Neschopenka ve 4. tt. Jaké jsou vaše názory?

bassetlady
1. pro 2011

Ahoj všem,
moc Vás tu zdravím a chtěla bych Vás poprosit o rady a názory. Vezmu to trošku obšírněji. V srpnu 2010 (ve 30 letech) mi odoperovali endometrickou cystu 7cm na levém vaječníku, bohužel byla nutna ressekce jak vaječníku tak vejcovodu. Hormonální léčbu jsem odmítla, bylo mi dopuručeno co nejrychlejší otěhotnění, že prý mám maximálně 2 roky jinak budu litovat. No chlap nebyl, tak jsem to neřešila. Ale ejhle obejvil se úžasňák a letos v září jsme se začali snažit. Já jsem byla velký realista s tím,že se to jen tak nepovede a skončíme na IVF. Přítel se naopak bil v prsa, že to zvládneme 🙂 no a dopadlo to tak, že poslední MS 22/10/11, od půlky listopadu mi začalo být tak nějak všelijak neustálé migrény, nakonec jsem jedno rano omdlela v metru. A nez jsem se rozkoukala měla jsem 8 dní zpozdění, tak jsem si 27/11 udělala test a ani jsem nemrkla a byly tam // 🙂 tak se snažím tomu nějak nepodléhat, ale asi to tak je 🙂 ale teď se dostávám k jádru pudla . 5/12 jdu na gyn. - byla jsem stejně objednaná na kontrolu, tak to spojim a uvidíme co mi doktor poví. chtěla bych ho rovnou požádat aby mě nechal doma, mám neustále migreny ( na ktere mi nezabira nic z povolenych léků) , celodenní nevolnosti a kolísavý tlak. a do toho velmi stresove zaměstnání,kde musim fungovat i 14 hodin denně jinak mě odepíšou a hodně létám po Evropě. a nemůžu si dovolit zustat treba jeden den ležet a nejít do prace. nechci ze sebe dlat chuděru, ale citím že bych měla odpočívat a ne se honit za nějakými body do firemní soutěže. jaké jsou Vaše názory a zkušenosti ?? děkuji mnohokrát

camelinka
3. pro 2011

Asi tu budu ukamenovaná zaživa,ale já osobně nevidím důvod proč při normálním průběhu těhotenství v případě nerizikové práce kynout doma 😅 . Samozřejmě v případě zakladatelky diskuze a ostatních,které mají buď zdravotní problémy, nebo rizikovou práci,pro těhu nebezpečnou je to něco jiného 🙂.
Já chodila do práce do poslední chvíle, nedokážu si představit, že bych byla doma ještě dalšího třičtvrtě roku, to by mi muselo asi hrábnout 😅 😝 . Nicméně každý to má jinak 🙂

marinka
3. pro 2011

Jo, a nějak moc nechápu, proč se odsuzují maminy, které chtějí zůstat doma proto, že si chtějí těhotenství užít?? Vždyť to jsou krásné a výjimečné měsíce a je jich za život jen pár v porovnání s těmi, které prochodíme do práce. Nevidím vůbec nic špatného na tom, když těhulka zůstane celé těhu doma, aby těhotenství mohla prožít v maximálním klidu a pohodě, aby mohla odpočívat, kdy potřebuje apod.
Samozřejmě, měla by být fér k zaměstnavateli a neodejít ze dne na den, ale dát mu čas, aby si našel náhradu, což v dnešní situaci na trhu práce není většinou nic složitého..

marinka
3. pro 2011

@camelinka Teď mě pobavilo, jak odlišné názory jsme napsaly hned po sobě 😀
Já hlavně myslím, že každý by si to měl udělat tak, jak to vyhovuje jemu. Někomu by doma 9 měsíců hráblo, někdo jiný si je užije 😉 🙂

camelinka
3. pro 2011

@marinka jj jak pisu, kazda to ma jinak 🙂. Ja nemam zrovna psychicky jednoduchou praci a vydrzela sem tam az do materske, byla sem rada ze su mezi lidma,zamestnavatel mi ulehcil aspon od fyzicke namahy takze se to celkem dalo,ikdyz to obcas bylo na nervy. A i tak sem si brisko uzila, me je proste proti srsti se valet na neschopence kdyz k tomu neni duvod 😉

marinka
3. pro 2011

@camelinka Jasně 😉 Pro mě to určitě nebylo válení, bylo to krásných 9 měsíců, které jsem prožila aktivně, měla jsem po dlouhé době se plně věnovat svých koníčkům, na které jsem předtím ani pak dlouho potom neměla čas (psaní, čtení, dělání koláží apod.) Druhé těhotenství už vůbec nebylo takové, protože jsem lítala kolem malé, kolikrát jsem si až večer uvědomila, že jsem těhotná. Tak jsem byla moc ráda, že aspoň to první těhotenství mohlo být tak skvělé 🙂

camelinka
3. pro 2011

@marinka to je fajn ze ste si to takhle uzila, je fakt ze pracovat budeme dokud neumreme u pasu 😅..
Me bylo celou dobu uplne "netehu" tak sem delala temer vse jako predtim a bylo mi fajn i pracovne 🙂

jasekd
3. pro 2011

@camelinka Naprosty souhlas 😉
@marinka Proc nesouhlasim s tim, byt doma jen tak, abych si to uzila? Treba prave kvuli tomu zamestnavateli, kvuli kolegum, co pak musi delat vic prace, ze bych zbytecne pobirala davky, na ktere v podstate nemam narok, kdyz nemam k PN zdravotni indikaci... Protoze uzivat si doma, hladit bricho a pripravovat se v klidu na miminko bysme asi obcas chteli vsichni, a to holt nejde. Taky bych si na PNku nasla duvod a celkem padny, ale nechtelo se mi (rizikove povolani fyzicky i psychicky, kontakt s infekci, 1.trim na Utrogestanu, 5mesicni nevolnosti...) Aspon jsem nekoupila vsechny kraviny, co jsem kde videla, protoze fakt nebyl cas. Opet opakuji, ze toto se netyka zakladatelky a vsech se zdr.indikaci, tim padem treba i tebe (po IVF?) Nechci tu rozpoutat debatu OT, zakladatelce uz jsem odpovedela, jen pisu svuj nazor.

camelinka
3. pro 2011

@jasekd presne tak, vysavat stat,kolegum pridavat svoji praci a litat po nakupech a kamoskach 😀 ,vystihlas to presne 😉 😉

jasekd
3. pro 2011

@camelinka Dekuji, mam pocit, ze s timto nazorem jsme docela osamocene 😅 😉

camelinka
3. pro 2011

@jasekd jj taky bych rekla 😅

berynka
3. pro 2011

@jasekd
@camelinka , tak já si taky myslim v podstatě co vy 😉 . Ale na druhou stranu ne každý má dobré kolegy a chápavého zaměstnavatele, takže to pak může být prostě něco za něco 😝 . A i normální těhotenství může doprovázet časté omdlévání v dopravních prostředcích, nevolnosti a zvracení, což si za běžného "provozu" nedokážu moc představit 😅 .

camelinka
3. pro 2011

@berynka jasny, kazda to zvlada jinak,ja mam kolegy super,ale zamestnavatel mi ulehcil jen na zaklade ulev od doktora, jinak sem byla uplne ve stejnym presu jako predtim, pracuju v ACR a zrovna lehky to neni, mam nizky tlak a na omdleni mi bylo co chvile kdyz sem dyl stala,ale ani me nenapadlo zustat doma. Chtela sem nejdriv po sobe vsechno vyresit a predat v co nejlepsim poradku svou praci kolegyni.

marinka
3. pro 2011

@jasekd Jj, ale to jsem psala, že je třeba zachovat se fér k zaměstanavateli a neodejít ze dne na den, prostě aby pobyt doma nezpůsobil nikomu jinému problémy. Pobírání dávek 9 měsíců v těhu, to bych vůbec neřešila, pokud člověk předtím pracoval. Spousta lidí nepracuje roky, protože nechce, nebo jsou na neschopence, protože mají známosti, i když jsou zdraví. Jasně, těhotenství není nemoc, ale je to jiný stav, který každá prožíváme jinak a být doma 9 měsíců, pokud cítíme, že to tak bude dobře, není nic odsouzeníhodného. Mně třeba příjde trochu nezodpovědné i kvůli miminku zůstávat v práci, která je psychicky i fyzicky náročná 😅 😉
Prostě myslím, že by měla být možnost vybrat si 😉

jasekd
3. pro 2011

@berynka @marinka Ja jsem osetrila pacienta a letela se vyzvracet, vycistit zuby, a pak zas pokracovala v praci, narocne, ale nemyslim si, ze by to miminku ublizilo, mela jsem to od Dr. povolene, pokud by rekla, ze mam byt doma, zustanu doma i pres problemy, co by to v ordinaci prineslo. Syn ma dost zdravotnich problemu, nicmene nemyslim, si, ze by je nemel, kdybych lezela doma. Narodil se normalne v terminu a byl klidny spokojeny miminko 🙂 Moje doktorka me v tomto pristupu podporovala.

tkanicka
3. pro 2011

@marinka jenom by mě zajímalo, jestli možnost užít si těhotenství bez nemocenské by si taky vybralo tolik budoucích maminek. A pak jich spousta fňuká, jak je ta nemocenská ještě malá a mají omezené vycházky.

marinka
3. pro 2011

@tkanicka Když zůstanou doma a nemají k tomu zdravotní důvody, tak nemají co fňukat ohledně výše nemocenské a ztěžovat si na vycházky, to je zase jiná 😉

vegal
3. pro 2011

@bassetlady já šla na nemocenskou asi v 6. nebo 7.tt.Dělala jsem na poště doručovatelku a když jsem jim dala papír o tom,že jsem těhotná,přeřadili mě do kanceláře.Kde jsem měla prac.dobu 5-8 hod. a pak 12-17 hod.Původně jsem chtěla chodit do práce dál,ale když jsem řekla,že jsem z jiného města a co tam mam 4 hodiny dělat,tak mi bylo řečeno,že můžu chodit po městě a zaměstnavatele to samozřejmě nezajímalo.Byla jsem z toho psychicky na dně a druhý den jsem naklusala ke gynekoložce a napsala mi po udání důvodů neschopenku.Proč riskovat zdraví mimča kvůli práci?Ať si říkal kdo chtěl co chtěl,bylo mi to jedno.
Neřešila bych kdo si co myslí,hlavně abyste byli v pořádku a pokud má doktor rozum,určitě ti to napíše.Držím pěsti!!! 🙂

salomee
4. pro 2011

No jo, při normálním průběhu zůstávat doma... já bych klidně zůstala.. Přece jenom je to tak jedinečné období..a já mám pracovní dobu, co zabije celý den a večer pak už jen přijdu a nemám sílu na nic. Je to obyčejná únava, nic extra... a ke všemu ta tma už po čtvrté teď, tak se můj den skládá z práce a noci🙂. Ale bezdůvodně žádat o nemocenskou, taký frajer zas nejsem a žádné snahy vyvíjet nehodlám..🙂 Když to někdo ale opravdu potřebuje, tak proč ne.

tina74
4. pro 2011

Já si myslím, že to není černobílé a každý si to musí dobře zvážit sám. Já jsem například na srdeční akci miminka čekala 3 roky, kdy jsem zažila dvě zamlklá těhotenství (jedno po IUI, druhé spontánní), dvě revize dělohy, 3 hysteroskopie (jedna z nich byla poměrně zásadní operace), 1 laparoskopii a 2 IVF. V den embryotransferu (v rámci 2.IVF) jsem si poprvé v životě vzala neschopenku, protože jsem chtěla pro zdar věci udělat maximum. Do té doby jsem - během hormonální stimulace i v den odběru oocytů v narkóze - normálně pracovala. Žádné volno jsem si nikdy nebrala ani po revizích a dalších zákrocích v narkóze. V pracovní neschopnosti jsem byla poměrně krátce, pak jsem začala zase pracovat, i když jsem musela svého lékaře hodně přemlouvat, aby mi ukončil neschopenku, protože to nepovažoval vzhledem k mé anamnéze a věku za rozumné. Dohodli jsme se, že budu pracovat v rozumné míře (jsem OSVČ, takže mám možnost si množství práce regulovat), abych si nepřetěžovala organismus, ale zároveň se doma nezbláznila nicneděláním a pozorováním se. Podotýkám, že mám mimořádně psychicky náročnou práci...
Po vysazení Utrogestanu jsem se začala cítit celkově lépe, ale i tak jsem poměrně hodně unavená a rychle se vyčerpám a vzhledem k tomu, že jsem soudný člověk, vím, že svou práci nejsem schopná vykonávat naplno. Nicméně pokud si za ni nechávám platit, klient by měl dostat obvyklou kvalitu. Navíc se mi už začínají množit různé komplikace: bolesti zad, nespavost, křeče v nohou, takže nemám ani jistotu, že se každou noc dostatečně vyspím a ráno budu fit. Proto jsem se rozhodla pro kompromisní řešení a poté, co jsem velkou část první poloviny těhotenství ještě pracovala, zůstávám nyní opět na neschopence. Důvodem je paradoxně zodpovědnost vůči klientům a kolegům, ale hlavně vůči mé rodině, protože toto těhotenství pro nás už může být poslední šancí.
Ano, pobírám nemocenské dávky, nicméně ve srovnání s mými běžnými příjmy jsou zcela mizivé. V žádném případě si však na jejich výši nestěžuji, jsem za ně ráda. Pokryjí alespoň inkaso. A určitě nemám špatný pocit z toho, že bych byla zátěž pro stát. Za 11 let, kdy jsem naplno pracovala, odváděla daně a příspěvky na pojištění, jsem si je dostatečně předplatila. Finance teď ale nejsou důležité, konečně se nám plní sen, který už se zdál téměř nereálný. Zdraví miminka a jeho pohoda teď má absolutní prioritu. Určitě bych si kvůli stresující práci za každou cenu nechtěla uhnat předčasný porod nebo jiné zbytečné komplikace, nebo přivést na svět neurotické dítě.

katerinanov
4. pro 2011

Holky, a co si myslíte o tomhle:
Minulý rok jsem byla na operaci - dermoidní cysta na vaječníku. V rodinné anamnéze mám preeklampsii (na kterou nakonec moje babička zemřela). Jak píše zakladatelka, v MHD omdlívám nebo třeba i jen v obchodě když stojím v řadě. Mám celodenní nevolnosti, ale není to nic strašného, dá se to přežít. Je ale fajn si jít lehnout když potřebuju.
Teď jsem 20 tt a jsem studentka. Ve škole mám individuální plán tzn. že tam více méně chodím jen psát písemky a nechávat se vyzkoušet. Bohužel cítím že to takhle nezvládám. Chci tu školu dodělat, než přijde mimčo, protože pak to už půjde těžko ale i tak, raději bych měla svůj klid. Máte nějaké rady?? 🙂

marecek4
4. pro 2011

@katerinanov a co spolupráce s pedagogy přes net a jít jen na konečné přezkoušení,to by nefungovalo?-prostě ten plán ještě víc přizpůsobit tvému stavu

petrajavor
4. pro 2011

Já s myslím,že je to věc každé těhulky. Je na ní jak se cítí a co prožila,mnohdy jen ona a partner vědí jaké utrpení prožili než k miminku došli. Já půjdu na neschopenku cca v 19tt. Navíc v práci jsem už teď napůl nepoužitelná a mou část práce musí dělat někdo jiný,což není vůči těm lidem fér. Kdyby to bylo jen na mě byla bych doma hned co jsme zjistili,že jsem těhotná...jenže nám to okolnosti nedovolili.
To jak tady jedna maminka psala,že některé maminky jsou doma z pohodlnosti mi příjde celkem urážlivé. Sama vím,jak je to někdy těžké. Nemyslela to určitě zle,ale jak sem psala je to každého věc.

jasekd
4. pro 2011

Jedna maminka tu napsala, ze nektere jsou doma z pohodlnosti. Tak proc tu NEKTERE stale prehlizite to slovicko NEKTERE a vidite se v tom? Skutecne myslite, ze vsechny, co jsou doma na PN, ji skutecne potrebuji, maji zdr. problemy a praci tak narocnou, ze ji nemohou bez problemu vykonavat? Ja i nektere jine jsme psaly, ze zalezi na zdravotnim stavu, anamneze, druhu prace atd atd, ze nekdy je PN je naprosto oduvodnena a schvalujeme ji (sama bych ji v tom pripade brala) ale nekdy proste ne... Tak proc se nekdo, kdo je na PN podle svych slov opravnene, urazi? 😅 😉

camelinka
4. pro 2011

@petrajavor bylo to mysleno jen na ty,ktere zustavaji doma jen z pohodlnosit, netyka se to tech co maji problemy, nebo se citi jako vy "nepouzitelne" tak si to nevztahujte na sebe 😉

camelinka
4. pro 2011

@jasekd 😉 😉 😉 😉

petrajavor
4. pro 2011

@camelinka já jsem to pochopila,ale jak to poznáš? my jsme měli u prvního dítěte vadu,molu,takže jsme o něj přišli...teď je těhu riziko pro mě...tohle ví holky na koníku a rodina,v okolí to neví nikdo a kdybych šla na neschopenku hned spousta lidí by mi dalo nálepku pohodlné maminky....proto mi to příjde urážlivé....vím,že takové maminky jsou,ale ty si to musí srovnat v sobě....

camelinka
4. pro 2011

@petrajavor prave proto ze takove maminky jsou, myslim ty, ktere se s tim jeste chlubi. o takovych tu pisu 😉

jasekd
4. pro 2011

@camelinka 😀
@petrajavor Ja to treba u sve zname vim, protoze mi to sama rekla. Ptala jsem se, jestli ma nejake problemy, ze musi chudak zustat doma, ze me to mrzi. Zasmala se , ze zadne, ale proc by se nervovala se spratkama ve skole?! Kdyz si muze vsechno v klidku pripravit a jezdit s mamou po nakupech. Takze se pro me zaradila do kategorie PN z pohodlnosti. A jeste frflala, ze jsou davky male. Tve komplikace me mrzi, skutecne to s @camelinka nemyslime na vsechny holky, co jsou doma. Ja taky nemela prvni tehotenstvi samozrejme a bez lecby, a taky to kazdemu netroubim. Proto si dovolim takhle zaradit jen nekoho, kdo mi to otevrene rekne jako ta holka. Ale takovi lide proste jsou, holt vyuzila system...

petrajavor
4. pro 2011

@camelinka tak řekla bych,že každá to má nastavené jinak....nedivím se,že chtějí být doma,taky bych chtěla,ale bohužel to nejde....navíc s tím,že umřem jednou v práci je to kolikrát jediná možnost být doma 🙂 Jinak k mé "nepoužitelnosti" půl mé práce se vykonává v noci,což teď nemůžu dělat (po pokusech jsem to vzdala) a vzhledem k zaměstnavateli a ke kolegům každý jsme nahraditelný.....takže když je někdo doma najde se někdo kdo bude za něj doma.
Jo a jak tu někdo psal říct zaměstnavateli předem aby si našel náhradu,asi jak kterému,kamarádka to řekla a dostala druhý den výpověď. Mě třeba vyšli v práci vstříc. Je to jako všechno na lidech.

camelinka
4. pro 2011

Tady vidite proc zakladatelka tuhle diskuzi zalozila,zrejme proto, ze takove zna taky a ikdyz ma tehu z nejakeho duvodu rizikove, je ji "blby" jit na PN ikdyz na to ma ocividne narok.
@jasekd jj takovy presne myslim taky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru