Velmi mladé maminky. Měla by si dívka dítě nechat?

klaruska01
23. říj 2007

ahojky jaky mate nazor na necekane otehotneni napr. mezi 15-16 rokem?mela by si ta divka dite nechat?nebo ne?

kuliza
15. črc 2010

Ahoj damy ! :o)

Mohu take neco napsat z vlastni zkusenosti...
Otehotnela jsem v 17ti... Mela jsem pritele o 8 let starsiho a chodili jsme spolu 2 roky.
Ja jsem mela tesne pred maturitou, za sebou uspesne prijimacky na VS, kde vzali 5 studentu, delala jsem ridicak,
navic jsem zkusila ten rok miss CR a dostala se az do finale...
Co vam budu povidat... Otehotnela jsem pres antikoncepci ( cilest ), ale pravdepodobne protoze mam dedicne rozhozene homonalni hladiny, neni u me spolehlivost tak vysoka. Takze na tehotenstvi jsem prisla az ve 12 tydnu !!!!
Byla jsem moc mlada, a vetsi prsa a 2 kg navic jsem pripisovala celkovemu stresu. A najednou sok. Vubec jsem nevedela, co delat a u rodicu jsem vedela, ze to nevezmou dobre, male mesto, mladi rodice...
Kdyz se to dozvedeli, okamzite za me rozhodli pro potrat. Jenze ja jsem hlava dubova a pokud na me nekdo tlaci, tak nicemu nepomuze. Vysledkem bylo finale miss CR ve ctvrtem mesici tehotenstvi, pak jsem se potichu ztratila ze sveta, abych v sestem mesici odmaturovala... V rijnu jsem nastoupila na VS, abych o tydem pozdeji porodila, prerusila studium a po roce se vratila do prvniho rocniku...
Dnes bude dcera slavit 14.narozeniny, je uz vetsi nez ja :o))
O cem ale chci napsat - Myslim, ze "technicke" starosti typu bydleni, financi, hlidani a pod. se nakonec, pokud chcete, zvladnout daji. Co je ale dle me zkusenosti dalko vetsi problem - zvlast pokud jsou oba rodice mladi, ze temer jistota, ze ditko uplnou rodinu moc nezazije. Kdyz v 17ti najednou zustanete doma, na cas prestanete rozvijet sebe samu, po case s nejvetsi pravdepodobnosti zjistite, ze partner uz je nekdo jiny a jinde. Kdyz se konecne trochu oklepete a ditko trochu povyroste, mate v tomto velkou touhu jit naplno dopredu a casto narazite na to, ze jste pozadu. Da to hodne prace... Bohuzel, mam diky sve zkusenosti ve svem okoli dost mladickych matek a bohuzel musim rici, ze vztah a rodina nevydrzely ani jedne. Oni zejmena mam pocit Ti Cesti muzi nejak strasne spatne snasi, ze se jim najednou partnerka, na kterou maji vetsinou od velmi brzkeho mladi obrovsky vliv, zacne menit a konecne poprve v zivote ma i SVOU vlastni predstavu o tom, jak by zivot mohl a mel vypadat. A to je podle me obrovske riziko mladych matek...
Temer s jistotou budou svou rodinu budovat minimalne 2x v zivote a mohou si take stejne jako ja zazit slusne peklo, v momente, kdy finalne dojdou k nazoru, ze zivot, jaky momentalne maji definitivne neni to, co v zivote chteji.
Asi jedna rada - TEHOTNA VELMI MLADINKA - MIMI ANO, POKUD CHCETE, ALE NEVDAVAT SE, NEVDAVAT SE, NEVDAVAT SE PRILIS MLADA !!!!!!!

P.S. - dnes mam jeste dalsi ctyrletou cacorku a prvniho kloucka na ceste (22TT)
Teprve ted, ve 32 letech mam pocit, ze konecne svuj zivot drzim alespon trochu v rukach. Mam skveleho, primerene zraleho, vyrovnanneho pritele a je nam vsem pohromade moc dobre :o)

kuliza
15. črc 2010

@siwama
Moc Moc drzim pesti a zavidim dceri, ze ji mama takhle rada podrzi :o)))

siwama
20. črc 2010

Kuliza- díky. A nezáviď!! Mě to příjde úplně přirozené, pomoci mladým, když můžu. A navíc se moc těším na vnoučka. Ještě Ti posílám IP.

siwama
20. črc 2010

Bohužel mi nejde IP odeslat ☹

veruska007
21. črc 2010

Ahojte, holky.
Mohly byste mi nektera pomoct?
Jsem taky maminka, studuju vysokou, do toho mam 16 mesicniho prcka a cekame druhe miminko. Chtela bych dokoncit vyzkum k zaverecne praci, driv nez se miminko narodi. Potrebuji ale jeste asi 130 lidi do vyzkumu. Nasla by se nejaka ochotna maminka do 25 let (vcetne), ktera vlastni ridicsky prukaz, a vyplnila by mi (anonymne, pouze pod ciselnym kodem) dotazniky?

Moc prosim vsechny ochotne maminky, aby se mi ozvaly na IP.

Diky,

Verca

kuliza
5. srp 2010

@veruska007 v pohode :o)
posli na lucie@lucierobinson.com
:o)

tehulka8888
6. srp 2010

Ahojki holky,ja jsem porodila v 18 letech a mam uzasneho chlapecka a ted cekame druheho chlapecka jsem v 5 mesici🙂 a myslim si ze pokud ta holka ma pritele ci manzela a situace jim to dovoluje tak proc ne...je jedno jestli je vam 18 nebo 35 kazdy se citi na rodicovsti jinak....ale v 15 mi to prijde brzo uz kvuli skoly ..nevim no je to kazdeho vec🙂 ale vsem co cekaji miminko nebo miminka preji a drzim palecky🙂

neelaa
29. srp 2010

ahojky těhulky mě je 19 a jsem v 17tt. na miminko se hrozně moooc těším i přesto,že s přítelem nejsme spolu.Chci tím říct, že člověk nikdy nemůže vědět,zda je na miminko připravený, nebo ne. Protože život se nedá číst, nic není na pořád a jestli je člověku 30 a myslí si, jak je na tom skvěle po všech stránkách...za rok to může být úplně naopak. Prostě já mám zázemí,bydlím u maminy a jsem si jistá, že se bude mít miminko skvěle. V životě to krásný prostě občas odejde,ale já teď musím být silná aby se miminko mělo co nejlépe. Jsem šťastná, jak to je a nikdy bych nelitovala toho, že sem si mimčo nechala i přesto, že sem to s přítelem měla na prd.

andreasekirova
30. srp 2010

ahojte ja som mala dceru v osemnastich a syna v dvadsiatich a zvladla som to lepsie ako ktora kolvek dnesna tridsiatnicka,deti maju mat mlady ludia nemusia mat toklko co ja ale prve dieta urcite do25 rokov dnes ma moja dcera 21 a v novembri caka mojho vnuka vsetkym mladym maminam fandim

janzurka
30. srp 2010

Neelaa, velmi Ti fandim a zelam krasne a zdrave babatko 😎

liafletcher
18. říj 2010

@siwama Ahojky ja si myslim,ze je to uzasny,mamka me porodila v 16 letech dodela stredni.Taky zavidim,ja na to budu sama,rodinu mam v cesku ☹

solinkarka
18. říj 2010

Cawte baby...rada by som vedela ci mozem byt v tom ak som v sobotu dostala ms ale iba taku ani nie jednodnovu a dodnes nic iba trosku som mala rano slabunko ruzove aj to len na toaletaku. dakujem za kazdu odpoved 🙂

trdielko149
31. říj 2010

ahojte maminky ja mam 20 rockov a mam krasnu 13 mesacnu dcerku 🙂 mozem sa k vam pridat?

cerfaa
12. lis 2010

aj ja som pomerne mlada maminka. mam 20 a dvojmesačnú dcérenku. myslim ze je dobre, ked su rodicia mlady, pretoze potom co. dieta ti bude maturovat a ty budes mat 60, ved to je chore. je dobre matmensi vekovy rozdiel, potom su aj lepsie vztahy 🙂 aspon to si myslim. mna mala manina v 22 a teraz je 42 babicka 😀

eliska26
27. pro 2010

Já mám 16 let a mam 8 měsíční dceru ... I když mam jen 16 let svou roli matky si zodpovědně plním ... A Terezka je to nejcennější co mám ...
🙂

ela2710
27. pro 2010

@eliska26 ahoj 🙂 aj ja som Eliška 🙂 ale zo Slovenska, otehotnela som v 14, maly Tomasko sa mi narodil 3 tyzdne pred 18. Dnes uz ma 2 mesiace, inak narodil sa den po mojich meninach 🙂 8.10.2010. Mam priatela ktory pracuje, tiez ma len 19 rokov, nezaraba vela, ale staci nam to na najom, a celkom slusne prezitie, maly ma vsetko, niekedy sa mi zda, ze az prilis 🙂 .Nemenila by som ho za nic na svete a rozculuju ma mamicky, ktore sa vyjadrovali najma v prvych clankoch, ze mlade baby sa nevedia postarat o seba, nieto este o dieta, a tiez reci typu dieta ma dieta....ja si myslim, ze som vzdy bola viac-menej sebestacna, mojho synceka vychovavame samy s priatelom. Rodina maleho zboznuje, no neziadam od nich pomoc, malemu sice kupuju hracky, ale o financie ich neprosim, tak nechapem naco take reci, ze sa mlada baba nevie postarat o dieta...V nemocnici na izbe som mala babu 32-rocnu, doteraz sme kamosky, co sa mna - vtedy este len 17-rocnej pytala, ako ma malu okupat a velmi sa cudovala, ze ja nemam s kupanim maleho ziadny problem, a ona sa tak bala 🙂 proste to nie je o veku, bud sa matkou citis alebo nie, ked chce mat niekto dieta v 40 nech sa paci, ja som vzdy tuzila mat babo mladsia, mamina ma mala v 19, dnes ma 37 a je babicka 🙂

mia99
16. srp 2011

ahojte veľmi obdivujem dievčatá ktoré sa dokážu vyrovnať s bábom v 14 - 20 ... ja mám 20 rokov a od svojich 17 túžim po bábätku tak veľmi ... ale bála by som sa lebo nemám žiadnu finančnú ani inú istotu a v tejto ekonomicky upadajúcej dobe ... no popravde si to neviem predstaviť ... bývam s rodičmi aj keď viem že by sa s tým zmierili, časom, a aj by mi pomohli ale ja musím mať veci trošku naplánované nie som perfekcionista ... ale tak napríklad bábo plánujem tak okolo 24, 25 ... bábo je to najúžasnejšie na svete čo môže človek mať a tak po ňom túžim že sa až bojím že potratím alebo jednoducho nebudem môcť mať deti ... vrátim sa späť k mladým mamičkám keby už aj som mala mať bábo mladá a náhodne tak nikdy by som nešla na potrat už len z toho pocitu že by som zabila ľudský život alebo by som už v budúcnosti deti mať nemohla alebo by som to psychycky nezvládla ... koľko je takých žien čo išli na potrat a skončili úplne mimo ... to je môj názor na mladé mamičky ... všetky baby, mladé mamičky, majú môj obdiv a beriem to tak že je taká jednak doba že sa sexuje v mladšom veku a je pravda aj to že proste niekedy sa šmykne je to na každom z nás ... ako môj ocino vravieva budeš mať taký život akým si ho urobíš ... tak veľa šťastia mamičky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

myscha
16. srp 2011

@ela2710 Já myslím, že je to o člověku, ne o věku. Obdivuji každou, která zvládne v pohodě vychovat potomka a je jí míň jak 25 let. Já mít dítě v osumnácti, tak to by byl naprostý chudák 🙂 , dozrála jsem na děti až po třicítce a naprosto mi to vyhovuje. Já mám v 38 letech druhé 🙂 a někdo je už babička. Moje švagrová je taky hodně mladá babka, ale tam to bylo vždy omylem a nechtěně, asi je to dědičné 🙂 .
Právě její dcera je příklad velmi mladé matky, která to nezvládá, otěhotněla ve 14 a dítě v podstatě vychovává švagrová. Ona se chce bavit a syn jí moc nezajímá, dnes už je jí 25, takže rozum by mít mohla. Možná jí chybí ten mateřský cit a byla by stejná i v pozdějším věku, nevim. Je to prostě hodně individuální

kajulka001
16. srp 2011

ja rodila prvni v 17mnacti doma to byl sok partner ted uz rok manzel je o 8 let starsi nez ja mama me do niceho nenutila rikala at se rozhodnu jak koliv je to na me miminko jsme si nechali a do dnes niceho nelituji minuly rok jsme se po 3 letech vzali a ted v rijnu cekame druhe miminko myslim si ze kdyz ma holcina oporu doma a v priteli ze se da zvladnout vsechno 🙂

zamilovanadonej
7. srp 2012

Pokud byla dívka tak hloupá, a nechránila se, měla by si podle mně dítě nechat, jsem pro potrat jedině, když by se jednalo o znásilnění. ☹

eneshe
23. srp 2012

Ahojte babule, ja som sice este nerodila, to este len pride ale pridam sa. Som mozno tak v piatom-siestom tyzdni. Po tom ako mi meskala, som si spravila test-citila som ze sa nieco deje. Tusenie sa potvrdilo, mam //. Priatel neskakal sice od radosti po strop. ale vzal to tak ze uz ma svoj vek a ze sa stalo. Na potrat urcite ist nechcem,s priatelom som viac ako tri roky a mam v nom dost istotu-preskakala som si toho snim straasne vela. Rodit budem uz po osemnastke, v aprili, ku koncu. Narodeniny mam ku koncu marca, tak som zvedava co sa dovtedy zmeni a ake to vsetko bude..

verusik
4. kvě 2013

Nazdarek 🙂 je mi 17 let a mam dva roky přítele. moc nám to klape spolu ale trápí nás oba problém....a to že nesmírně chceme miminko. Já prostě nedokážu si představit situaci kdy říkám rodině že budu mít dítě...Dřív jsme se s přítelem domlouvali že počkáme po maturitě, ale čím dál je to silnější ten mateřský pud.Myslím že mamka by tohle pochopila, sama mě měla v 17, ale dost mě to trápí. Máme rodinný dům a přítel našel relativně dobrou práci, poradíte mi někdo prosím ? Popřípadě ráda s někým pokeca na mailu třeba 🙂 (verusik.h@seznam.cz) jo a všem maminám a těhulkám držím palečky 🙂 moc vám to všem přeji 🙂

rosaliepeterkova
18. pro 2014

Ahojte Maminky, je mi 17 myslim si ze mlade mamci to nekdy zvladaji lepe nez ty starsi. cekam s pritelem mimi jsem v 24tt jsme moc stastni pritel je o 5 let starsi . rodice to vzaly v pohode tak doufelame ze vse bude v pohode ze maly bude v poradku 🙂

nicmenenapada
12. kvě 2015

Ahoj, mě je 18, za měsíc mi bude 19 už...a také bych ráda byla mladou maminkou. Teď půjdu nejspíš na vysokou a někdy během školy bych ráda měla jedno z dětí...přítel je o 7 let starší a dítě zatím nechce plánovaném,ale kdyby se povedlo tak že by to nebyl problém 😉

annareganova
13. říj 2015

Otehotnela som ako 17 ročná, s mojim prvým chlapcom. Keď som to oznámila rodičom, naštvali sa a vyhodili ma z domu. Príbuzní sa robili, že o ničom nevedia, len aby si nemuseli zobrať na krk tehotnú babu. Ocitla som sa tak tehotná a na ulici. Štyri noci som strávila prespávaním na stanici a v parku. Našťastie bolo leto a tak nebola vonku zima. Ani v takejto situácii som nepomyslela na to, že by som si malú dala preč. Mala som strach oznámiť priateľovi, že som v tom. Strašne som sa bála, že by zareagoval ako moji rodičia. No, na šťastie ma našla spať v parku jeho mama. Zobudila ma a opýtala sa ma čo tam robím. Keď som jej povedala, že čakám dieťa s jej synom, usmiala sa a ponúkla mi aby som bývala u nich. Z radosťou som ponuku prijala, takto som mala istotu, že neporodím niekde na ulici v zime a špine. Keď som prišla k nim a povedala priateľovi, že som tehotná objal ma a povedal, že je šťastný. A tak som dnes už dva roky šťastne vydatá a mám doma krásnu štvorročnú princezničku a druhé bábo na ceste. Som šťastná, že som sa vtedy rozhodla si ju nechať. Byť matkou v takom mladom veku nebolo ľahké, no povedzme si na rovinu kedy je ľahké byť matkou?

blahova_andrea
13. říj 2015

@annareganova být matkou je opravdu těžké v každém věku. a co tvůj současný vztah s rodiči? já si myslím, že v tvém případě tehdy dost selhali 😔 jedna věc je nesouhlasit, nést to těžce, ale vyhodit vlastní dceru těhotnou z domu, když nemá kam jít...to jako matka nepochopím. udobřili jste se pak?

annareganova
13. říj 2015

@blahova_andrea S rodičmi som sa udobrila pred dvoma rokmi na mojej svadbe. Stali sa z nich láskavý starí rodičia, ktorí malú Bellu rozmaznávajú. Som rada, že som sa s nimi udobrila, predsa len sú to moji rodičia.

elvira
13. říj 2015

Neumím si představit, že bych těhotnou dceru vyhodila na ulici... Dokážu pochopit, když rodiče hodně mladé budoucí maminky neskáčou nadšením, ale nechat těhotnou spát někde v parku... 😠
Ani si neumím představit, že bych jim dokázala odpustit, že mě nechali na holičkách a teď se k malé hrnou a rozmazlují... Nejspíš by to šlo hodně těžko, byla by to pro mě velká zrada.
annareganova - jsem ráda, že tvůj příběh má happyend, bohužel v okolí to většinou končí jinak. Tak hodně štěstí. 🙂

blahova_andrea
13. říj 2015

@annareganova ja nevim jestli bych po tom vsem vubec dokazala je pozvat na svatbu.je dobre, ze jsi to udelala vztahy jste obnovili

tennys
1. pro 2016

všechny moc zdravím. v různých diskuzích jsem tu narazila na mladistvé maminky a tak mě napadlo zeptat se i tady...
Letos ukončuji studium na Pardubické univerzitě a píši diplomovou práci na téma: Životní situace mladistvé matky a jejího dítěte. Jelikož mladistvé maminky osobně neznám, napadlo mě, že bych se zeptala tady, zda je tady nějaká maminka od 15 do 18 let, která má dítě a byla by ochotná se mnou udělat rozhovor. Anonymita by byla zaručena. Děkuji 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru