Máme oznámit rodině těhotenství v 7. týdnu?

eerryy
8. lis 2013

Maminky, jdu se poradit - jsem v 7. týdnu těhotenství, včera mi dr. potvrdil dutinku, řekl, že je vše ok a 18.11. jdu znova a to už by mělo být srdíčko. Jde mi teď o toto - v neděli slavíme s rodiči manželovy kulaté narozeniny a nevíme, jestli těhotenství oznámit. Přece jenom - ještě není ani srdíčko...Řekla jste to některá tak brzy? díky za rady

elielizabeth
9. lis 2013

Krásné ráno, u prvního jsme to mohli oznámit rodině hned, protože jsme se to dozvěděli až nějak v 11. týdnu.
Bohužel jsem krvácela a musela brát hormony. Měli jsme strach a pořád na to mysleli, jestli to mrně vydrží nebo ne.
Řekla jsem to v práci, protože mi museli pomáhat s těžšími věcmi... A jsem za to ráda, protože mi to hodně psychicky pomohlo, jak se každý ptal na miminko a jak se nám daří... V té době jsme přestali konečně myslet na to, že o miminko přijdeme, jako jsme na to mysleli pořád jen s přítelem. A malá to zvládla.
U druhého těhu jsem také krvácela, ale při mateřské jsem kolem sebe neměla moc lidí a bylo mi tak nějak celkově divně, tak jsme se o tu novinku pochlubili jen s manželovými rodiči. V 10. týdnu nám bohužel miminko umřelo a byli jsme moc rádi, že jsme to nikomu neřekli. Stačilo, když jsme po dlouhé kontrole u doktorky přišli za tchánem, který na nás čekal a první co bylo, "že to nevadí, že čekal dlouho, hlavně, že je všechno v pořádku". V tu dobu to bylo, si myslím, těžké i pro manželovy rodiče. Jak se chovat, na co se smět zeptat nebo ne...
Když jsme otěhotněli po třetí, tak jsme to manželovým rodičům řekli, až po pár kontrolách, kdy nás ujistili, že je prcek v pořádku, přestala jsem krvácet... A zbytku rodiny i mé rodině v nějakém 13. týdnu myslím.
Vše jsme zvládli a snad to tak bude i pokračovat, akorát jen teď doufáme, že vydržíme až do termínu porodu 🙂

llluckaaa
9. lis 2013

Raději bych s oznamováním počkala. Ne že bych věřila, že se tím něco zakřikne, ale kdyby to nevyšlo, je pak hrozně nepříjemné to oznamovat a vysvětlovat. Bohužel mám špatnou zkušenost, kdy těhotenství nedopadlo a naštěstí to v té době moc lidí nevědělo. Protože bylo fakt hrozně nepříjemné, když se mě někdo ptal, jak mi je a jak se daří a já musela vysvětlovat, že už nejsem těhotná. Bohužel někteří lidé nejsou moc empatiční a není jim blbé se v tom šťourat, ikdyž stěží zadržuji slzy ☹ Tohle si raději prožiji sama doma než to sdílet "veřejně".

pivonka2
18. lis 2013

Rodina ví o pozitivním testu, důvěrné kamarádky taky. Já to prostě nevydržela a potřebovala se o tu radost podělit.
Na druhou stranu - kdyby to nevyšlo, nikomu byste to neřekly? To jste dobrý. Já bych se z toho potřebovala vypovídat. Proto nevidím důvod to tajit. I kdyby to nevyšlo. V bříšku je to teď stejně rozhodnutý.

suzief
18. lis 2013

já jsem teda zatím nic neoznamovala, páč jsem ještě nikdy nebyla těhotná ale jestli to mohu napsat zase z pohledu z druhé strany myslím si, že není nutné čekat příliš dlouh. Jasně může se stát spoustu věcí a těhulky chtějí mít jistotu to chápu ale těhotenství je tak krátká doba a třeba mě hrozně mrzelo, že mi to vždy kamarádky a švagrová oznámily pomalu až ve 4. měsíci a než se člověk naděje rodí....jen tím chci říct, že to jsou blízké osoby a prostě bych s nimi ráda těhotenství prožívala a povídala si s nimi o tom a takhle nebylo pomalu co už řešit. Ale jak jsem zmínila, je to každého věc....jen to zamrzí. celý život spolu sdílíte veškeré prožitky a tajemství a takovou důležitou věc vám pak oznámí po takové době. Mě se to teda dotklo hodně, najednou jsem si připadala nedůležitá a poslední osoba, která to ví. Takže takový pohled z druhé strany. 🙂

leni78
18. lis 2013

Nejbližší rodině jsem oznámila okamžitě. Stejně před nimi nic netajim...

zuza2008
19. lis 2013

@eerryy no my to řákali taky takhle brzy a to i přesto, že to na začátku nevypadalo úplně OK na UTZ. stejně bych lidem (kamarádům, rodině) řekla, že jsem potratila.... tak proč jim raději neříct tu radostnou novinu, že čekáš mimíska? 🙂 Naštěstí máme zdravého klučinu 🙂 No a jak psaly holky, zakřiknutí je kravina. Spíš je na tobě, jak to cítíš.

zuza01
1. pro 2013

Já jsem to musela v 7tt říct, protože mě jedna drbna viděla v poradně... Prostě si to nenechala pro sebe a vyslepičila to tchýni. Pak jsem v 9tt potratila... Takže já bych to už dřív naž ve 12 tt neřekla. A taky slibovali, jak si to nechají pro sebe, stejně to věděli všichni. Zakřiknout se to nedá, ale pak, když se mě na mimčo někdo zeptal a já už těhotná nebyla... ☹

eliskav
26. pro 2013

Já jsem to s manželem oznámila teď o vánoční svátky celé rodině, my sami to s jistotou (testy, teplota, babička a jeden známý manželský pár to poznali 😀 ) víme teprve 3 dny. Ale jednak jsme nechtěli, aby, když už to na mě někdo poznal, aby se to šuškalo potají a pak by se to stejně rozneslo - chtěli jsme to zkrátka rodině říct my sami.
A potom, aspoň se mohou radovat spolu s námi a musím říct, že to je super! Pokud se něco stane, i když věřím že ne, alespon na to nebudeme sami, jak psal někdo výše..

ppetrac
27. pro 2013

My jsme to rodině řekli v 7. týdnu a v 9. týdnu jsem potratila, takže to bylo nepříjemné potom oznamovat. Příště si to tedy necháme pro sebe trochu dýl a snad to vyjde. Těm nejbližším (mámě) to ale stejně budu chtít říct hned, protože pak zase potřebujete od někoho podporu, kdyby se něco stalo. Doufám, že příště to vyjde.

partyzanka91
30. pro 2013

J áměla takovou radost že jsem to řekla všem hned jak vyšel pozitivní testík 🙂. Srdíčko naštěstí bylo už v 6tt a dítko se udrželo až dodnes a snad i dál až do konce 🙂. Tak všem začínajícm přeji hodněštěstí aby v pohodě překonali první trim. pak je to už lepší ale taky ne úžasné strach je tu pořád a v mém případě velký.

laurital
30. pro 2013

Já jsem to oznámila téměř okamžitě.

gepe
30. pro 2013

My oznamili az po vysledku NT screeningu v 13tt.

kamino
30. pro 2013

Ja oznamovala az po plodovce...cca va 20 tydnu. Mama je drbna,kdybych ji to rekla driv,tak by se chtela chlubit a ja mela strach,aby bylo vse o.k. Sestra to same, oznamila to az ted v 16 tydnu..

kluziste
30. pro 2013

My jsme to věděli jen s mužem do prvního ultrazvuku, kde tlouklo srdíčko, což bylo myslím v 8.tt, pak jsme to pustili rodině 🙂

leeena_4
30. pro 2013

mám za sebou tři těhotenství z toho dva potraty. Rodina vždycky věděla všechno hned a neměnila bych na tom nic. Na pověry nevěřím a byla jsem ráda, že s nimi můžu sdílet radosti i bolesti. Stejně by se o případném zatajeném a nepovedeném těhotenství dozvěděli - máme k sobě fakt blízko, takže to prožívali se mnou. Jinak širokému okolí jsme to sdělovali velice opatrně, vlastně když už to bylo vidět.

zabka79
9. led 2014

Ahojte, ja som sa s mojím prvým tehotenstvom chválila každému na stretnutie. 😠 Keď som v 13tt potratila bolo veľmi nepríjemné vysvetlovať čo sa stalo. 😕 Ešte mesiac po kyretáži sa ma ľudia pýtali ako znášam tehotenstvo a prečo nemám brucho, bolo to hrozné stále znova si to pripomínať. Teraz som tehotná zase, ostatným to povieme až keď to bude na mne vidieť cca 4-5.mesiac. 😀

venouska
9. led 2014

Toto si každý musí ujasnit sám, na jednu stranu chápu, že se s tím chce každý hned chlubit, na druhou je dobré si uvědomit, co bude, když to nedopadne. Já měla první těh. mimoděložní, bohužel jsem si těh. test musela vyptat od švagrové a ta samo vyzvídala. Než jsem se pak vrátila z nemocnice, všichni to věděli, a to jsem ji a rodinu z manželovy strany žádala, aby to nikde nevytrubovali. O dalším těhotenství jsme jim tedy řekli až na začátku 5. měsíce, rodině z mé strany dříve, protože tam jsem se nemusela bát, že by se takhle zachovali. Příště bych to udělala také tak.

blahova_andrea
9. led 2014

já si z jedné strany špatný konec vůbec nepřipouštím a z druhé je to na mě už teď vidět, takže nějaké delší tajení prostě nehrozí. tento víkend se dozví tchánovci a myslím, že do konce ledna to postupně povíme všem. jestli to tedy bude potřeba, při pohledu na mě totiž není třeba slova 😀

marukm
9. led 2014

No, úplně na začátku jsme to taky nechtěli říct. Pak jsem ale skončila v nemocnici, takže jsme to řekli aspoň mojí rodině. Doteď to víme jen my, moje rodina a nejlepší kamarádka a kamarád (a vy tady:D). A zbytek necháme vyplynout, až to bude vidět, tak se mě asi lidi budou ptát, tak jim to potvrdím.

Nicméně stát se může kdykoli cokoli. Jasně, zezačátku je to riziko asi větší, ale tajit to až bůhvídokdy, jen abych pak nemusela vysvětlovat, že se stalo to a to..to bych nechtěla. Ráda tu radost sdílím. A kdyby se něco stalo, asi bych potřebovala sdílet i ten smutek.

mar8
10. led 2014

já to u prvního těhu taky řekla celkem brzy, a pak když to nevyšlo, tak mě každý litoval a já na to moc nejsem, u druhého těhu, které taky nevyšlo a u třetího, které dopadlo dobře, jsem to nechtěla říkat, ale vyzradilo se to tím, že jsem šla hned na nemocenskou. Teď jsem znovu těhotná a budu se snažit to udržet co nejdýl, zatím chodím do práce a chci ještě chvilku vydržet, a prozradit to ideálně až to půjde vidět 🙂

myskyyy
18. led 2014

Ahoj, my jsme to taky chtěli tajit - ještě to ani nemám potvrzené od doktorky, protože ještě na UZ nic neviděla, ale bohužel pracuju ve zdravotnictví na rizikovém pracovišti a musela jsem jít hned na neschopenku. To by bylo v pohodě - dalo by se to "uhrát" na nemoc či dovolenou, ale moje vrchní to všude roznesla, dokonce i po jiných odděleních... Jsem z toho nešťastná, ale nebudu si ničit zdraví svoje i plodíku ... Přítel to věděl hned a maminka v podstatě také - nikdy jsem jí nic netajila, jsme jak kamrádky 🙂 je to hodně individuální. My to budeme navíc muset asi oznamovat všem dříve z důvodu přesunu svatby na dřívější termín - ještě než jsme věděli, že jsem těhotná, tak jsme rozeslali tzv. Save the date na srpen z důvodu vybírání volna a dovolených...

Můj názor je, že vše je tak, jak to opravdu má být a dřívější či pozdější oznámení na to nemá vliv.
Hodně štěstí všem 🙂

domca89
24. bře 2014

No já se tedy přidám, jsem dnes v 8+3. V 6+3 mi dali fotečku a poslechnout srdíčko, takže jsem se kamarádkám a mamině pochlubila, ale s tím, že je brzy a ještě se může cokoliv stát a změnit. Na miminko s přítelem mluvíme, přítel mi hladí bříško a na mimčo se těšíme, zítra jdu na kontrolní UZ, zda je vše v pořádku, pokud vše bude jak má, oznámíme to začátkem dubna na přítelovi narozeniny jeho rodičům. Ale to už budeme 10+5, takže si myslím, že to už bude akorát, vidět to na mě nebude pěkně dlouho, protože jsem baculka. Naštěstí. A v práci to taktéž oznámím až po zítřejším UZ, pokud bude vše OK.

beatax
8. srp 2014

Ahoj holky, zkousim obnovit tuhle diskuzi, mame za sebou ZT a ted tehulkujeme a zaciname 17 tt ... takze me svira neustaly strach, jestli je vse v poradku, jak dopadnou triply apod... no uz je ze me blazinek :D
... a ted k otazce... tehu jsme oznamovali az ve 13 tt (mela jsem narozky a kazdy by to odhalil ze nepiju apod.), tak jsem to oznamili, a to pouze nejblizsi rodine... s tim, ze jsme je poprosili, ze nejmene do 20 tt (tj. po velkem utz a triplech), ze je to tajmenstvi, ze mame strach, kdyby neco... no a z jedne strany nasi prosbu jaksi ignorovali a vedi to u nich v praci dalsi sirsi pribuzenstvo (kde se vyskytuji jak se rika slepici prdelky).... holky abych pravdu rekla, zmita mnou hrozny vztek, ze tohle proste nekdo muze udelat a rozhlasit, i kdyz ho durazne zadate at to jeste cca mesic a pul nedela... navic to neni moje strana rodiny, ale protejsku, ktereho to nastvalo uplne stejne.... stalo se vam neco podobneho? jak jste reagovali?... jak se mnou zmitaji i hormony, strach apod... tak jsem strasne ale fakt strasne vytocena.... (prvni ZT bylo mezi mnou a manzou.... a v tu chvili jsem byla svym zpusobem strasne rada, ze to nevi nikdo jiny.... i ted se mi derou slzy do oci, kdyz si vzpomenu, nebo kdyz jsem o tom rikala nej kamosce) .... asi si budete myslet, ze jsem hroticka, ale moje duvera v druhou stranu diky tomuhle vzala dost za sve, a zere me to jak se zachovali a premyslim, jak si to s nima ted vyrikat... aby taky pochopili, ze co rekneme, neni jen do vzduchu.... 🙂

gepe
8. srp 2014

Uz jsem psala vyse, ze jsme oznamili az po NT screeningu.
Podruhe jsme meli v planu taky oznamit po NT letos v dubnu, neoznamili jsme, doslo v 11tt s samovolnemu prirozenemu potratu. Tudiz jsme nic neoznamovali a tim padem ani nemuseli vysvetlovat co to, proc to 🙂

vanilkacka
8. srp 2014

@beatax My jsme to rodicum a nejblizsi rodine rekli jeste drive nez Vy, take jsme rekli, ze stale hrozi riziko potratu apod. a prosili,at to zatim dale neoznamuji, nakonec jsem se dozvedela, ze to cast rodiny rekla vzdalenejsi rodine.Prvne jsem byla nazlobena,ale nakonec jsem si rekla,ze uz s tim nic stejne nenadelam.Oni to nemysleli spatne, jen z toho meli radost a chteli se pochlubit.Nemelo cenu delat zle v rodine.A jsem ted s odstupem casu rada,ze jsem to nejak neresila.

beatax
8. srp 2014

@vanilkacka mas pradu, takhle jsem si to taky vysvetlila, ze je to pro ne velka radost ..., ale pak si zas rikam, ze kdyz nekoho o neco prosis a on na to z vysoka pece, tak jak to pak fungovat v ostatnich vecech ... manza rikal, ze si to s nima vyrika, ale ve me je porad vztek... 😅
musim se vymanit z tehu hormonu a brat to s nadhledem 🙂 coz mi ted poslednich par mesicu dela problem 😀

vanilkacka
8. srp 2014

@beatax Ja si totiz myslim,ze oni si ani neuvedomuji ty rizika a berou to jako jasnou vec,ze prijde miminko,kdyz uz je zena tehotna.O Tvem ZT nevedi,takze se asi nikdy nesetkali s tim,ze to nakonec nemusi dopadnout.Ale chapu,ze jsi stale nervozni,ja koncim 20.tyden,velky UTZ me ceka az ve 22.tydnu.O tehu uz vi cela rodina,pratele a v praci jiz za me hledaji nahradu.Pred 3 tydny mi volali,ze mam pozitivni triple testy,kdyz jsem si v ten okamzik predstavila,ze to treba nedopadne a ze uz se s nami na mimi tesi hodne lidi,tak mi nebylo dobre,ale po amniocenteze vsechny strachy zazehnany a ted uz to proste nejak zvladnem.Hod strachy taky za hlavu,miminko se urcite narodi v poradku a v terminu 🙂

vanilkacka
8. srp 2014

@beatax A priste bych jim durazne rekla,ze je to pouze zalezitost nejblizsi rodiny a ze o tom nemusi vedet vsichni kolegove v praci a bude klid 🙂

beatax
8. srp 2014

@vanilkacka ty brdo tak to si mela pekne nervy, ja byla na triplech na krvi ted... navic uz sem prte nevidela skoro mesic, naposledy na UTZ ve 13 tt tak uz sem nervozni... 🙂 zas na druhou stranu co se ma stat se stane, stejne to neovlivnim...
ono celkove s tou stranou pribuzenstva, i kdyz jsou strasne moc fajn a hodni je obtizna 🙂 oni nas proste neposlouchaji... napr. ze nam daji to a to (napr jidlo) a my ze ne.... a oni ze jo... a udelaji si to po svem.... rikala jsem si, ze si stejnak jednou budeme muset vymezit co a jak, ze prste budou muset respektovat co jim rikame... jsou jak hlusi... a to nam je lehoulince pres 30 😉

vanilkacka
8. srp 2014

Rodina stejne budete vy tri a ostatni cleny rodiny musi brat clovek s rezervou. Dulezity je,ze partner stoji pri tobe a ja fakt mam nazor,ze oni to proste nemysli zle,jen prehnana starost nekdy skodi 🙂 Nervy jsem fakt mela, ani jsem se nebala vysledku,ale abych nepotratila po amn.,ale od 10.tydne mam Angelsounds a kazdy den chvilinku posloucham mimco,jak mu tuka srdicko a strasne me to uklidnuje,ze je v poradku 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru