Jak zmenšit riziko potratu na minimum?

kata76
20. bře 2007

Ahoj vsem maminkam i snazilkam,
jmenuju se Kata a bohuzel jsem dvakrat prisla o miminko.
At uz se vam to stalo jednou nebo vickrat nebo treba prochazite IVF nebo se vam nedari otehotnet, myslim, ze si muzeme vzajemne pomoci sdelenim zkusenosti.

Diskusi zakladam protoze by me by zajimalo jake muzou byt Priciny potratu a jak snizit riziko na minimum > o jake testy nebo vysetreni je dobre pozadat lekare, jakou upravu zivotospravy provest atd. abysme si jednou mohly pochovat sve zdrave miminko 🙂

Vim, ze tohle neni tema vesele, ale myslim, ze je potrebne!!

Prosim piste sve zkusenosti, at pomuzete ostatnim!

kata76
autor
21. bře 2007

Tribitko diky!
Já vím, že přijde 😎 .
Když mě vezli na operační tak to bylo přes novorozenecké. Měla jsem z těch mimi radost a jediné, co mi táhlo hlavou bylo, že vím, že to na nás čeká...

Přes zoufalství a hysterii před rokem jsem se dostala ke smíření a teď k asertivitě a asi mi to nakonec pomáhá být víc trpělivá a odolná.. všechno špatné je k něčemu dobré 🙂

kata76
autor
21. bře 2007

Leniik, rada bych Ti rekla neco povzbudiveho, ale na tohle asi nestacim 😒
Musi to byt moc tezke, kdyz uz je mimi velke a clovek se tesi..

Me se manzel nekolikrat ptal proc se to stalo, jestli mam nejake tuseni. Ja jsem mu rikala jen, ze jsem si s mimi povidala, rano mi rikalo, ze mu zacalo bit srdicko a odpoledne rikam Jak se mas? a odpoved byla Maminko, ja uz neziju (podotykam, ze tohle mi prislo asi 24 hodin pred potratem a bylo mi dobre).
Ja jsem se pak ptala, proc muselo odejit a odpoved byla Nevim, proste mi to bylo receno, ze musim jit..

Tak to jen tak na okraj, tohle jsou moje vnimani. (Kdyz jsem byla tehotna poprve, tak si dr. myslela, ze jsem blazen, protoze jsem vedela, kdy jsem tehotna, kdy se neco deje a kdy uz nejsem a to se ani v jednom pripade na testech neukazalo bud vubec nic nebo jeste skoro nic a jeste jsem nemela priznaky ani tehotenstvi ani potratu, ja to proste vedela. Totez s pocetim, vedela jsem to od druheho dne.)

kata76
autor
21. bře 2007

Leniik, tohle urcite potrebuje cas, to je sok. Doufam, ze rodina je velkou oporou...

tucniacik
21. bře 2007

ja by som sa chcela este opytat, pre tie co potratili 2x a viac, ako dlho vam kazali mat prestavku? pol roka? alebo iba tri mesiace?

masacek
21. bře 2007

kata76 já jsem byla na kyretáži 12.3. takže necelých 14 dní.cítím se dobře,nekrvácím,nic mě nebolí ale dovnitř nevidíme.ty jsi jak dlouho po zákroku?jsi fyzicky OK?

divabara
21. bře 2007

Ahoj leniik1,to je opravdu moc tezke...vubec si to nedovedu predstavit...moc ti preji,abys nasla co nejvetsi silu se s timto smutnym zazitkem co nejdrive vyrovnat...Hodne stesticka...

Jinak ty prestavky mezi tema odchodama mimisek jsem dodrzovala tak ruzne. Nejdriv po potratu v tom 6tt jsem dodrzela pauzu 7 mesicu.Pak, po tom 16tt 8 mesicu,ale pak uz jen 3 mesice.Nyni se snazime uz od unora,tzn. po 2 mesicich od potratu v 6tt.Kazdy doktor rika neco jineho.Ja spise vsazim na svoji intuici a na to,jak se citim.Uz jsem slysela hodne rad,kdy do tho jit znova,ale ja myslim,ze pokud se clovek citi dobre,necha probehnout dve MS a pokud jsou jakstaks v norme,neni se ceho obavat.Dnes uz moc neverim na to,ze by nedodrzeni pauzy melo vliv na dalsi potrat.
Ma doktorka dnes rika,cekat rok,ze si deloha potrebuje odpocinout,ale od ceho?Vzdyt ty posledni dva potraty byly jako zpozdena MS.Bez komplikaci...Komplikace spise byli psychicke...Stale totiz na neco cekam a to me uz proste nebavi.Nechavam to tedy na prirode a na svem pocitu.

mikulka
21. bře 2007

Uf, holky, to je síla.

dadula118
21. bře 2007

také mám za sebou potraty,už teda tři,ale první byl před osmi lety,druhý loni záři v 7tt a třetí minulý týden,měla jsem 17tt,ale prý mimi nežilo od 12tt.
masacek my se hodně potkáváme,vid?potřebujeme si popovídat.
můj doktor ríká počkat dva tři měsíce,jestli mě dopadnou dobře testy na infekce,tak jdu do toho za dva měsíce,JÁ SE NEDÁM.

zuzan
21. bře 2007

Zdravím všechny...názory na pauzu se opravdu liší-co doktor, to jiný názor...Já jsem o miminko přišla v sedmém týdnu, jelikož se jednalo o mimoděložní těhotenství...Myslím, že nezáleží na tom, kde se nacházelo, ztráta je to stejná a obrovská...První měsíc po operaci jsem byla naprosto v pohodě, ale teď to psychicky nezvládám. Nemůžeme navštěvovat známé s dětmi, protože mi vhání slzy do očí...Asi to potřebuje čas a to nás tady všechny spojuje...Po laparoskopii mi můj doktor řekl, že přestávka není nutná naprosto žádná, záleží jen na mě, jak se budu cítit...Myslím, že ta předepsaná pauza není ani tak na zahojení těla, ale spíš na vyléčení srdíčka...Jinak všem přeji hodně trpělivosti, klidu a pohody... Jsme silný ženský, tak to zvládneme...

zuzan
21. bře 2007

Taky jsem přemýšlela nad jednou věcí a to takovou, že se tady nedají moc objektivně dělat žádné statistiky...Ta, která otěhotní, se spíš pohybuje v diskuzích o těhotenství a tady zas ty z nás, kterým se z nějakého důvodu nedaří, mají nějaké problémy nebo jsou teprve na začátku...

leniik1
21. bře 2007

Mě paní doktorka nic nanakazovala jen mi poradila vzhledem k tomu že šlo o těhu dvojčat a navíc třetí trimestr že by bylo lepší tak rok odstup jako bych porodila a pak hned měla další to tělo je oslabené a zvlášť když šlo o dvě.Musím se vrátit do své kondice a uvidíme..
Psychicky ale pořád stojím za tím že jestli za rok tak to bude pro mě ještě hodně brzo.Mám v hlavě pořád tu bolest fyzickou i psychickou a než to odezní asi bude dlouhá doba.To manžel to vidí na kratší dobu tak 1 rok ale já bych řekla že i dýl..Bojím se už.Ale snad najdem kompromis.Určitě ano...No je to teprv měsíc tak to pořád bolí moc, navíc se blíží květen a to bude myslím nejhorší kolem termínu porodu.Na kterej se těhule tak upínají.

silda
21. bře 2007

Holky je mi z tohoto čtení hodně smutno.. 😢 Držte se všechny.
Leniik chtěla jsem ti napsat a podpořit ale nevěděla jsem jak.Snad ti pomohli kamarádi a rodina stejně by to ode mě byla asi planá slova..V takové bolesti.

dadula118
21. bře 2007

leník,nevím co říct.přeju mooc síly

kata76
autor
21. bře 2007

Leniik, to naprosto chapu, clovek se nemuze nechat do niceho tlacit. Mne manzel rekl druhy den po zakroku, ze kdy se zacnem snazit, ze doufa, ze hned pristi mesic. No ja malem upadla (vcera mi jeste bylo slabosti az na zvraceni a on tohle, oni ti chlapi fakt nemaji paru, clovek si musi prece i fyzicky odpocinout, nemluve o tom, jak boli srdce).

Nakonec jsem mu pekne popsala, jake leky mi dali a co to vlastne znamena, tak zaradil zpatecku. Poslala jsem ho na net, at si o tom precte, tak ted misto toho

Je to opravdu o pohode fyzicke i psychicke a hodne zalezi na okolnostech potratu (ja jsem treba minule byla na dne nekolik mesicu, bylo to po IVF a stalo to strasne usili i penize, takze jsem si pripadala neskutecne potrestana a mela jsem hrozny vztek, chut nekoho fakt zmlatit, priznam ze nejlip manzela, protoze on se dal kdysi dobrovolne v USA sterilizovat, tam je to bohuzel normalni)

ted je to jen par dni po zakroku a mam spis pocit jak rika Dadula ze se nedam. Hodne asi pomaha to cekani na adopci, ten tlak je tak o tretinu, o polovinu mensi a taky mam o cem mluvit, kdyz se nekdo zepta, krasne se tim bere vitr z plachet chytrakum, co zacinaji diskuse typu Tak se na tu karieru vykasli 😝

Ale to jsem odbocila. Mne je dneska fyzicky o dost lip, i kdyz teda na behani nekde venku jeste nejsem, vcera jsem tu utrela prach z par veci a pekne jsem sla zase zpatky do postele, do prace fakt az tak v pondeli a zlehka...

Co se tyka te pauzy, tak myslim, ze priroda by si tohle mela spis vyresit sama plus zalezi jestli je to srdicko zahojeny jak tu rikala Zuzan(myslim, ze kdyz neni, tak to ani nepujde). Ono to tak mesic, mozna dva trva do prvni ms, takze minimalne tahle pauza tam vzdycky je. Ja se budu ridit svym pocitem, myslim, ze tak tyden dva bez sexu by mel byt v poradku (merim si teplotu a je ok, mela jsem ji myslim spis z toho hrozneho stresu, protoze mi vyskocila hned jak jsem byla v nemocnici a sla dolu hned jak jsem prisla domu).

holky drzte se!!

lucka0122
21. bře 2007

ajoj cucuska mne tiez vraveli ze dat nohy hore pocas celeho sexu tak som bola vacsinou dole a pomohlo to len keby som nepotratila...skuste to....

terkajesterka
21. bře 2007

Ahoj, chtela jsem jen napsat neco ohledne priciny - mne lekar rekl, ze pricinou muze byt infekce nebo viroza a to i ta, kterou na sobe fyzicky nezpozorujeme. Fakt je ten, ze pricinu na 90% stejne nikdo nezjisti 😖 takze nezbyva nic nez se dal snazit.

kata76
autor
21. bře 2007

no, mne to po dvoudennim studiu taky tak pripada - ale urcite budu trvat na repr. imunologii, stitne zlaze a tak!!!

lenka49
21. bře 2007

terkajesterka asi máš pravdu lebo mám kamošku ktora teraz nedávno potratila a doktor jej povedal, že príčinu nevie. Ale že tiež asi prekonala dajaku virózu o ktorej ani nemusí vedieť. takže musíme sa snažiť ďalej 😉

kata76
autor
21. bře 2007

mn jen vzdycky bavi, jak nas porad media masiruji jak je medicina cim dal tim vsemocnejsi, abysme jim vic a vic verili (asi kvuli prodeji leku a pristroju, hadam) -
ja teda nevim, moje setkani s medicinou vzdycky vyzni do odpovedi Nevime. Nekdy si rikam, kdyby z nas alespon nedelali blbce 😀 😀 😀

Ale kdyz si dovolim u doktora rict svuj nazor, tak na me koukaji jako ze jsem se pomatla, vzdyt jsem to nestudovala

Muj manzel po nekolika letech tohohle vseho rika: no, podivej, oni toho taky moc nevedi, musime hledat sami a ptat se porad. Je to jen takova konzultace, clovek to musi brat jako jejich nazor - ne jako dany fakt.
Proto jsou dobre tyhle diskuse - clovek se tu kolikrat dozvi vic nez za rok chozeni k doktorovi 😀

masacek
22. bře 2007

Ahoj holky,jak je při čtvrtku?mě doktor řekl že záleží jak se kdo cítí tak by si měl dá pauzu ale pokud je zdravotně v pořádku tak pauza není nutná a na potrat to nemá vliv.počkám na menzes a pak to necháme na náhodě.jestli budu mít tělo v pořádku tak otěhotním.Taky mám pocit že příčinu se nikdy nedozvíme.Ani oni to nevědí jen říkají že se to stává.Doktor mi řekl ať to nevzdávám a zkoušíme to dál....Je to smutné,těžké ale určitě se nám to jednou podaří.¨Hlavku vzhůru holky 🙂 🙂 🙂

kata76
autor
22. bře 2007

ahoj Masacku, no to ja si rikam taky
dneska jsem byla tak nejak poprve venku po tom vsem a nejdriv mi bylo hrozne
byla jsem shodou okolnosti na kontrole na kardiologii (mam mensi nedomykavost, tak chodim jednou rocne) a dr. mi rika Mate vysoky tlak, neco se u vas deje? Radsi jsem ji rekla, ze ne, nemela jsem na to, abych o tom mluvila, zvlast kdyz ji vidim jednou za rok..

je to par dni, jeste malounko krvacim, pres den to jde, ale vecer jsem neskutecne unavena, i kdyz nic nedelam, asi to fakt chce par dni v posteli..

zitra jdu na kontrolu do Podoli, tak uvidime, co mi reknou.. jinak piju kontryhelovy caj a beru vitaminy..

moc zdravim, kdyz tak mi napis IP, jak Ti je a jak se snazilkovanim a tak 😉

kata76
autor
22. bře 2007

P.S. Masacku, jaky mate spermiogram, jestli se muzu zeptat? (ja nevim, jestli to u nas nevezi v nejakem problemu ve spermiich, tak jsem zvedava)

ale koukam na internet, rikaji, ze zhruba 50 % tehotenstvi zanikne (pocitano i s tim, ktereho si nevsimneme, kdyz si myslime, ze mame opozdenou a silnejsi ms a podobne)

no a pres 50% potratu v 1. trimestru je z duvodu chormozomalnich vad, musi tam dojit k hodne duplikacim a musi probehnout spravne

dadula118
22. bře 2007

také piju kontryhelový čaj a kdyby mě někdo řekl,že mám výpít tři litry denně,aby to bylo všechno dobré,budu ho pít.vitamíny si zítra jdu koupit,vezmu i kyselinu listovou a budu baštit.
Jsem alergik,tak jsem se dneska objednala na alergologii,chci to prokonzultivat i s alergoložkou,jestli něco nebude vědět.objednám se i k homeopatičce,která léči i přírodními prostředky.JÁ PRO TO UDĚLÁM COKOLI.
prosvítá nám tady sluníčko,už jsem vytáhla i knížku,je mě dneska trochu líp.

masacek
22. bře 2007

My jsme na spermiogramu vůbec nebyli.Nikam nás neposlali.takové vyšetření bych podstoupila ale z té genetiky mám strach.Taky mi říkali že je to chromozomálními vadami-že se potratí.Tak věřím že se nám to jednou povede spravně.Při prvním potratu bylo miminko z plodové vody v pořádku ale špatně mi to píchli-bohužel!!!!Já jím jen vitamíny a kys.listovou.nevím co dělat víc!

divabara
22. bře 2007

Ahoj holky,mne rikali doktori ohledne pauzy ruzne nazory.Ja jsem tedy ted naposeldy na revizi nebyla a samovolne potratila tak nejak v domacim prostredi...nastesti to vse dopadlo dobre.Cekali jsme na prvni MS,pak se mi do toho stejne tak upne jeste nechtelo a ted uz se snazime,ale nejak to nehrotime.Tehdy mi jeden lekar na UZV rikal,ze opravdu polovina tehot.konci prave z duvodu genetickych vad. Ten zbytek je hledisko hematologicke a imunologicke,ale s tou imunologii je to zvlastni - rikal,ze to tak caste neni a ze se to hlavne v prubehu meni.Nicmene,pokud by to bylo z hlediska imunologie,tak pry je kriticky 8 tt a pak 12tt.Z hlediska hematologie je to spise druhy trimestr.Takze spise doktori jen spekuluji.To jsou me poznatky,co jsem posbirala.
Tak se mejte moc hezky.
Bara

dadula118
22. bře 2007

holky,vysvětlete mě co je to ta imunologie a kam se obrátit.ve středu jdu na kontrolu,tak se na to optám,ale at nejsem za blázna

kata76
autor
22. bře 2007

ahoj Diva Baro, diky za info! Drzim palce 🙂

Masacku, ten spermiogram je jednoduchy a hrazeny, na ten bych zasla, nekdy staci jen prikrmit manzela vitaminy 🙂 vysledky jsou vetsinou ten samy den

Jinak my na genetice byli a dobry, ale oni vysetruji jen ty nejcastejsi vady, jak tu nekdo rikal, je jich stovky nebo i tisic a oni jich vysetruji jen treba padesat nejcastejsich (ono jinak by to asi pojistovny fakt zruinovalo)

S tou plodovou vodou, to snad nemyslis, ze ti odebirali plodovou vodu a ty jsi prisla o miminko??

masacek
22. bře 2007

v 17tt jsem opravdu byla na odběru plodové vody a 3 dny nato jsem miminko umřelo.zastavilo se srdíčko.Prý to je rpo mimi obrovský šok.Poprvé se jim to nepovedlo,píchali mě 2x a vysali krev.Myslím že píchli tam kam neměli a mimi to nepřežilo.Hned po odběru byly ozvy srdce slabé.byl to geneticky zdravý kluk.

kata76
autor
22. bře 2007

pane boze, nevim co rict..

ja se uz predem rozhodla, ze na zadne amnio nepujdu, i kdyby me tam stokrat posilali, dohodla jsem se na tom i s manzelem - meli jsme okolo sebe nekolik tehu, kterym vysly velmi spatne triple testy a to vsechno i ten odber je tak strasne stresovalo, ze jsem se jen modlila, aby se neco nestalo. Vsechny mimi jsou nakonec zdrave.

posilam objeti...

ajka275
22. bře 2007

Ahojte dievcence

Vsetky pribehy co ste tu pisali su moc smutne ☹ , ale tiez verim, ze sa rychlo z toho dostaneme a onedlho sa presunieme na ine stranky - medzi tehulky 🙂 😉

Trosku sa predstavim 😉 mam 32r. a 4x nevydarene tehot. 😒 Prvy krat ked som bola tehotna, bolo mimomaternicove. Chceli mi to zobrat len laparkou, ale potom zistili, ze je to uz vecsie, tak ma museli operovat. Nastastie mi nemuseli zobrat nic. To bolo v r. 95, potom som zase ostala 2x teh. a potrat.... Tiez dr. nevedeli preco, ani ma nikde neposielali na ziadne vysetrenia.... Teraz konecne po 9 rokoch snazenia som ostala znovu, ale som aj potratila... ☹

Presli mi uz 3 mrchy, tak uz sa zacneme zase snazit 🙂 😵 🙂

Precitala som uz za tie roky dost literatury (potraty spontanne) a lekary sa vyjadruju, ze vo vecsine pripadov sa neda zistit pricina (do 12t). A co sa tyka tej pauzi, je tiez rozdielne. Neexistuje jednotny cas, ktory by mohli povedat. Kazda zena je ina. Po zdravotnej stranke a aj po psychickej... Ja si myslim, ze tam treba prihliadat na vela faktorov. Tie 3 mesiace by sa asi mali dodrzat. A potom zalezi na kazdej z nas ako sme s tym uz vysporiadane...

Mna az teraz po tolkych rokoch konecne zacali posielat na volake to vysetrenie 😖 😒 Genetiku ze vraj mame v poriadku, vcera som bola zase na volake, ale neviem co... 😖 😖 😕 😕 Na konci aprila si pojdem pre vysledky. Keby sa aspom tak dlho necakalo 😠 😖 Vsak roky utekaju ako voda !!!

A co sa tyka plodnych dni, ja som ostala 3x tehotna tesne po mrche (8-10 den) a mam 30 dnovy ciklus. Teraz naposledy si to nepametam 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru