Třetí dítě. Ano či ne?

damis
21. říj 2011

Dobrý den,
Zajímal by mne názor maminek,zda mít v dnešní době třetí dítě. Mám doma dva zdravé kluky a neplánovaně se nám zadařilo opět otěhotnět. Rodina je spíš pro interupci,vzhledem k tomu,že mají kluci 5 a 3,ale já to cítím jinak. Manžel proti třetímu dítěti nic nemá,ale má obavy po finanční stránce. Takže je spíše pro interupci. Má tady prosím někdo obdobnou zkušenost? Nevíte co by mi mohlo pomoci při rozhodování?

luciauk
21. říj 2011

@damis moje dcéry mali 9 a 5, ked sme mali neplánované tretie. o interupcii by som neuvažovala ani náhodou a nie sme ani milionári a do nášho rodinného života je každému šum a fuk, kolko my máme detí. rozhodovať by si sa mala srdcom. je to tvoj život, tvoje telo a tvoje DIETA!

marinka
21. říj 2011

Pomoci při rozhodování? Přece život děťátka! Jestli uživíte dvě děti, uživíte i to třetí..Samozřejmě to finančně náročnější bude, hlavně až děti trochu povyrostou, ale vždy se to zvládne a radost, kterou ti bude děťátko dělat, bude větší než všechny ostatní starosti. Sama píšeš, že to cítíš jinak, takže si miminko chceš nechat. Dej mu šanci, uvidíš, že to zvládnete! Třeba to bude sestřička pro dva velké brášky, nebo třetí super klouček do party 😉 Držím palečky a nic se neboj..

traktor
21. říj 2011

..ty uz mas tretie dieta..tym, ze ho uz cakas..uz je tvoje, vase..pises ty to citis inak, muz by nebol tiez proti..tak co este riesis?uzivaj si tehu..mna tieto otazky vzdy prekvapia..a to nemyslim v zlom..ale pytat sa uplne cudzich ludi, ci si mas svoje dietatko nechat alebo nie..ak by bolo viac tych , ze si ho mas dat zobrat, tak to urobis?..a co ti ma pomôct pri rozhodovani?..no ak este vahas..skoc k lekarovi, ten ti urobi ultrazvuk..a ked tam uvidis svoje dieta..verim, ze uz sa nebudes mat pre co rozhodovat..ze uz to dietatko budes tak milovat, ze uz len budes cakat, kedy ho budes mat v naruci.. 🙂

danula.ch
21. říj 2011

@damis mozno to bude dievcatko? 😉
tiez by som kaslala na nazor rodiny, manzel to je uz ine. ak o potrate ale nie ste presvedceni, nerobte to. poznam viacero zien co sli na potrat a este po rokoch sa im s tymi detickami sniva a cely zivot sa trapia otazkou, ci by to bolo dievcatko alebo chlapcek a ako by vyzeralo. kde sa vychovaju 2 deti, uzivi sa aj tretie 🙂
moj manzel ma nahovara na 3 deti, nemame este ani 2, ale ja uz teraz nechcem. keby sa vsak pritrafilo, na potrat by som urcite nesla 😉

kkomtesa
21. říj 2011

Ahoj, zkušenost nemám. My bychom chtěli mít dvě děti - protože si myslíme, že lidí je na světě dost, a tak za nás za oba aby to bylo akorát. Jinak bych jich určitě chtěla víc, protože je to skvělé - hrozně jsem se na malého těšila, ale předčilo to daleko moje očekávání. Ale kdybych byla potřetí těhotná, tak bych určitě na interupci nešla a finanční stránku bych rozhodně neřešila, to vždycky nějak jde, to je pro mě to ............................................................... ..........................................................poslední 🙂 .

weri1
21. říj 2011

pro mě finance nejsou poslední....nechtěla bych nikdy zažít abych dítěti neměla co do pusy....my si netroufneme ani na 2 děti,ale taky proto se chráním....ale kdybych otěhotněla-musela by selhat antikoncepce, tak na interupci bych nešla

fiallinka
21. říj 2011

Damis, dnešní doba s tím moc nemá co dělat - vždycky bude trošku horší uživit tři děti než dvě, ale taky to vždycky půjde, a to, co vám třeba ubyde po finanční stránce, se vám vrátí jinak. Možná dětem nedáš všechno dokonalé a nové, ale získají nenahraditelnou věc - sourozence, pocit sounáležitosti, pocit, že patří do velké rodiny, to si nikde nekoupí. Z toho, co píšeš, nevidím vůbec nic, co by vám bránilo mít třetí dítě, když už se zadařilo...

Víš, tady jsou mraky lidí, kteří by za první dítě dali cokoliv - zní to blbě a vím to, ale když už se ptáš, tak možná by ti mohlo pomoct podívat se na diskuze holek, které nemůžou otěhotnět. Já nejsem úplně striktně proti potratům, chápu, že důvody k tomu můžou být a někdy to možná může být lepší, ale v situaci, kdy vám vlasntě dítě nevadí, máte zázemí, jste zdraví, se mi zdají peníze podružné... asi by to chtělo trošku pokory a smíření se situací 🙂

sirinka
21. říj 2011

toto som nedavno citala na facebooku:
Znepokojená žena s dieťaťom v rukách šla za gynekológom a povedala:
"Doktor, mám vážny problém a naliehavo potrebujem vašu pomoc! Moje dieťa nemá ešte ani rok a znovu som tehotná. Nechcem mať deti tak rýchlo za sebou."
A tak doktor povedal: "Dobre, čo teda chcete aby som spravil?"
Žena odpovedala: "Chcem, aby ste zastavili moje tehotenstvo, a počítam s vami že mi pomôžete."
Doktor sa zamyslel a po chvíľke ticha jej odpovedal: "Myslím, že mám pre vás lepšie riešenie. Je to menej nebezpečné aj pre vás."
Žena sa usmiala, mysliac si, že doktor príjme jej žiadosť.
Potom pokračoval: "Aby ste sa teda nemuseli starať o dve deti v rovnakom čase, zabijeme to, čo máte v rukách. Takto si môžete aj odpočinúť predtým, než sa narodí druhé. Ak chceme zabiť jedno z noch, nezáleží teda ktoré. Nebude to ani risk pre vaše telo ak zabijeme to, čo máte v rukách."
Mladá slečna sa vydesila a povedala: "Nie doktor! To je strašné! Zabiť dieťa, to je zločin!"
"Súhlasim" odpovedal doktor. "Avšak vyzerali ste byť rozhodnutá, tak som si myslel, že by to bolo najlepšie riešenie."
Doktor sa po vyjadrení svojho názoru pousmial.
Presvedčil mamičku, že nieje rozdiel v zabití už narodeného dieťaťa a zabitím toho, čo je ešte v lone. Zločin je to ten istý.

(Z angl. textu od Kath Net preložil Matej)
Z: Life is Dangerous: Let's Ban It

stardust
21. říj 2011

Ked sa citis na tretie dieta a manzel proti nemu nic nema, tak kde je problem? Staci nekupovat hluposti, deti co to po sebe podedia a tak zvladnete aj tretieho drozda 🙂

damis
autor
21. říj 2011

děkuji všem za názory. neptám se cizích lidí zda si nechat dítě nebo ne,spíš jsem jen potřebovala vědět,že nejsem jediný člověk,který by nedokázal jít na potrat a zároveň,že jsou i lidé u kterých není finanční stránka to nejpodstatnější.

teri3
21. říj 2011

@damis neviem, do akej miery admini upravili Tvoj príspevok, ale to, čo mi z neho jednoznačne vyznieva je, že TY by si s tým nevedela žiť, keby si si to dieťatko dala zobrať - buď sebecká a nechaj si ho 😉 . Takto budú mať 3 deti šťastnú mamičku a nie 2 deti uplakanú a nešťastnú. A na vzťahu k manželovi by sa to isto tiež odrazilo, to nie je ako vyhodiť staré topánky...

fiallinka
21. říj 2011

@damis myslím, že je jich fakt dost 🙂, já osobně fakt vidím jako lepší variantu mít tři děti a nemít tolik peněz, než naopak 🙂. A ještě mne napadá - to, že mají kluci tolik, kolik mají, je přece výhoda - budou to parťáci věkově, to ti taky může pomoct při rozhodování. Vychováš to všechno, a bude klid 🙂

katinka86
21. říj 2011

ahoj ja mam tiez dvoch chlapcov,este aj k tomu madsich a podarilo sa nam neplanovane otehotniet, prvotny bol poriadny sok ale musela som sa stym zmierit pretoze na potrat by som urcite nesla!viem ze to bude tazke ale dufam ze to zvladnem amyslim ze urcite aj ty! 😉

dari
21. říj 2011

co ja viem? ... ked to bude robit mesacne nad 1000 korun, tak ano interrupcia, a ked pod tisicku, tak nie....sorry na blbu otazku blba odpoved... 😒

pudlik
21. říj 2011

@damis ak by sa to stalo mne, nech by sme boli akokoľvek finačne zle na tom, nešla by som na potrat.Aj kď neplánovane, ale je to už živý tvor, máš dve detičky, veci ponosí aj tretie, aj keby bolo dievčatko a kde sa najedia dve naje sa aj tretie.Viem, že je ťažká doba dnes, ale ak človek chce, dá sa. Je to o povahe a cítení.
My tiež nie sme na tom finačne najlepšie, nejako to zvládame v rámci možností. Hlavu hore moja a teš sa z tehotenstva 😉 držím moc palce, aby bolo všetko v poriadku-

syslica
22. říj 2011

@damis Ja som takto písala už do podobnej témy - si na mamičkovskom fóre, plnom mamičiek a snažiliek, ktorým sa nie vždy darí otehotnieť, tu ti nikto nepovie CHOĎ NA POTRAT. Naopak - máš úplnú podporu celej komunity Modrého koníka, ako to dokazujú príspevky predo mnou, navyše v podstate aj podporu svojho manžela...áno, deti sú nákladná položka, no sú to najdôležitejšie, čo máme a čo tu po nás zostane... tak neriešte ďalej krutú dilemu zabiť či nezabiť, ale začnite sa spolu tešiť na to malé, čo ti rastie v brušku 😉 U nás sa celý klan teší na syslinku, ktorú ešte nemáme a ktovie, či niekedy mať budeme.... Držím palce, nech sa vám všetkým darí a verím, že sa na fóre ešte niekedy stretneme v "milšej" téme. 😉

irriss
22. říj 2011

@syslica
Krasne napsane a shrnute do detailu...😉
absolutne souhlasim s kazdym Tvym slovem, ne-li carkou a hackem 😉 😀
Ja si myslim o tomto "teeeeema" "sve" 😉 (a nejsem sama) nebudu se vyjadrovat, nebo mne na Halloween upali...

p.s.Aby byla syslinka, musis "syslinkovat!" 😉 😉

katy1979
22. říj 2011

@damis a co riesis? ty to dieta chces tvoj muz proti tomu nic nema a zbytku sveta do toho nic aj kebyze ich mate desat. Vycitky z potratu pridu vzdy skor alebo neskor. oni si ta pekne pockaju a budu aj pritom ako sa budes pozerat na svoje dve deti a vidiet pritom tri. nerob to nemas dovod.

syslica
22. říj 2011

@irriss 🙂 Veď ja viem, ale tiež som po 6 rokoch strávených na dovolenke zatúžila vypadnúť z mamičkovského stereotypu a nájsť si inú prácu... full-time mama je skvelý job, páči sa mi, no bohužiaľ málo ohodnotený finančne či morálne... tak teraz zatiaľ neúspešne riešim prácu a dohováram srdcu pištiacemu po syslinke. No a samozrejme sa teším s každou novou tehuľkou 🙂 (jeden z dôvodov, prečo tak často visím na Koníku 😀 ).

beponka
22. říj 2011

@damis pokud bych byla těhotná tak bych si dítko rozhodně nechala. je to v dnešní době finanční záhul mít 3 děti, ale velká rodina je krásná a spousta lidí to tak má. třeba budete mít krásnou holčičku. nebo dalšího zdravého klučinu. není potřeba dávat luxus, ale hlavně lásku!!!!

irriss
22. říj 2011

@syslica
no tak doufam, ze si zadnou dobrou praci nenajdes 😉 jeste pred "syslinkou", protoze se casto stava, ze jakmile k tomu dojde... stane se dobra prace prednosti do budoucna... ☹ 🙂

pitik
22. říj 2011

ahoj, ja mam velmi podobnu skusenost, ked som otehotnela necakane a neplanovane, tak moje deti mali tiez 5 a 3 roky. Tiez som uvazovala pravdupovediac aj nad interupciou, Som doma od decembra 2004, kedze som bola so strednym synom na predlzenej RD a uz mi to niekedy riadne ide na budku. Chystala som sa ist tento rok konecne do prace a trosku vypadnut z len mamickovskych povinnosti, no a v neposlednom rade aj trosku manzela zapojit do starostlivosti, pretoze bola takmer cela na mne, kedze som doma a zvykol si na to. No a podpora rodiny tiez nebola, mne do oci nepovedali, ze by sme ho nemali mat, ale citala som im to v ociach, aj dopocula sa. Napriek tomu sme sa rozhodli, ze babatko chceme, ze to musime zvladnut, aj ked financne to bude takze, kedze mame dost vysoku hypoteku. Takze mame nasho najmladsieho Theuska, je to narocne, ale zase krasne, deti su uz starsie, ako ked sa stredny syn narodil a dcerka mala 2 roky, to bolo ovela narocnejsie, no aj ja som skusenejsia, takze kopec veci ide rychlejsie 🙂 . Starsi sa uz pekne spolu prehraju, aj ked niekedy si nadavaju a biju, ale to uz patri k "surodeneckej laske". Dcera zacala chodit do skoly, tak je fajn, ze som doma, mozem sa jej venovat, vyuzivame pekne pocasie a sme dost vonku. Neboj, zvladnut sa to da, financne to bude tazsie, ale zase si mozno budu viac vazit to, co maju.

syslica
22. říj 2011

@irriss Máš pravdu, ako vždy 😉 , lenže naše priority sú jasne dané a nemenné... však čas preverí. Ja mám ale našťastie podporu celého klanu takže otázky nechať či nenechať si zdravé dieťatko určite nebudem riešiť.
A na margo tejto témy... stačila by mi podpora manžela, čo vravia ostatní príbuzní, by ma až tak netrápilo.

irriss
22. říj 2011

@syslica
tady neslo o nechat/nenechat...(slovo potr....) se mi tezko i jen pise... ☹
Tady slo o to, ze jak pises, ze jste ve fazi "planovani"..proste aby nesly plany "o syslince" stranou, kdyz prijde "prace" nahodou driv... 😉 😀

🤐 jsem mimo tema... 😖 😔

maminka001
22. říj 2011

Ahoj já mám 3děti a je to někdy dost náročné.Jsme ale rádi že je máme🙂

lienockaa
22. říj 2011

@damis-tretie dieta?teste sa z neho..najdolezitejsie je, ze vy s manzelom mate rovnaky nazor, na rodinu kasli, oni ho vychovavat nebudu..my sme na tom velmi podobne ako @syslica.. 😉

zuzka38
22. říj 2011

@sirinka plus je k tomu super fotka

karap
22. říj 2011

ja mam 4 rocnu dcerku a 2,5 rocneho syna.Vsetci[a ja tiez]uz pocitali s tym,ze sme skoncili....No pritrafilo sa nam tretie.Ked sme ho splodili,chceli sme ho,no po 2 tyzdnoch sme si to rozmysleli.No zatial sme ho ,,stihli splodit,,
Bola som v tehotenstva trochu zaskocena,priznavam.A ani rodina nebola vobec nadsena.No ja a manzel sme si povedali,ze tretie babatko este zvladneme a chceme ho.takze za 3 tyzdne k nam pribudne druha dcerka 🙂
A hoci sa za obdobie tehotenstva vela veci v nasej rodine otocilo k horsiemu [financne] tak sa na malinku tesim a vravim si,ze to MUSIME zvladnut.

zuzanamv
22. říj 2011

@damis Ahoj, bola som v rovnakej situacii, deti mali tiez 5 a 3 roky, ked sme neplanovane otehotneli. Bola som presvedcena, ze dalsie dieta uz nikdy nebudeme mat, branili sme sa tomu, ale stalo sa aj tak... Ale ist na potrat ma nenapadlo ani na chvilku, to by som nedokazala spravit. (Aj ked sirsia rodina tuto moznost naznacila) Trvalo dost dlho, kym som sa s novou situaciou vyrovnala, okrem vnutorneho pocitu, soku a pod. prisli aj prakticke otazky, byvame v panelaku, mame dve detske izby, deti su chlapec a dievca, budeme musiet byt prerobit, potom otazka auta, museli sme riesit ako zmestime tri autosedacky, atd. je to ho vela. Bude sa ti zdat, ze svet je dimenzovany pre 4 clenne rodiny, a 5 clenna to ma tazsie vo vela veciach... Ale nakoniec su to vsetko riesitelne prekazky. V konecnom dosledku vydavky na 2 a 3 deti nie su az taky rozdiel, urcite sa to da.
A ked vidim, ako sa dvaja starsi na babo tesia, je to super, snad im to vydrzi aj ked sa narodi a neskor ho zoberu do partie 🙂

majatob
22. říj 2011

@damis ahoj, ja bych ti poradila at se ridis srdickem...pises, ze dite chces, muz taky...to ze ostatni do vas husti, na to bych se az tak nekoukala, on se vzdycky nekdo kdo bude rypat najde a tohle je jen na vas jak se rozhodnete... 😉
ja mam taky tri deti,maji 3 a pul, rok a pul a 7 mesicu, vsechny byly planovany a moc chteny 😵 ja jsem doma na RD a muz je ucitel 😅 taky si nemuzem nijak zvlast vyskakovat, ale rodina je pro nas dulezitejsi a verim, ze to proste zvladnem, detem nic neschazi a nam nevadi se uskromnit 😵 a myslim, ze muzu rict za vsechny, ze jsme stastni a nedokazem si predstavit, ze by nas bylo min 😵 😵 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru