Mám nárok na rizikové těhu?

terdaaa
4. bře 2018

Ahoj,

tak jsem se dozvěděla, minulý týden, že jsem těhotná. 🙂
Po tři-čtvrtě roce boje, kdy se nám nedařilo, jsem jednoho dne z rána měla pozitivní test. 🙂

Pomohly mi vitamíny, které jsem objevila náhodou, na FB a také spolupráce pana doktora, který mi předepsal lék Duphaston kvůli nízké hladině hormonu progesteronu.
Zatím mám příznaky - bolest prsou a únavu, nekonečný hlad ... 😀

Bohužel v noci moc nespím, jdu spát před 22. hodinou, budím se ve 2 a občas neusnu.
Práci mám v místě, vstávám tedy sice v sedm, ale těch 5 hodin fakt bohužel nespím.

Celkově jsem se na těhu těšila a teď jsem docela zklamaná, protože paní vedoucí nařídila, abych chodila brzy z oběda, abych udělala o to víc práce, po druhé hodině odpoledne se mi začnou zavírat oči. S chozením na toaletu je to také horší, nesmí se zdržovat kolegyně, ani nesmí klienti čekat, než přijdu a já tam "lítám" fakt každou chvíli.

Další problém je ten můj hlad, kterej mám furt a lentilce, co mám zatím v bříšku, papat ráno v 7, pak ve 12:30 a v 17:30 k večeru, bohužel nestačí. K tomu se přidávají bolesti zad, asi z únavy (mám skoliozu páteře 3. stupně, od 5. se operuje...)

Další věc je, že je to poměrně psychicky náročná práce, plnit denní počet prodejů, volání klientům a schůzek, občas se vyskytne bezdůvodně řvoucí klient, nebo se nahrne celá hala a musíte obsluhovat (ať se Vám na wc chce, nebo nechce)...

Myslíte, že bych neměla nárok na rizikové těhu?? Jak o to doktora požádat??
Předem děkuji za info!

mili_ilim_ilmi
4. bře 2018

@terdaaa Ahoj, taky jsem na začátku tehotenstvi a taky se brzo budim a jsem unavena. A taky lítám pořád na záchod. U mě v práci teda dobry, ale vyfasla jsem neschopenku. Já ji teda moc nechtela, ale nakonec měla doktorka padne argumenty. A myslím si, ze když půjdeš k rozumne doktorce a vysvětlíš ji to, tak tu neschopenku taky dostaneš.

kaczorka
4. bře 2018

Já myslím,že pokud máš rozumného doktora a řekneš třeba že máš silné nevolnosti a vysvětlíš situaci v práci,tak že ti rizikové těhotenství bez problému napíše..Já byla taky hned od začátku doma na nemocenské,ale já doslova prozvracela první tři měsíce..😉

mili_ilim_ilmi
4. bře 2018

@terdaaa A už jsi byla u doktora na vyšetření? Požádat, úplně normálně se zeptat, zda by napsal neschopenku a vysvětlila bych mu, proč ji chceš.

trdelnik234
4. bře 2018

Ahoj, a v ktorom si to vlastne TT?A na akej pozicii pracujes?
Normalne mu to vysvetlis tak ako si to tu napisala.

snahnah
4. bře 2018

Taky mám neschopenku, postupně se přidaly nevolnosti, nízký tlak, v práci bych byla na prd. A prac.doba do 21,30 a já v 19 zralá na postel. Takže jsem o ni požádala. Akorát mi ze začátku nechtěl dát vycházky, ale ukecala jsem ho 🙂

mazeret
4. bře 2018

@terdaaa s tím spaním jsem to měla to samé. Ale asi bych v práci pohrozila, že to nezvládáš a že si můžeš vzít ze dne na den neschopenku. Myslím že doktor to napíše bez keců... 🙂

ivuska1986
4. bře 2018

Ahojky, trpela jsem nespavosti cele tehu, vstavala jsem ve tři. Zada me silene bolely v oblasti bederni páteře, preslo to asi tak v patnactem tydnu. Jinak bych vysvetlila doktorovi situaci, uz jen to, ze za cely den muzes jist jen třikrát v tehu je blbost. Uvidis, že Ti napise neschopenku i s vychazkami, presne bych mu to popsala jako si to napsala tady

horsiee
4. bře 2018

Nemocenskou samozřejmě dostaneš u každého normálního doktora. Ale já bych si to vyřešila s vedoucí, přijít o peníze jen kvůli častému chození na záchod? Neřeknu kdyby si měla opravdu potíže, ale kuli vedoucí bych doma nezůstávala.

vercahb
4. bře 2018

Otazka je jestli chces mit v praci vetsi klid nebo chces uz zustat doma. S nekterym doktorem se dohodnes, s některým ne. Ja mela fyzicky narocnou praci v nebezpecnem orostredi a stejne mi neschopenku dat kvuli tomu nechtel, zamestnavatel ma povinnost ti v praci ulehcit. Ja ji nakonec mela kvuli zvraceni, od zacatku az do materske, ale jako "rizikove" tehu jsem oznacena nebyla, na to jsou zavaznejsi duvody

terdaaa
autor
4. bře 2018

@horsiee Tak část výplaty dostanu v nemocenské a zbylou část z Pracovní neschopnosti,kterou mám pojištěnou v Životní pojistce 🙂

terdaaa
autor
4. bře 2018

Díky za odpovědi všem! 🙂

ellias
4. bře 2018

@terdaaa ahoj, měla jsem to v práci podobně, do toho jsem denně dělala přesčasy a ještě i víkendy (občas jsem jela i 12 dní v kuse, když byla inventura a přesto všechno a hrozný ranní nevolnosti do 23tt jsem dostala neschopenku až měsíc před mateřskou s tím, že to stejně podle Dr není rizikové a nakonec jsem i z toho předčasně porodila ..
Jinak u tý pojistky si na to dej pozor, protože 99% pojistek má rizikové těhotenství u PN ve výluce 🙂

astyna
4. bře 2018

Také si myslím, že je to o domluvě s lékařem. Nebude tě přece vystavovat zbytečnému stresu. Já jsem ale byla asi vyjimkou a neschopenku jsem odmítla - ikdyž jsem pracovala jako obchodní referent, zvedala jsem min 25kg balíky se zbožím, týdně chodily 2 tuny nového zboží, které se muselo 2x přeskládat…doma jsem být nechtěla. Kdybych se ale cítila špatně, doma bych byla. Je to na každé z nás, jak se k tomu postaví, každá má i tu psychickou odolnost někde jinde.

rajecka
4. bře 2018

Jsi teprve druhý týden těhotná a už máš tolik potíží 🙂 To tě čeká asi dost náročných devět měsíců...

terdaaa
autor
4. bře 2018

@rajecka Na začátku šestého 🙂

vanea
4. bře 2018

Ahoj, ty podle toho co píšeš, to není nic strašného, ale ono je to težko soudit, když člověk nezná konkrétní situaci=) já prvních pár měsíců prozvracela v práci i 8x za směnu, na druhou stranu i přes to byl furt šílený hlad a pak slabost, usínala jsem už okolo oběda a spát jsem chodila hned po příchodu domů, občas i v 6 večer =D do práce dvě hodiny denně dojíždění a v práci jsem se nezastavila...od 20tt cca 30x denně tvrdnutí břicha, špinění při námaze. Neschopenka nebyla třeba a mně tady ty "obtíže" přišly vlastně celkem milé, protože to něco znamenalo=) Podle mně je důvod k neschopence ohrožení plodu či matky, tj třeba práce u rentgenu, ve skladu, ve školce, kde je furt spousta nemocí....ALE pokud by tě to mělo tak strašně psychicky i fyzicky ničit, tak ti to doktor určitě napíše, když mu vysvětlíš situaci =)

snahnah
4. bře 2018

@vanea Záleží taky jakou máš práci. Když musíš být na place, zodpovídáš za zboží třeba za milion, na WC se dostaneš tak 1x za 3 hodiny nebo taky za celé dopoledne vůbec a oběd si můžeš v klidu sníst fakt až třeba po 6 hod.práce (mnohdy ani to ne),do toho musíš furt stát a tlak ti klesá na 80/55, je na místě si tu neschopenku bez výčitek vzít 🙂 ne všude je možnost si 8x za směnu odskočit blít.

vanea
4. bře 2018

@snahnah No já neměla zrovna práci, kde by si člověk mohl odskakovat jak by chtěl, ale co má člověk dělat, když je mu špatně. Ale jak jsem psala, záleží na konkrétní situaci=) zaměstnavatel by to měl chápat a případně upravit podmínky pro práci...pokud to nejde, je na místě se zařídit jinak to je jasné =)

marketa11112
4. bře 2018

No, zrovna caste tvrdnuti bricha a spineni duvod k neschopence je.....

Ja to lekarce hlasila, dle ni vse ok a ve 28. Tydnu jsem uz jela rodit.....syn nakonec. Ve 30. Tydnu byl na svete..ale budte 12 dni mimo a v kontrakcich.....proste rano jsem misto do prace jela do porodnice...
no a ted podruhe nastup misto do prace, na neschopenku....a opet nemocnice a udrzovacka....kontrakce, tvrdnuti bricha, spineni, byCh opravdu nepodcenovala.....
Kazdopadne ani velka unava ti neprida, moznost se vycurat a najist , je take dulezite..
Vydrzela jsi do sesteho mesice, takze dost, klidne zustan doma s klidnym svedomim....kdyz ti navic neni nejlepe..hlavne, at jsi ty a mimi ok...

vanea
4. bře 2018

@marketa11112 jej já pochopila že je maminka teprve v 6 týdnu :X jinak je "sranda" jak má každý lékař na stejnou věc jiný názor a postup, u mně naštěstí všechno dopadlo dobře - dle doktora jsem neschop. nepotřebovala, malý se teda narodil dřív, ale myslím si, že věděl proč, později by to šlo hůř. Každopádně určitě souhlasím s tím, že maminka by měla být v pohodě, tak pokud je to pro klid, tak je lepší si odpočinout, než se strhat v práci v nevyhovujících podmínkách.

oveckaluky
4. bře 2018

@vanea je v 6.tt, psala, že minulý týden zjistila, že je těhotná. Upřímně, nechci to zlehčovat, ale pokud už takhle špatně nese i jen časté močení, to bude těžké těhotenství, o porodu nemluvě...

vanea
4. bře 2018

@oveckaluky aha, tak jsem pochopila správně🙂 no každá jsme jiná a snašime věci různě , to je na tom vlastně nakonec fajn🙂 já vždycky brala, že oproti jiným holkám mám hrozne hezké těhotenství (i se vším tím, co jsem psala) protože co tady člověk kolikrát četl za příběhy, tak to byl děs a hrůza ..mi všechny budoucí maminky přišly hrozně statečné, já to oproti ním měla v pohodě 🙂 ale pokud to tehotenstvi nekdo snasi hur a neco mu nedělá dobře - a je fakt, že ne všude jsou ty podmínky pro práci ok..Tak ať ji to lékař vypíše a zhodnotí dle situace🙂 člověk to muze těžko hodnotit, když nevi podrobnosti..hlavně ať je zadavatelce brzy líp🙂

rajecka
5. bře 2018

Tak ten první trimestr je blbý v tom, že když je člověku blbě, nikdo na něj nebere ohled, protože to neví. Ale zase ty "trable" mi nepřijdou tak děsné, že bych hned od začátku řešila, že půjdu na neschopenku.... Maminka má to nejtěžší a nejnáročnější před sebou a myslím, že těhotná ženská by se měl snažit žít pokud možno normálně 🙂 Být 9 měsíců doma, s minimem peněz a 6-ti hodinami vycházek denně, to bych teda fakt chtěla, když má člověk posledních pár měsíců "svobody" 🙂

marketa11112
5. bře 2018

@oveckaluky
@vanea je, aha. Tak jsem to pochopila spatne ja....necetla jsem vse....

tynka9
5. bře 2018

Zkusila bych se domluvit v práci na drobných úlevách - ono to lítání na záchod na nějakou dobu brzy přejde (pak se zase ke konci objeví 🙂), hlad jsem taky měla cca 3 měsíce pořád, pak už se to upravilo a jedla jsem normálně, bříško mě taky dost bolelo hned ze začátku, pak to taky přešlo.

Jinak psala jsi o životní pojistce, ze které by ti doplatili ušlou mzdu. Pozor na to, můj doktor mě upozorňoval, ať s tím za ním nechodím. Byla jsem na neschopence 2 měsíce také jen kvůli práci (důvody by byly na delší povídání), de fakto mi nic nebylo. Neschopenku mi napsal, sice s výhradami , protože pokud se zaměstnavateli v práci nehodím, mám nárok být doma s plnou náhradou mzdy. Jenže to se zaměstnavatelům nechce platit, tak to hází na doktory a tlačí nás na neschopenky. K té životce - můj dr povídal, že pokud bych byla na neschopence např. půl roku, tak jde pojišťovně i o staticíce, které by musela vyplatit za ušlou mzdu, a to se jim samozřejmě nechce. Proto se pak pouštějí do přezkoumávání neschopenky, jestli byla oprávněně vypsaná, a dr z toho může mít dost oplétačky. Můj mi neschopenku napsal, ale rovnou mi řekl, že vyplácet ušlou mzdu z pojistky opravdu ne, s tím ať za ním rozhodně nechodím.

oveckaluky
5. bře 2018

@vanea jj, přesně tak 🙂

bassetlady
5. bře 2018

@terdaaa s tou pojistkou opatrně, většina pojišťoven má rizikovè těhu ve výlukách. A o kdybys to měla sjednané extra ( dělá Allianz a Axa) tak proplácí pouze závažné případy krvácení kdy je nutná hospitalizace. Tak ať pak nebrečíš.

uzivatelkapetra
5. bře 2018

Já jsem byla po oznámení v práci ihned přiřazena na práci v 1. kategorii, což je myslím i ze zákona. To co popisuješ, vypadá na dvojku

mili_ilim_ilmi
5. bře 2018

@oveckaluky Vsak nenese spatne moceni, spatne nese pristup vedouci. On je rozdil mezi tim dojit si v pohode na wc a tim chodit na wc, kdyz se to hodi dle klientu a kolegynim. A jeste vedet, ze to pani vedouci sleduje. A i kdyby byla zakladatelka citlivejsi, tak co jako. Ma si hrat nahrdinku jen proto, aby na ni nikdo nemel kecy? Vsak ma za to detatko zodpovednost a mela by se snazit, aby melo uz ted nejlepsi podminky.

oveckaluky
5. bře 2018

@mili_ilim_ilmi Napsala jsem pouze, že s tímhle přístupem to bude mit těžký, je na tom něco špatného? Podle všeho s vedoucí ještě ani nemluvila, tak proč se navážíte do mě? Tady asi její vedoucí o úlevách pro tazatelku nepřesvědčíme...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru