2 děti, spánek a odpočinek. Jak na to?

20. kvě 2022

Dobrý den,
zvažujeme s manželem druhé dítě a obávám se, zda to fyzicky a fyzicky zvládnu. Neumím si představit, co to obnáší mít děti s rozestupem třeba 3 roky. Dnes jsem byla s kamarádkou, která má miminko a tříletého syna. Prý už přes den nespí. To mě úplně vyděsilo. Zcela prakticky, jaký je chod domácnosti, když si přes den nemůžete odpočinout? Nebo spíte, i když je dítě vzhůru?? Že by se staršímu vysvětlil polední klid. Přijde mi to ale nebezpečné, je v podstatě bez hlídání v tu chvíli. Jak obstarat 2 děti, a přitom se nestrhat?

veroniquecz
21. kvě 2022

@zmrzlinka jde to, ale jednu mám ve škole ;)

eithelwing
21. kvě 2022

Nejhorší je začátek. 🙂 Nemela jsem ani jedno spavé miminko. Litala jsem mezi kocarem a dcerou, ktere byly 3 roky. Dceru na odpolední spanek jsem uspavala treba s miminkem u prsa. Co nejdriv jsem se snazila sladit jejich vecerni uspavani, povedlo se asi kolem desateho mesice mladsiho.
Moc mi pomáhalo, ze dcera pak zacala chodit ráda do skolky. Co spí ted syn, uz 2 roky, jednou denne, je organizace lehci.
Ja pres den nespim. 😄 To se moc neda. Když přijede muž z práce a mam treba migrenu, tak si jdu lehnout, ale jinak ne. A to jsem kojila v noci i co 30 minut. 🤷

squezy
22. kvě 2022

Nemyslim to ve zlém, ale pobavila si mě. Mam dvojcata, od 2.5let nespi přes den, vstavaji v 5.30-6h uz třeba 1.5 roku, nyni jsou jim 3roky 3 měsíce. Dopoledne už jsou ve školce, ale stejně, cely den nemám klid pro sebe a to do toho ještě pracuju. Takže... Zvládneš všechno, do druhého jdi. Neumim si představit, že by kluci neměli sourozence. Na všechno si zvyknes :D

autor
22. kvě 2022

@cherie24 To je přesně to, co se ptám a co mě vyděsilo u kamarádky - jedno dítě nespí v noci, druhé přes den. Tady padla v komentáři věta, na co že jako spát přes den, k čemu to je. No přece na dospani té noci. Prosím můžete ještě rozvést, jak to u vás nyní je? Co vše je náročné, na co se vlastně psychicky připravit? Děkuji

autor
22. kvě 2022

@squezy Rozumím, nicméně svět dvojčat je velmi odlišný. Vás nebudí v noci miminko. Ptám se na tu spánkovou deprivaci, kdy v noci nespí jedno dítě, přes den nespí druhé dítě. Pokud máte dlouhodobé zkušenosti s tímto, budu ráda za sdílení.

autor
22. kvě 2022

@sirinfirst A co je náročnější?

gbp
23. kvě 2022

ja uz jsem odpoved psala, ze si myslim, ze to proste nenaplanujes 🤷🏼‍♀️ ale urcite bych se nenechala rozhodit komentarema, ktere to shazuji. ja ti uplne rozumim a podle me, je spanek a jidlo opravdu dulezite. ja treba musim mit tyhle potreby naplnene, jinak sem proste nefukcni, protivna, zla a to pak nefunguje ani dcera. rozhodne to muze zpusobit i jine zdravotni nebo psychicke problemy. kazdy ma potrebu spanku jinou, ja treba spavala i 10 hodin 🤷🏼‍♀️ ano, clovek si castecne zvykne, ale rozhodne je dobre mit moznost, kdy to dohnat. napr. babicka/tatinek/hlidacka ven se starsim a spat zaraz s miminkem. nebo o vikendu manzel bez kecu vstane, zavre mi dvere a jde se starat sam, nekdy ji vezme na cele odpoledne pryc a nikdy mi nevycita, ze si misto uklidu lehnu. je to proste o prioritach, cas na spani se musi zase z neceho vzit (z casu na uklid, vareni, "volneho"...) a schrupnout si na chvilku, kdyz jsou deti vzhuru se jiste ds, pokud ti to jde a vis, ze se nic nestane. coz jako samozrejme nevis nikdy, ale da se vyhledat situace, kdy treba starsi kouka na pohadku, mladsi v nositku spi taky 🤷🏼‍♀️

squezy
23. kvě 2022

Bud me budili dve miminka, nebo z miminek vyrostli, ale stále nam jeden leze v noci do postele, prijde ze sveho pokoje, nebo se jim něco zda a to vstavam i několikrát za noc. Ano, je to jiné, ale pokud jde o spánek, ty to s malym můžeš dospat přes den, až větší bude třeba ve školce.

cherie24
23. kvě 2022

Malá má teď 4 měsíce a už je to o dost lepší. Ale první 2,5 měsíce byl teda masakr. Malou hodně bolelo bříško a usínala mezi 3 - 5 ráno 🙈 Chlap se musel večer zapojovat při koupání a uspávání, teď už to zvládáme všechno samy. Záleží jak moc by ti byl schopný pomáhat tvůj manžel. Můj chlap je OSVČ, takže se nedá spolehnout na to, že ve 3 přijede z práce a vezme děti ven, abych se dospala. Kolikrát se vrací až večer a to mě právě ubíjí, že nemám žádný prostor pro sebe. Chtěla bych cvičit nebo jet na kole, jít si zaběhat nebo si jen sednout a v klidu vypít kafe, jenže to nejde. U všeho asistuje a rajtuje po mě starší, aby vedle mě jela delší dobu na kole, to ještě nevydrží. Každopádně zabavit se chvíli sama už zvládne a mladší je teď už zlatíčko, vydrží se hodně zabavit sama. Z toho jsem úplně v šoku, to od první vůbec neznám. Ta nikde nevydržela, usínala a spala jen na rukách nebo u mě, v noci vzhůru i 2x za hodinu celou noc a chtěla prso. Mladší někde položím a ona si tam sama hraje, někdy si usne sama, někdy chce uspat, v noci se zatím tolik nebudí ani není takový prsomil. Nemít za prdelí pořád starší, tak mám fakt nohy nahoře a pohodu. 🙂 Takže se to dá, akorát musím hodně rozdělovat pozornost mezi obě, protože když se moc věnují ostatnímu nebo mladší, tak starší hodně žárlí, vzteká se a kolikrát třeba mladší i jednu flákne. 🙈 Do toho nebyl čas na partnerský vztah, takže to nás taky poznamenalo. Musím se teď soustředit, abych se věnovala všem a není to vůbec jednoduché. Ale zas když vidím, jak se holky objímají a jak se pak sourozenci vodí po hřišti za ruce, tak to stojí za tu námahu. 🙂 Já mám se sourozenci mezi sebou 7 let a 15 a ten sourozenecký vztah nikdy nebyl takový, jako bych si pro své děti přála. Máme se rádi, ale v mnohém jsme byli spíš jako jedináčci, protože ten věkový rozdíl byl už dost velký. Ale těch 6 hodin přerušovaně naspat zvládnu si myslím. Někdy míň, někdy by to ale šlo i víc, kdybych šla spát s dětmi. Ale já prostě večer potřebuju chvíli čas bez dětí i bez chlapa, kdy se můžu flákat a nikdo po mě nic nechce. To je pro mě momentálně víc než spánek. 👌