Máme oznámit rodině těhotenství v 7. týdnu?

eerryy
8. lis 2013

Maminky, jdu se poradit - jsem v 7. týdnu těhotenství, včera mi dr. potvrdil dutinku, řekl, že je vše ok a 18.11. jdu znova a to už by mělo být srdíčko. Jde mi teď o toto - v neděli slavíme s rodiči manželovy kulaté narozeniny a nevíme, jestli těhotenství oznámit. Přece jenom - ještě není ani srdíčko...Řekla jste to některá tak brzy? díky za rady

monasek84
8. lis 2013

Ahoj, my to rodine rikali presne v 7.tt, babicka slavila 80-tiny a dlouho se na nase tehotenstvi cekalo... taky jsme nebyli presvedceni, jestli to rict, ale tak jsme to riskli 🙂

koada
8. lis 2013

@eerryy My jsme to řekli jen rodičům když jsme na to přišli, do 10. týdne jsem to držela hodně pod pokličkou. Teď jsem v 15tt a pomalu to začínáme říkat, už to začíná být vidět... když jsme to řekli v začátku našich a tchýni tak jsme všechny upozornili, že to nemusí dopadnout a že si nepřejeme žádný gratulace a aby to šířili dál. Celkem nás poslechli 🙂. Pokud máte vztahy v pohodě a jsou kolem vás rozumní lidé, tak se to dá krásně říct a zároveň malinko varovat, že je přeci jen možné riziko... Každopádně držím palce, ať vše dobře dopadne 😉

eerryy
autor
8. lis 2013

no pokud to řekneme, tak to bude opravdu jen ta nejbližší rodina a řekneme to v tom smyslu, že je ještě dost brzo na to, aby se to šířilo dál...

breberka
8. lis 2013

@eerryy my vždy čekali až na srdíčko, měla jsem strach, že to zakřiknu a něco se stane......ale třeba to u vás vyplyne samo, jestli si na oslavách dáváš něco alkoholického, teď odmítneš, může to být podezřelé 😀

eerryy
autor
8. lis 2013

@breberka no jde o to, že tchýně už to asi tuší 🙂

pisisvori
8. lis 2013

ano při prvním těhotenství jsme to řekli manželovým rodičům už na začátku 6tt, protože jeho kamarád na chatě uviděl knížku Ahoj tati" co jsem mu dala , když jsme mu to říkala a protože jeho žena je hrozná drbna, věděla by to celá vesnice dřív než oni a za týden jsem to řekla mým rodičům, sestra to věděla hned jak vyšel pozitivní test (4tt🙂). Mamka se sestrou to na mě poznají pomalu i na skypu🙂, takže ani teď to dlouho neutajím ...jedeme tam na konci listopadu, což bude 8tt. Tchánovcům to řekneme až na Vánoce tentokrát asi. Druhé těhu jsem nikomu neřekla a v 9tt potratila, takže nějakého zakřiknutí se nebojím. Když se má podařít podaří se, když ne, NE. Jen je pak jednodušší, že nemusíte nikomu nic vysvětlovat, ale třeba sstře bych to stejně řekla co se stalo, takže je to u mě jendo.

eerryy
autor
8. lis 2013

@pisisvori my se s rodičí vídáme skoro. denně, takže bych to asi ani neutajila, do vánoc asi vůbec... pořád jsem na vážkách, zda to říct nebo ne...dr. říkal, že pokud toho 18.11. bude srdíčko, dostanu průkazku a budu oficiálně těhotná

klariss01
8. lis 2013

Také jsem v 7tt a zatím to kromě partnera neví nikdo. Chceme počkat, až bude vše "opravdu stabilní", 20.11. bych měla dostat průkazku 🙂 Pokud nebudu moc "bobtnat", tak to práskneme až na Vánoce 🙂 Každý to od nás po 11ti letém vztahu už čeká, tak bude velké nadšení 🙂

doko
8. lis 2013

ahoj holky, jen přidám svou zkušenost k tématu 😉 naprosto souhlasím s tím, že zakřiknutí je blbost. otěhotněli jsme, všechno bylo v pořádku, srdíčko tlouklo a žádné špinění. a pak jsem z ničeho nic na konci 11. týdne potratila. 😒 nikomu jsme nic neříkali a pak jsem za to byla velice vděčná, aspoň jsem nemusela nikomu nic vysvětlovat. na oslavách atd. jsem používala typické výmluvy typu mám atb 😉 ale je úplně jedno, jestli to člověk prozradí nebo ne 🙂 přeji Vám hezké a bezproblémové těhotenství 😝

lenjii
8. lis 2013

Ahoj, nejsme pověrčivý, jen nejbližší rodině jsme to řekli kolem toho 8tt. Pak už jsme to museli říct všem, protože přelom 1. a 2. trimestr jsme měli dávno plánovanou svatbu,.. a jak tady píše doko,.. říct to všem a pak čelit tomu, kdyby to nedopadlo,.. to bych zase byla nerada... Takže až bude druhé těhu, tak určitě až po prvním trimestru 🙂

katka_mel
8. lis 2013

Ahoj. Já jsem 1.těhu oznamovala v 8tt. Byla jsem u dr a měli jsme i srdíčko. Teď 2.jsem říkala taky tak brzo mým rodičům. Jela jsem na KO a tam se dr. srdíčko moc nepozdávalo, tak za 2 týdny jsem měla jít znova, tak to mamce docvaklo, proč tam mám jít. Nakonec to dopadlo dobře a v únoru čekáme přírustek. Takže zakřiknutí bych se nebála. Jsou zas takové těhu, kdy mimčo umře třeba i v 5 nebo i v 8. měsíci. To už se ani utajit nedá. Takže pokud nemáš problémy, jako špinění, tak bych jim to i řekla s tím, že srdíčko jsi ještě neměla, ale že 18. už to bude jisté.

monouch
8. lis 2013

já to řekla sestře už v 5tt, byla sem moc šťastná a chtěla se podělit. Rodičům jsme to oznámili kolem 10tt s tím, že to ještě není jisté, že se může cokoli pokazit. Na mě to šlo vidět už tak v 8tt :D jsem hubená. A v práci jsem to řekla v 11tt, nešlo to utajit...:D
Chápu, když to někdo nechce říkat, ale my se s tím nijak netajili, ani nechlubili. A když nám řekli že to bude kluk, tak jsme hned volali rodičům (na obě strany) máme z něj velkou radost, tak proč to tajit. Teď jsem v 19tt a i teď se může cokoli pokazit! Jsem realista - počítám i s tou horší variantou, ale věřím v tu dobrou.
Tohle je na každém, jestli to řekne a kdy, jestli řekne pohlaví a kdy a i jméno. My máme Radima. Nevidím důvod, proč to tajit, když jsem rozhodnutí. A s tím zakřiknutím, to je věc názoru. Co se má stát, stane se.

eerryy
autor
8. lis 2013

jsem tak 50 na 50, zda to říct nebo ne...nejdříve jsme si říkali, že to řeknem, teď už zase uvažujeme, že radši ne..no uvidím. u minulého těhotenství jsme to oznámili až po srdíčku, v 9tt.

klariss01
9. lis 2013

@eerryy Myslím, že Ti nic neuteče, když ještě malinko počkáš 🙂 Vánoce jsou za dveřmi, v tu dobu bude všechno mnohem jistější a jasnější a ještě svým blízkým můžeš připravit milé překvapení - kam se hrabou ostatní dárky 🙂 🙂 Zatím se můžeš radovat s partnerem a vymyslet nějaké origo oznámení 🙂
Horší je, že matky a tchyně mají zvláštní radary, taky mám pocit, že ta moje už tuší, ale zatím taktně mlčí 🙂
Držím palce, ať už to oznámíš, nebo ne 🙂

smudlinka2019
9. lis 2013

já bych taky počkala,hlavně teda kvůli Vánocům a myslím,že by třeba utz byl hezký Vánoční dáreček 🙂 jinak my oznámili možné těhotenství už v den zjištění,ale jen proto,že ten den měla moje babička pohřeb,tak jsme chtěli rodinu trochu v ten den potěšit 🙂 navíc manžel měl pak hnedka za tři dny narozeniny a já za šest dní,tak jsme si dali i hezký dáreček 🙂 hlavně držím palce,ať všechno probíhá jak má 🙂
@eerryy

jancip
9. lis 2013

Neříkala bych. Ten první trim. je opravdu hodně rizikový...a pak všem vysvětlovat, že to nedopadlo....My jsme to rodičům řekli po prvním screeningu (12. týden) a pro ostatní to bylo překvapení o 3 týdny později na naší svatbě. ...

pisisvori
9. lis 2013

@jancip jak už jsme tady psala...jenže stát se může cokoli i po tom i když už je to méně pravděpodobné a myslím, že jde o hodně blízkou rodinu..sestra, rodiče....tak moc nerozumím tomu, že s nima někdo nedokáže sdílet svoje radosti a trápení. Pochopím to možná u rodičů, čím jsou starší tím vše hůř nesou, takže je člověk chce uchránit starostí...ale já třeba 100% vím, že bych to sestře stejně řekla, kdyby to nedopadlo a potratila bych i kdyby to nevěděla. A naopak, jak je mezi náma hodně blízký vztah tak mamka a sestra prostě mají radar na cokoli co se děje....takže poznají když jsme smutná, rozladěná, veselá, poznají na mě i v obličeji..., že jsem jiná a na přímou otázku se blízkým lidem mě teda špatně "lže". Prostě sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílený smutek poloviční smutek🙂. Samozřejmě něco jiného jsou kamarádi a širší rodina....

Jiné je to z tchánovcema, jsou to manžela rodiče a tak at si to rozhodne manžel, kdy a jak jim to říct . Navíc oni patří k těm studeným rodinám, kde se o citech nebaví a tchýně k těm ženám, která 6 smysl nemá🙂🙂, takže tam bychom to možná utajili až do doby než bych měla pořádný břicho🙂.

klariss01
9. lis 2013

@pisisvori Však to záleží na každé z nás, jestli to řekne, či neřekne 🙂 eerryy se jen ptala na naše zkušenosti, rady a názory, je jasné, že co člověk, to názor 🙂 Já třeba chci využít příležitosti Vánoc a na milion procent vím, že všichni z rodiny budou mít obrovskou radost (první vnouče po 11ti letém vztahu) 🙂 Tak proč nevyužít slavnostnější příležitosti, kdy se všichni sejdou 😉 A nikomu nenutím čekat na trochu jistější dobu, byť si nedělám iluze, že stát se může prostě cokoli, bohužel i to špatné. Jen po tom 1. trimestru už je to statisticky rizikové tak nějak méně 🙂 Pohodové očekávání a hlavně bez komplikací 🙂 Pak třeba napište, jak blízcí reagovali a jestli jste to oznámily nějak originálně 🙂

pisisvori
9. lis 2013

@klariss01 jojo já to taky tak myslím jen prostě vysvětlení mého názoru🙂.

1velrybka
9. lis 2013

@eerryy Ahoj, mamce jsem volala hnedka, jak mi vyšel pozitivní test, taťkovi jsem to řekla taky hned, jak jsem k našim přišla (vlastně ani nevím, jestli už mu to mamka řekla), stejně tak babičce. To vše bylo před potvrzením od doktora - samozřejmě s tím, že ano, zřejmě se podařilo otěhotnět, ale jestli to všechno dopadne, na to je ještě brzy. Vzhledem k tomu, že jsem od 8 tt na neschopence a začátky byly dost nejisté, vědělo to víc lidí, než bych chtěla (v práci jsem to musela říct - a rovnou jsem to podala tím stylem, že je to hodně nejisté, že mám nějaké komplikace, že to je prostě rizikové těhotenství v pravém slova smyslu). Stejně tak jsme to řekli (postupně od 9. do 10. týdne) i tetám, strejdovi, sestřence a pak také druhé babičce a dědovi - tam jsme měli jet s našima, ale nemohli jsme, protože jsem musela ležet.

Teď jsem ve 20 tt a musím říct, že mám pořád strach. Sice už nemusím ležet, žádné konkrétní komplikace už taky nemám, ale vím, že stát se může cokoli kdykoli a na každé kontrole si strašně oddychnu, když se dozvím, že je to ok.

nadja73
9. lis 2013

prvni tehotenstvi jsme tajili (chteli jsme vydrzet do 12tt, kdy byly vanoce) a tehotenstvi skoncilo pred vanocemi. druhe a treti jsme oznamili hned a vsechno dopadlo dobre 🙂

jancip
9. lis 2013

@pisisvori Ono to fakt záleží na každém...To, že jsme to neřekli dříve, nebylo o tom, že bysme se nechtěli podělit o radost, ale prostě jsme chtěli přečkat rizikové období...i kdyby to nedopadlo, tak bysme to pak řekli...ale nechtěla jsem, aby se to rozneslo a pak se mě každý ptal, co miminko, i když by případně už žádné nebylo....a taky jsme to nechtěli oznámit jen tak...takže jsme si sezvali oboje rodiče a začali jsme tak, že jim musíme říci, že bude na svatbě ještě jeden člen, o kterým neví, tak aby nebyli překvapeni🙂 a dali jim obálku s fotkou.

pavlikovarenata
9. lis 2013

Taky přispěju svou troškou do mlýna... 🙂 My jsme to u prvního neříkali a díky bože za to...v 10.tt jsem musela na revizi, protože miminko nerostlo, přestože srdíčko tlouklo... měla jsem pak dost problém se s tím vyrovnat sama a muset ještě všem říkat, že to nedopadlo, by mě asi položilo. A podruhé jsme to rodině řekli až ve čtvrtém měsíci a v práci a známým až tak v pátém. Na mě to šlo poznat až někdy v šestém, tak se to tajilo celkem lehce 😀

lenkalenulka
9. lis 2013

Ja to napisu docela krute asi ale tak to citim ja, rekni to tomu komu ti nebude 'vadut' rict treba kdybys potratila, vis stava se ze zena potrati i v patem mesici, proste to se ovlivnit neda, ja to postupne rekla docela brzo pro nekoho ales tim ze vim ze pokud bych jim rekla ze to spatne dopadlo ze mi to neublizi... vis jak to myslim.. jestli se mimi ma udrzet udrzi se kdyz ne tak ne a stava se to dnes a denne a je to bolestne tak zalezi jak moc si i toto chces popridpade nechat pro sebe.. ja rekla prvni tehu verejne v osmem tydnu a sestre, mamce a brachovi i priteli samozrejme🙂 uz pri pozitivnim testu.. a ted u druheho tchynce mamce kolem 7 tydne , a zbytku postupne a jsrm zacatek 11. Tydne, drzim pesticky urcite bude vse dobre🙂

petruska_rs
9. lis 2013

Na mě to mamka poznala v 6. týdnu,řekla jsem ať nic neříká,teď jsem v 11 tt a a tátovi a manželově rodině jsme to řekli na dušičky,můj táta už se chlubil i u sousedů což mě netěší,ale co už no.Mimi vydrží a když Ně tak je to život a budeme muset vysvětlovat,sousedka říkala co tak dlouho čekám,že se může cokoli stát kdykoliv.Moje máma se ve 12.tt vdávala a všichni to věděli avtchýně to stejné.

radushka1
9. lis 2013

Já bych to po vlastní špatné zkušenosti neříkala, já to tehdá řekla mamči v 6tt a to bylo vše, jenže jsem potratila, ona z toho měla nerva a jak měli trošku popité, tak to řekla švagrové a bráchovi, švagrová, které se nedaří otěhotnět z toho měla radost a s velkým úsměvem se mě pak ptala, tak co jak se cítíš, už si těhotná...Po potratu je otázka jestli už jsi těhotná to nejhorší, co může být... Měla jsem ale to štěstí, že i přes zdravotní problémy s vaječníkem, se mi podařilo otěhotnět za pár měsíců na novo (termín porodu se mi posunul jen o půl roku 🙂 ), a v rodině jsem to řekla až po 12tt. O mém těhotenství věděl jen manžel a sestra (cestou na dovču se u mě stavila a našla na wc test, ale ta udržet tajemství umí). A všichni z toho byly tak nějak radostí v šoku 🙂. Bříško jsem neměla, jen se mi prsa trochu nalila.

marcicek84
9. lis 2013

asi bych to řekla v práci a blízké rodině po prvním trimestru, v práci možná spíš až ve 12tt - 16 tt. Své mamce bych to klidně řekla i dřív, kolem 8 - 9tt, protože bydlíme v jednom baráku, manželovým rodičům bych to řekla taktéž kolem 12-16 tt. Jinak pravdou je, že mám kamarádku, která potratila v 5 měsíci a doktoři nezjistili ani příčinu, takže opravdu člověk nikdy nic pořádně neví dokud se to nenarodí...osobně považuju fér to říct v práci tak, aby měli 3 měsíce na to si najít za mě náhradu, samozřejmě ne vždy to jde,pokud musíte na rizikovku, tak se to ovlivnit nedá...

bajana
9. lis 2013

@eerryy my sme to nechceli povedat, ale byvame daleko a zhodou okolnosti sme k nasim prisli na rodinnu oslavu (len my, nasi, bracho a teta) a tam mm vyhlasil, ze asi nebude lepsia chvila, kedze znovu prideme az na Vianoce (to bol september)...vtedy som bola v 6tt a este som ani nebola v dr....ale povedali sme to, vsetci boli nadseni, prve mimi v rodine - ale poziadali sme o diskretnost, samozrejme to nevydrzali a po prvej kontrole sa vsade chvalili....v 11tt mi diagnostikovali MA a potratila som....hrozne som sa bala, ako to vezmu, ale ked videli, ze sme v pohode, tak to vzali dobre....bohuzial teraz oni budu musiet vsetkym znamym vysvetlovat, ze uz nie som tehotna...s mm sme sa dohodli, ze nabuduce to aspon do 13tt nepovieme nikomu...ludia totiz nevedia, ako pri tej smutnej sprave reagovat a dotycna si to stale akoby preziva znovu...
dalsia vec je, ze niekedy sa do ta utajit len tazko....
inak drzim palce, nech je vsetko OK

mates22
9. lis 2013

podle mého je to brzo, na druhou stranu, pokud je připravíte na to, že to ještě dopadnout nemusí a poprosíte, aby to zatím neposílali dál, tak jim to klidně řekněte. Já teda potratila ve 12 tt, takže pokud chceš mít jakous takous jistotu, tak počkejte až po prvním trimestru. Držím palce, ať je vše OK a tohle moc neřeš, udělej to tak, jak to cítíš 🙂

paracka
9. lis 2013

@eerryy ja to rekla az v 8 tt.jak bylo potvrzene srdicko. Ale moje mamka to vedela driv,hned jak vysel tehu test pozitivne,protoze to na me sama poznala 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru