Kdo vystavuje neschopenku v rizikovem těhotenství?

dhav
15. led 2007

Dobrý den, jsem v 9.týdnu těhotenství a neschopenku mám na nadměrné zvracení v těhotenství, kterou mi vystavila gynekoložka, ale já jsem před půl rokem byla na potratu (mrtvý plod v 11.týdnu), takže bych měla být stejně od začátku na rizikovém, ale tu mi má zase vastavit moje praktická lékařka.Nevite někdo jak se v tomto případě postupuje abych nepřišla o další peníze a jak je to s neschopenkou musí se ukončit a praktická mi vystaví novou hned ten den a nebo se ukončovat nebude a přejdu jen do léčení jiné doktorky a ta mi změní diagnózu? Děkuji za radu.D

aaaalca
9. led 2009

Ahoj jsem tady uplne nova a zaujali me vase clanky.Potrebovala bych poradit,jsem v 8 tydnu teh.a doktorka me nechce napsat neschopenku kvuli nejakym novym zakonum od ledna,pry na to nemam narok kdyz jsem v poradku.Ale ja pracuji 13 hod,ne kazdy den ale dva tri dny v kuse a nezvladam to,take se taham z tezkymi vecmi,nevim co mam delat.chtela bych zustat doma,poradte mi prosim.Dekuji

madja
16. led 2009

aaaalca:: ahoj, zrovna tady hledam taky takovou radu. Mam uplne stejny problem jako ty, dnes jsem se vratila od lekarky s tim, ze jsem zdrava a na rizikovku nemusim, ze me ma zamestnavatel preradit na jinou praci. I kdyz me zamestnavatel preradit nemuze, protoze neni kam, rikala, ze si to musi vyresit zamestnavatel 🙂 takze oteklym noham, krecovym zilam a strhanym brichum jen ku prospechu...

nevite nekdo, co s tim?

makak21
16. led 2009

Holky bohužel je to tak...zařídit to musí zaměstnavatel😝 Pokud vás nemá kam přeřadit, tak by vás měl nechat doma za plat...ale ruku na srdce, který to udělá, že?? 😒

marketa.m
5. únor 2009

Madje, Tak tohle je neskutečněj systém, no nic, existuje zákoník práce a pak ještě sbírka předpisů čr 288/2003 Sb., kde je naprosto přesně specifikováno, co těhotná smí a nesmí a klidně říkám v práci, toto nesmím, toto neudělám, trhněte si, atd. a zaměstnavatel nesmí těhotnou ani prospustit, ani jí nesmí dát paragraf 53, jedinej důvod, kdy smí dát zaměstnavatel těhotné zaměstnankyni výpověď, je ten, kdyby měla nastoupit do výkonu trestu a nebo kdyby třeba pod¨pálila kancelář nebo něco podobně závažnýho. To je jedná část řešení. Dráhá část řešení je rozumnej obvoďák, prokládat chození do práce maroděnim, s čímkoliv - nastydnutí (a jelikož je těhotenství, nemělo by se to přecházet), bolest a brnění zad (a jelikož je těhotenství, nelíčí se to lékama a inijekcema, ale klidem a procházkama), kolísajícím tlakem - motání hlavy (což chce u těhotné opět jen klid). Ovšem nejlepší jsou záda, který bolej a brněj z práce! a můžou bolet dlouho a pokud by náhodou už měli přestat bolet, pak můžeš nastydnout, říct že kolegyně v práci maj chřipku a přecházejí ji a ty nehodláš riskovat v těhotenství!!! atd. atd. jen musí být ten obvoďák trochu rozumnej. Vlastně nemarodíš s těhotenstvím, nemáš riziko, maš jiný normální nemoci, který chce kvůli těhotenství léčit klidem. Nebo ještě klidně zablokovaná krční páteř, nemůžeš očit s hlavou na jednu stranu. atd takhle se musí na systém, které ví prd o tom, jak se těhotná cítí.

nika01
20. únor 2009

Holky, taky bych mela dotazek. Jste nektera na rizikovem tehotenstvi ted v 2009 ? mate dane vychazky nebo neomezene? Me gynekolozka doma pry necha, mam extra narocnou praci , ale vychazky jen 4 hodiny denne , coz si moc nedovedu ty tri mesice predstavit. Myslite , ze si muzu narokovat vic hodin? Dekuju moc za nazor

zelvatko
24. únor 2009

nika01: co vím od naší doktorky (dělám na posudkovém lékařství) a ona dělala dřív kontroly u obvoďáků, tak na těhotné kontroly nechodí a na rizikové nechodí vůbec.. Navíc kamarádka byla doma od loňského května a prvně neměla vycházky vůbec pak na 4 hod (2 dopoledne a 2 odpoledne) ale nedodržovala to nějak extra..dokonce jsme byli na 14dní pryč..nikdo nedošel..

ivanas11
20. črc 2009

Ahoj holky,
taky bych se chtěla poradit. Jsem na konci 3. měsíce,v práci to od minulého týdně vědí, ale vedoucí kouřit nepřestal. Je to silnej kuřák..... Momentálně je teplo, tak sedím u otevřených dveří, vedoucí je za menší stěnou, taky má otevřeno, takže na mě jde minimum... Končit bych měla někdy v půli prosince, ale pokud kouřit nepřestane a koncem léta se tu zavřou dveře, jsem v koncích! prostě řeknu lékaři o neschopenku. Ale jak v práci, když ze dne na den skončím a přitom by eventuelně počítali s nějakou náhradou, které bych měla všechno vysvětlit? A jak je to pak s mateřškou, vypočítává se i tak s posledních platů a né z té nemocenské, která bude menší samozřejmě?
děkuju moc

kukuca
11. srp 2009

Taky prosím o radu..Mám jít za 4 týdny na oficiální mateřskou, ale kdybych kvůli zádům zůstala doma už na neschopence do mateřské, co s týdnem nevybrané dovolené?Budou to čachry,že budu muset o týden sjončit nech. dřív, proběhne dovolená a pak následně mateřská?Nebo jde dovolenou jen proplatit aniž by se vybrala?Díky 🙂

lenka.pce
11. srp 2009

Ahoj, jen bych chtěla reagovat na Zelvatko. V těhotenství jsem měla dvě kontroly během 14 dní, druhá kontrola přišla asi půl hodiny PŘED skončením vycházek. Byl to podzim - zima 2007, napamatuju si už přesně kdy. Rizikové těhotenství to nebylo, měla jsem jen silné nevolnosti do pátého měsíce.

zejm
11. srp 2009

kAMARÁDKA TAKY MĚLA V TĚH. NĚKOLIK KONTROL. Pravidelně 5 min. po ukončení vycházky (měla taky 2h dopo a 2h odpo).
S tou dovolenou se to vážně tak dělá. Ukončí Ti neschopenku a vybereš si dovču. Ale taky asi záleží na zaměstnavateli.
A s tím kuřákem - řekni to na gyndě a zůstaň hned doma!!! Vždyť to není žádná legrace! U adopcí Tě vždycky upozorní, že dítě kuřačky je na tom významně hůř než dítě narkomanky. Tak bacha na to.

kukuca
11. srp 2009

Aha a není to moc papírování?Když tam ponesu ukončovací neschopenku a pak si vyberu dovolenou a pak zas za týden neschopenku na mateřskou..Nemáme v práci dobrý vztahy a já bych se tam moc nerada ukazovala..

tygrous
12. srp 2009

kukuca: ja to budu delat presne takhle. Ted jsem cerstve na neschopence a zbylo mi asi 6 dni dovolene. Na materskou chci jit 1.11., takze neschopenku ukoncim 21.10., pak si vyberu tech 6 dni dovolene (+je tam v tom jeden den svatek, co mi hezky proplati😉 ) no a pak 1.11. nastoupim na materskou... Taky se mi nechce casto koukat na sefku, dala mi ten rychly odchod minuly tyden pekne sezrat, ale mimi je dulezitejsi a papirovani vem cert, to je malickost. A dovolenou mi neproplati, to mi rekli rovnou, musela bych si ji pak vybrat po ukonceni materske a pred nastoupenim na rodicovskou, coz mi prijde vic komplikovane...

Jinak vychazky mam 14-18h a fakt nevim, jestli kontroly chodi nebo ne. Dr.mi tvrdil, ze jo, jedna mamina tady na konikovi zas ze ne, ze nestihaji a tehule nechavaji byt....ale ja jsem poctivka a nerada bych prisla i o tech par korun, co mi daji...

kukuca
12. srp 2009

Tygrous, jé konečně někdo má stejnej případ.Taky to tak asi udělám,pochybuju že mi tu dovolenou proplatí.Já už byla 2 měsíce na nucené PN kvůli krvácení,ale to bylo na začátku. Bylo to taky ze dne na den a byli na mě pěkně hnusní,museli mě zastoupit.Pak jak se mi udělalo dobře jsem se vrátila, jenže to se jim zas nelíbilo,chtěli abych byla doma až do konce a mohli si najít náhradu.Tak mi bylo pohrozeno že už ale tam musím zůstat do mateřské a ejhle,chytly mě záda,ráno lezu skoro počtyřech z postele..Tak mám taky strach, druhej rychlej odchod 😖

tygrous
12. srp 2009

kukuca: Taky hezké vztahy☹ Já od počátku tvrdila, že půjdu co nejdřív na rizikové. No ale pak mi bylo pořád dobře, tak jsem chodila do práce a ještě před 14 dny jsem šéfce řekla, že to možná zvládnu do toho října... No a najednou přišlo bolení břicha, teda takové to píchání z natahování vazů, ale fakt silné, nemohla jsem pořádně ani chodit nebo se zvedanout ze židle a po týdnu mi začlo tvrdnout břicho a Dr.nekompromisně okamžitě ležet... Ale svědomí mám čisté, vědí 4 měsíce, že jsem těhotná a pořád to nikdo neřešil, náhadu nemaj, jen plno keců... Hele, mimi je důležitější, zůstaň doma už do konce...já to taky pořád řešila, pořád jsem počítala, kolik peněz budu mít na neschopence a jestli jít od července a zkazit šéfce dovolenou nebo až od září, když v létě je v práce celkem klid...no a tělo si řeklo samo a jsem za to ráda, doma je mi dobře😉 Akorát je mi líto kolegyň, šéfka si teď na nich vylévá zlost☹

luciiinek
23. zář 2010

Ahoj maminky. Já mám takový problém chodim do školy jenže každe rano mám bolesti a nevolnosti. Myslíte ze mi doktor vystaví neschopenku? prosím poradte mi 😒 ☹

elllenka
23. zář 2010

@luciiinek : Když chodíš do školy tak ti doktor nedá neschopenku. Pokud je ti špatně tak si napiš omluvenku nebo ať ti doktor může dát razítko s tím, že budeš nějakou dobu doma, ale pokud chceš školu dokončit tak by sis možná měla domluvit jak ji dokončíš nebo odložit studium o rok ...

sudina
15. únor 2011

Ahojte, holky, prosím o radu. Kdo má zkušenost se situací, když jsem těhotná a mám prac. poměr na dobu určitou, která by mi skončila čtyři měsíce před porodem. Kdyby prac. poměr už nepokračoval, z čeho mi bude vypočítávána mateřská? Mockrát děkuji.

luucia
1. bře 2011

Ahoj holky,

chci se zeptat, do ted mi chodily peníze za PN celkem pravidelně, ale tenhle měsíc už je to týden, co mi peníze měly přijít a pořád nic 😕 Nevíte jak se to řeší? Jestli mám někam volat nebo ještě počkat a peníze přijdou?

zuzuli83
1. bře 2011

@luucia Nemocenské pojištění

Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) na telefonním čísle 840 406 040, a to od pondělí do pátku.

Úřední hodiny

pondělí a středa

8.00 – 17.00 h

úterý a čtvrtek

8.00 – 14.30 h

pátek

8.00 – 14.00 h

zuzuli83
1. bře 2011

luucia ahoj, toto mi poslaly holky, když jsem řešila moji nemocenskou. Podle rč ti řeknou, jak to vypadá a jestli ti už peníze poslali 🙂 Kdybych si tam nezavolala, tak paníze za prosinec asi nemám dodnes 😠

luucia
1. bře 2011

@zuzuli83 ahaaa, moc děkuji..jdu tam zavolat 😉 díky moc, seš moc hodná 🙂

lukyte
17. bře 2011

Ahojky 😉
mám dotaz jelikož jsem 1.3.2011 nastoupila do práce-na stáž od ÚP, která trvá 6měsíců. Zkušební dobu mám klasicky 3 měsíce. Jelikož dělám v kanceláři a 8h. sedím u pc, tak chytám dost silné křeče do zad a jsem neuvěřitelně unavená a to tak že skoro usínám za chůze. Jak by v mém případě vypadala neschopenka nebo tak??? Děkuji moc za rady 🙂

vojtisek2007
17. bře 2011

@lukyte to záleží na tom, na jakou smlouvu pracuješ - jestli ti tvoje smlouva zakládá účast na nemoc. pojištění, pokud ano, měla bys na PN nárok (počítala by se ti z posledního zaměstnání) - tedy pokud stále nejsi nějak evidovaná na úp - oni tě vyřadili z evidence, když jsi nastoupila na tu stáž ????

lukyte
17. bře 2011

@vojtisek2007 Ano mám plnohodnotnou pracovní smlouvu na dobu určitou 🙂 A jsem vyřazena z ÚP.

vojtisek2007
18. bře 2011

@lukyte tak v tom případě máš nárok na PN - počítat se ti bude podle peněz z té stáže, stejně jako potom mateřská 🙂

jajapaja23
18. bře 2011

Ahoj holky, nejsem tu dlouho, těhotná jsem chvíli, tak toho moc nevím. Chci vás poprosit o radu...chodím ještě stále do práce, ale smlouvu mám jen do června, předběžný termín porodu přelom srpna září. V červenci a srpnu budu nezaměstnaná. Nevíte, jak je to s pracákem, jestli se tam musím na ty dva měsíce hlásit i když budu třeba už v tý době na neschopence? DÍKY za radu. 😉

vojtisek2007
19. bře 2011

@jajapaja23 pokud budeš na PN tak se na pracák hlásit nemůžeš, jestli máš termín přelom srpen/září tak na mateřskou budeš nastupovat určitě ještě v červnu (na začátku) , takže pak ti jenom skončí prac.smlouva a ty už vlastně budeš na mateřské...nezaměstnaná nebudeš 🙂

lukyte
19. bře 2011

@vojtisek2007 Vím že to bude znít divně ale pro upřesnění PN= plná nemocenská? 🙂

vojtisek2007
19. bře 2011

PN = pracovní neschopnost 😀

jajapaja23
19. bře 2011

Díky za radu, já myslela, že je nástup na mateřskou 6 týdnů před porodem, tak tím líp, jestli mi to vyjde tak, jak píše vojtisek2007. S pracákem mám převážně špatný zkušenosti, tak bych se nerada stresovala na úřadě! 😒 Všechno se asi rozhodne podle toho, jak budu dlouho v práci. 🙂 Dík.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru