Jak zmenšit riziko potratu na minimum?

kata76
20. bře 2007

Ahoj vsem maminkam i snazilkam,
jmenuju se Kata a bohuzel jsem dvakrat prisla o miminko.
At uz se vam to stalo jednou nebo vickrat nebo treba prochazite IVF nebo se vam nedari otehotnet, myslim, ze si muzeme vzajemne pomoci sdelenim zkusenosti.

Diskusi zakladam protoze by me by zajimalo jake muzou byt Priciny potratu a jak snizit riziko na minimum > o jake testy nebo vysetreni je dobre pozadat lekare, jakou upravu zivotospravy provest atd. abysme si jednou mohly pochovat sve zdrave miminko 🙂

Vim, ze tohle neni tema vesele, ale myslim, ze je potrebne!!

Prosim piste sve zkusenosti, at pomuzete ostatnim!

dadula118
22. bře 2007
kata76
autor
23. bře 2007

Ajko, koukam, ze se nevzdavas, to je dobre !!
Mne je 30, uz se pokousime tri roky, taky si rikam, ze cas leti, ale ono doktorum je to kolikrat dost jedno, ze 😒
My zazadali pred Vanocemi o adopci, tak kdyz to na me zacne padat, tak se tim motivuju 😉

Jinak ja ted byla na Seznamu a precetla jsem si clanek o tom, ze tanga zvysuji riziko infekci a ted nevim, jestli to je blbost nebo ne, tanga totiz nosim porad.. 😖
Nekdy je asi lepsi necist 😀 😀

katrin
23. bře 2007

Baby, pridávam moju osobnú skúsenosť.. O mimi som prišla dvakrát. Bol to vždy missed abortion v cca 6-8 týžni tehotenstva.. Samozrejme, absolvovala som milión vyšetrení cez hormonálne hladiny, gynekologické vyšetrenia, zmenila som gynekológa.. nikto na nič neprišiel. Zostala som tretíkrát tehotná a zrazu z toho boli dvojičky... Aké bolo moje veľké prekvapenie, keď sme prekročili magickú hranicu šiesteho až ôsmeho týždňa, to vám asi ani hovoriť nemusím.... 🙂 Počas tehotenstva som bola sledovaná ako riziková pacientka, bola som dva mesiace PN. Samozrejme, ultrazvukové a iné vyšetrenia som absolvovala... Až pri pôrode (predčasnom, v ukončenom 32tt) som sa dozvedela, že mám rozdvojenú maternicu (uterus septum), čo znamenalo, že každý z mojich synov mal vlastnú maternicu, vlastný plodový vak... Nechcem si ani predstaviť, čo by sa stalo, keby som rodila normálnym spôsobom a nie cisárskym (mohli sme to niekto z nás neprežiť 😲 ).... U mňa, príčina potratov bola práve tá rozdvojená maternica, ktorú NIKTO !!!!!! zo všetkých tých lekárov, ktorí ma vyšetrovali nevidel... ☹
Takže, v podstate ďalšie dieťa mi neodporúčajú, ale aj tak ďakujem Bohu, že mám dvoch krásnych zdravých synov 😵

Držím vám všetkým palce, nech sa vám podarí vynosiť aspoň jedno dieťa a málo stresov okolo toho celého 😵

kata76
autor
23. bře 2007

Katrin, to je skvele, ze mas dvojcatka, gratuluju, priroda to pri tom vsem stresu nakonec dobre zaridila 😀 😀
Kolik vazily mimi, kdyz se narodily? Asi byli dost male, ne?

Diky za ty informace, je to asi tak jak si rikam: doktori se mockrat tvari chytrejsi, nez jsou 😀 😀

Jinak jak rikas, ze jsi byla na PN, lezela jsi? Ja nevim, jestli to je dobre nebo ne, ja musela okolo IVF dost lezet a myslim, ze to neni dobre, pak clovek vstane a to telo si na to zase musi zvykat, ta energie je nekdy takova jako zlomena nebo jak to popsat.. Clovek o tom vsem premysli a asi to neni dobre, ale to vis, vsechny to chceme dotahnout do zdarneho konce - nebo spis zacatku po tom porodu 😎

masacek
23. bře 2007

ahoj holky,přeju Vám pěkný pátek.dadula118 na odkaze jsem nic pro nás nenašla.je to spíš pro ty co nemohou otěhotnět.ale nevím možná jsem to špatně četla.
ajka275 už jsi toho taky hodně zažila.O těch rokách co utíkají mi ani nemusíš povídat.Nejhorší je že každý pokus je na dlouhou dobu čekání.Někdy mám pocit že se to prostě stává a že se nám to jednou podaří a někdy zase upadám do depky.

katrin
23. bře 2007

kata76, chlapci boli dost velki, Misko mal 1990 gr a 42cm a Maťko mal 1995gr a 45 cm pri narodení. Teraz, po štyroch mesiacoch majú už viac ako 6000gr, takže všetko dobiehajú 😵

na PN-ke som prvé týždne ležala, ale zas nie v nemocnici. Inak, radšej odporúčam ostať ležať a byť v kľude, pretože celková pohoda je lepšia a zdravie mimi je prednejšie ako všetko ostatné

kata76
autor
23. bře 2007

Masacku, tak ta posledni veta je presna, u me uplne stejne 😖
Manzel ted kdyz zjistil, ze to jde i prirozenou cestou, tak se natesil a ta adopce se mu zamlouva min.
Ja jsem mu ale rikala po tom potratu, ze at moc dekuje za tu adopci, jinak bych uz mozna byla na psychiatrii, clovek se musi neceho drzet, kdyz to trva roky a nejhorsi je prave, jak to vzdycky vypada dobre a pak zas rana do hlavy a do srdicka.. ☹
Me nekdy asi drzi ta tvrdohlavost, chci si byt jista, ze jsme udelali co jsme mohli. A nakonec clovek nikdy nevi, treba kdyby mel nekdo kristalovou kouli a ukazal mi to adopcatko za deset let a to vlastni taky, tak by to adopcatko bylo i lepsi, clovek do toho nevidi. A hodne se z toho alespon naucime.. 😉

Ono nejhorsi je se na to neupinat - jenze jak to udelat, kdyz mame treba jednou tydne nejake vysetreni nebo denne neco musim brat nebo cvicit atd.? Porad to pak ma clovek v hlave, i kdyz by bylo nejlepsi to pustit. Jenze ono uplne pustit to nejde, nekdo na ty odbery, ultrazvuky atd. musi jit..
Prave jdeme zas k doktorovi, jsem jednou nohou ze dveri.. ze bych tam zkusila alespon v cekarne meditovat?? 😎 (to je spis cerny humor, nepocitam, ze to bude takova legrace, ale uz i pri tom vnitrnim zraneni asi zaciname mit vic hrosi kuzi)

Moc zdravim vsechny, pojdte si alespon udelat hezky patek a vikend !!

masacek
23. bře 2007

Někdy si myslím že čím víc toho člověk studuje a čte tím je zmatenější.Když jsem při prvním potratu nic nevěděla o potratech a VVV tak jsem byla spokojenější.Neměly bychom to tolik studovat.myslím že v90%potratů nikdo nikdy nezjistí proč se tak stalo a my se tím jen trápíme.
Co plánujete na víkend?my odjíždíme za kamarády do Brna na oslavu narozenin tak alespoň jedno pozitivum je že si můžu dát sklenku vína.

zuzan
23. bře 2007

Holky, já jsem tak ráda, že vás tady mám... Je super mít někoho, kdo má stejný stavy, prožívá stejný starosti...Přesně jak píšete...chvilku se cítím strašně silná a vyrovnaná...Říkám si, že je to za námi a nemá smysl se k tomu vracet...ale copak to jde??? Pak mi najednou z ničeho nic začnou téct obrovský slzy, který nejdou zastavit a hlavou se mi honí myšlenky, jaký už bych teď mohla mít bříško...proč se to stalo... Ale stalo se a život jde dál...Jen je často těžký se neohlížet zpátky, protože to už navždy bude naší součástí... A přesně jak píše Káťa, aspoň nás to vnitřně posílí a upevní, jen tak nás něco nezlomí...
Katrin, je krásný, že máš dvojčátka a i kdyby už další miminko nešlo, kluci pro tebe budou už napořád tvoje zlatíčka...
Holky, máte nějaké informace o adopci? Jak dlouho se čeká na miminko? Včera se ve mě něco zlomilo a řekla jsem si, že bych do toho chtěla jít...dneska večer si o tom chci promluvit s manželem... I když se nám pak podaří vlastní, bude nás aspoň víc 🙂))

masacek
23. bře 2007

zuzan promiň že se ptám ale jak dlouho se snažíte o mimi?proč chceš adopci?

zuzan
23. bře 2007

Masacku, napíšu do IP

dadula118
23. bře 2007

masacek,ten odkaz jsem sem dala proto,že v tom třeba něco chytrého najdem.
Zuzantaky si furt říkám,že jsem mohla mít velké bříško,měla jsem mít 18tt,ale včera jsem se rozhodla,že do práce nenastoupím,půjdu na pracák,a mimi zkoušíme po první mrše.když to vyjde,aspon to nebude vědět hned celá vesnice.pracuju v obchodě na vesnici.a když to zase nevyjde,tak to taky nebude nikdo vědět. 😉
katrin,přeju tobě i mimíškům hodně zdraví

masacek
23. bře 2007

Nepřemýšlej o tom že to nevyjde.Já se v tom pokouším najít alespoň malé pozitivum.Pojedeme na dovolenou,kterou si užiju bez břicha a chystám se jít na pouť.Snažím se na to povznést.Snad nám mrcha přijde brzy a budeme se moct už brzy snažit.

dadula118
23. bře 2007

to jo,to jo,

kata76
autor
23. bře 2007

no, my planujeme na zitra kratky vylet nekam v lese, potrebuju videt nejaky zeleno a trochu si tam pobehat 😎
znami se nas zeptali jestli bysme jim na Velikonoce pohlidali na 3 dny psa, tak se moc tesim, jen jsem se zeptala, jestli bysme ho nemohli mit i na tenhle vikend 😀
(je to nadhernej pes a k tomu jeste skvele posloucha a neztraci srst),docela by mi bodlo se s nim ted rozptylit a pochovat si ho - no a nas pes by se asi pominul radosti 😀 (toho jsem ted zacala trenovat a to mi taky pomaha o tom nepremyslet)

jinak u dr.: histologie jeste neni, objednali jsme se na reprodukcni imunologii - nez se tam dostaneme a budou vysledky, tak to bude cerven, no ale popravde bych ty vysledky radsi znala, nerada bych timhle prosla treba zbytecne znova
jinak hormony a stitna zlaza ok, manzel ma nejaky streptokok v ejakulatu, dostal na to antibiotika, ale dr. tvrdi, ze to nejspis potrat zpusobit nemohlo

Takze tak. A dneska vyrazim do hospody. A uz se nedivam na holky co jsou v listopadove diskusi, jinak bych se z toho pomatla 😠

Krasny vikend a hlavu vzhuru!

dadula118
23. bře 2007

na tu reprodukční imunologii tě objednává dr,nebo ty sama.já už jsem si taky dneska zakázala koukat na fotky budoucích maminek jak jim roste bříško.taky jsem chtěla jít na dlouhou procházku,ale prší ☹

kata76
autor
23. bře 2007

na tu imunologii me objednala doktorka - myslim, ze je i doporuceni potreba (ale nejsem si stopro jista, radsi si to over]. Po dvou potratech myslim ze je cas, muze to byt nahoda, ale nemusi, obzvlast proto, ze jsem mela unavovy syndrom, radsi se necham zkontrolovat

jinak jsem taky byla na sve kazdorocni prohlidce u kardiologa (mam slabou nedomykavost, leky nejsou potreba), tak pristi tyden budu mit nejake vysledky z toho a rikam si, ze se (jeste jednou) zeptam, jestli to nemuze mit na neco vliv

vic me toho ted nenapada, krome toho, ze musim byt zase pozitivni a zacit cvicit Mojzisovou 😀 (jeste ale tak tyden pockam, aby si to brisko po te revizi odpocinulo a pak na to pomalu pujdu - ono dr. sice tvrdila v CARU, ze by s tim pockala po 1.ms - jenze ja si zvykla, ze me uz skoro vubec neboli zada a ted se zase hlasi a je to otrava! lepsi je cvicit! 😎 )
a ona by cekala i se sexem do 1.ms... no tohle!!! a co mame delat ve volnem case, az se budu citit ok??? 😀 😀 (manzelovi jsem tohle ani neprekladala jinak by ho ranila mrtvice 😀 )

no, tak ted si uvarim kontryhelovy caj, to je pry dobre na delohu

na pocasi se taky ucim vic kaslat, zakladem stesti je rezistence jak jsem nekde cetla (no to bylo asi pred deseti lety, utkvelo mi to v hlave, ale tehdy jsem jeste nechapala co tim mysli 😉 )

dadula118
23. bře 2007

o té Mojžíšové jsem taky přemýšlela,ale to je spíš pro ty co nemůžou dlouho otěhotnět,ne?psaly tam,že se to cvičí i při bolestech zad a hlavy,já jsem migrenik,tak se na to ještě podívám.taky už jsem zkoušela cvičit,ale bolelo mě břicho tak jsem e hodně rychle zklidnila.kontryhel taky piju,moc mě nejede,ale s medem to jde.
já mám doma dneska syna,ten mě tady rozesmívá,tančí tady,já jsem z něj fakt mrtvá.
s tím sexem mají dr asi strach,aby se tam nedostala infekce,ne?my už jsme taky porušily,potřebovala jsem cejtit teplo domova 😀

kata76
autor
23. bře 2007

ta Mojzisova je i na udrzeni tehu, dychani, pro porod atd.
casto dokaze i odstranit nepruchodnost vajecniku apod.
a dokonce i pro muze na zlepseni spermiogramu!

s tim sexem si myslim, ze jde jednak o infekci a jednak o drazdeni delohy (no, zalezi asi i na velikosti ze, obcas je partnerova velikost i nevyhoda! 😲 )
no ja planuju pomaly sexik a na zacatku asi pro klid duse s kondomem (manzel to bude muset prezit 😉 )

ten kontryhel ja piju v caji pro zeny od firmy Leros (ma ho napr. drogerie Droxi) - ten je docela dobry, ja jsem zvykla ho pit pred a pri menstruaci, zklidni me, zmirni bolest a i se mi lip spi, vrele doporucuju!
(ono je to smes bylin, zaklad kontryhel, dal treba medunka nebo dobromysl coz je ted jak na zavolanou 😀 )

p.s. tancici dervis by se mi taky hodil 😎

dadula118
23. bře 2007

ted jsem zjistila,žeje to i při opakovaných potratech,jiné poloze dělohy,než jaká má být a tak.Já mám prý zakloněnou dělohu.cvičila jsi ze začátku s terapeutem,nebo sama?

kata76
autor
23. bře 2007

nejdriv sama coz se nedoporucuje 😔 ovsem ja kdyz vubec necvicim, tak mi hrozne ochabuji svaly, takze to v mem pripade urcite nebylo od veci
(pak kdyz jsem tam prisla, tak na me stejne koukali jak jsem nemozna, ja radsi nehlasila ze uz neco 2 mesice cvicim 😝 )

no ale na svou obranu: ja zacala sama protoze trvalo skoro mesic a pul se dostat k doktorce v centru kde na to maji terapeuty. Mela jsem uraz patere tak jsem chtela aby me nejdriv videl doktor, ne jen terapeut

dobry terapeut je ale k nezaplaceni - me boleli po trech IVF pul cyklu vzdycky vajecniky, pani na me sahla, ukazala mi uplne primitivni cvik a me to po trech dnech prestalo a uz se to nevratilo! ono clovek ma tolik svalu, o nekterych ani nevime a oni ruzne tahnou, no je to slozity..

kde bydlis, Dadulo? Ja v Praze, chodila jsem do centra Lipa na Novych Butovicich (je to z ruky, ale jsou dobri)

dadula118
23. bře 2007

já jsem z Vysočiny,vůbec nevím kde je tady hledat,ale dneska se na to podívám.ted jsem si vytiskla z netu cviky a zítra si koupím knížku.
víš chci pro to,abych to mimi donosila,udělat maximum.budu motivovat i manžela,aby cvičil se mnou 😉

kata76
autor
23. bře 2007

🙂 no ja si rikam, ze pokud jde o cviceni, ruzne vitaminy nebo enzymy, bylinky nebo neco takoveho - tak i kdyby jsme se k mimi nakonec nedopracovali, alespon budeme zdravi ! 😎
(coz se nedalo rict u metod IVF, ty nas zdravotne, financne i psychicky spis ruinovaly 😕 )

illy
24. bře 2007

Ahoj holky, tak si tady čtu diskuzi a jsem ráda, že máte podobné pocity jako já. Já jsem potratila 2 dny před vánoci "jen" v 10tt. Když jsem se ptala proč, tak doktor řekl, že je tolik důvodů, že se to nedá říct. Můj doktor mi našel toxoplazmozu, tak to sváděli na to. Další testy ukázali,že jsem jí prodělala již dříve, takže to důvod nebyl. Źese to prostě stává. Po nemocnici jsem změnila dr. Šla jsem k soukromé dr. A ta mi hned udělala testy na vše, zjistila, že mám dlouhodý zánět a že pravděpodobně proto se to stalo. Takže teď se léčím ze zánětu a na konci května jdu na další testy jestli se to zlepšilo. Do té doby máme miminko "nedoporučené", protože by to mohlo dopadnout stejně.
Já si taky koupila dvičení L.Mojžíšové. Zjistila jsem, že ze 12 sciků udělám 5, má strašně zkrácené svaly. Snažím se cvičit každý den, ale moc to nejde. Piju kontryhel samotný, kyselinu listovou a změnila jsem stravu. Snažím se jíst četsvou zeleninu a ovoce a celkově zdravě. Jak píše Kata76, i kdyby byl pblm s mimi, tak uděláme něco aspoň pro sebe.

kata76
autor
24. bře 2007

ahoj Illy, myslim, ze se v tom vsichni placame podobne..

ja z tech 12 cviku udelala na zacatku taky tak pulku, u dvou mi tekly slzy, tak jsem je delala pomalu a hodne dychala
na zacatku me to taky nudilo, tak jsem se snazila si to zprijemnit - zapalila jsem si svicky, vsechny vyhnala z pokoje ven a poslouchala u toho relaxacni hudbu (taky jsem zkusila specialni hudbu pro cviceni tai-ci, myslim, ze to ma fakt vliv na obeh energie)

hodne se to zlepsilo kdyz jsem sla k te terapeutce - ona je to vlastne i trochu psychoterapie, protoze o tom clovek alespon muze s nekym mluvit (u nas moc nefunguje moje rodina jako podpora a manzelova je skvela ale za morem, mame sice par velice dobrych pratel, ale vsem se prave narodily deti, takze jsou nekde uplne jinde 😀 )

ted bych uz chtela cvicit, pobolivaji me zada, ale jeste je asi brzo, tak se zkusim jen zlehka protahnout

taky muzu doporucit takovy ten velky gymnasticky mic, na zada a proti stresu je skvely 😉

Illy drzim palce at jsou ty testy dobre

adetka
26. bře 2007

pridavam sa... aj ked mne sa to na treti pokus nakoniec podarilo... a mame nadhernu dcerku...

pri prvom spontannom potrate... v 7. tt... som ai netusila, ze som tehotna... az ked som krvacala tri tyzdne v kuse... dovodov mohlo byt velmi vela: chripka (aj ked som nebrala lieky), milovanie, ockovanie proti chripke priblizne mesiac pred otehotnenim (vraj aj to je mozne, nakolko davaju dost vysoku davku protichripkovych liekov), stres u zubarky a dalsie... 😅 preplakala som niekolko tyzdnov... po pol roku sme sa opat vrhli do robenia deticiek... podarilo sa... zial den po najdeni dvoch ciarok... priblizne v 5. tt... opat krvacanie... pricinou bolo jednoznacne stresss v praci... 😠

takze sme sa rozhodli, ze necham pracu... a budem sa sustredit na dokoncenie dialkoveho studia na VS a na dietatko... nasledne som nemohla otehotniet takmer rok a pol (psychicke priciny, bala som sa otehotniet)... ked som to uz uuuplne vzdala... a zacala sa zaoberat myslienkou na adopciu... otehotnela som (nakoniec som sa prve tyzdne musela vyrovnavat s tym, ze som opat tehotna, kedze som to necakala)... manzel sam rozhodol, ze sa prestaneme milovat... co nasledne zakazala aj gynekologicka... pocas tehotenstva som prekonala velmi silnu chripku so zapalom v usiach... obhajobu diplomovej prace a statnice... a napriek tomu je dietatko tu... 😀

takze vam prajem, aby sa aj vam podarilo... 😉

masacek
26. bře 2007

Ahoj holky,myslíte že může být sex důvodem k potratu?myslím když je častý a dělá se jako před těhu?

dadula118
26. bře 2007

začínám přemýšlet,že to není v těle,ale v hlavě.Že se člověk musí zklidnit.moje první těhu,které skončilo sam.potratem,bylo vynervované,pracovní stres,hádky v práci a tak.u drhého,z kterého máme syna(mimochodem,který mě od včera strašně prudí,ale aspon vím,že ho mám)bylo uplně v klidu,apon před otěhotněním,při dalším těhu,zase stres v práci,doma,angína syna,tak se ani nedivím.a ted při posledním těhu,taky,stres v práci,hádky a tak.pak jsem šla na PN a snažila se být v klidu,ale syn stále marodí,nemůžem se z toho dostat.motaly se kolem nás neštovice,chřipky. 😒 ted chci zůstat doma v klidu a přes léto snad nic nechytíme.jsem alergik a mám za domem pole,tak doufám,že tam nenasadí řepku.jinak jsem mrtvá 😀

dadula118
26. bře 2007

masacek,to teda fakt nevím.ale když nějak nedivočíte 😀 ,tak si myslím,že ne

adetka
26. bře 2007

masacek... vravi sa, ze prve mesiace... ked sa milujete v den, kedy by si mala dostat mensturaciu (aj ked samozrejme ziadnu nedostavas), alebo v den ovulacie... moze dojst k potratu... dietatko este nie je dostatocne zachytene... a telo sa sprava, akoby malo dojst k dalsiemu splodeniu... a tak ho vytalci von...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru