1. návštěva u gynekologa v 20 rokoch

siem
18. srp 2009

Ahoj, mám takový hodně hloupý dotaz...je mi přes 20 ale ještě nikdy jsem nebyla u gynekologa... jsem marťan nebo je nás takových víc? pořát to tak nějak odkládám, mám fobii z doktorů a žádný problémy sem zatím neměla...mám strach, že až někam přijdu tak první co bude budou výčitky, že sem měla přijít už dávno... no a asi by měli pravdu že? ...ráda bych začla plánovat mimčo tak by asi bylo dobrý tam zajít ještě předtím co? 😒

lichtakova
27. zář 2010

rakovina děložního čípku se více vyskytuje u mladších žen, více sex.aktivních, kuřaček.. a rakovina dělohy zase více u starších žen, říkalo se tomu nemoc jeptišek...takže ani panny nemají vyhráno
prostě chápu, že se bojíte, ale celkem stojí za to, to překousnout, řekla bych...

esmera
27. zář 2010

@grettka Inak problémy nemám, zdá sa byť všetko O.K., ale mala by som tam zájsť kvôli preventívnej prehliadke. U zubárky som tak nespravila a bolo zle, ale kvôli strachu, nei kvôli tomu, že by som sa nechcela starť o zuby.

lichtakova
27. zář 2010

@esmera no vidiš a to je zubař určitě horší, ale taky nepřijdeš na všecko....a tam dolů už si vůbec člověk nevidí

ciatko
27. zář 2010

@esmera a coho konkretne sa bojis? bolesti z vysetrenia, pocitu hanby z odhalenia pred chlapom, alebo mas strach, ze ti nieco je? alebo snad ti je neprijemne vysvetlovat, kde si bola doteraz? ak najdes pricinu svojho strachu, da sa s tym pracovat a eliminovat ju.

na tvojom mieste by som isla k zene - lekarke, ale len na odporucanie niekoho, kto k nej chodi. na uvod jej povies, ze si vyklepana, ze si tam prvykrat, chces si zalozit kartu a ist na preventivku. trva par minut. a ak je ta lekarka dobra, tak sa ti bude venovat citlivo a bude komentovat kazdy ukon, vsetko ti vysvetli, prehmata prsniky.
neviem, ci sa robi cytologia, ak niekto nemal pohlavny styk? 😕

berenika39
27. zář 2010

@hejdita - a píšu to halvně pro @esmera - změny na buňkách - rakovina děložního čípku, a nakonec ani počínající nádorové bujení na jiných ženských orgánech - nemáš šanci poznat jinak, než vyšetřením. První změny na čípku rozhodně nebolí, nic tě nepálí, není to o nastydnutí a už vůbec ne o sexu. Rakovinu "nechtyneš" jako chřipku, nenakazíš se jí od nikoho. To se prostě zblázní buňky uvnitř tvého těla a ty o tom měsíce, roky nemusíš vedět. když se to podchytí zavčas, nemusíš umřít. proto se chodí na preventivní prohlídky.

lichtakova
27. zář 2010

@ciatko dělá, ten smetáček je tenkej, když je jí tolik, tak jí ji určitě udělají

ciatko
27. zář 2010

@lichtakova diky, to som netusila. cytologia je jedina trosku neprijemna vec, treba sa len uvolnit a nic neboli, trva to fakt okamih

kocky, nestraste ju tu diagnozami, tym skor tam nepojde 😖

esmera
27. zář 2010

@ciatko Z čoho mám strach? Len z vyšetrenia samotného. nebojím sa ani toho, že mi niečo je, ani hanby. Moja sestra je tiež veľmi citlivá, ale keď mala už dlho hnačky a mala podozrenie na rakovinu hrubého čreva, musela sa odhodlať ísť k endokrinológovi, hoci vedela, aké vyšetrenie ju čaká. A ten, keď ju videl takú roztrasenú a bielu, jej povedal, že vyšetrenie jej robiť nemusí, ak ona odmietne, ale že by to bolo dobre, aby sa to vedelo. Tak súhlasila, a púšťali jej sondu 15 centimetrov hlboko do konečníka. Potom vravela, že sa to dá prežiť, ale že by si to už nechcela zopakovať...Chuderka.

esmera
27. zář 2010

@ciatko Veru, nestrašte ma!

ciatko
27. zář 2010

@esmera ok, cize sa bojis vysetrenia. preco si stale myslis, ze ta budu vysetrovat cez konecnik a zavadzat ti tam nieco?
poznas niekoho, koho vysetrovali na gynekologii cez konecnik? ja nie

esmera
27. zář 2010

@ciatko No, skrátka som o tom počula, že panny vyšetrujú cez konečník, to je všetko. Netuším však, či sa to ešte tak robí. nemuselo by sa, ak si o to poviem...

grettka
27. zář 2010

esmera, pisala som to preto, aby som ukazala, ze aj ja mam strach... ale zakazdym sa prekonam a idem... mat strach je prirodzene.. ale ide o to, ako s s tym clovek poradi... 😉
okrem toho normalny gyn. ti nebude vycitat, ze preco ides na prve vysetrenie v takom vysokom veku... skratka preto sa treba popytat kamosiek, a ist k niekomu komu budes doverovat...

btw endokrinolog sa zaobera zlazami s vnutornym vylucovanim (stitna zlaza a dalie) nevysetruje konecnik... 😉 to robia na gastro odd.

grettka
27. zář 2010

ciatko, mna tak vysetrovali... 😔 mala som vtedy 22 a bola som panna.... 😉

esmera
27. zář 2010

@grettka Tak som si to asi zmýlila, bude to tak, ako píšeš Ty. Ale skrátka cez konečník ju tam vyšetrovali.

esmera
27. zář 2010

@grettka No, tak to sa mám na čo tešiť...

lichtakova
27. zář 2010

mně vyšetřovali přes konečník, když jsem byla v pubertě a nebylo to nic tak děsnýho, to bych řekla, že ta cytologie je o maličko nepříjemnější, ale všecko to jsou takové chvilky, že dvakrát ročně to rozhodně jde vydržet
když jsem potrácela, tak do mě nakukoval někdo každou chvilku, takže už mi to nepřijde 😉

grettka
27. zář 2010

hej, ale kolono nemozes porovnavat s palpacnym vysetrenim cez konecnik
🙂 a chlapom tak vysetruju prostatu, takze... neujdu ani oni 🙂

esmera
27. zář 2010

@lichtakova A o čo vlastne v tej cytológii ide, ak sa môžem spýtať? O tom to totiž nemám vedomosť.

mau
27. zář 2010

@berenika39 Dovolím si oponovať, pretože rakovinu krčka maternice (děložního čípku) práve vírus (papilomavírus) spôsobuje. Len 3 % žien má rakovinu veľmi ojedinelej formy - adenokarcinómu.

Ženám, ktoré ešte nemali pohlavný styk sa smear nerobí.

lichtakova
27. zář 2010

jen mám trochu pocit, že chuděry ani neví, co se to vlastně vyšetřuje...
jde o to, že jedna ruka lékaře hmatá vaječníky a ostatní shora přes břicho a proti tomu jde druhá ruka zevnitř-buď konečníkem nebo přes vaginu, jestli to není nějak víc palpačně citlivé, nebo jeslti třeba není nějaká cysta na vaječníku...

mysenac
27. zář 2010

@hejdita ja som isla tiez prvykrat ku gynekologicke az ked som otehotnela 😉 mala som 20 a myslim, ze ak by som nemusela vtedy, este by som nejaky ten rok s prvou navstevou pockala.
@esmera Nemyslim, ze by ta mal niekto odsudzovat, je to tvoje zdravie a tvoja vec. Ja si tiez na navstevy lekarov nepotrpim, ale obcas tam treba zajst. Ja som sa velmi bala toho vysetrenia (a to som uz ani panna nebola), ale musela som. a vobec som si nevedela predstavit, ze by ma vysetroval chlap, tak som si nasla lekarku, je mila, vzdy mi pri vysetreniach vysvetluje ako to bude prebiehat, ako to so mnou vyzera, ci je vsetko v poriadku.... A ked chces vediet ako take vysetrenie prebieha, skus sa najskor informovat telefonicky (u lekara, ktoreho chces navstevovat) pripadne na nete v niektorej gynekologickej poradni. Teda ja by som asi tak skusila 🙂
A neviem co tu kazda strasi s rakovinou krcka maternice...to by som sa musela triast od strachu na kazdom kroku, co v zivote urobim, ci nedostanem tamto alebo toto, ci ma nezrazi auto, ci mam vobec vyjst na slnko a opalovat sa a co vobec mozem zjest...je predsa tolko chorob...som za prevenciu ale je to kazdeho osobna vec ako k tomu bude pristupovat.
esmera drzim palce, aby si sa odhodlala a aby ti to dobre dopadlo 😉

ciatko
27. zář 2010

@esmera no ked sa bojis toho konecnika, tak mu to povedz, vysetri ta vizualne+uzv cez brucho, a zoberie ti ster, ked lichtakova pise, ze sa to robi.
cim dlhsie budes nad tym uvazovat a rozoberat to zo vsetkych stran, tym dlhsie budes otalat s navstevou.

esmera
27. zář 2010

@grettka He-he, aspoň nejaká satisfakcia za to, že sme ženy!

esmera
27. zář 2010

@mysenac Viete čo, baby, ja to zrejme vyriešim tak, že si niekoho nájdem na nete, a napíšem mu mail, kde mu položím otázky ohľadom prvej návštevy a vyšetrenia, a uvidíme,č o mi odpoie i- myslím lekár.

editah222
27. zář 2010

@esmera já jsem byla vyšetřovaná přes konečník 2x a je to už hrozně dávno, ale pamatuju si, že to nic nebylo, takže se vůbec neboj. Neboli to, jen je to trochu nepřijemné, ale rozhodně to není nic hrozného.
Já jsem byla prvně na gynekologii v 15, vzala mě tam mamka, stejně tak to udělal s oběma ségrama. Od té doby chodím na pravidelné roční kontroly.

mau
27. zář 2010

@esmera Cytologické vyšetrenie je také počas ktorého sa pomocou štetôčky, alebo tampónu odoberie malý kúsok buniek z povrchu a kanálika krčka maternice. Odobratá vzorka sa rozotrie po podložnom sklíčku, zafarbí a spravidla onkogynekológ vzorku skúma, či sa v nej nenachádzajú abnormálne bunky.

lichtakova
27. zář 2010

@esmera při cytologickém vyštření ti takovým malilinkatým kartáčíčkem udělají stěr z děložního čípku, jestli tam nejsou nějaké změněné buňky-třeba přednádorové stavy
taky se snad i dělá kultivace poševního prostředí, jestli se nepřemnožila kvasinka nebo tak nejsou nějaké třeba bakterie ze střeva, ale tím si nejsem tak jistá, to se možná vyšetřuje jen když je nějaká problém, jako třeba výtok
hlavní je sledování toho čípku-na ten se i kouká těma zrcadlama, někde mají i mikroskop na lepší koukání a pak se bere ta cytologie, za tři týdny se dozvíš výsledek

lichtakova
27. zář 2010

mau byla rychlejší 🙂

eaka
27. zář 2010

btw, napadlo Vás niekedy, tie, ktoré tvrdíte, že je to Vaše zdravie, že včasná diagnostika = oveľa vyššie šance na vyliečenie = kratšia liečba A = nížšie náklady? zdravotné poistenie si hradíme všetci, za to máme nárok na preventívne prehliadky, kto ich nevyužíva, robí zle sám sebe a následne, svojim spôsobom, keď sa mu podarí nejak nepríjemne ochorieť a nechá to zájsť až tak ďaleko, že sa tie vnútorné problémy prejavujú aj navonok a musí podstupovať rôzne liečby, potom je neskoro plakať a hromžiť k nebesiam, že prečo ja! u zubára/ky, keď nejdeš na preventívku, tak si ďalší rok všetky úkony platíš... a tak by to malo fungovať všade... inak HPV vírus zvyšuje šancu na rakovinu krčka maternice, nespôsobuje ju, neznamená, že ak ho máš, tak budeš mať raka...ale máš vyššiu šancu... ale rakovina krčka samozrejme nie je jediný dôvod, prečo chodiť na preventívky...a Tebe sa @esmer divím, že to tu ešte stále riešiš... keby moja gyn nebola na materskej , tak Ťa k nej zajtra za uši dotiahnem... 😉

esmera
27. zář 2010

@eaka A to by si mi urobila láskavosť....Práve teraz som napísala mail jednému gynekológovi, ktorého som našla na nete...je to síce súkromník, takže to bude drahšie, ale ak by ma vzal, tak prečo nie...Uvidíme.