Endometrióza. I tak se to podařilo

pavlaneu
16. říj 2006

Ahoj holky,snad nejsem jediná,kterou potkala tato nemilá diagnoza..píšu o ní právě proto,že vám všem ,které to potkalo chci dát naději..po 11letech jsem se dočkala svého druhého těhot.jsem ve 21t.a čekáme zdravou holčičku ,léčili mě hormonálně několik let,nakonec tělo řeklo dost a začalo protestovat-otoky,nepr.menstr.,prsa ze 75B na 75D,migrény atd.,nakonec mě neminula operace,při které mně oznámili,že mám pouze 8%na otěh.což mé duši nepřidalo,je fakt,že se mi hodně ulevilo od bolestí,ale postupně jsem to vzdala!!! 😔 Když jsem měla odletět v pond.na dovču a jako naschvál jsem to nedostala,jela jsem k dokt.,ať mi něco píchne,abych měla klid a on mi řekl,že jsem v 10t.a měla jsem poslední menses prostě už jako těhotná,ještě,že jsem ležela,byl to ten nejkrásnější šok po 11letech,kdy se nám narodil krásný syn Péťa a teď to bude Anetka..nikdy není pozdě a nepřestávejte mít sny,oni se totiž plní 😉

simousek
16. lis 2007

Ahoj, prosím poraďte..Před dvěma lety mi zjistlili na laparoskopii endometriózu, ve zprávě jsem měla napsáno 2.-3. stupeň.Šla jsem do nemocnice s velkými bolestmi.Léčba je taková že od té doby beru antikoncepci dlouhodobě bez přestávky (pauza na MS jen 2x za rokŽ )že prý tím se ty ložiska ,,rozpustí,,Doktor jen mlží a léčba pořád trvá.Měla jste někdo takovýto postup?

babulina
16. lis 2007

je to jeden zo sposobom, aj mne tento ponukli ale nakoniec sme sa zhodli ze hormonalne injekcie bude lepsie riesenie, u mna to bol konkretne zoladex, brala som ho 3 mesiace a potom ostala tehotna na radu lekarky

chiwule
16. lis 2007

simousku, 2-3. stupeň je hodně závažný! podívej se na tyhle stránky http://www.endometrioza.cz/, myslím, že vědí o čem mluví, specializují se na léčbu endometriozy. Je pak na tobě, jak se rozhodneš, ale mlžení od dr není vůbec zodpovědné, zvlášť v tomhle případě!

simousek
16. lis 2007

Aha,děkuju za odpověď..já jsem si naivně myslela že když to léčí tímhle způsobem,tak to není tak zlý..je to už můj druhý doktor.Při každé obyč.preventivní prohlídce řekne že jsem v pořádku.Ale jak o zjistí že je to 100% a ložiska se rozpustily a nejsou tam další když to ultrazvukem není prý vidět, jen při laparoskopii?Takhle mi to řekli tehdy v nemocnici.Bolesti už nemám,ale prý se to vrací.. 😖

babulina
16. lis 2007

simousek a onkomarekry ti zobral? casto pri endometrioze vyskoci najma CA125

simousek
16. lis 2007

babulina, to nevím asi ne..Možná jsem to celý podcenila,ale doktor říkal že to samo zmizí jak se to tou antikoncepcí rozpustí..

babulina
16. lis 2007

co mne lekarka povedala, ze antikoncepcia iba zabrani vytvaraniu novych lozisk a ze hormonalne injekcie vysusia ostavajuce loziska co ostali po operacii, preto sme sa rozhodli pre tuto cestu, ale trosku sa obavam ze lekari nie velmi su si isti tym co nam hovoria lebo vela o endo ani sami nevedia, mozno by to chcelo konzultaciu s inym lekarom

chiwule
18. lis 2007

simousku, antikoncepce funguje u drobných ložisek - protože díky antikoncepci ti navodí stav, jako když si těhotná a nemáš tudíš menstruaci. No a když nemáš MS, nemůže se děložní sliznice chovat jako při MS a být vyživovaná krví, tj. může odumřít. Ale opravdu to dokáže fungovat jen u drobných ložisek. U těch větších je třeba provést odstranění chirurgicky...
jinak je pravda, že dr nevědí o příčinách vzniku endometriozi vůbec nic, zatím je to ve fázi výzkumu...tak zkouší léčit důsledky, alespoň...

ninule
18. lis 2007

Simousku, ja asi nemam moc dobry zpravy-ja se takhle lecila taky, ale v dobe, kdy jsem prestala anti brat a zacali jsme s esnazit, se to zas evratilo, takze jsme nakonec po 2 letech skoncili na IVF ☹ .Byt tebou, vysdim a snzim se co nejdriv otehotnet-cim driv, tim lip!!!!

simousek
19. lis 2007

Ahojky holky, ninule,teda ☹ to je smutný..Jenže mě je ,,terpv,, 24 , mám rozdělanou VŠ dálkově na které mi závisí práce + rekonstruujeme baráček..to není moc vhodná doba na snažení..Já vím,ale s tímhle není radno si zahrávat.Co si pamatuju pře dvěma lety jak jsem vyšla z nemocnicetak jsem měla sice hodně,ale drobných ložisek.Ale chirurgicky je neodstraňovali, protože nebyly na žádných ,,důležítých,, místech jako vaječníky děloha apod. ale na močovým měchýři a různě v dutině břišní.Proto jsem měla ty šílený bolesti.Jenže je pravda že jakmile HA vysadím po dvouch letech s prá přestávkama, tak se mi to může vrátit a sednout jinam.Ach jo ☹
Ale začít se pro jistotu snažit, když na to nenínejsou vůbec ideální podmínky? 😒

simousek
19. lis 2007

A měla bych ještě otázku, u holek s touto nemocí asi neplatí vysadit HA a aspoň se tři měsíce ,,očistit,, od těch hormonů a začít se snažit že?Protože kdyby jsme takd louho čekaly, a snažily se až po téhle době mohla by se ta ,,mrcha,, vrátit že?Takže asi vysadit a hned jít na to 🙂

babulina
19. lis 2007

najlepsie hned po vysadeni, vtedy su aj najvacie uspechy, simousek uplne chapem tvoje pocity ze mat iba 24 a rozrobene vsetko mozne, ja mam tiez tolko rokov ako ty, vdakababohu tesne skolu skoncenu takze o jednu starost menej

simousek
19. lis 2007

babulina, a musela jsi se o tom radit s tvým gynekologem?Nebo jsi sama vysadila?Jestli mu to hlásit nebo ne 🙂
Pro mě je to věčný dilema.Škola hotová bude až mi bude 26 a prostě mám strach že pak budou komplikace a šmitec.To je asi pozdě..A ty jsi se na takové rozhodnutí cítila ve všech směrech připravená?

ninule
19. lis 2007

Hólky, ja vam to reknu asi takhle-na sto potkao taky na VS, meli jsme pred sebou jeste oba ctyri semestry, navic jsme bydleli kazdej uplne jinde (800 km vzdaleni),v te dobe jsme si taky tukali na celo, jestli jsou normalni, kdyz nam radi otehotnet, i presto, ze vedeli, v jake jsme situaci.Ted vime, porc to rikali.A litujeme toho.Vzdycky by s eto nejak udelalo.Muzu vam rict, ze srovnat se s diagnozou sterilita neni vubec jednoduchy.A kdyz je vam pak 27,dva rky nemuzete otehotnet, tak si tisickrat vycitate, proc jste se do toho tehdy fakt nevrhli.S endom. to NIKDY, NIKDY nebude lepsi a jednodussi.Ja mam 28, nemam vajecniky a male jsme ted posledni snaci na vlastni "biologicke" deti.A to jsem smaozrejme taky zacinala s mimi lozisky...Holky, ja vim, ze je to tezkypri tom vsem, co prozivate zrovna , ale predstavt si, jaky to bude, az budete mit VS, domecek, castecne zplacenou hypoteku a nebudete moct otehotnet....To rozhodne neni prijemna situace.A IVF je sice reseini, ale pomerne drasticky, jak fyzicky, tak psychicky, uz vubec nemluvim o financich a o tom, ze ne vzdy to klapne i pres pomoc lekaru...JA osobne vim, ze kdybych mola vse vratit, tak bych nevahala ani sekundu....

ninule
19. lis 2007

omlouvam se za preklepy!!!

simousek
19. lis 2007

Ninule to mě moc mrzí..Uvidíš že se vám to nakonec podaří a bude dobře.Ale tvůj příběh mě teda inspiroval.Jenže mě se zas honí hlavou co když se náhodou zadaří napoprvé a všichni mi budou říkat kam jsem tak spěchala..Ale když už člověk asi mimi čeká,ničeho nelituje a ostatní ať se staví na hlavu.Sice jsem měla jak říkáš zatím taky jen malý ložiska,ale ty bolesti tenkrát,to bylo hnusný a teď, když se léčím HA už dva roky,tak před vysazením po půl roce bez přestávky na MS mi bývá příšerně blbě.Ale je pravda že jak jsem četla jsou tady na tom holky mnohem hůř, nechci tady fňukat.Ale kdykoliv mě zas bolí břicho,mám pochybnosti jestli se to zas přes to všechno nevrací.

ninule
19. lis 2007

Simousku, endom. je prave blba v tom, ze se temer vzdy vraci-jen melinko zen ma to stesti, ze se vyleci (to mi teda rikali asi tak 10 dr..), stejne tak, jao ze pokud to budem oddalovat, skoncime na IVF.Vis, ja mam pocit, ze by to tehdy taky malo kdo pochopil...Ovsem dnes uz vime, ze jsem se na takovy predsudky mela vykaslat...No, nicmene pozde bycha honiti, ze jo 😉 .
My uz snad mame prozatim po dvou krutych letech vybojovano, cekame dvojcatka, tak s ejen modlime, ab tentokrat vse dopadlo...

simousek
19. lis 2007

jé!Tak to moc gratuluju!To jsem nevěděla že už jste v očekávání 🙂 A jaký byly ty tvoje začátky?Jak jsi na tu nemoc přišla?A jak dlouho jsi brala tu HA jako léčbu?
Já jsem tenkrát myslela že mám zánět slepáka,šíleně mě celou noc a druhý den v práci bolelo břicho a pak když to trvalo s přestávkama týden skončila jsem na laparoskopii v nemocnici.Samozřejmě tomu předcházela MS dlouhá pokaždý skoro 7 dní a dost bolestivá..Ale doktoři mi tvrdili že našli endo.ale nemůžu mít takový bolesti jak uvádím.Takovej mlaďoch doktor ze mě dělal doslova hypochondra.Tenkrát jsem to obulila.No ale neměla jsem žádnou cystu,srůsty ani nic vážnějšího..

ninule
19. lis 2007

Simousku, diky!!
No, u me ta bylo taky tak-ja porad dr. rikala, ze mam sileny bolesti pri ms, ze ani nemuzu do skoly, on mi porad tvrdil, ze to ma kazda zenksa, at si vemu prasek a bude...No, tak to lso dal a dal a pak jsem tam jednou dosla a stejne jako ty, jsem rovnopu odtud jela do nemocnice, tam na to dosli pri laparce, byly to taky malilinkaty loziska, tak to vypalili.A pritom mi jeste vzali jeden vajecnik, protoze jsem tan mela endom. cystu.Prasky jsem brala tak rok,pak uz jsem se zacala citit silene, uz jsme potrebovala ms, abych mela pocit, ze se v tele neco procistilo.No aco nasledovalo pak, uz jsem psala...Jo, a ty prasky jsem brala vlastne sama ze sve vlastni vule (cetla jsem na netu hodne), v nemocnici, stejne jako muj dr. mi tvrdili, ze zadnou naslednopu lecbu nepotrebuju, ze je vse v absolutnim poradku....Haha, kdybych to tehdy nebrala, tak bych asi skoncila neplodna mnohem driv...

babulina
19. lis 2007

s tym ze cakame drobceka tak skoro sme sa stotoznili dost skoro, lekarka nam proste vyvstlila ake su moznosti rizika ked pockame a kedze sme chceli vlastne dietata moc moc tak sme do toho isli, celkovo to zapadlo do nasich planov, skoncili sme skolu, zobrali sa a na prvy riadeny pokus nam to vyslo, dodneska nelutujem nase rozhodnutie, a to ze si ludia tukaju na celo ze sme blbi ze tak skoro mame drobca neriesim, ani nevysvetlujem ze preco sme sa tak rozhodli, nasi rodicia priatelia vedia nase dovody a plne nas podporuju

je to istym sposobom o odvahe na ten prvy krok, potom to cele pojde aj samo, nemusi to byt lahke a jednoduche ale vela veci sa vyriesi aj samo alebo pod tlakom okolnosti, aspon mam taky pocit

simousek
19. lis 2007

Ninule,tak to je přesně to samý..Pro mě ten pobyt v nemocnici byl šílenej,pořád nevěděli co mě je a dlouho s laparoskopií vyčkávali,všechno vypadalo OK testy,krev atak,ale ty bolesti..No ten doktor po té operaci si zavolal i moji maminku která tam byla a ptal se jí jestli tu bolest nemůžu mít psychosomatického původu..No to jsem začala brečet,protože po těch útrapách a tom že je ve zprávě jednoznačně psaný o endo. , to mě dostalo.jiná doktorka říkala že nebude mít jednoduché mét děti atd.No prostě každej mlel něco jinýho.Ale jak říkáš před vysazením na MS po tak dlouhé době mám návaly na zvracení,motá se mi hlavaa bolí vaječníky jak už chtějí pracovat 🙂
Ale zkrátka po tom všem jsem nabyla dojmu že to není tak hrozný, že jsem to asu fakt přeháněla, že v mým přápadě endo.není nic extra.To mi vlastně vnutili ti lékaři,že pokud nebyla cysta apod.je to pohoda 😒 Až jsem narazila na toto fórum.

ninule
19. lis 2007

Simousku, to je sileny.Pokud si clovek neshani sam info, tak je ztracenej,vid?Ja taky zazila, ze kazdej rikal neco jinyho, pokud mozno presnej opak.A pak si vyber...Ja se citila presne jako ty, proto jsme to pak uz nevydrzela, uz jsem nemohla dal, bylo to fakt neprijemny....Moc ti preju, aby az prijde vas cas a vysadite anti, bylo vse v poradku a zadarilo se prirozene!!!!!Budu drzet taaaaaakhle moc palecky!!!

simousek
19. lis 2007

Dík moc 🙂

novako
19. lis 2007

Holky, to je hustý!!!! 😒 Držte se!

simousek
28. lis 2007

Holky je možný že se bolesti vrátí i když se léčím?Když beru HA s min.přestávkama?DOktor tvrdil že ne,že pokud beru HA tak se mi to nemůže vrátit, ale mě zas pekelně občas pobolívá břicho ☹

habeska
12. bře 2008

Zdravím všechny,
po zoufalém hledání na internetu, jsem narazila na tuto diskuzi....
Je mi 24 let a již přes 3 roky trpím bolestmi v podbříšku, které se stále zhoršují..nejsou závislé na menstruačním cyklu, prostě přijdou a po nějaké době, dnech zase odezní..v čase ve kterém ale bolesti mám, jsem psychicky zcela na dně, protože bolesti jsou k nevydržení...Nejhorší je, že na mě nezabírá žádné analgetikum ( Indometacinové čípky, Ibalgin, Buskopan, Algifen..), prostě nic...:/
Když přijdu ke svému gynekologovi, vyšetří mě a vše je v pořádku, nikde žádná cysta, nic...
Před nějakým časme jsem měla i bolesti při styku, které nyní při užívání antikoncepce Jeanine odezněly, ale bolesti podbříška se vracejí i při užívání antikoncepce. Antikoncepci užívám průběžně od 15 let a mého lékaře zaráží, že při užívání antikoncepce mám tyto bolesti, protože endometrióza se prý léčí hormonální antikoncepcí.
Jsem již bezradná, zoufalá, psychicky na dně... Rozhodla jsem se tedy objednat k Apolináři v Praze do ambulance pro léčbu endometriózy a podstoupit laparoskopii, i když mám z operace strach :/ Bohužel s těmito bolestmi se ale už nedá žít!
Máte někdo také takové zkušenosti a nějakou radu jak přežít tyto strašné bolestivé stavy?
Uvažovala jsem i o těhotenství, i když nevím, zda-li by se nám to s přítelem vůbec podařilo, pokud mám endometriózu a jak jsem se zde dočetla, ani těhotenství endometriózu bohužel neřeší! :/
Vím, že nejlepší řešení pro mě je asi yní podstoupit laparoskopii a počkat na ortel lékařů...

luccii
2. dub 2008

habeska: ona to nedometrioza ve tvem pripade nemusi byt - ja mela mirne bolesti v podbrisku cca 2 - 3 roky a az ted mi zjistili, ze jsem mela zanet slepaku... jak jsi dopadla u Apolinare? ja cekam na ortel, zda mam endometriozu, v patek se to dozvim - byla jsem na laparce pred 14 dny

stepankav
8. dub 2008

Ahoj všichni nebo všechny...jak to tady čtu, tak si myslím, že trpím stejnou nemocí jako vy. Za dvě hodiny jdu opět k doktorovi, protože jsem se minulý týden rozhodla, že to začnu radikálně řešit. Dvakrát jsem byla v nemocnici s cystami, doktoři jen počkali pár dní a nijak se to dál neřešilo. Přesto že mám už opravdu dlouho velké bolesti, ale opravdu nesnesitelné bolesti při menstruaci...zvracím, omldévám apod. Mám vždycky pocit, že se taková bolest nedá přežít. Minulé pondělí to bylo tak špatné...ani jsem si nemohla zavolat sanitku, za dvě hodiny se to trochu zlepšilo ale ještě tak dva dny mi bylo dost zle. Můj minulý gynekolog tvrdil, že bolesti při menstruaci jsou normální a že na ultrazvuku je všechno v pořádku atd. Jenže tohle prostě nemůže být normální...Jdu k jinému doktorovi a doufám, že mě tento už opravdu doporučí na nějaké specializované vyšetření... ☹

evinnkkaa
9. dub 2008

Ahoj všem,ráda bych jestli byjste mi mohli nějak pomoct,nebo apoň napsat svůj názor. Zhruba tak necelé dva roky mám při menstruaci bolesti v konečníku.Nejhorší je to když jdu na záchod. Moje gynekoložka mi řekla, že možná mám endometriózu a řeší to tím, že mám brát antikoncepci několik měsíců v kuse,abych nemenstuovala. Jenže toto už jsem zkoušela a tři měsíce brala anikoncepci v kuse. Když mi menstruace přišla, bylo to stále to samé. Teď jsme zkusili antikoncepci vyměnit z Mirele na Jeanine a mám ji brát šest měsíců v kuse. Co si o tomto myslíte? Mě tato doba přijde už moc dlouhá, abych nemensruovala.Chci zkusit ještě jinou gynekoložku a ráda bych slyšela názor i od vás, jestli jste někdo neměl už takovéto problémy?
Prosím poraďte,předem děkuji

stepankav
9. dub 2008

Ahoj Evinko, no někdy jsem to taky cítila jakoby v konečníku a jindy zase spíš v hlouběji v břiše...endometrióza může být rozlezlá všude možně. Já jdu 21. dubna na laparoskopii tak jsem zvědavá, co zjistí...ikdyž mě doktor upozornil, že je určité procento žen, u kterých se ani po lapar. nezjistí objektivní příčina bolestí a uzavře se to jako bolesti psychogenního původu...no doufám, že to nebude můj případ...protože si nedovedu představit žít s takovými bolestmi celý žívot a smířit se s tím...
a k té antikoncepci...jednu dobu jsem bolesti při menstruaci řešila tím způsobem, že jsem nedělala pauzy mezi platíčky léků...a když jsem potom zase začala užívat normálně, bolest byla ještě horší. Třeba to u tebe nebude, nejspíš Dr. ví co dělá.
🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru