky zpětně .tak dej vědět na dereck21@seznam.cz Honza

barinkas
5. črc 2014

záleží asi hlavně na slečně, zda mimčo chce a zda se na něj cítí ... je hrozně mladá, možná ji ani Tobě nedochází co to je, starat se o dítě...život se úplně změní, vše se točí jen kolem mimča. Zvládnete to? Nebude Vám vadit sedět doma atd? Bez peněz a u vám bez podpory rodičů bych to moc neviděla... Určitě nechci nikoho odrazovat, já sama za sebe bych do toho nešla... spolužačka otěhotněla také v 16, šla na potrat, nevím zda lituje, ale vystudovala výšku a má novou rodinu.... navíc jste spolu chvíli... v tomto věku... Ale může to vyjít, s přítelem jsem se seznámila, po 2 měsících se k němu nastěhovala a za další 4 byla těhotná 😀 Ale jsme věkově jinde, měli jsme vlastní bydlení, práci ...Tudíž toto jsme neřešili...
Přeji hodně sil v rozhodování 🙂

denisska
5. črc 2014

Držím palce, sama bych dala vse za to, mit mimi!!!! A klidne jsem chtela i v 16, jednou to tak vypadalo a my byli nadšeni, no nakonec plány poplach:( bohuzel! Hlavne se rozhodnete srdickem ,... Muze se stat, ze treba priste uz nikdy nebude! Stat urcite pomuze ! A jsk psaly holky, bud by mohla hlídat maminka, ktera je bez prace, ale ja bych byla spis pro dávky od státu , ty dodelat skolu a maminka se starat o miminko a kdyz to pujde, skolu delat dálkove! Vsechno jde 🙂! Dejte vedet, jake je rozhodnuti ❤️❤️❤️

holubice.petra
5. črc 2014

@hans26
@barinkas
@denisska myslim ze uz je pozde na rady 🙂 dotaz byl psany loni v srpnu ..to uz je prcek davno na svete 😉 anebo....:-/

denisska
5. črc 2014

@holubice.petra jej na datum jsem vubec nekukala ... Tak snad se prcek narodil!!!...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru