1. návštěva u gynekologa v 20 rokoch

siem
18. srp 2009

Ahoj, mám takový hodně hloupý dotaz...je mi přes 20 ale ještě nikdy jsem nebyla u gynekologa... jsem marťan nebo je nás takových víc? pořát to tak nějak odkládám, mám fobii z doktorů a žádný problémy sem zatím neměla...mám strach, že až někam přijdu tak první co bude budou výčitky, že sem měla přijít už dávno... no a asi by měli pravdu že? ...ráda bych začla plánovat mimčo tak by asi bylo dobrý tam zajít ještě předtím co? 😒

majacska
20. srp 2009

shaarka lekari by sa mali drzat lekarskeho tajomstva...bolo to velmi netaktne od toho gynekologa, ze vsetko povedal tvojej matke...

ale viete co sa stalo mne? terajsia svokra ma zobrala /vlastne dovliekla/ ku gynekologovi, svojmu znamemu, aby som sla na interrupciu. Lekar ma vysetril, a za zavesom stala svokra, dokonca nechcela odtial ani vyjst, lekar ma zacal prehovarat, aby som si dieta dala vziat. No ale nechcem ist mimo temy.....bolo to strasne.....manzel bol na vojne, daleko...

esmera
27. zář 2010

Baby, ja som etše nebola u gynekológa, a to mám 26 rokov, ale keď sa strašne bojím!!!!!

lichtakova
27. zář 2010

@esmera a čeho se bojíš?

esmera
27. zář 2010

@nastasia A ja práve to nechcem, aby ma vyšetrovali ce zonečník, ja som taký háklivý pacient, ktorý si ani sám čípok nedá...A tiež by ma museli tade vyšetrovať, takže s návštevou u gynekológa by asi bolo lepšie počkať, až viete po čom.

esmera
27. zář 2010

@lichtakova Vyšetrenia cez konečník, bolesti, som strašne háklivá.

katecameron
27. zář 2010

@esmera myslim ze moja mamina bola tiez v 26 1krat

lichtakova
27. zář 2010

@esmera tak to jde asi o domluvu s doktorem, když mu to řekneš, že jsi ještě nebyla a že se bojíš a že jsi panna, tak když to nebude úplný pako, tak t obude v pohodě
jestli používáš tampony, tak jeden prst ti asi neublíží
mně to teda vůbec nevadí, to vyšetření, neříkám že by ty zrcadla byly něco super příjemnýho, ale když ti bude říkat, co se bude dít, tak se to dá v klídku přečkat, jesou to chvilky, ale vím že prostě některé ženy to nemají rády, i když už chodí spoustu let

atinka22
27. zář 2010

Určite som za pravidelné prehliadky. Tiež nie som gyndou nadšená, ale mám malé deti a pripadá mi voči nim nezodpovedné nechodiť na preventívu. Potom by už bolo neskoro trhať si vlasy, že som niečo zanedbala. 🙄

esmera
27. zář 2010

@lichtakova Tampóny nepoužívam tiež z háklivosti...

eaka
27. zář 2010

@esmera a rodiť budeš ako? a sexovať? 😉 Vôbec nič to nie je, ani cez pošvu a ani cez konečník! Dr. použije kopec vazelíny a ani si to nevšimneš! Hambu potlač, je to lekár/ka, nevníma Ťa ako sexuálny objekt!

esmera
27. zář 2010

@eaka Nejde o hanbu, som skrátka citlivá...Veď to si hovorím aj ja, že kao budem rodiť a to druhé tiež...Ale veštic emiv eštili dve deti, takže nejako asi porodiť budem musieť...Ak to vôbec prežijem.

eaka
27. zář 2010

@esmera nemyslím to nijak v zlom, ale proste to budeš musieť prekonať. Teraz si predstav, že prídeš na gyndu, nejakým spôsobom, trebárs v narkóze, to prežiješ a zistia Ti ktovie aké problémy, trebárs cystu a pošlú Ťa na laparoskopiu. Čím skôr sa akýkoľvek problém podchytí, tým lepšie a to by práve citlivá osôbka mala mať napamäti, že teraz sa vyhýbaš vyšetreniu možno trošku nepríjemnému (nemyslím si absolútne, že čokoľvek okrem hamby tam môžeš pociťovať, nie je to vôbec bolestivé, pošva je sval, ktorý sa dokáže roztiahnuť tak, že ním preletie hlavička bábätka a konečník, ten sa rozťahuje tiež, aj keď cezeň lezú iné, menšie veci...),ale ak to zanedbáš, tak sama sebe môžeš pripraviť vyšetrenia, ktorým by sme sa radšej vyhli všetci, nie len tí citlivejší!

esmera
27. zář 2010

@eaka Veď áno, už so segrou uvažujeme, k akému gynekológovi ísť. Ale ak mi bdue hcieť dávať prsty alebo ruku do konečníka, tak rezolútne odmietnem! Možno sa dá vyšetriť aj nejakou sondou alebo čo.

eaka
27. zář 2010

inak ešte kdesi inde som sa dočítala niečo, z čoho mám pocit, že by vyšetrovanie cez konečník mohlo byť minulosťou...vraj už len ultrazvuk, keď je panna, tak sa na to normálne opýtajte, choďte len na konzultáciu, na obzery! čím väčšiu vedu z toho budete robiť, tým horšie... A sonda do zadku by podľa Teba bola lepšia ako prst? 😀

esmera
27. zář 2010

@eaka No práve, ja si myslím, že už len ultrazvuk, to by som sa tma nebála ísť...Len ako sa to mám dozvedieť?

elana
27. zář 2010

jenže ultrazvuk, když je panna, znamená, že se bude dělat pouze přes břicho a to má mnohonásobně nižší vypovídací hodnotu...proč asi probíhají ultrazvuky vaginálně, i v časném těhotenství a až tak od 9.tt nejdřív se přistupuje k břišní sondě?...prostě proto, že vaginálně je to mnohem přehlednější. Možná pokud jsi extrémně hubená, ale jinak nevím nevím.

eaka
27. zář 2010

vaginálny ultrazvuk v rannom štádiu tehotenstva? to som nezažila za celé tehotenstvo

elana
27. zář 2010

hm, to já jo (jsem to teda nikdy dýl než do 8.tt nedotáhla), ale to je jiná. Tady se prostě dělá uzv vaginální sondou.

grettka
27. zář 2010

boze baby, vedu z toho robite, p 😀 okial je zena panna, tak sa nerobi uzv vaginalnou sondou, ale normalne "po bruchu"
skratka sa treba odhodlat a ist na prve vysetrenie k lekarovi na kus reci... on povysvetluje, popyta sa a bude..

mimochodom, to vysetrenie cez konecnik som pred par rokmi musela absolvovat, som extremne hakliva na tuto svoju telesnu partiu a neubudlo zo mna, tu som, prezila som... ta chvilka sa dala vydrzat...

esmera
27. zář 2010

@grettka A bolo to veľmi nepríjemné? Až bolestivé? Je to skutočne nutné? nedá sa to nejako inak?

grettka
27. zář 2010

prijemne to nebolo, ale nebolelo to... brala som to len ako nutnost... clovek sa musi v takychto situaciach odosobnit...
a ci sa to neda inak?..nie som lekar, takze neviem, to sa musis poradit s nim alebo s nou.. skus ist po kamaratskej linke, oslov kamosky, ze ktora je spokojna so svojim gynekolom/gynekologickou... lepsie je ist k niekomu na koho mas dobre referencie...

naty
27. zář 2010

@esmera to doufej, že tě někdy nepošlou na kolonoskopii... 😀 ...promiň,ale podle tvých příspěvků i z jiných diskuzí mám pocit, že ti 26 být snad nemůže...tak 16 max. ... 😔

berenika39
27. zář 2010

@esmera hlavně - jde jen o prohlídku, o nic víc, když nebudeš trochu nad věcí , dočkáš se pak nemocí, kdy budeš muset absolvovat vyšetření, která budou skutečně nepříjemná nebo bolestivá a tomu se dá předejít. napadlo tě, že miliony ženských chodí na gyndu a žijou?
existuje psychický blok, porucha, panická obava z vyšetření, lékařů - ale to není ta tvoje "háklivost".
(doufám, že si tu neděláš dobrý den a není to jen o tom, že tě baví si o tom psát...).

řekni si, že prostě půl hodiny u doktora vydržíš,a pak budeš na sebe pyšná, jak jsi to zvládla.

esmera
27. zář 2010

@naty Prečo? To je tak, ja mám strach z lekárov vo všeobecnosti, ísť k zubárovi mi robí problém, a o ženskom lekárovi ani nehovorím. To s vekom nemá nič spoločné. O týchto veciach sa nemôžem s nikým iným pobaviť, iba ak tu na fóre. A 26 rokov zato v pohode mať môžem. Veď založte nejakú novú diskusiu aj vy ostatní ešte, uvidíme, aké témy Vás zaujímajú, a potom ja budem tá, kto bude kritizovať. Už som vysvetlila, že ak položím jednu stupidnú otázku niekam na Modrý koník, tak to nezńamená, že ma trápi len to, čo som sa pýtala...Ja chcem podporu a rady, ja sa vážne obávam návštevy u gynekológa, a nie som sama. Poznám aj iné, staršie dievčatá odo mňa, ktoré sa trápia sovjimi komplexami alebo majú starch ísť k ženskému lekárovi. Som veľmi citlivá pacientka.

esmera
27. zář 2010

@berenika39 Samozrejme, nie je to len o otm, že ma baví o niečom si písať. A o ženskom lekárovi už vôbec.

esmera
27. zář 2010

@naty A inak Naty, zabudla si, že diskusiu s názvom "Prvýkrát u ženského lekára" založil niekto iný, nie ja, a keby som to aj bola bývala ja, čo je na tom? To len pubertčiaky si môžu dovoliť mať starch z gynekologickej prehliadky?

eaka
27. zář 2010

@esmera, no svojim spôsobom áno, myslím, že dospelá žena by nemala mať strach z prehliadky, predsa len by už mala byť natoľko zrelá, že chápe, že je to nutné, že z nej neubudne, že je to pre jej dobro a neriešiť tu, či ju bude bolieť prst v zadku, hlavne, keď to bolo niekoľkokrát napísané, že nebude! Proste takéto banality môžu fakt riešiť pubertiačky, ale nie dospelá zrelá žena, ktorá si je vedomá ceny svojho zdravia! Aj keby Ti mal do toho zadku strčiť tri prsty, tak na to neumrieš a nič sa Ti nestane a je miliarda horších vecí na svete, čo by sa Ti mohli stať... Nesmieš riešiť také sprostosti, lebo Ti neostane čas ani energia riešiť dôležité veci..

esmera
27. zář 2010

@eaka Ale Ty si ma dobre nepochopila...Ja predsa rozumiem tomu, že prehliadka je pre mňa dôležitá, ale strach si skrátka nevyberá...Čudovala by si sa, koľko dospelých ľudí má svoje fóbie! Ja mám z tej rpehliadky veľký strach, ale to neznamená, že sa tma neodhodlám ísť, uričte pôjdem, veď budem musieť. Strach nemá s vekom nič spoločné. Napr. môj 56 ročný otec sa doteraz bojí chodiť k zubnému lekárovi, keď nemusí, tak ani nejde, amoji strýkovia takisto. Dospelí chlapi.

werunka21
27. zář 2010

@esmera Ale chlapi jsou poserové od přírody, to vúbec nemúžeš srovnávat 😀

weronyca
27. zář 2010

sorry,ze vam sem vstupujem

@esmera ja k tebe len tolko, je rozdiel bat sa ist k zubarovi-aaach takych je i ked aj tym si mozes uskodit,ale k pediatrovi ,zenskemu a pod.by si mala chodit na preventivky.. si tak zober,ze jedneho dna zistis ze mas nebodaj raka alebo pod. to uz je sice extrem ale uvadzam to ako priklad.tiez sa nedas vysetrit? radsej umries doma,bez toho ze by ti dal niekto sancu prezit? nebudes si potom vycitat,ze mozno keby ti na to prisli skor a pod...
vies co vsetko so mnou pocas porodu vyvadzali? bolo mi to neprijemne ale co musela som zatat zuby a vydrzat a hen som tu ziva,zdrava..