Jak zmenšit riziko potratu na minimum?

kata76
20. bře 2007

Ahoj vsem maminkam i snazilkam,
jmenuju se Kata a bohuzel jsem dvakrat prisla o miminko.
At uz se vam to stalo jednou nebo vickrat nebo treba prochazite IVF nebo se vam nedari otehotnet, myslim, ze si muzeme vzajemne pomoci sdelenim zkusenosti.

Diskusi zakladam protoze by me by zajimalo jake muzou byt Priciny potratu a jak snizit riziko na minimum > o jake testy nebo vysetreni je dobre pozadat lekare, jakou upravu zivotospravy provest atd. abysme si jednou mohly pochovat sve zdrave miminko 🙂

Vim, ze tohle neni tema vesele, ale myslim, ze je potrebne!!

Prosim piste sve zkusenosti, at pomuzete ostatnim!

mayka
20. bře 2007

Ahoj,
moja svagrinka tiez 2 x potratila a ked otehotnela 3 x tak jej lekar predpisal Duphaston na udrzanie tehotenstva. Ale urcite ti tvoj lekar poradi viac.

kata76
autor
20. bře 2007

a ted si jeste dovolim napsat prvni prispevek 🙂

Nejtezsi mne prave pripada, ze doktor casto proste pricinu nevi. Ja se ptala v obou pripadech a toto je vysledek
- u prvniho (v 5.tt, po IVF) mi bylo receno, ze je to velice obvykle prave po IVF, telo se do tehotenstvi vlastne tlaci hormony a ty jsou zaroven pro telo urcitou zatezi, takze riziko potratu je asi 2x vyssi nez u prirozeneho poceti (coz jsem napr. ja citila).
- u druheho (v 7.tt, prirozene poceti) jeste nevim, je to velice cerstve. Subjektivne mne bylo vyborne, pracovala jsem jen asi 3 h denne, zadny stres, vyborna strava, hodne odpocinku. Podotykam, ze nemam zadnou gynekologicku diagnozu a 4 mesice pred tehotenstvim jsem i cvicila podle Mojzisove. Jeden den melo miminko perfektni polohu, srdecko zacinalo pracovat a druhy den uz se neco delo (zacala jsem velmi mirne spinit, ale bylo mi dobre a nebyla to zadna krev). Hrube krevni testy a krevni obraz v poradku.

Lekarka poradila jit na geneticke testy. Jsou v poradku.
Ted se chystame na imunologicky screening, to bude trvat asi dva mesice, pokud vim.

Jsou nejaka dalsi vysetreni??
Podstoupila jste nektera imunologicky screening a bylo neco nalezeno?? Jak to lekar lecil? Pomohla lecba?

Diky za me i za vsechny, ktere si to prectou!! 🙂

kaczka
20. bře 2007

Já potratila kvůli tomu,že jsem počala chvíli před MS?takže ta jak byla nachystaná,tak se spustila,ale jen špinení,i přes prášky na udržení to miminko nezvladlo!Vím,že to asi není tvůj případ,proč jsi o malé přišla,ale myslím si,že tohle někomu může pomoct!Taky by mě zajímalo,jestli neměl někdo stejné potíže a třeba miminko nakonec neudržel!

kata76
autor
20. bře 2007

tak koukam, ze jsem ten prvni prispevek nestihla, Mayko byla jsi rychlejsi 😉

Ja jsem na udrzeni tehotenstvi brala v obou pripadech Utrogestan, ale nepomohlo to. Kdyz chce mimi pryc, tak se to neda zastavit.. 😢

Mayko, a ten Duphaston svagrince pomohl? Mimi se narodilo a vsechno je ok? (doufam!, drzim palce)

Ma nekdo zkusenosti s Dupahstonem? Je lepsi, silnejsi, je tam nejaky rozdil??

len
20. bře 2007

Oboje je progesteron. Duphaston 10 mg v tabletě, Utrogestan 100 mg, takže je 10x silnější. Progesteron je v těhu produkován přirozeně v mnohem vyšších dávkách, v lécích to bývá jen taková podpora v prvních dnech/ týdnech, pokud ho tělo nevyrábí dost. Pokud ale chyba není ve vašem těle, ale přímo v zárodku, už ho nic nezachrání ☹

kata76
autor
20. bře 2007

diky Len! Ja vim, pak to nejde nutit a ani by to nebylo dobre.
Otazka je jak clovek vi, jestli ty hormony pracuji dobre - to by asi pri tehotenstvi hned na zacatku musel na krevni testy a nasadit pripadne hormony ve vyssich davkach a hned, ne? Nekdy to muze byt slabsi produkce jen na par dni, ono pro telo je tehotenstvi opravdu velka zmena!

tucniacik
20. bře 2007

dievcata, tiez som dva krat potratila, o mesiac sa zaciname snazit znovu...
najprv kacszka - pocatie pred ms ako pricina potratu - to sa mi nezda - nemozes pocat pred ms..ak ano, tak sa ti jednoducho posunula ovulacia a teda si nebola pred ms!!!ak si nastudujes ako funguje cyklus,jednotlive fazy cyklu, kedy ake hormony su na scene, tak uvudis,ze to co si napisala nema zmysel,nie je to jednoducho mozne... pocat sa da iba pocas ovulacie a ta nastava 10-16dni pred ms... ak nerozumies, mozem ti to vysvetlit v IP...
k tym vysetreniam, uz som to sem pisala -

hematologia - vrodene a ziskane mutacie genov, hladina homocysteinu, antifosfolipidove protilatky...
genetika
repro.imunulogia
histeroskopia a kultivacia z dutiny maternice
ster na chlamydie,mykoplazmy a ueraplazmy
endokrinologia - hormony stitnej zlazy
infekcne vysetrenie - toxomplazmoza,rubeola,cytomegalovirus,bruceloza a listerioza

tieto vysetrenia sa zvyknu robit po opakovnych potratoch... dalsia pricina moze byt znizena cinnost zlteho telieska/produkuje malo progesteronu/ preto sa na podporu davaju gestageny/utrogestan,duphaston/ - utrogestan je zevraj lepsi...
a este jedna vec - v knihe Plodnost,cykly,vyziva v kapitole o spontannych potratoch sa pise, ze ako prevencia proti potratu je dobre uzivat kyselinu listovu a hlavne vit.E!!!!
snad nam to vsetkym nabuduce vyde!!! drzim palce..

cucuska
20. bře 2007

kata. Ahoj aj ja som potratila už dvakrát prvé v 11tt a druhé v 9tt , bola som na rôznych vyšetreniach a nič sa nezistilo. a lekár povedal: to sa bohužial stáva a ešte aj táto medicína je na toto slabá. a ako tomu predísť???
ak nie si fajčiarka a alkoholička tak sa tomu nejak extra nedá. jednoducho ak to má byť tak že to potratíš, tak sa to stane. 😔 😔 😔

len
20. bře 2007

No, já se tady radši nebudu moct vyjadřovat, v tomhle ohledu jsem zatím čistý teoretik a řeším naprosto opačný problém - nedaří se otěhotnět 😝 Ale co se týče těch hormonů, jsem si jistá, že tebe už určitě pečlivě sledovat budou, fakt ale je, jak jsi napsala, dost často je prostě příčina neznámá, zárodek má špatný genetický základ a přestane se vyvíjet... Pokud je to ale první těhotenství, většinou ordinují tyhle léky, jenom když jsou nějaké problémy, žena začne špinit či krvácet nebo tak něco, zase je zbytečné podezírat každou těhulku (samozřejmě pokud už se jí to nestalo v minulosti nebo nemá nějaké potíže) 😉
Jinak k tvé původní otázce - uvádí se jako riziko samozřejmě stres, přílišná fyzická či psychická námaha, kouření, alkohol, drogy, jakákoli choroba, nevhodné léky... To z těch vnějších vlivů, daleko větší část starostí už je potom na přírodě, jak se se vším vyrovná, takže jednou naprosto zdravá a vzorná žena potratí a podruhé feťačka donosí dítě až do konce 😒 Příroda je holt nevyzpytatelná (a to teď vnímám i sama na sobě při snaze otěhotnět, ač jsme oba OK, tak to prostě nejde...). Tak napotřetí moc a moc držím palce, teď už to určitě vyjde! 🙂

kata76
autor
20. bře 2007

diky Tucniaciku 🙂
dekujeme za seznamek!! to urcite muze nekomu pomoci! (moje zkusenost je ze mnohokrat co nevim a na co se nezeptam, tak to mi lekar nerekne, nekdy ho to proste nenapadne, proto musime hledat samy !)

asi na polovinu toho jsem byla testovana a nic se neobjevilo
zeptam se na to priste u doktorky a info dam sem!

Cucusko, urcite mas pravdu, ze nektere veci se proste ovlivnit nedaji. Mne jde o to, zlepsit pravdepodobnost, ze to vyjde a mnoha vecmi se to ovlivnit da
(v te hruze ted mam trosku povzbuzeni v tom, ze se nam po 1 mesici snazeni povedlo prirozene otehotnet se spermiogramem, se kterym je to udajne nemozne 🙂, takze nektere veci, ktere jsme vyzkousely, jak vidno pomohly - pro info to byla dieta na hormonalni rovnovahu, vice relaxace, cviceni Mojzisove a cinske bylinky)

cucuska
20. bře 2007

kata76 držim ti moc moc palce nech si zs skoro tehulka 😉 😀

len
20. bře 2007

Jinak naprostý souhla s Tucniacik, co se týče otěhotnění před MS (teda, souhlas i s ostatním, ale tady se zas až tolik neorientuju 😉), akorát pokud by to byl případ ovulace, která pravidelně nastává krátce před MS, tak tam není příčinou samotné početí před MS, ale již výše zmíněná nedostatečnost žlutého tělíska (způsobující krátkou luteální fázi), která se léčí právě těmi progesteronovými léky 🙂

kata76
autor
20. bře 2007

Len, diky, ta genetika je mi jasna, potiz je, ze se vetsinou nedela zadne vysetreni toho plodu, takze se nevi, jestli to byla genetika nebo ne.
Muj muz je po operaci (byl uplne sterilni), takze nevim, jestli je mozne, ze problem byl v tom, ze spermie proste byli nekolik let v tele blokovane a nebyly "cerstve".
Myslite, ze je to mozne?? Mate nekdo zkusenosti se spatnym spermiogramem? (spatna pohyblivost, morfologie, pH, faktor IgA apod.??)

P.S. Jinak Len, manzel ma hodne spatnou pohyblivost a presto se zadarilo prvni mesic. Ja vyzkousela metodu dat nohy tak na 20 minut nahoru. Nejdriv mi to prislo silene, ale asi to funguje, i dr. to pripustila..(a manzel rika, ze to je moc sexy 😎 )

cucuska
20. bře 2007

kata tak to vyskúšam aj ja na 20 minú ve´d mi odumrú 😀 😎

kata76
autor
20. bře 2007

diky Cucusko! 🙂
no mne taky byvala zima, ale manzel uz to vedel, tak vzdycky dal prese me deku a povidali jsme si.. ja mela alespon pocit, ze neco aktivne delam a zvykla jsem si na to celkem rychle 🙂

takze mate taky spatny spermiogram, jestli se muzu zeptat? myslis, ze to muze zpusobovat potraty? byli jste na nejakem vysetreni?

cucuska
20. bře 2007

kata nie nemáme. my sme vždy otehotneli keď sme chceli a manžel ide na spermiogram až teraz lebo už 5 meisacov snažime a jemu sa to zdá divné že ešte nič. a on pracuje v nemocnici a to si asi vybaví.
boli ste na genetike????

ika_ba
20. bře 2007

ahojte,
aj ja som uz 2x potratila a nic sa doteraz nezistilo, teraz pojdeme na druhe IVF a budu mi robit predimplementacnu genetiku, tak uvidime
inac som hodne toho hladala na nete a v podstate je dost vela percent, ked sa pricina ani nenajde

len
20. bře 2007

Kata, já myslím, že ve chvíli, kdy už spermie dokáže doputovat až k vajíčku, musí být opravdu zdravá a silná 😉 A spermie dozrává nějakých 70 dní a pokud není nějaký čas "použita," tak zase odumře a nahradí ji nová, takže myslím, že fakt, že nějakou dobu se manželovi spermie netvořily, by na potraty vliv mít neměl 😉
My máme spermio OK (občas si po milování podložím zadek, ale spíš jako že to neuškodí, než že by to moc pomohlo 😀), v podstatě neplodnost bez zjevné příčiny je asi stejná záhada přírody jako potrat, který lékaři nedovedou zdůvodnit - příroda holt umí být pěkně nespravedlivá potvora 😝 Ale ono ji to jednou přestane bavit 😉

mikulka
20. bře 2007

Takže ty spermie, které k vajíčku doputují, jsou zdravé (když už se jim zdařilo doputovat) a nemohou způsobovat pozdější potrat, chápu to dobře? Buď dojdou, kam mají, nebo nedojdou vůbec?

mikulka
20. bře 2007

Také jsem si říkala, jak asi ty spermie najdou cestu do vejcovodu a navíc, ovulace se prý střídá, jeden měsíc vpravo, druhý měsíc vlevo... tak jak ví ty spermie, kde čeká vajíčko? 😕

divabara
20. bře 2007

ahoj kata76,
takze...ja jsem prisla o miminko bohuzel uz ctyrikrat.Trikrat samovolne v 6tt a jednou jsem musela podstoupit preruseni z duvodu spatneho srdicka a dalsich vyvojovych vad.po druhem nezdaru v tom 16tt jsem podstoupila s manzelem geneticke testy z krve - vse v poradku.Teda oni vysetruji jen ty zakladni odchylky - asi 36,ale ve skutecnosti je tech mutaci pres tisic.Tak mi to bylo receno.Po dalsim nezdaru jsem se do toho uz oprela vice a zcal navstevovat CAR.Delali mi nejdrive vysetreni na zoonozy - OK, potom hormonalni profil - mirne zvysen prolaktin,ale spise stresem (brali mi krev hned po ranu nalacno, ale ma se tento odber brat az tri hodiny po probuzeni,protoze hladina prolaktinu v noci stoupa), potom jsem sla na hematologii,kde mi hematolog sdelil,ze by bylo dobre,aby sel partner na spermiogram.Tak mne vzali na hematologii asi 7 zkumavek krve a manzel sel na spermiogram.Hematologie dopadla dobre,ale manzel mel hodne spatny spermiogram (90% abnormalnich spermii, pouze 15% neprogresivne pohyblivych, celkove mnozstvi 26 mil. spermii)-taze doktori se na to zacali divat tak,ze prave v tom by mohl byt problem.Pak jsem znova potratila a nakonec sla i na imunologii z krve a taky to bylo OK.Takze zaverem bylo,ze ja jsem OK,ale manzel ne.Ptala jsem se,jestli ta spatna spermie muze oplodnit vajicko - tak muze,ac se to zda nemozne, a pak dojde k potratu nebo odumreni plodu.Taky jsem se domnivala,ze tu oplozovaci schopnost ma pouze zdrava spermijka,ale pry to tak neni.Taze zajimave je,ze vubec prichazim do jineho stavu s tim,co manzel ma.
Doktori nam nabidli IVF s preimplantacni diagnostikou, a ISCI - dohromady 55000.Zatim jsme to odmitli a budem to zkouset dal prirozene.Ani na to nemame tolik penez.A vysledek taky neni zaruceny - pri preimplantacni diagnostice zkoumaji 8 paru chromozomu,ale v tom embrijku je jich 23 paru.Takze do toho zbytku clovek stejne nevidi.Tudiz nam genetik doporucil zkouset to dal prirozene,ale doktori v CARu nam rekli,ze uz by to nepokouseli.
Je to asi dlouhe,ale po trech mesicich uzivani homeopatik,bylinek, vitaminu, dynovych seminek se spermiogram zlepsil.Bohuzel manzel na slen a zinek v tabletkove forme byl alergicky 🙂 Proto ta dynova seminka.
vysledky spermiogramu po trech mesicich - celkove mnozstvi 86 mil, pohyblivych progresivne 8%, neprogresivne 34%, 88% abnormalnich.
Zmenila jsem trosku stravu - vice zeleniny a tak,ale to asi kazdy.Zaradila kyselinu listovou,kvasnice,pohanku, ovesne vlocky a brokolici, pry je dobra i kukurice bonduelle (vit E) - to vse aspon jednou tydne plus vse ostatni,co mam rada 🙂 Nic specialniho.
Uvidime,jestli se dockam konecne mimiska.

divabara
20. bře 2007

takze jeste jsem vsem snazilkam,ktere at uz zazili nebo nezazili tuto smutnou udalost,chtela poprat hodne stesticka pri snazeni a jen a jen zdrava miminka v brisku!Bara

len
20. bře 2007

No, Mikulko, minimálně tam dojdou ty dobře pohyblivé a morfologicky OK, ale je možné, že v sobě mají chybný genetický kód a je to 😝 Jenomže tohle fakt už neovlivníš... Na druhou stranu tohle je i riziko umělého oplodnění - i když lékaři nakrásně vyberou "dobře vypadající" spermii, tak co je "uvnitř," to se nepozná 😒
A s těmi vaječníky - toť doposud nedořešená otázka, jestli se pravidelně střídají nebo je to nepravidelné (pokud má žena jen jeden vaječník, obvykle přejímá funkci i toho duhého a ovulace je častější než 1x za 2 měsíce, jak by se mohlo zdát). A vejcovody - spermie to mají jednoduché (vždyť jsou z chlapa 😉 ) - nepoznají nic, část jich jde vlevo, část vpravo a půlka se nakonec opravdu strefí 😀

S tou genetikou, jak píše Bára - těch možných problémů může být tolik, že na všechny dělat testy nemůžou, takže berou jen ty nejčastější, popřípadě pokud mají na něco konkrétní podezření (dědičnost...). Takže se dost dobře může stát, že je to jedna z hromady neobvyklých odchylek, kterou ovšem netestují, a výsledek je - příčina neznámá. Asi jako když vám testují hladinu tyroxinu, o hladině prolaktinu se přitom nedozvíte nic.

Holky, všem vám strašně moc držím palce!!!

georgine
20. bře 2007

leni mrkni se prosim na tema /zacínáme se snazilkováním/ odpovis porism.. ahoj a omluvám se ze vám sem lezu, ale potrebuji odchytit Lencu 😀 .. dekuji

lalupa
20. bře 2007

baby, k tomu otehotneniu - môžete ostať tehu aj počas menzesu , všetko závisí od toho, aký cyklus máte, niekedy okrem normálnej ovu približne v strede cyklu môže dôjsť k ďalšej ovu(nazvime to po výbornom sexe 😅 )...
ku progesterónom- nemôžete preboha porovnávať gramáž ("že 100 mg Utrogestanu je 10x silnejší ako 10mg Duphastonu")-ide o rozdielne molekuly... Hoci oba lieky sú progesteróny, rozdiel je v tom, ako ich znášate, pri Duph nie sú skoro vôbec žiadne vedľajšie účinky, kdežto pri utroši je tam toho plný zoznam.
Čo sa týka spermošu, tak ten je dosť premenlivý, už tu písali baby (viď tému "manžel na spermiograme"), že napriek rôznej vitamínovej a liekovej podpore sa zhoršil.
Zárodok sa môže prestať vyvíjať z mnohých príčin, už ste ich tu aj spomínali, ale čo je najhoršie, nie všetko je objavené a zistené, voči prírode alebo tomu hore (nazvite si to ako chcete) sme niekedy bezmocní ☹ Však si to zoberte ako príklad - tehu je to akoby transplantácia, buď ho telo akceptuje alebo nie...(Napr.Duphaston navodzuje tvorbu špeciálnych imunitných látok, ktoré pomáhajú udržať embryjko).Tak mu treba pripraviť tie naj podmienky!
Je ale najdôležitejšie odstrániť infekty, stresy, pátrať po genetike, imunológii, držať sa správneho pitného režimu a jedálnička, pomôcť si vitamínkami minimálne 3+ mesiace pred tehu (ak je možné plánovať si to), psychika je sviňa (90 percent ochorení), veriť a dúfať, že to jednoducho musí vyjsť...
Dlhé, viem, ak mi niečo napadne, napíšem. Držím všetkým snažilkám palec 🙂
A kuknite sa aj do iných tém, určite vám v niečom pomôžu ;)

mikulka
20. bře 2007

Len, díky, umíš vždy tak dobře vše vysvětlit.
Přeji nám všem hodně štěstí.

len
20. bře 2007

Lalupa, jasně, s těmi léky to bylo zjednodušení, to byl opis z netové lékárny, dokonce ty léky mají každý trochu jiný hormon, a taky záleží na dávkování... Omlouvám se, mívám tu tendenci zjednodušovat a občas je to na úkor přesnosti 😉Pro jistotu sem hodím odkazy na tu lékárnu (i když nejvíc k tomu stejně poví doktor, který zná konkrétní pacientku):
Duphaston:
http://www.lekarna.cz/p/leky-na-predpis/duphast...
Utrogestan:
http://www.lekarna.cz/p/leky-na-predpis/utroges...

S tou druhou ovulací - aby ovšem nastala, musí tam být vajíčko dostatečně "nachystané," nějak se mi nechce věřit, že by si vajíčko z nepřipraveného folikulu jenom tak vystřelilo, protože jsme právě prožily báječný orgasmus 😎 Pozorovali to snad u myší (teď tu na ně zrovna koukám, potvory jedny můžou zabřeznout každé tři dny 😝 )

lalupa
20. bře 2007

len, v pohode, ja to mám naštudované, venujem sa tomu 😉
k tej druhej veci, druhej ovulaci (haha, trošku rýmovania nezaškodí) - tam je to podľa všetkého hypotetické, to sa vedci snažia vysvetliť nevysvetliteľné, ja tomu hovorím osud alebo zázrak 😎
Mimochodom, celkom sa tu rehocem, keď si predstavím, jak si po úžasnom orgazme len tak vystreľuje vajíčko... 😀 😀 😀

len
20. bře 2007

Jasně, já to pochopila a jsem si vědomá toho, že jsem sčítala jabka s hruškama 😉 Jojo, zázraky se dějí, ale spoléhat se na ně asi moc nejde 😀 A před vyprovokovanou ovulací hodlám zavírat obě oči, protože jednou chci jako antikoncepci používat symptotermální metodu (teď se s její pomocí neúspěšně snažím otěhotnět) 😉
Nó... při orgasmu se děje věcí, klidně bych tomu vajíčku i věřila
😉 A teď toužím být myš, vesele se tady cpou, nic je netrápí, a kdybych k nim pustila myšáka, do šesti neděl mají deset mladých bez komplikací 😝
No nic, přeji dobrou noc 🙂

mmmk
20. bře 2007

Holky, to je strasny, co tu pisete. Moje byvala kolegyne potratila 2x a hned po tom 2. potratu ji doktor poslal na vsemozna vysetreni. Pry jednou se stat muze, ale 2x za sebou uz je to moc a musi se to resit! Kamaradky mamka potratila 17x a ma 3 zdrave dcery. Takze to je mrazivy priklad, ze stesti chodi po lidech 😉 Moc vam vsem drzim pesti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru