Třetí dítě. Ano či ne?

damis
21. říj 2011

Dobrý den,
Zajímal by mne názor maminek,zda mít v dnešní době třetí dítě. Mám doma dva zdravé kluky a neplánovaně se nám zadařilo opět otěhotnět. Rodina je spíš pro interupci,vzhledem k tomu,že mají kluci 5 a 3,ale já to cítím jinak. Manžel proti třetímu dítěti nic nemá,ale má obavy po finanční stránce. Takže je spíše pro interupci. Má tady prosím někdo obdobnou zkušenost? Nevíte co by mi mohlo pomoci při rozhodování?

damis
autor
24. říj 2011

tak to je šikula,že si hned poradí. 😀 😀 Zjistila jsem,že máme společnou známou Petulka77

lucisa
24. říj 2011

@damis přiznávám, nečetla jsem úplně vše, nemám na to čas a většinou se názory holek dost podobaly.
Já jen za sebe, tři děti máme, moc jsme je chtěli, teď vážně ještě přemýšlíme o čtvrtém, a to hlavně proto, aby měla k sobě parťáka i nejmladší dcera, protože je dvěma starším už má věkově dál a taky proto, že my děti milujeme a velká rodina byl můj sen.
Samozřejmě taky musím koukat na finance, ale my si nepotrpíme na značkové věci, holkám klidně koupím i bazárkové věci a dědí po sobě. Kaviár ani lanýže doma jíst nemusíme a na běžné potraviny máme.
Ale i kdybychom se museli ještě víc uskromnit, protože co si budeme namlouvat, nikdy nevíš, co se stane (ale to bez ohledu na dobu, ve které žiješ), věřím, že to zvládneme a do budoucna máme o zábavu postaráno. Budu doufat, že veškerá péče a láska, kterou teď do dcer investujeme, se nám v budoucnu zúročí. 🙂

A mezi námi, třetí prďolka je poklad, trnula jsem strachy celé těhu a ani porod nebyl bez problémů, ale je to holčička za odměnu, sluníčko a smíšek pro všechny v rodině. 😉

mkr
24. říj 2011

@mataharyy jde o to, co paní má za práci, jestli dostává 20 tis, tak ano, ale jestli dělá někde za 12 hrubého tak si moc nepolepší, protože rodičák 7600, pak odpočet na manželku 25 tis ročně to je průměrně 2 tis měsíčně, tak je taky na 10 a nemá žádný náklady na dopravu a tak

mataharyy
24. říj 2011

@mkr To je taky pravda, proto je to rozhodnutí na nic, pokud si myslí že to zvládnou, ale rozhodně bych neřešila co tomu říká rodina, to je věc její a manžela a oni to musí prokonzultovat a zvážit, já za sebe bych v takovém případě na potrat nešla 😉

ludva
24. říj 2011

@lucisa Tak to jsme na tom stejně 😉
Nejmenší díťátko je naše sluníčko a i starší děti mi občas řeknou, že neví, co bychom bez něho dělali 🙂
A to potěší 😉 Citově bycho do čtrvrtého šla, právě aby nebyl jednou sám, až velký děcka vyletí z hnízda, ale rozumově už ne. Už jsem přeci jenom starší matka...

zuzka84
24. říj 2011

@majatob , tak to mas celkem fajn, to se pak da 🙂 .

@damis , super 🙂 !

jo, nas nejstarsi si taky preje jeste jednoho brachu. No ja se mu divim, protoze on ma taky plno starosti s nima. on proste je k tem detem , ve skolce se stara o holcicky tak hezky nezne 🙂 a u znamych zase o mladsi deti - zabavi je , hraje si s nima , rika ze je miluje 😀 . No ale me uz by asi siblo ze ctyrech kluku 😉

sirinka
24. říj 2011

@damis gratulujem!!! 😵

paolin
25. říj 2011

@damis gratuluji a hlavně zdravíčko!!

veruska007
25. říj 2011

@mataharyy TAky myslím, že tři děti uživíme, překvapuje mě manžel, ten se na to třetí hrozně těší, chtěl by se snažit už hned... ale já mám stejně po komplikacích ještě druhý šestinedělí 😅 a vůbec, rok bych si dala oddych. My splatíme úvěr zhruba v době, než půjdou děti na vysokou. Já myslím, že nejvyšší náklady budou na střední škole, holt nebudou mít děti všechno, na co ukážou prstem... ale my byli taky tři, naši živořili celou dobu pod životním minimem a máme všichni vysokou a zvládli jsme to bez nějakých větších problémů taky 😎

samsa
25. říj 2011

@damis gratulace, uvidíš, že nebudeš litovat. Nejlepší věc, kterou jsem udělala je, že jsem dceři pořídila sourozence, když vidím, jak se milují 😵 Strašně bych chtěla ještě jedno, ale na to bychom museli být dva a manžel už nechce ☹ Ne kvůli financím, ale proto, že nemáme žádné hlídání a jsme na to jen dva, už X let jsme nikde nebyli sami a jsme chronicky nevyspaní😀 . Tak si říkám, třeba do toho spadnu přes antikoncepci, ale to je asi naivní. Přesto všem vícerodičům moc fandím a zároveň závidím.

fim
25. říj 2011

Holky, vy mi teda dáváte. Včera jsem vás našla a od té doby to tu pomalinku pročítám..... Strašně ráda bych třetí taky, ale ...... No uvidíme, zatím ještě času dost. Jsem zvědavá, jak se za pár let rozhodneme. Ale začínám litovat svýho manžela, kterej má prozatím jasno, jak ho budu otravovat. 😀 😎

syslica
25. říj 2011

@damis Super! Gratulujem k rozhodnutiu, pozdravujem Adámka aj "Anetku" 🙂 Celá táto téma bola úplne super a ozaj najkrajší je ten happy-end 🙂 🙂 Pridám jednu úsmevnú príhodu na pobavenie... keď som čakala prvého syslíka, priateľka z Anglicka mi poslala v ružovom balíčku krásne vecičky, vraj si je istá, že to bude dievča 😀 ...no narodil sa chlapec... tak som k balíčku na ružový lístok napísala "pre Jerguškovu sestričku a odložila ho na spodok skrine. Po troch rokoch bola v brušku sestrička (aspoň nadšený syslík, sa tak každému chválil),,, akurát sa volala Ondrík a šatočky zas putovali do skrine ... no a teraz, do tretice, majú sestričku v dlhodobom pláne, pretože som povedala, že tretí pokus ešte snáď niekedy risknem... len som zvedavá, čo urobím, keď bude každý chcieť jednu pre seba 😀

lucisa
25. říj 2011

@samsa já zrovna dnes ráno potkala v buse kámošku, která má 2,5letou holčičku a vylezlo z ní, že je těhotná.
Tak jí říká, tééda, co chvilku tě vidím, často se tě ptám, kdy bude druhé a ty vždycky, že už asi ne (má staršího manžela, který má už 2 větší dcery z předchozího manželství) a najednou jsi a ani se nepochlubíš.
A ona na to, no, já to vím asi týden, ale úplnou náhodou, byla jsem objednaná na preventivku a na napsání další antikoncepce a dr. mě šokla, že jsem v asi 11. tt. Ona celou dobu menstruovala a brala antiko, tak to vůbec netušila. Jediné, co jí bylo divné, že párkrát zvracela. Ale protože u první dcery vůbec, tak si to nespojila s těhu 😀
Takže co není, může být 😉

@syslica no tak teď už to musí být 🙂 My máme výhodu v tom, že i když si bude okolí ťukat na hlavu, že jsme blázni - v DNEŠNÍ (haha) době 4 děti (kdyby na to fakt došlo), řeknou si, že asi hrooozně toužíme po chlapečkovi. Sice by to byla fajn změna, ale vůbec by nám nevadila ani čtvrtá princezna, máme tolik věcí po holkách, že by to nebylo vůbec od věci. 😵

xlucia
25. říj 2011

maminy a isli by ste do tretieho aj keby ste nemali k dipozicii auto a museli by ste sa velmi uskromnit aj co sa tyka penazi, ajbytovych podmienok? ja velmi tuzim po tretom, ale neviem kam by me ho dali spat... atd.

dari74
25. říj 2011

@xlucia Já osobně teda ne,třeba bez auta si to neumím představit. Ale mám známou a ty bydlí se třema dětma v 1+1,s penězmi jen tak tak vyjdou,ale zvládají to.

veruska007
25. říj 2011

@xlucia No, bez auta nevim... ale my mame felicii kombika, ten se da sehnat kol. 20 tis., mozna i levneji.
A byt mame taky maly, ale misto na postel se vzdycky najde, ne? Dnes se delaji palandy pro 3 deti, ktere zaberou malo mista, 1 luzko nahore, 1,5 luzka dole nebo 1 dite v "supliku", ...

syslica
25. říj 2011

@xlucia Lucka, ja viem, že túžiš po treťom už poriadne dlho a zrejme ti srdiečko po ňom aj poriadne hlasno piští 😉, tak chválim, že premýšľaš, zvažuješ a nenecháš sa prosto prevalcovať svojimi citmi. (Veď ja takisto zvažujem...) No k tvojej otázke - asi by som sa za takýchto podmienok nesnažila mať 3. dieťa okamžite 😉
Krátky pohľad do našej domácnosti: manžel jazdí na firemnom aute, našťastie, ja (našťastie pre účastníkov cestnej premávky 😅 ) auto nemám, zato mám vytrénované nôžky a syslíkov, bývame v trojizbáku, kde by sa postieľka ešte snáď zmestila no tak do 2 rokov hádam bude aj čosi väčšie ... a už 6 rokov je muž jediným živiteľom rodiny, v podstate stále i teraz, lebo ja som po RD dostala výpoveď... nuž a práve preto sa chodím sem na Koníka tešiť s každou tehuľkou a verím, že aj naša situácia sa časom utrasie a potom na to tretie nebude už príliš neskoro.

lucisa
25. říj 2011

@xlucia je to horší situace, možná tohle hledisko by v případném váhání zohlednila spousta rodičů, spaní by se dalo řešit spaním v patře, zrovna jej manžel dělal holkám (viz foto - dole je prozatímní gauč pro válení přes den nebo návštěvu, až našetříme, koupíme rozkládací křeslo, zabere míň místa) a auto máme starší, sedmimístnou Lanciu Z, stála necelých 30 tis. a máme rezervu ještě dvou sedaček 😀

syslica
25. říj 2011

@veruska007 Presne, aj syslíci tak spávajú: jeden na normálnej posteli, druhý na zasúvacej (namiesto šuflíkov), lebo izbičku majú dosť malú... aj tak väčšinou skončíme 4 na jednej posteli v spálni 😀 .

xlucia
25. říj 2011

@syslica ahoj. hej velmi dlho. zvazujem nielen bytovu otazku, aleano popchali by sme sa, ale aj to ze som 5rokov na MD, cize sla by som aj medzi ludi, vadi mi ze som zavisla na manzelovi, aj ked on to nijak negativne nekomentuje, chybaju mi vlasntne zarobene peniaze napr. na darcek pre neho.
ale uvazujem aj nad tym ci by to starsi syn zvladol, keby pribudlo dalsie mimino. poistila som sa, rok som mala nuvaring, teraz uvazujem ci ho vysadim.
dala som sa prezriet, kedze som mala dva pomerne komplikovane cisarske, ci by som zvladla, teoreticky, tretie tehu, no a teraz mi touz odobrili aj doktori ze ano. 🙂
len uvazujem aj nad tym ze budu stresy hladat novu pracu atd. a do toho tehu a zas na matersku.... mam pocit ze ak sa raz zabehnem a nastupim do roboty, nebudem chciet ist na dalsiu matersku.
okrem toho ak porovnavam tehu ked som chodila do prace a tehu na materskej, neda sa to porovnat...
a ty si ako na tom s tou pracou? crta sa uz nieco?

dagina
25. říj 2011

Ahojky maminy,
jen krátce..., nikdy jsem peníze ohledně dětí nějak nepočítala, nepočítám každou pokakanou plinku, každé zapnutí pračky...(znám takové maminy, proto se o tom zmiňuji).
Třetí bych jsme si i přáli, ale v našem případě to je nemožné i z jiného důvodu, bo jsme na ně s manžou pořád sami, což je nejen pro všechny nezdravé, ale opravdu hodně vyčerpávající. Chce to, aby si dítko na chvilku někdo vzal, byl s ním také někdo jiný..... . Ale pořídila jsem si nedávno chůvu, která veme holky ven, a to už si teda říkám, co za ty prašulky mohly holky mít 😒 ..., sice to není žádná horentní suma, ale prachy si také necucáme z prstu....
To hlavní co bych k tomuto tématu měla je, že je docela důležité zvážit počet dětí ohledně financí, bo ta pravá finanční ždímačka teprve přijde - až budou na střední, na vysoké..., a přesto, že rodina není náročná, nebude to jednoduché, pokud se tedy jedná o normální střední vrstvu. Ty co mají 100 000 se asi netýká nějaký nedostatek....

anysek85
25. říj 2011

@dagina Ono je to celkově těžké... budou změny, eurozóna se sype... myslím, že kdyby měl být člověk opravdu odpovědný, tak si nepořídí ani jedno děcko.... ale děti si nepořizuji proto, že jsem odpovědná, ale proto, že je prostě chci a myslím a věřím, že se o ně zvládnu perfektně postarat a i je uživit. Je to taky o sebevědomí, protože prachy můžou "dojít" z minuty na minutu.
Věř, že jsou i rodiny, kde nestačí 100 000 měsíčně, nám stačí bohatě 40 000 a znám rodiny, co krásně zvládají s 20 000. Nevím jak, ale prostě zvládají. Jsou asi šikovní a skromní 🙂.

Ale chápu, jak jsi psala, že je třeba od dětí oddychnout, vypadnout si někam s manželem a tak... Peněz za chůvu nelituj, pokud je na holky hodná, tak jsou to dobře investovaný prachy do Tvé pohody 🙂!

severaseptima
25. říj 2011

@damis

Ahoj Damis 🙂
Ja by som bola tiez za to, aby ste si tretie dietatko nechali, hoci ma je do toho prd, tak ako vsetky ostatne baby tu na fore.... 🙂 Nejdem mudrovat, lebo vidim medzi riadkami, ze babo si nechas, len chces pocut, ze sa to financne da uhrat...a neboj, da sa to... 🙂
iba som ti chcela napisat, aby si si nic nerobila z niektorych ludi, ktori ti tu nadavaju....su to take typy, co sa nevedia moc kulturne vyjadrovat a poznaju len agresivny sposob komunikacie....ja som dlhodobo neuspesna snazilka a ked som tu uvazovala o adopcii, ale vyjadrila som obavy, zeby som neprijala ciganca, uzivatelka, ktora ti nadavala do blbych mi odporucila toto: skludni hormony a venuj sa radsej tomu psovi co si chcela .... a v dalsich prispevkoch ma este vselijakym sposobom aj s niektorymi dalsimi dourazala, ze som nezrela, ze by som si nezasluzila ziadne dieta, ked nechcem ciganca a podobne...
takze zaverom: podobne dristy si nevsimaj...na kazdom fore sa najde niekto, kto rad uraza a zranuje druhych ludi, len za to, ze sa chcu poradit...to je risk verejnych diskusii...a este som nikde na internete necitala ziadny prispevok, v ktorom by nebola aj faza urazania niekoho...
a zaverom dva: do tej adopcie sme uz vstupili (hoci je pred nami dlha cesta) a ci som zrela na dieta, alebo na psa posudia chvala Bohu kvalifikovanejsi odbornici... 😀

syslica
25. říj 2011

@xlucia Že sa mi zo zabehnutej práce nebude chcieť ísť na materskú, to som zvažovala aj ja... aj mi to tu napísala @irriss, že aby sa nám potom, ak si náhodou nájdem dobrú robotu, nezmenili priority 😉 - a teda aby syslička neupadla do zabudnutia... lenže už by som nedokázala potiahnuť ďalšiu dovolenku v kuse ! Potrebujem trošku iné prostredie, ako Nemci výstižne hovoria "Tapetenwechsel", pozdvihnúť si sebavedomie a cítiť sa zas "človekom", nie "len" mamou 😅 No, čosi sa mi črtá... ale už sa črtalo viackrát a nič z toho...takže nechcem zakríknuť.
Tebe by som radila počkať, si o dosť mladšia odo mňa, myslím, že by nezaškodilo nájsť si prácu, vylepšiť rodinný rozpočet, možno by sa potom bytové a finančné podmienky zmenili, chlapci zatiaľ trošku podrastú, upokoja sa, zmúdrejú 😉 a ak túžba zostane a neprevalcujú ju pracovné povinnosti... potom do toho choďte. V každom prípade ale vieš, že tu na Koníku máš podporu kedykoľvek 😉 .

veruska007
25. říj 2011

@dagina My jsme taky na deti jen sami s manzelem. Ale jde to. Chodim sem tam na brigady, manzel hlida, tak si malinko oddychnu. Ja mam kolem sebe dost rodin se 3 detmi a vic, deti nechodi jako "socky", tak myslim, ze se to zvladnout da.

severaseptima
25. říj 2011

@damis no uz som si aj precitala, ze tretie bude...takze tri krat hura 🙂 🙂

tunylyk
25. říj 2011

@xlucia moja skusenost je asi taka,bytik nie velky 2-izbovy,auticko manzelovo sluzobne,peniazky tiez nerozhadzujeme,doma som od decembra 2007,takze tiez dost dlho,no predtym zasa 15rokov vkuse v praci,teraz si materstvo,na ktore som mimochodom velmi dlho cakala vychutnavam a uzivam,aj ked je to niekedy o hubu,ked su drobci naraz chori,alebo svokor nemoze dobehnut ani na tu polhodinku,ale este ani raz sa nestalo,zeby som olutovala,to ze ich mam a ze sme sa dali aj na tretie dietatko 🙂 uz pri druhom som nemusela riesit kociarik,oblecko,vanicku,postielku a kopec inych dolezitych veci,ktore treba pre prve mimi a teraz uz vobec nie🙂postele sme kupili dve vyvysene,pod jednou sa vojdu dokonca dve postielky,tie casom vymenime za jednu velku postel a do zvysneho priestoru uz manzel urobil navrh na studijny kutik 😉urcite sa to da zvladnut

xlucia
25. říj 2011

@syslica moja tuzba rohodne nijak neupadne, skor silnie a to dost. len sa potom obavam ze by bol medzi detmi velky vekovy rozdiel, ja mam len sestru a vzdy som tuzila este po bratovi.muz ma troch mladsich bratov a medzi nim a najmladsim je 7 rokov a on hovori, ze to nie jedobre...
no ved uvidime, teraz budem hladat robotu, som zvedava, ci sav tejto krize nieco zadari. som vdacna aj za to ze mam tycho dvoch lapajov,hadam bude aj dievcatko 😀

dagina
25. říj 2011

@veruska007 u nás to teda nejde, obě holky jsou hrooozně uřvaný 😀 .

paolin
25. říj 2011

@xlucia taky jsme zvažovali možnost třetího dítěte a prostě nee. už z důvodů finančních, zdravotních-druhý syn byl tak tak, osobních a s ohledem na kluky... manžel na rovinu řekl, že by to prostě nedal. chápu ho. no a je spousta opuštěných dětí..tak třeba časem..nějakou tu holčičku 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru