Jak zmenšit riziko potratu na minimum?

kata76
20. bře 2007

Ahoj vsem maminkam i snazilkam,
jmenuju se Kata a bohuzel jsem dvakrat prisla o miminko.
At uz se vam to stalo jednou nebo vickrat nebo treba prochazite IVF nebo se vam nedari otehotnet, myslim, ze si muzeme vzajemne pomoci sdelenim zkusenosti.

Diskusi zakladam protoze by me by zajimalo jake muzou byt Priciny potratu a jak snizit riziko na minimum > o jake testy nebo vysetreni je dobre pozadat lekare, jakou upravu zivotospravy provest atd. abysme si jednou mohly pochovat sve zdrave miminko 🙂

Vim, ze tohle neni tema vesele, ale myslim, ze je potrebne!!

Prosim piste sve zkusenosti, at pomuzete ostatnim!

kata76
autor
20. bře 2007

diky Len, DivaBaro, Lalupo a vsem!!
dobre se nam to tu rozjizdi 🙂 🙂
ten rozdil mezi Duphastonem a Utrogestanem zni zajimave, urcite se podivam na ty linky a zeptam se na to

urcite je mozne, ze oplodni i ne uplne zdrava spermie, taky jsem o tom cetla, odvozuju, ze to byl prave nas pripad, kdy navenek spermie vypadala ok, ale uvnitr asi nebyla

na druhou stranu vim, ze nekdy jsou spermie velice pomale nebo se i jevi jako uplne nepohyblive, ale po IVF jsou z nich krasna miminka 🙂

jinak Diva Baro, nas spermiogram je velice podobny a taky se mi podarilo otehotnet, dokonce za 1 mesic snazilkovani - ale jak je videt, tak prirodu nelze oblafnout, neco tam nebylo asi v poradku

jinak Cucusko, na genetice jsme byli a vsechno ok, ale bohuzel vzdycky jde o to, na co vsechno je clovek testovany. Plus i uplne zdravi lide maji nekdy geneticky problem, je to proste nekdy asi otazka nahody, vsechno nemuze byt perfektni.

Je to pekne slozite, holky.

Zeptam se, krome homeopatie, zdrave vyzivy, relaxace, hormonu apod., pouzivate nekdo neco specialniho, aby se zadarilo??
(my tu cinskou medicinu a Mojzisovou, jak jsem zminila, listovku samozrejme taky - upozornila bych, ze je dobra i pro chlapy! taky vitamin E, zinek a selen)

mmmk
20. bře 2007

My pouzivame "Neresit to" 😵

lalupa
20. bře 2007

mmk, aj to veľmi pomáha 😀

len
20. bře 2007

No, beru listovku, jinak nic, zdravě se snažím stravovat už kvůli udržení váhy, ale jinak hlavně psychika - pozitivní myšlení, neupínat se k dítěti jako jedinému životnímu cíli a hooodně plánů do budoucna (v červnu chci dělat CAE z angličtiny a v sprnu se jede pod stan na Island). Prostě když už nebudu těhotná, tak ať aspoň nejsem v depresi a života si chci užívat naplno 😎 Někde jsem tu nedávno razila motto - lepší být neplodná a nad věcí, nežli neplodná a s depresí 😀

lenka49
20. bře 2007

Ahojte, ja mám tiež taku skúsenosť, tiež som potratila ale ja som už bola v 20tt teda to som už porodila a vraj to už bolo aj 4 týždne odumretý plod a to som vôbec nevedela, to bol taky šok že .... A príčina, NEZNÁMA. Ja som ani nebola na žiadnom vyšetrení, aj ked mi doktor povedal, že pojdem a potom mi povedal, že už ani netreba tak som ani nikam nešla. Teraz sa už snažíme viac ako rok aj osem mes. a stale nič. Tak stále čakame 🙂 a dúfame, Tak vám všetkým držim palčeky aby vám to vyšlo už čoskoro a aby bolo všetko dobre.

kaczka
20. bře 2007

Ticnacik:VEr mi,že je to pravda!Řekla mi to i doktorka!Otěhotnět jde i během MS!Jsou to vyjímky,ale jde!!Takže i můj případ je možný!!

kata76
autor
20. bře 2007

Lenko, to je hrozne, to je mi lito..
Takze vas vubec neposlali na zadne vysetreni??

mikulka
20. bře 2007

Myším se to daří tak dobře také proto, že mají trochu jiné spermie. Za "krkem" mají jakýsi háček, tím se do sebe zaklesnou, až vytvoří dlouhý vlak a ten jede k vajíčku. Je větší šance, že dojede. Až u vajíčka se rozpojí a bojuje každá spermie za sebe. Bylo to v jednom dokumentu z BBC.
Věřím, že nám všem tady se to brzy podaří taky i bez háčku 😉

lenka49
20. bře 2007

Vôbec ma nikam neposlal až som bola z toho zhrozena lebo mi povedal, že pojdem na dajake testy už ani neviem ake mi vravel, ale ked som prisala potom tak mi rovno povedal, že už netreba a ked som sa ho pýtala či sa to može ešte stať tak prečo nie veď on nevie čo sa stalo. Tak preto sa mi ani nikam nechce, na vyšetrenie prečo sa nedarí lebo z tých doktorov mám hrozný pocit

kata76
autor
21. bře 2007

ahoj Lenko, ten pristup doktoru je divny. Hlavni je zustat otevrena, hledat a nebat se zmenit doktora, jestli Ti tenhle nema zajem pomoct!
Moc drzim palce !!!

kata76
autor
21. bře 2007

Mmmk, muzes se trochu rozepsat (jestli vis vic info) o te pani co mela 17 potratu a ma 3 zdrave dcery? Objevili nejaku pricinu??
Probihaly pak tehotenstvi v pohode, brala hormony?

promin, ze Te vyslycham 🙂 , zaujalo me, ze se tohle muze stat, 17 je fakt hodne, ziram, ze ma 3 deti a jsou v poradku, tak kdybys vedela vic, bylo by to prima

len
21. bře 2007

Mikulko, ten dokument jsem taky viděla (hlavně mě zaujal pán, co si na zahradě postavil ohromný model mechanické spermie 😕 ), tady je o tom článek:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=2429

Jinak teda paní po sedmnácti potratech obdivuju, že do toho šla pokaždé zas a znova, to musí být naprosto neuvěřitelný nápor na psychiku ☹ Ale pokud to byla matka kamarádky, asi ty potraty prodělávala v jiné době, kdy byly ještě moderní metody v plenkách, tak snad by jí dneska dovedli pomoct líp... Každopádně fakt veliký obdiv, na to bych já neměla ☹

divabara
21. bře 2007

Ahoj kata76,
jesze k tomu spermiogramu a otehotneni...taky se nam vzdy zadarilo behem jednoho mesice otehotnet.Fakt zajimavy,kdyz podle tabulek by jsme meli byt spise neplodny par.Ale ono asi zalezi spis na tom, jestli tam vubec nejake spermijky jsou - staci pouze jedna,ze... 😉 . Ja se ptala doktora Rezabka pres internet a i v tom CARu tady v brne a u obou mi rekli,ze opravdu ta spatna spermijka muze oplodnit.Taky si myslim,ze to byl nas pripad,ale ono ve vysledku je to v podstate jedno.V Brne mi doporucili IVF+PDG+ISCI,jak uz jsem psala, Dr.Rezabek doporucil zkouset to dal prirozene - napsal,ze je to min narocne jak psychicky,tak fyzicky a pokud ty nase pludky (az na ten pripad v tom 16tt) nebyly po geneticke strance vysetreny,tak je zbytecne podstupovat IVF,alespon prozatim.JInak v tom 16tt,to bylo po geneticke strance v poradku.
Dr.Rezabek taky doporucil vystetreni na chlamydie.Pprijde mi,ze on to opravdu bere hodne zodpovedne a pokud je tam opravdu sance na prirozene tehu,tak cloveku nabidne spise dalsi a dalsi moznosti vysetreni,nez dojde na IVF.Ovsem nekdy to cekani je asi pro nekoho hodne krute,kdyz podstupuje porad dalsi a dalsi vysetreni - asi proste zalezi i na psychice daneho paru..

len
21. bře 2007

Báro, u Řežábka jsem teďka byla v CARu osobně a opravdu jsem z něj získala podobný dojem - odborník, věcný, profesionál a úžasný přístup - nejdřív najít všechny možné příčiny a pak je řešit. Necpat do tebe preventivně tuny léků, zbytečně tě nenervovat, zkoušet to od nejjednodušších metod až po ty náročnější (technicky, fyzicky i finančně). Fakt jsem z toho měla skvělý pocit 🙂

A s tou špatnou spermií - jasně, už jsem tu psala, že vajíčko nejspíš oplodní navenek zdravá, pohyblivá a "dobře stavěná" spermie (a fakt stačí jen jedna), ale co nese "uvnitř," to nikdo nezjistí. A je to tak při přirozeném početí, i při IVF i ICSI, prostě doktoři vyberou nějakou, která vypadá "zvenku" dobře, ale dovnitř nevidí 😒 Takže pokud se daří přirozeně otěhotnět, umělé oplodnění problému potratů asi moc nepředejde, to je řešením hlavně na neschopnost otěhotnět. A jak psala Kata na začátku, spíš je to pro tělo pořádný "zápřah" - nacpou ho tunama hormonů a tělo se s tím holt musí nějak vyrovnat samo ☹

divabara
21. bře 2007

Presne tak. Tak mi to prave vysvetloval i ten pan Dr.Rezabek.POkud nedelame vysetreni tech potracenych pludku,tak nema smysl delat IVF.Taky rikal,ze pokud oni vyberou navenek tu vybornou spermii,tak dovnitr stejne nevidi.Ja osobne mam prave z tech vsech leku kolem toho docela hruzu - co kdyz pak zase mimi nebude v poradku a diky tem hormonum se udrzi a pak to dopadne tak,ze pujdu na preruseni az zase v tom 4 mesici... ☹ Jina situace je,kdyz clovek opravdu nemuze vubec otehotnet.
Asi to budem muset nechat na prirode,aby si poradila sama a nasla pro nas zdravou spermijku i vajicko.No nic, my uz se opet snazime - ted je to tri mesice od posledniho mini potratu.Ale abych pravdu rekla,radeji se budu jeste chvili snazit -coz je mnohem prijemnejsi 🙂 , nez pak zase potratit a cekat a cekat, dodrzet pauzy bez milovani, a tak....Mozna to ode me zni opravdu blbe,protoze si nekdo muze rici,ze muzu byt rada,ze vubec tehotnim,ale ono to potraceni jsou docela nervy.Navic kdyz clovek odmitne revizi.Ale takovy adrenalin bych uz nechtela zazitvat.

len
21. bře 2007

Báro, upřímně - neměnila bych 😒 Sice to není žádný zázrak, když každé tři týdny dorazí MS a // jsem v životě neviděla, ale i když jsem to nikdy nezažila, tak věřím, že otěhotnět a potom o to přijít je miliónkrát bolestnější zkušenost ☹

lucianka
21. bře 2007

Ahoj holky, přečetla jsem celou diskuzi... paní po 17 potratech má můj obdiv. Na to bych psychicky prostě neměla.
Báro, Tobě moc a moc držím palečky, pěstičky a všechno co se dá. Naprosto souhlasím s tvým názorem i s názorem Len. Před Vánoci jsem dospěla k tomu, že je lepší mít problém s otěhotněním (u nás ten problém nenastal, otěhotněla jsem v 6. cyklu bez HA) než otěhotnět hned a o miminko přijít. Tam je ta psychika podle mého na mnohem horší úrovni - aspoň u mě by byla. ☹
TAkže Ti moc a moc přeju, aby Tvé další otěhotnění skončilo až po 40 týdnech. 😉

kata76
autor
21. bře 2007

ahoj holky, no ono je to na obe strany. Ja byla minuly rok uplne na prasky, protoze jsem nemohla vubec otehotnet. Mne bylo hrozne, ze ani ty carky neuvidim. Kdyz se po IVF zadarilo, tak jsem byla bez sebe. Ted kdyz jsem o mimi prisla po prirozenem poceti, tak musim rict, ze je to tezky a nechapu to, byla jsem si tak jista a bylo mi tak dobre.. Ale zase mam ted nekolik pozitivnich veci: vim, ze ovuluju, ze mam pruchodne vajecniky a ze muzu otehotnet prirozene (clovek fakt musi porad hledat ty pozitivni veci).

Jinak se zeptam: ja na revizi taky nechtela jit, ale bylo mi vysvetleno, ze je to pro dalsi otehotneni mnohem lepsi (nekdo tu dokonce psal, ze po cisteni je vyssi plodnost, coz docela dava smysl v pripade, ze vsechno probehne ok a clovek neni nacpany nejakymi leky). Nedali mi ale zadne instrukce (krome toho, ze kdyby silne krvaceni a horecka, tak hned zpatky). Tady pisete o celibatu a i jinde jsem se docetla, ze tak 2-3 tydny pockat. Ja se obavam, ze jestli mi bude dobre, tak to asi nedodrzim, po tomhle vsem se tesim alespon na milovani... Proc se to doporucuje? Muze to byt problem, kdyz se clovek citi dobre? (podotykam, ze bych urcite pockala ten tyden, taky lezim a beru cinske bylinky proti infekci a Preventan na zvyseni imunity atd.)

masacek
21. bře 2007

ahoj holky,taky se přidávám do spolku.Jsem po dvou potratech 18tt-odběr plodové vody OK a 10tt.Vždy se jednalo o zamlklé těhotenství.Brali mi krev na toxoplaz,listerio,atd.jsme pozvaný na genetiku.Ale rozhoduji se tam nejít.Budeme to zkoušet znova a znova.Nemám problémy s otěhotněním ale pak to donosit.Ale psychicky je to strašně náročný.

kata76
autor
21. bře 2007

je fakt, ze nejhorsi je byt v depresi 😠
Jedno slovo nepouzivam a to neplodnost.
Pro me je to vcelku negativni slovo a z mnoha diskusi tu vidim, ze i holciny, ktere meli stempl, ze jsou sterilni, maji mimi.
Nepouzivala jsem to ani pro partnera, kdyz nemel zadne spermie.
Ja verim na setkani 🙂
Takze i te adopci rikam doma "obejmuti" a misto pravi rodice nebo vlastni rodice rikam "biologicti" a musim rict, ze to vnimam mnohem lip, i okoli 🙂

masacek
21. bře 2007

Je lepší to moc nezkoumat a nechat to na přírodě.Určitě se nám to jednou podaří.Hezky se mi to píše ale je to moc těžké.musím si to stále opakovat abych přemýšlela jen pozitivně.

kata76
autor
21. bře 2007

Kafulienka mi psala co je ta dieta pro hormonalni rovnovahu, tak ji sem vkladam. Urcite jsou ruzne varianty, u nas se osvedcilo hlavne experimentovat a pri jidle byt pozitivni a udelat si na nej cas. Kdyz tak nam alespon bude lip 🙂
Jinak mne skoro zmizely bolesti hlavy a manzelovi bolesti zaludku a paleni zahy. Oba taky lip spime.

Dieta pro hormonální rovnováhu

1. hodně ovoce a zeleniny
2. komplexní karbohydráty jako hnědá rýže, vločky, celozrnný chleba
3. kupuj biopotraviny pokud můžeš
4. fytoestrogeny – např. Čočka, soja, cizrna
5. jídla s prospěšnými oleji – ryby, ořechy, semínka, oleje (za studena lisované!)
6. zredukovat příjem saturovaných tuků (např. fast food, určité mléčné výrobky)
7. dostatek tekutin (ideální je voda, bylinkový čaj nebo čerstvé šťávy, doma vyrobené. Vyhýbat se umělým limonádám)
8. zvýšit příjem vlákniny
9. snížit příjem kofeinu
10. snížit příjem chemikálií všeho druhu (ochucovadla, barviva, umělá sladidla), vyhýbat se příliš zpracovaným jídlům
11. co nejvíc se vyhýbat cukru v jídle

Všeobecně: jíst víc “živých” potravin.

A jíst pomalu, užít si to 😎

(ja se přiznám, že teď máme doma sbírku olejů, většina bio nebo za studena llisovaných a některé jsou tak dobré, že je trochu i jen tak popíjíme 😅 )

masacek
21. bře 2007

kata76 já taky nedodržela půst.Jsem týden po kyretáži.Je mi OK.Myslím že milování po takovéto věci potřebujeme víc než kdykoliv předtím-alespoň já.šest neděl bych nevydržela.ale samozřejmě záleží jestli nejsou nějaké problémy.

tribitka78
21. bře 2007

aké můžu byť príčiny potratu? na túto otázku radšej nehľadaj odoveď..... pretože dôvodov je tisíc.... ja som potratila v 12 tt, jednoducho bábu prestalo biť srdce... keď som sa pýtala lekára že prečo, tak mi smutne povedal, že 23% potratov sa jednoducho stane.... plod je slabý a preto to príroda vyrieši.... bola som po zákroku na množsve vyšetrení, plod bol na histológii, genetike.... nič sa nezistilo....
takže máme vraj smelo pokračovať v snažení.... a ja som pôst tiež nedodržala.... ale až keď som si bola istá, že ma nič nebolí, že už nie sú problémy.... 😀

kata76
autor
21. bře 2007

Masacku, jak je to dlouho? Jsi v poradku? 😖

Ja to taky nechci rozebírat donekonečna, ale zase pokud je tam nějaká příčina, která se zjistit dá (třeba infekce nebo imunita), tak je podle mě lepší se nechat přeléčit než se přetěžovat opakovanými potraty, je to záběr i pro ten vztah.

Já se přiznám, že k dr. mám dost (teda spíš DOST) odpor a taky se snažím nebrat chemikálie co to jde, ale zase proč se fyzicky a psychicky třeba zbytečně zatěžovat? Já když hledám řešení, tak si říkám, že se alespoň zaměstnám, mám pocit, že můžu něco dělat a ne jen čekat...
A taky plno věcí, které pomáhají otěhotnění a zdraví mimi jsou dobré i pro naše zdraví, tak si říkám, že alespoň budeme jinak zdraví...

Moc zdravím!!

kata76
autor
21. bře 2007

ahoj Tribitko, určitě se to může stát a příčin může být hodně. Mrzí mě, čím jsi si prošla..(ach jo, kdyby se tak daly alespoň posílat objemutí přes ten net..)
ja to poprvé taky nijak moc neřešila, teď je to podruhé, tak mi to už trochu vrtá hlavou a říkám si (asi jako všechny) jestli můžu něco udělat, aby to příští mimi bylo v pořádku..

len
21. bře 2007

Kato, tak zjišťuju, že vlastně držím dietu pro hormonální rovnováhu (splňuju všechny body) 😀 Vlastně jsem se takhle přeorientovala před pár měsíci, kdy jsem se konečně rozhodla nenásilně shodit pár kilo (funguje to 😎 ) a myslím, že je to vlastně základ zdravého životního stylu, který člověku bezesporu prospěje ve všech směrech, i když se zrovna nejedná o těhotenství 🙂 Přes oleje je můj tatínek (potravinářský chemik), ten si taky v klidu dá panáka ze své sbírky 🤐 Já teď zakotvila u kukuřičného 🙂

Co se týče té neplodnosti - doktoři tohle napíšou po roce, kdy se nedaří, já sama v tom nic negativního nevidím (pouze to konstatování, že jsem za 12 cyklů ještě neotěhotněla), ale pravda je, že když jsem si poprvé nesla od dr. lejstro s tímhle slovem, uvědomila jsem si, že někoho méně psychicky připraveného by tohle konstatování fakt mohlo srazit do kolen 😒

divabara
21. bře 2007

Ahoj lucianka a len,
moc dekuju za podporu, urcite to nevzdam a budeme se snazit dal...
Ahoj holky,
je pravda,ze clovek i z tech smutnych odchodu miminka by se mel snazit vzit to pozitivni, i kdyz je to tezke...Ja osobne jsem totalne zmenila svoje hodnoty,prehodnotila vztahy s lidmi, a myslim,ze to paradoxne pro me bylo dobre.ted se citim takova nejaka smirena a verim, ze uz to dobre dopadne.tak uvidime.Treba se myslim,ale radeji bych se nemylila 😉

tribitka78
21. bře 2007

kata 76, ďakujem.... 🙂 keď si predstavím, že by sa mi to malo stať zase, neviem..... fakt neviem ako bvy osm to prežila.... ale ak by sa mi to stalo ešte raz, tak by som sa asi naštvala a povedala by som ti, tak to teda nie!!!! ja dieťa chcem a aj ho mať budem!!!!!!! a skúšala by som to dovtedy, kým by moje telo nepochopilo, že nemá inú možnosť, len mi pomôcť priviesť na svet zdravé bábo.... 🙂
držím ti veľmi silno, prsty, hlavne sa daj psychicky do poriadku, vyčisti si hlavu, bábo príde....uvidíš..... 😉

leniik1
21. bře 2007

Těch příčin je opravdu hodně a nezabráníš tomu co si příroda udělá.Já potratila dvakrát poprvé v 8 týdnu přesně se neví proč.
Teď skoro ve 30 týdnu dvojčata a to přes to že všechno bylo perfektní veškerá vyšetření v pořádku krásně rostli a bum prostě najednou konec.Pořád jsme hledali příčinu proč když dobře rostli a neměli jsme komplikace se to stalo?Odpověď není.Prostě to tak příroda chtěla konec.
Jedinej problém kterej jsem během těhu měla bylo zkracování čípku což se pak ustálilo a na to proč došlo k potratu to absolutně nemělo vliv.Šlo totiž o placentární infarkt.No a po těchto zážitcích z posledních dní nemám vůbec zatím chuť se pustit do dalšího těhotenství ale všechno prý zpraví čas tak jen v to doufám.Nic ani nezbývá jinýho.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru