Budoucí svobodná matka, dokážu sama s miminkem vyžít?

vjordanova
6. kvě 2014

Zdravím, dnes jsem se od své doktorky dozvěděla že čekám mimčo. Už 8 týdnů a 6 dnů. Jsem ještě trošku v šoku a proto byc hse ráda zeptala jak to v Čr mají svobodné maminky jestly bych dokázala sama s miminkem vyžít. Moji rodiče to moc dobře nepřijaly a první otazka kterou mi daly kde pak budu s miminkem bydlet. Nevím jak dále a proto budu ráda za každou radu. Moc předem děkuji

somalicats
6. kvě 2014

Ahoj, těžko soudit, když nepíšeš nic víc o své situaci. Když nevíme kolik Ti je, jestli máš zaměstnání, aby sis dokázala ještě během těhotenství něco našetřit, a to nejdůležitější - to dítě jsi nezplodila sama - co jeho otec? Ten se k Tobě nehlásí?
@vjordanova

vjordanova
autor
6. kvě 2014

Tak je mi tento rok v srpnu 21 let, jsem ještě studentka. Otec okamžitě odmítl vše přiznat 😒

somalicats
6. kvě 2014

To, že otec odmítá zodpovědnost, není zas až takový "problém" - když ho jako otce uvedeš, bude mít k Tobě i k dítěti vyživovací povinnost, ať chce nebo nechce. Nehodlám hodnotit ani moralizovat, že na dítě mají být dva - už se stalo. Teď jde o to, co Ty - jestli máš odvahu do toho jít, tak to zvládneš, ale nebude to jednoduché a podpora rodiny bude to hlavní.

somalicats
6. kvě 2014

@vjordanova Doporučuju znova si nad to doma sednout, hlavně v klidu, a všechno probrat. Možností, jak situaci řešit, je dost, i školu můžeš dodělat, ale nebudeš to mít snadné a hlavně Tě bude muset někdo živit, protože s mateřskou počítat nemůžeš a rodičovská nebude nic extra.

blahova_andrea
6. kvě 2014

@somalicats ono uvést otce taky není tak snadný. když nejsou manželé, tak musí na matrice otec otcovství přiznat, aby ho uvedli do rodného listu. jinak tam otec nebude a slečna bude muset přes soudy o určení otcovství ☹

blahova_andrea
6. kvě 2014

@vjordanova být maminkou zvládly i mladší slečny, ale jak psala somaticats, tak podpora rodiny je základ. zvládnout to naprosto sama si neumím vůbec představit. leda bydlet v nějakém azilovém domě a žít fakt o rohlících z dávek. třeba to byl pro rodiče jen šok a až to trošku vstřebají, tak ti pomoc a podporu nabídnou 😉

somalicats
6. kvě 2014

@blahova_andrea Jo, není to jednoduchý, to je pravda. A vždycky je otázka, jestli do toho v takovém případě jít. Já bych v případě, že by můj partner nestál o společné dítě, si to dítě nechala, když už by se stalo, přece jen je mi 35, a do rodného listu bych ho prostě neuvedla. Jenže já jsem v situaci, kdy vydělávám dost na to, abych děti uživila. Ostatně tohle jsem zvažovala, když jsem zjistila, že jsem těhotná - můj současný partner nikdy děti nechtěl, moji dceru z prvního manželství má rád, ale té bylo 7 let, když ji poznal, z miminek měl vždycky obavy. A jak otočil, když jsem mu řekla, že čekám dítě - celé těhotenství se těšil a malou má moc rád, i když v péči o ni je těžce neobratný 🙂. Tahle slečna je ale v o dost horší situaci a je hodně na její rodině, jestli jí podporu dají nebo nedají. Ono je jednoduché prostě jít na interrupci, ale když uvážím, že potom už taky nemusí být další děti nikdy... Nevím, svou dceru bych v takovém případě maximálně podpořila, i když by to pro mne znamenalo starosti navíc. Starší dcerce bude letos v létě 11, takže tyhle starosti mi ještě nějaký ten pátek nehrozí, ale je dobré být připraven na vše 🙂

teeerez
6. kvě 2014

@vjordanova V 21 uz to neni zadna traga, to zvladnes! 🙂 Bylo by dobre co nejvice pohnout se skolou toto zkouskove obdobi, prip. v zari. Zkus si domluvit jestli ti daji individualni stud.plan (meli by) a zamakat na tom.
S rodici bude domluva? Preci te nevyhodi s ditetem na ulici, paklize jste spolu dosud dobre vychazeli.....
Domluv se s rodici (zacala bych s maminkou, tam to byva jednodussi) na nejakych pravidlech souziti, treba s cim ji budes pomahat (z toho co ted treba nedelas, vymysli pro ne nejakou nabidku). Vysvetli rodicum, ze si tim nenicis zivot a mas v umyslu dostudovat a snad to pak vezmou lepe...

Ad otec ditete - to ma pekne, ze odmitl priznat, ale na jeho otcovstvi, pripadne pak urceni otcovstvi trvej a nenech ho, at te v tom necha uplne samotnou. To moc nikoho nezajima, ze ted nechce, zplodit chtel.

blahova_andrea
6. kvě 2014

@somalicats právě...ono je rozdíl jestli je člověk 20 nebo 30 a ne jen v tom věku, zkušenostech, zázemí...co zvládne jeden, druhý nemusí a přitom mohou mít stejnou startovní čáru.
s těmi starostmi s dcerkou...ono se tě to roky týkat nemusí a taky za rok týkat může...dneska je vše jinak a občas děti překvapí ☹ ale ano...taky bych nedokázala jít na potrat a taky bych se snažila dítěti pomoct 😉

zickemartina
6. kvě 2014

@vjordanova, stalo se a je to jenom tvoje rozhodnuti jestli to chces nebo ne. moznosti je spoustu, od azylovych domu po splolecne bydleni s maminkou co je na tom stejne, az po takzvane startovaci byty. nekdy jsou i programi kde podporuji studujici matky. a kdyz nepodpori rodina treba najdes nahradni babicku ktera rada pohlida. se socialnimi davkami vyzijes ale na zadny vyskakovani to rozhodne neni. no a treba by se casem nasel pritel ktery by taky financne podporil. Kdyz budes chtit, budes rozhodna a napadita tak to zvladnes. ale musis se rozhodnout co ty chces bez ohledu na penize. at uz se rozhodnes pro dite nebo pro potrat, musis se rozhodnout podle toho jak to citis ty, ne jestli budou penize, ne jestli s tim souhlasi rodice, ne jestli otec chce nebo ne. jde o tebe a tvoje telo a tvuj zivot.

marryjanew
7. kvě 2014

Taky si myslím že to zvládneš, i když mám ve svém okolí holku co jí je 19 a má roční dítě (nebejt její mamky, u který je jen proto že se stará o malou) nevím jak by to dopadlo. Ona chce chodit s kamarádkama pařit, ven, užívat si - no je to prostě samo ještě dítě a neví co chce. Dokonce přišla s tím že dítě chce dát pryč a do toho jí máma zbouchala jako co si to dovoluje. o dítě se soudila, otec musel na testy které se nedávno potvrdili a on jí stejně řekl že platit nebude, ale trvá na tom, tak snad to vyjde. I ty trvej, alespoň pak budeš mít víc peněz pro dítě a to se ti bude hodit, i když by to mělo mít dlouhé trvání. Prostě jsem ti tím chtěla jenom říct, že pak musím být máma a nebudeš si moct chodit ven kdy budeš chtít... Ale pokud si věříš tak do toho jdi. Taky by se mohlo stát že pak už nedej bože by šance nebyla. A co ty víš... Třeba do tý doby najdeš nějakýho super chlapa 🙂 Hodně štěstí.

elllenka
7. kvě 2014

Držím palce, aby ses dobře rozhodla a abys svého rozhodnutí nikdy nelitovala.

Osobně si myslím, že mít dítě ve 21letech není nic hrozného. Pro rodiče je to sice šok, když ještě studuješ a nemáš partnera. Věřím tomu, že jen potřebují čas to strávit.
Doporučuji s nimi komunikovat, pokud jste spolu vždy dobře vycházeli tak řešení najdete a když ti pomůžou tak můžeš i školu dodělat.

Každpádně bez rodičů to budeš mít hodně těžké, nebudeš si moct zvolit rodičovský příspěvek tak těch peněz mít moc nebudeš. Snad jen nějaké sociální dávky. Holky tu zmiňují azylové domy, nevím co je na tom pravdy někde jsem slyšela, že tam může být člověk jen rok? Dívala jsem se, že jsi z Olomouce, tam je azylový dům: http://www.azylovydumolomouc.cz/ tak si tam zkus zajít a poptat se tam jaké jsou možnosti.

Otec dítěte, to je těžký sama nevím co bych dělala. Jelikož mám dítě tak vím jaké škody může napáchat otec, který o dítě nemá zájem. Takže i kdyby soud řekl, že je dítě jeho a musel něco málo platit tak má pak právo na dítě 1x za 14dní bys mu ho musela dávat. Tak je otázkou jestli by to stálo za to se s ním vídat a zlobit se s ním. Nevím teda co plyne z toho, když se dítě neuvede do rodného listu, jestli potom sociálka přizná všechny dávky na které bys jinak měla nárok.

Hodně štěstí.

uztotakbude
7. kvě 2014

V 21 letech, bez příjmu, bez otce, bez podpory rodiny? Já bych si na hrdinku nehrála. Kde budeš žít? Kdo tě bude živit? Sama to neutáhneš ani omylem! Myslím finančně. A víš, peníze jsou až na prvním místě, dítě do lásky neoblečeš a láskou ho nenakrmíš.

elllenka
7. kvě 2014

Finančně bude nejhorší vyřešit bydlení, pokud nebude moct zůstat u rodičů a strava. Může si zažádat o příspěvek na bydlení. Do začátku dostane porodné 13 000Kč - za to se dá pořídit v bazaru výbava pro miminko.
Rodičovský příspěvek je ze začátku relativně dobrej pak už je to horší (varianta čtyřletá, kdy do 9. měsíce věku dítěte budete dostávat 7600 Kč a pak až do jeho 48 měsíců jen 3800 Kč)
Je nárok na příspěvek na dítě - 500Kč/měsíčně.
Pokud bude kojit tak hodně ušetří. A kolem toho 9měsíce by si musela najít přivýdělek, nebo práci a dítě dát na hlídání ( otázkou je jestli by pomohli rodiče nebo by musela hlídání platit)

Jen z rodičovské 3 800Kč se vyžít nedá :(

ninive211
7. kvě 2014

V úvodu píšeš, že jsi těhotná asi 9 týdnů, na blogu máš ale, že už jsi 13. týden,. Tak nevím, těch 8 týdnů myslíš od vynechání MS? Pokud bys to řešila dříve, mohla ses rozhodnout (v krajním případě) pro potrat (i když být svobodnou matkou v 21 není zas tak hrozné jako třeba v 16, to už bych si ten potrat asi fakt hóódně rozmyslela). Teď už je na toto pozdě, takže hlavně je třeba řešit asi ta finanční stránka. Máš něco našetřené? Pokud studuješ, tak asi moc ne, že? Budeš potřebovat opravdu podporu (alespoń částečnou) okolí, chápu, že tví rodiče nejsou nadšení, ale možná je to jen jejich prvotní reakce vyvolaná šokem (jejich "malá" holčička, které plánovali velkou budoucnost, si ji najednou "zkazí" dítětem), zkus si o tom promlumit s nimi ještě jedno, později, s tím, že bys moc ocenila, kdyby ti alespoń do začátku pomohli. Ono jen ta základní výbavička pro miminko (ty nejmenší velikosti oblečení, kočárek, postýlka...), i když to budeš mít všechno z druhé ruky, tak pod dvacet tisíc se nesežene (spíš o dost přidej), k tomu plíny, případně UM, pokud bys nemohl kojit, už jen toto dá měsíčně třeba dva až tři tisíce na výdajích. Plus samozřejmě musíš někde bydlet a něco jíst (i kdybys nakrásně omezila všechny ostatní výdaje jako oblečení, kadeřnice, kosmetika...).
Já jsem v tomhle srab, nedokážu si představit, kdybych měla být svobodná matka a neměla u toho podporu rodičů (alespoń částečnou) - protože jako matka na MD si asi moc přivydělávat nebudeš (musela bys zase řešit, kam s dítětem, navíc dokud je malé a potřebuje co dvě tři hodiny kojit, tak to ani moc nejde).

Takže v první řadě bych se snažila to urovnat u rodičů, přišla za nima s pokorou a prosbou, ne ve stylu "jsem těhotná, vy MUSÍTE..." a také u partnera (nevím, zda to byla nějaká náhodná či krátkodobá známost, že odmítá odpovědnost, nicméně takto se dospělý člověk nechová, přitlačila bych na něj a trvala případně na určení otcovství - protože na dítě jsou vždycky DVA)-aby se podílel alespoň finančně.

wimisci
7. kvě 2014

@vjordanova Ahojky, je mi 22r. Jsem v 15tt a dětatko jsme si nechali. Sice nemám nějake extra zazemi ani nějake velké penize. Ale všechno jde 🙂 hlavně to nevzdatvat, rodiče povoli jak jim ukažes mimi na fotce a řekneš že jsou opravdu děda a babi. Jinak znám par případu a to přímo z me střední když jsem byla ve třetaku, jedna holčina porodila a byla ve druhaku a za 2r. odmaturovala s chlapečkem na vybornou, další připada když o rok později taky stejně, ale jina holcina o rok starsi. Takže jedno bych ti řekla maš urcitě dobrý věk na mimiško, na potrat bych nikdy nešla pak bych to třeba litovala a pak už ani nikdy nemohla mit děti a to by mi za to nestalo. Pří nehorším mužes ve skole dat pauzu v klidu porodit a pak si ji dodělat ;) žadna tragedie a pak existoji spustu příspěvku a pomoci pro svobodné maminky ;) Tak držim ti palečky, a vůbec se nestresuj, jen kvůli mimišku. Buť silna a statečna. Jo a co se tyče partnera podle mě je srab a neuznavam to,udělat uměl ale postarat se o to už neumi,tak to je srab, a určitě bych ho dotahla i před soud aby ti pomahal alespon finančně! :-* Vubec se ničeho neboj :-*

wimisci
7. kvě 2014

pardon za ty chyby 🙂

zickemartina
7. kvě 2014

https://www.modrykonik.cz/forum/zakladni-vybavicka/kdo-potrebuje-vybavicku-2/ podivej ze se da pro zacatek vyjit s malem az pujde do skoly bude stat vic ale to uz zase bude vse jinak - ty v praci nebo budes mit partnera

bastinkaa
25. kvě 2015

Dobry den,

tak jako vetsina zen tady..jsem tehotna a sama. Zatim cekam na genetiku takze to v okoli nikdo nevi, ale rada bych vedela co me asi ceka. V praci mam zkusebku - takze nejspis budu bez prace. Ted bydlim u rodicu ale rada bych to zmenila nez se to narodi..muzu poprosit o info kam treba mam jit a co si mam zajistit??Jinak otce vim a platit pry bude...ale podle toho co sem cetla vyjde me financne lepe kdyz ho neuvedu do rodneho listu..je to tak??dekuji moc

veruveru87
3. čer 2015

Poprvé jsem otěhotněla když mi bylo 25 let. Otec nechtěl být uveden v rodném listě, popravdě jsem to neřešila ...
Taky jsem přemýšlela co a jak bude a upřímně jsem z toho byla dost ve stresu jak vše zvládnu. Hlavně jsem už měla svůj byt, naštěstí tedy po babičce, takže nevázaný hypotékou, ale pravidelné měsíční zálohy a úvěr ze stavebka na rekonstrukci za mě nikdo nezaplatil ... i přesto, že jsem měla velkou oporu v rodině ... Každopádně po mateřské jsem si došla zažádat o příspěvek na bydlení, také můžeš žádat ještě k tomu o doplatek, o příspěvek na dítě atd. Myslím, že se to zvládnout určitě dá a potom taky určitě nezůstaneš sama 🙂 Já jsem moc ráda, že syna mám, změnil mi naprosto život a pohled na svět ... nevyměnila bych ho za nic na světe 🙂 A teď máme i skvělého tátu, který nás oba miluje a syna bere jako vlastního a za pár měsíců přibude i sourozenec ... poptej se na všechny možnosti a nevěš hlavu ... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru