1. návštěva u gynekologa v 20 rokoch

siem
18. srp 2009

Ahoj, mám takový hodně hloupý dotaz...je mi přes 20 ale ještě nikdy jsem nebyla u gynekologa... jsem marťan nebo je nás takových víc? pořát to tak nějak odkládám, mám fobii z doktorů a žádný problémy sem zatím neměla...mám strach, že až někam přijdu tak první co bude budou výčitky, že sem měla přijít už dávno... no a asi by měli pravdu že? ...ráda bych začla plánovat mimčo tak by asi bylo dobrý tam zajít ještě předtím co? 😒

esmera
27. zář 2010

@weronyca Jasné, všetko chápem, strach má možno veľké oči...Vydržala som už aj iné zákroky bez anestézie u nami všetkými neobľúbených pánov s vŕtačkami, takže vydržím iste aj tamto. Ono to dosť závisí aj od prístupu daného lekára, nemyslíte?

esmera
27. zář 2010

@werunka21 Máš pravdu, sú, nedá sa to porovnávať.

weronyca
27. zář 2010

@esmera isto mas kamaratky,zname ktore ku gyndosovi chodia a su spokojne..zajdi ktakemu,ktory ma dobre referencie

esmera
27. zář 2010

@weronyca Áno, známe mám, aj kamošky, ktoré tam chodia, hoci mám viacej takých, ktoré tohto lekára ešte nenavštívili. Ale samozrejme by som chcela ísť k lekárovi, ktorý má tie najlepšie referencie. A hlavne mi záleží na jeho ľudskom prístupe. Každý pacient je totiž iný.

eaka
27. zář 2010

@esmera, presne to som chcela napísať, čo napísala @werunka21... to je neporovnateľné.. v inej téme píšeš, ako sa tešíš na materstvo... ale podľa toho, čo píšeš tu, tak pred pôrodom umrieš od strachu... samozrejme existujú fóbie, ale to, čo máš Ty, medzi ne nepatrí... miliónkrát tu bolo povedané, že to nebolí, že veď sa choď len opýtať, nikto Ťa na prvej návšteve nemusí prehliadať (také návštevy sa robia napríklad s malými deťmi u zubára, aby nemali strach...), potom ešte len budeš nariekať, keď Ti na niečo prídu a povedia, že si mala prísť skôr, tak už nevymýšľaj a obvolaj kamošky, ktorá Ti poradí svoju gyn.ambulanciu a zajtra ráno nech sedíš v čakárni
a je tiež odveci porovnávať zubára, ktorý je spojený s nepríjemnou a nevydržateľnou bolesťou pri vŕtaní a gynekológa, to je ako keby si sa bála v obvodnej amb. otvoriť ústa a povedať A alebo skočiť na váhu... podľa mňa to preháňaš

eaka
27. zář 2010

asi nebudeš až taká citlivka, ako tu píšeš, keď si prežila zubára bez injekcie...

hejdita
27. zář 2010

ahojte ....tak ja byla u gynekologa poprve az kdyz sem otehotnela a meskalo mi to druhy krat ....abych si byla jista tim ze sem v tom ..... mne to sem tam umelo meskat i mesic a pak sem to dostala takze ptoto sem si nekupovala tehu test no a pak uz to bylo pekne vsechno videt srdicko a uz i rucicky a tak takze to bylo moc hezke a nelituju toho at si rika kdo chce co chce co bych tam delala kdyz sem sex zacinala az v mazelstvi ..... 😀

eaka
27. zář 2010

gynekologické problémy môžeš mať aj bez sexu a keďže veľká časť ženských reprodukčných orgánov je schovaná vnútri, nemôžeš si na prípadný problém zavčasu prísť sama tým, že sa obzrieš v zrkadle, máš šťastie, že si zdravá, ale mnohé na nechodenie doplatili, potom je neskoro plakať, keď bude neplodná (viď Lucia z Ordinácie 😉 a jej zrasty z opakovaných prechodených zápalov) alebo hocijaké iné diagnózy..

andika10
27. zář 2010

@eaka suhlasim s tebou, veď potom načo by boli detský gynekologovia, prevenciou sa vela problémom dá predísť

esmera
27. zář 2010

@eaka Ba budem, lenže keď som už bola v kresle, zubár ma "prekvapil" takým drstickým zákrokom bez anestézie, že som už nemohla nič urobiť...Inak by som na to nepristúpila, ak by som bola dorpedu vedela, čo ma tam čaká.

esmera
27. zář 2010

@eaka Asi to preháňam, ale chcem len vysvetliť, že na materstvo sa teším ako každá žena, len skrátka sa neteším na všetky tie veci okolo toho...vrátane toho pôrodu, áno. A je už zbytočné riešiť, či to u gynkológa bude alebo nebude bolieť, keďže tam aj tak musím ísť. Každá z nás nakoniec musí. Hoci počkajte...moja prababka vraj za celýs voj život tam nebola, no ale bola iná doba, tak neviem.

eaka
27. zář 2010

@esmera ak vieš toto, tak si túto tému ani nemala zakladať, nevedela by si, čo Ťa čaká a sadla by si... ale zákrok na gynde nebude ani z 1% taký drastický, dúfam, že už máš vybraté a zajtra sedíš v čakárni... ja sa tiež moc neteším na gyndoša, čo zastupuje moju gyn, kým je na materskej... ale idem, pretože musím... a basta...

esmera
27. zář 2010

@eaka Len malá poznámočka - že ja som túto tému nezaložila, rep. ajs om chcela, ale niekto iný ma už predbehol. A vidíš, píšu sem aj ženy, ktoré prvýkrát návštevu gynekológa absolvovali, až keď boli tehotné. Čo, ako dúfam, nebude môj prípad.

weronyca
27. zář 2010

Viete co vam poviem? Ja mam taky strasne nizsky prah bolesti, ze az... Napriek tomu ked som bola tehotna zvladla som epiduralku, co je tiez bolestive. Rozpravajte ake je nolestibe ist ku gynde az ked to zazijete. Povedzte si ze ked raz chcete mat deti, musite mat zdrave organy? A ako viete, ze to tak je? Ako som uz pisala a aj ine kocky, aby ste raz neplakali. A to ze niekt.boli u zenskeho az ked otehotneli? Neodcudzujem, ale nemyslim, ze je to spravne. Ked si kazda jedna z nas povie, bojim sa toho a hentoho. Zachvilu sa nebudu rodit deti-lebo ani porod mieje bezbolestny, umierat budeme na rakovimy v pokr.stadiach.,atd. Nie nadarmo mame moznost prev.prehliadok

esmera
27. zář 2010

@weronyca No, ale pri pôrodoch sa občas aj umiera...Niekedy má žena strach nie bez dôvodu. Holt, musíme to risknúť. Aj ekď za paltiť za to životom sa mi zdá privysoká cena.

titkovamiriam
27. zář 2010

esmera-na preventivky chodit treba zachrania ti zivot
a co sa tyka smrti pri porodoch vlani mi tak zomrela kamoska 😲 😢
inak ja mam vacsi strach zo zubara ako z gyndy 😀 😀 😀 😀

esmera
27. zář 2010

@titkovamiriam Ja mám strach z oboch lekárov- zo zubného aj z gynekológa, to je vlastne jedno.

titkovamiriam
27. zář 2010

a chapem akurat som nasla tvoju druhu temu,tam neporadim....

esmera
27. zář 2010

@titkovamiriam To nevadí, si zlatá, rád som už dostala až-až, niektoré možno nejako aj využijem...Ktovie. Neporadíš mi ani s týmto, musím si asi pomôcť sama, tak, ako zakladateľka tejto témy.

titkovamiriam
27. zář 2010

ja by som asi isla s niakou kamaratkou k jej doktorovi 🙂

esmera
27. zář 2010

@titkovamiriam No, jedna kamoška ma už raz tak volala, keď šla k svojej gynekologičke, s ňou aby som šla, ale nie ešte na prehlaidku, len na nezáväzné porozprávanie sa, ale odmietla som zo strachu, že príde aj na tú prehlaidku. Zrejme som sa mala prekonať a neodmietnuť to, ale už sa stalo.

titkovamiriam
27. zář 2010

🙂 tak ti drzim palce aby si nabrala odvahu 🙂

esmera
27. zář 2010

@titkovamiriam Tak ďakujem, budem sa snažiť.

grettka
27. zář 2010

esmera, pokial ide o zdravie a pocit, ze je vsetko v poriadku, to jedno vysetrenie za to stoji... 🙂 strach bokom...

myslim si, ze aj zena ktora je este panna by mala navstivit gynekologa... aj v pripade, ze caka so sexom do manzelstva... aspon mne tak vravela dr. ze ak este nebola na vystreni, tak okolo 20 by mala ist.. moja kamaratka napriklad mala v 20 rakovinu vajecnikov... a so sexom cakala do manzelstva (do 27) takze keby k dr. nesla, tak sa svadby nedozije... netreba sa k tomu stavat stylom "nemam sex = teda nemusim ist ku gyn, lebo mi nic nehrozi"... ale predsa "som zena = ide mi prevenciu"...

Pokial ide o strach, tak mam take stavy, ze pred kazdym vysetrenim si to s prepacenim odsedim na wc, prehana ma od strachu, a zvycajne v ted den mam tak stiahnuty zaludok, ze mam nedobrovolnu hladovku... po vysetreni ten strach vzdy opadne... a co sa tyka zubara, tak detto.... okrem toho u gyn. ma vysetrenie nikdy nebolelo tak ako u zubarky, ked mi tahala nerv, a anesteza mi nezabrala... a samozrejme, u zubara to trva dlhsie....

weronyca
27. zář 2010

@esmera umriet mozes aj pri normalnej cinnosti(moze ta razit auto,..) keby som v zivote mala do vsetkeho ist s tym,ze mozem umret tak sedim doma na prdeli a ani sa nehybem.. vies ked budes matkou mono si raz v zivote aj povies,ze by si za svojho drobca aj zivot dala...ale to su vsetky veci nazoru 😉

hejdita
27. zář 2010

no dobre ale ja som nemala nikdy problemy ani s nachladnutim od spodu ani ziadne palenie ani ziadne ine svrbenie a co ja viem co este ....je som tieto pocity nezazila.....takze som to nevidela tak cerno ako to vidia niekotre ostatne.....ja som asi po mojej mamke aj ta isla az bola tehotna a keby som mala problemy s otehotnenim niesom hlupa ale by som isla na vysetrenie ...... takze nerobte zomna zenu nizkej inteligencie kazdy si robi zo svojim zdravim tak ako poklada za najlepsie ..... a nemyslim si ze keby som mala problemy tak nejdem k lekarovi cize ja sa poznam najlepsie ako reagujem takze mna nesuddte ked mna nepoznate ja som reagovala na uvodny prispevok hlavne na to ci sa najdu take ktore isli ku gynekologovi az ostali tehotne alebo ci boli na vysetreniach pred otehotnenim ...... 😉 🙂 🙄
a naviac mam v mojom zivote prveho sexualneho partnera takze nejaky virus ktory sposobuje rakovinu delozneho krcka mi asi tazko hrozi kedze som nemala styk s viacerimi muzmi 😉 kedze som mala stere v poraidku tak sa tam asi tazko vyskytne ked tam ziadny nebol a ani nebude nieje dovod len tak zo zachodovej mise sa tiez nedostava kedze je to prenosne pohlavnym stykom 😉 🙂 🙄 😝

hejdita
27. zář 2010

a dala som sa do vekovej hranice 20 rokov bo som otehotnela v cerstvych 20 😉 😀

grettka
27. zář 2010

hejdita, neurazaj sa, prepac, nikto tu z teba nerobi ako ty pises "zenu nizkej inteligencie"...
a inak ked uz sme pri tom, rakovinu krcka maternice nesposobuje IBA pohlavne prenosny virus... tych rizik je viac...
poznam dost zien, ktore aj ako panny mali rozne tazkosti... za vytoky napriklad moze aj znizena imunita, ci uzivanie antibiotik.... nielen striedanie sex. partnerov...
to, ze si ty mala stery v poriadku je super, takisto aj to je dobre, ze si nemala ziadne zenske tazkosti 🙂
takze ono sa na to treba pozriet z viacerych stran...

esmera
27. zář 2010

@grettka Tebe aspoň dali anestézu, hoci nezabrala, no mne ani to...

esmera
27. zář 2010

@grettka A tým, že napíšeš, ako presedíš pred návštevou gynekológa na WC a máš stiahnutý žalúdok, mi veľmi nepomôžeš, neposmelíš ma...Ja to poznám, lebo som vídavala sovju mamu, keď mala ísť ku gynekológovi. Tak strašne sa niekedy jedujem na chlapov, že oni týmto prejsť nemusia...Prevíti.