Alkohol v prních týdnech těhotenství. Zkazila jsem to?

lenousek
8. led 2007

Ahojte děvčata,
mám teď strašně blbý svědomí a hrozně mě to trápí. Otěhotněla jsem pravděpodobně uprostřed prosince, a nevěděla jsem to... (testy jsem si dělala, právě abych se když tak alkoholu vyvarovala, ale byly pořád negativní). Teď už jsou poněkolikáté pozitivní a já s hrůzou vzpomínám na všechny ty předvánoční besídky,Vánoce,Silvestra... Ne že bych se pokaždé zpila do němoty, ale pila jsem často, někdy víc někdy míň. Takže jsem hodně často pila celých prvních cca 18 dní ☹ . Hrozně si to teď vyčítám. Co to vím, nedala jsem si ani kapičku, ale stejně... co když jsem něco zkazila? Dá se pak v pokročilejším stavu zjistit případné postižení způsobené alkoholem?
Dík za odpovědi, Léňa

lukin
11. pro 2007

kristi: Na zapití kachny je dobrý čaj 🙂

kristi
11. pro 2007

cairo, to asi kazdej..ze? jak rikam,ja to netusila cca do 7-8 tydne

kacka.va
11. pro 2007

no vidíš lukin: a někdo právě říká, že čaj by se pít vůbec neměl, že je horší kvůli teinům než kafe nebo cola

lukin
11. pro 2007

kacka: No čaj právě max. jeden hrníček denně 🙂 Já piju většinou neslazené minerálky 🙂

kristi
11. pro 2007

kacko, to ja taky....

lukinm kachnu zapijet cajem? tak pivko ma vic vitaminu, ne?

lukin
11. pro 2007

kristi: No a co je špatné na tom zapít kachnu čajem? Rozhodně to je lepší, než pivem, když to je v těhotenství.

holidayinn
11. pro 2007

ahoj holky, ale v clanku se pise vicemene o kazdodennim piti a pozivani vice nez 15 jednotek za tyden. 1 jednotkou se rozumi 1 pivo, 2 dcl vina. Tudiz kdyz si nekdo za tyden ci 14 dnu dopreje maximalne 1 male pivo nebo 1 dcl vina, nevidela jsem, ze by mel mentalne postizene deti 😝 vseho s mirou 😀 Jde o to, ze treba cervene vino vyvola stahy delohy a pokud nekdo pije tvrdy alkohol, je jasne, ze to muze mit nasledky na plod. A samozrejme, ze se musi v tisku psat vice o negativnich vlivech, protoze pak by totiz "vypijel" kazdy 😉 😀

kristi
11. pro 2007

lukin, at si to kazdej dela jak chce....proste kachnu zapit cajem je proste hnus. Tot muj nazor. Ja jsem si obcas nejakou dvojku nebo maly pivko dala a nic se nedelo..

lukin
11. pro 2007

kristi: Však si dělej, co chceš. Nevšimla jsem si, že bych ti rozkazovala, že pít nemáš, ale pouze jsem diskutovala 🙂

kristi
11. pro 2007

jj, v pohode... 🙂

kacka.va
11. pro 2007

lukin, no pak bacha na některé ty minerálky, mají moc některých minerálů a to je taky v pytli 😀

caira
11. pro 2007

je fakt, ze maly pivecko po ty kachne zni desne lakave...Diky Kristi..jsi mi ted udelala chute 😀 😝 Je fakt, ze treba lok vina jsem taky mela, spis na ochutnani..a i kdyz manza rika, tak si treba malickou sklenicku dej tak ja proste nemuzu..chut by byla, ale proste strach a svedomi mi to nedovoli..ale v cechach si urcite obcas lok pivecka dam { to az budeme s manzou bastit grilovane kolinko v nasi oblibene hospudce} 😉

pufina
11. pro 2007

Lukin, já souhlasím s holidayinn v článku se píše o 15 JEDNOTKÁCH - víš co je to za mazec - to podle mě nevychlastají ani zdatný alkoholici. Samozřejmě je lepší nepít nic, ale to by jsi pak nesměla snad vůůbec nic ani jíst a pít - možná tak kojeneckou vodu a zeleninu, ovoce z vlastní zahrádky atd. atd. Prostě můj názor je takový, že i v těch škodlivých věcech jsou zase vitamíny, který jinde nejsou a malý pivo po kachně tělo ani nepostřehne - líp to strávíš a vitamíny řady B jsou v těhotenství důležité. Já to občas řeším nealkoholickým pivem, ale to prý nemá tolik vitamínů 😀 😀 😀

kristi
11. pro 2007

taky jsem si davala pito, kdyz byla nouze..

mobina
11. pro 2007

Mě teda gyndařka taky alkohol nezakázala. Říkala, že sem tam malé pivko desítku nebo dvojku vína v pohodě. A pako to Lukin určitě není 😝 Prostě všeho s mírou.
Kdybych měla sledovat všechno co v těhu nemůžu, tak se z toho zblázním 🙄

anke
16. pro 2007

Ahoj, tak ja se teda taky pridam. Nevedela jsem, ze jsem tehotna asi do 5 tydne, zhruba. Zrovna jsme se prestehovali a kolaudovali a kolaudovali. Navic jsem v tu dobu zacala chodit na karate, behat a tak. Taky jsem v praci mela stresy a dala si obcas praska od kolegu.

Kdybych to mohla vratit, uz to neudelam. Strasne me to ze zacatku trapilo, mama se na me oborila, kdyz jsem chtela uklidnit, ze kdyz jsem vysadila prasky, tak jak jsem mohla byt tak blba a pit. Jenze kdo by si myslel, ze je tehotny i kdyz i 14 dni po terminu menses byly testy negativni ze?

A pak jsem si uvedomila, ze uz s tim nic nenadelam a tim, ze na to denne myslim a stresuju se, to akorat miminku zhorsuju. Ted uz to neresim a doufam, ze mi to mrnous odpusti. 🙂 🙂 🙂 Po zjisteni tehotenstvi uz sekam latinu 😉 Tak preju vsem pohodove tehotenstvi a zdrava robatka. 😵

asdf123
5. srp 2013

Žena, která chce mít děti by rozhodně neměla pít alkohol - život je opravdu otázkou priorit.

Pokud chcete dítě, proč pořád pijete přeci je jasné, že to dítě vezme vše z Vás do genetického základu takže přestat měsíc dva tři půl rok rok předem bude jenom dobře (podle toho jak moc jste závislá = alkohol potřebujete, jinak byste to asi neřešila a jednoduše jej nepila :D).

Navíc to, že přestanete, sebou ponese určitě nějaké průvodní jevy, které by bylo lepší zvládnout mimo těhotenství. Úplně pomíjím fakt, že tělo se bude asi chvilinku "čistit" například u plic kuřáka to je cca 7 let (podle stáří, intenzity, ... se to může pochopitelně hodně lišit).

Používám jenom "selský rozum" a vyjadřuji pouze svůj názor (netvrdím, že je správný ani Vás o něm nebudu přesvědčovat 😉 názory ostatních se mohou pochopitelně lišit 😎

Přemýšlím, jak se to miminko asi cítí, když spoléhá 100% na to co mu maminka dá a přestože je evidentní, že alkohol není to co by mělo dostat, maminka si řekne - "Já mám na to pivko ale chuť - to jedno nebude vadit" jako by nestačilo vše ostatní o čem nevíme (životní prostředí, strava, stres, ...)

atomaskova
14. bře 2014

Ahojky.Já jsem dneska byla u gynekologa a ten mi potvrdil těhotenství jsem v 6+4..Takže teprve chvilinka...A před týdnem jsem byla s manželem na domácí akcičce a tam jsem dosti pila vínko :(....I já dnesak lituji,že jsem pila....Nevěděla jsem že jsem těhotná..jenže od té doby mi bylo v kuse špatně a menstruace se nedostavila.......Teď jsem na sebe naštvaná!A lituji toho :(Manžel mě uklidňuje ,že je plno žen ,které také nevěděli že jsou těhotné a pily....Že to bude určitě v pořádku...To víte také všude čtu že pití alkoholu způsobuje nezvratné poškození plodu :(....Tak doufám,že je všechno v pořádku 😕

cathleen22
10. kvě 2014

Ahoj, tak trochu aktualizace. Vsem holkam z r. 2007 preji zdrava mrnata a ted k alkoholu... Staci se mrknout trochu do historie. Myslite, ze zensky na zacatku 20. stoleti nepili v tehotenstvi? To vite, ze pili a myslim mnohem hur nez ted, protoze nebyli supeemarkety s redenymi viny. Mnohem horsi je podle meho nazoru existence internetu, protoze snad nikoho normalniho by nikdy nenapadlo premyslet nad tim, zda veseni pradla v tehotenstvi muze zpusobit potrat. Jsou to kraviny. To same, co vidite v bedne. Nase mamy taky nepojidali zadne potravinove doplnky a jsme zdrave a schopne plodit deti. Takze abych to shrnula. Mym nazorem je to, ze pokud se pije v rane fazy fehotenstvi, plod to bud prezije a nebo ne. Kdyz prezije, alkohol doporucuji omezit na max doporucovame jednotky, priklad male pivko na kachnu. Specialne, cerny caj opravdu obsahuje vcelku velkou davku teinu, ktery podle. Vseho skodi plosu vic nez to pivko ke kachne. Howk domluvil jsem

chazynka
15. pro 2014

Dobrý den,
jsem tu nová a obracím se s dotazem, který tu byl už několikrát. Jsem na úplném počátku těhotenství, těhu test mi ještě těhotenství ani nepotvrdil, ale u doktora to z krve zjistili. Jelikož jsem to netušila, pila jsem alkohol a docela dost. Vím, že se tu hodně píše, že to "nevadí" nebo že to není až taková hrůza, ale přítel na nějakých stránkách zjistil, že první dva týdny jsou nejdůležitější. Také jsem užívala hormonální mastičku kvůli ekzému a lék na kašel, který taky není vhodný. Příští týden mám jít ještě na vyšetření, zda se nejedná o mimoděložní těhotenství, kde teda hodlám všechny tyhle prohřešky doktorovi sdělit. Může tedy mít alkohol a léky na začátku těhotenství negativní vliv na vývoj plodu? díky moc.

bajana
15. pro 2014

@chazynka prvé týždne nie je plod napojený na krvný obeh matky, možno práve preto, ze sa o tehotenstve prevazna vacsina žien dozvie az začiatkom 5tt...stale sa o mnohých tehotenstvach nevie do 3.mesiaca alebo aj dlhšie a mamicky hresia aj horsim spôsobom...
Takže blahozelam a budúcemu oteckovi odkazujem, aby nestresoval tehulku, aj stres je škodlivý, navyše sa cas vratit nedá, tak načo su reči o negatívnych vplyvoch na plod dobre? V prvom trimestri je to hop alebo trop, castokrat sa to ovplyvniť nijako nedá...drzim palce, nech sa tesite zo zdravého srpnoveho ? miminka

zuzanazari
13. únor 2015

Ahoj holky, zeptám se úplně upřímně..... Pili jste v těhotenství alkohol? Já u prvního těhotenství vůbec.... (možná za celou dobu jedno malé pivo a jedna sklenka vína) teď jsem zřejmě podruhé těhotná a zvažuji, jestli třeba decka červeného miminku uškodí..... Děkuju za Vaše názory.

achjonetusim
13. únor 2015

@zuzanazari Pila jsem každej den dvě deci červenýho.

simbelmine
13. únor 2015

@zuzanazari Decku vína nebo malou skleničku piva si klidně dám (stejně jako konvičku čaje třeba) a necítím se jako vyvrhel, který ubližuje svému dítěti. Pochybuju, že takto malé množství může čemukoliv uškodit. Už jsem popravdě trochu alergická na dotazy typu můžu sýry, játra, to nebo ono...chce to zapojit rozum a intuici a zůstat v klidu. Podotýkám, že jsem na začátku 3. trimestru a všechno je zatím v pořádku.

zuzanazari
13. únor 2015

@simbelmine Tak já jídlo vůbec neřeším 🙂 taky mi vadí takový ty názory, že tento sýr způsobuje hyperaktivitu apod :D

jitavrtule
13. únor 2015

@zuzanazari mám to úplně stejně jako @simbelmine. Jednou za čas decka vína nebo malý pivo fakt neuškodí, to samý kafe, čaj, zrající (což se často chybně vykládá jako plesnivý) sýry jsou kapitola sama pro sebe, nejde o plíseň, ani o zrání, jde o to zda jsou vyrobené z pasterizovaného nebo nepasterizovaného mléka. U nás v ČR jsou prakticky veškeré sýry pasterizované, včetně Hermelínu, Nivy a jim podobným, takže riziko nějaké bakteriální nákazy je fakt minimální, asi jako u pití mlíka. Moc hezký článek o tom, co se smí a nesmí v těhotenství napsala Rousse, pod ten bych se s chutí podepsala 🙂
https://www.modrykonik.cz/blog/rousse/article/syndrom-to-nemuzu-jsem-tehotna-aneb-h-oia4on/
Takže jo, dám si občas skleničku vína, když na ní mám chuť nebo svařák na trhu a kolem Vánoc jsem chodila ucucávat vaječňák. Ne každý den, ne po litrech.
Mám před sebou necelé tři měsíce do porodu a všechno je (ťuk ťuk) naprosto v pořádku.

martaveg
13. únor 2015

@zuzanazari Uz delsi dobu pred otehotnenim jsem se vyhybala tvrdemu alkoholu, ale vino jsem pila celkem pravidelne, zadne opijeni se do nemoty ale taky ani zadne ucucavani dvou deci cely vecer.. ze jsem tehotna jsem zjistila asi dva tydny po otehotneni, ale protoze jsme to nechteli nikomu rikat, tak aby to nebylo okoli tak moc napadne, tak jsem si proste obcas (1-2x tydne) neco dala (nejvic asi pul litru vina behem celeho vecera) a uprimne receno z toho zadne vycitky nemam, beru to tak ze vetsinu zdraveho/nezdraveho z nas stejne prcek dostane uz pri poceti..
driv jsem preferovala vino, ale ted mam spis obcas chut na pivo nebo radler a ze si dam jeden dva loky od manzela na uhaseni chuti, tak v tom zadny problem nevidim, proste verim ted vic svemu tela a davam si to na co mam chut a to jak v jidle tak piti 🙂
treba vcera jsem mela chut v deset vecer na zmrzlinu a klidne jsem si ji dala a navic polila vajecnakem 😀

japona
13. únor 2015

Jedna sklenka vína či piva k večeři je dle mé doktorky úplně v pohodě. Co se týče pití při (kolem) početí, tak všimli jste si snad, že lidi narození v září říjnu jsou výrazně blbější než ostatní? Většina totiž vznikla právě díky alkoholu v období vánočních svátků a silvestra🙂 Samozřejmě je lepší se (pro jistotu) alkoholu vyvarovat, ale pokud už se stalo, tak stresovat se ničemu nepomůže..

zuzanazari
13. únor 2015

@martaveg Někteří lékaři i doporučují červené víno kvůli krvinkám.... ale jistě že né po litrech:D . já mám třeba hroznou chuť na červené 🙂 ale nevím proč, teď na úplným začátku mám větší strach, než kdybych byla třeba v 6. měsíci.....

silvapokorna
9. kvě 2015
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

Souhlasím. V rozumné míře, tedy sklenka vína, nebo pohár piva rozhodně neuškodí. Spíš pozor na léky. A co takto Birell? U Alberta jsem teď nakoupila za novou cenu 17,90 a objevila jsem zázvorovou příchuť. Je to neskutečně dobré, ale pořád vede grep. Nižší cenu jsem si všimla u více zboží, ale ten Birell potěšil 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru