Ako pestovať zeleninu v byte?

aniska
24. zář 2008

Ahojte mamky, prestahovali sme sa do bytu a rada by som si vypestovat nejake vlastne ovo a zel, pripadne ine plodiny, ak sa da;) Mozte dat niekto tip, odkaz, skusenosti? Skadial brat semienka, ako sa takymto rastlinkam dari? Mozem vypestovat nieco aj teraz cez zimu- tak si vravim, ze v byte mame teplo, tak by nam mohlo okrem pazitky aj nieco ine vyklicit,ze?;) Najradsej by som si dala do vacsieho kvetinaca aj nejaky stromcek- som pocula ze je tak mozno dopestovat aj citrony;)

kikina30
24. zář 2008

Noo moja svokra pestovala doma citronik. To normálne kúpiš citrón a posadíš z neho semienko do kvetinača. Nam na okne teraz klíči mandarínka ( manželov koníček). V obchodoch bežne nájdeš nizkorástucé odrody vhodné na pestovanie v kvetinačoch, len treba pohľadať. 😉

zuz11
24. zář 2008

no o pestovani zeleniny som temu nenasla ale o bilinkach:
Ako pestovat bylinky v byte? https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

zuz11
24. zář 2008

len nezastepene tropicke ovocie nezarodi takze odporucam kupit uz v obchode zastepene take co aj bude rodit, moj stryko pestoval aj bananovnik a aj citronovnik a maval super urodu 😀 len je s tym dost roboty 🤐

aniska
autor
25. zář 2008

diki za odkazy;)
zuz11- bananovnik 😲 😲 ooo, no to by bolo cosiiii 😵

gucz
25. zář 2008

aniska ja mám doma banánovník, ale plody z neho určite nebudú, to je len na okrasu, má pekné listy.

daniela1983
25. zář 2008

ako si dopestovala ten bananovnik?

aniska
autor
26. zář 2008

no, tak ja by som to prave chcela skusit pestovat tak, aby sa to dalo jest.. hocico.. cisto pre tu srandu;)

a neviete ci s da dopestovat nieco aj v zime? paprika, paradajky? si tak vravim, ze ked v skleniku vyrastu, preco nie v byte??

vikinka27
26. zář 2008

anisko, neviem preco, ale mne v byte nic nevychadza :(
v lete na balkone ano, ale v zime nic!!!! skusala som bylinky, por, jahody - zo semienok - ale vsetko bolo take slabe a poodchadzalo :( neviem ci zeminou, alebo sa o to nejako zle staram...
tym neodradzam, aj ja sa rada priucim...

inak, v lete na balkone sme mali paradajky, jahody...
paradajky susedia kazdy rok priviazu na tycky a pestuju 🙂

vinka
26. zář 2008

Aniska ja som teraz vypestovala z kôstky mango.Ale iba rastlinku.Tak ak sa tu niekto nájde čo mi poradí jak sa štiepi budem rada.Mám aj pažitku.Chcela som aj feferony to niekedy pestoval môj otec(starala sa mamka) 😀 Ale dáko nemôžem vypestovat.Stále zakrpatejú. 😒 Poradte niekto prečo. ☹

duskaf
27. zář 2008

aniska, všeličo sa dá.
Ja pestujem banánovníky už viac rokov a je to trpaslíčí a plodov hoci maličkých ale veľmi chutných a voňavých sa môžeš dočkať, vlastne taký banánovník, keď mu odrastie istý počet listov zakvitne a zarodí a odumrie, ale väčšinou vyženie nových pokračovateľov a celý kolobeh pokračuje.

Mojou srdcovkou je moja limetka, krásne vonia, keď kvitne prevonia celý byt, teraz sa tešíme zo štyroch veľkých limetiek, cez leto je na balkóne.

Tiež sa dajú dnu pestovať figy, tohto roku som ich ale dala v kvetináčoch do našej novej milovanej záhradky.
Pestujem aj bylinky- teraz mám z výstavy špeciálny druh mäty je taká hrubolistá, krásne vonia je to izbový druh.

Určite si kúp limetku a banánovník, prinesú Ti veľa radosti. Držím palce.

vinka
29. zář 2008

Duskaf a taký banánovník sa pestuje zložito?Je s tým vela práce?Hnojíš to dáko a ak hej tak čím.Musí byt vo svetle alebo na priamom slnku.

duskaf
29. zář 2008

vinka- nie zložito, určite by si to krásne zvládla.
Potrebuješ miesto, aby ste doň nenarážali, lebo listy sa ľahko trhajú na okrajoch a potom to nepekne vyzerá
Nehnojím.
Nemá rád prievan, mám ho na svetle pri okne.
Miluje vodu, aj na hlinu aj do mištičky, tam môže byť stále, má rád vlhkosť.
A aj listy sa môžu rozstrekovačom rosiť, ale ja nestíham. Len sa voda nesmie dostať zhora do listových pošiev.
Keby si sa kedykoľvek chcela všeličo spýtať rada ak budem vedieť poradím.

vinka
29. zář 2008

Neviem či kúpim u nás v pp banánovník ale skúsila by som to.Včera som si kúpila v tescu čučoriedky.Som zvedavá čo z nich vypestujem 🙂

vinka
30. zář 2008

Duskaf kúpila som ho.Za 35sk. 😀 No neverím,že je zaštiepený lebo je malý ale ked boch dá aj z motyky vystrelí.Tak potom mne aj banány porastú. 😀 Chcem sa spýtat do akej zeminy ho mám presadit.či do normálnej na izbové kvety alebo dáka iná... 😉

duskaf
30. zář 2008

Ahoj Vinka, neboj raz zarodí, banánovníky, ktoré u nás dostať sú rovnaké, neštiepia sa, to len o citrusoch sa vyššie diskutovalo, že je dobré už kúpiť zaštepený.
Ja som sadila do rašeliny. Ale aj do hliny pre izb. kvety- on nie je náročný na zloženie pôdy.
Teším sa, že sa tešíš a neboj, bude Ti krásne rásť. Je vo veľmi malom kvetináči, že ho chceš presádzať?

vinka
30. zář 2008

Je v malom ale ja to mám niekde v zadu zakodované,že ked kúpim kvet mám, ho presadit.Tak to mám od mamky naučené. 😕 Velký je 21 cm a kvetináč ma priemer 10 cm.Ja som hotová z neho 😀 Smejem sa od kedy som ho kúpila. 😀 Ešte ma zaujíma či musí byt v okne alebo na zimu ho môžem dat na nábytok a v lete na okno a či v lete do slnka alebo nie.Lebo mám izbi asi z každej strany a raz svieti tam a raz tam a mám aj izbu čo tam slnko nesvieti skoro.čo je lepšie prenho.Syn(7)sa ma pýtal a bude mat aj banány.A mamka odpovedala.Synu ked sa mama posnaží tak vypestujeme na nom aj ananási nielen banány. 😀

duskaf
30. zář 2008

Vinka, on nemá byť na priamom slnku a vraj má rad kľud, teda miesto, kde sa tak často nechodí.
Musí mu odrásť dosť veľa listov a potom vyraší nádherný fialový kvet, určite sa dočkáte, dovtedy Vám bude robiť krásnu atmosféru.

vinka
2. říj 2008

Duskaf aký velký vyrastie kým zarodí?A hnojiš ho?Lebo v regionoch mi písala jedna,že jej kolega sa tomu venuje a ževraj musí mat slnko a že ked zarodí tak vyhynie.Ono ked sa niekedy človek velmi stará tak to dopadne na nič.A ked ho len tak nechám tak bude rodit jak čerešna nie? 😀

mysinka
2. říj 2008

Super téma, pěstovala bych, ale nějak nemám na rostliny jakéhokoliv druhu dobrý vliv...chcípnul mi i kaktus 😅 😀

vinka
3. říj 2008

😀 😀 😀 A toto jak sa dá?To kaktus ked poleješ po 10 rokoch tak naspät vyrastie.(ževraj)alebo si bola taká starostlivá,že si ho preliala a zhnil. 😉

duskaf
3. říj 2008

Moje neboli na priamom slnku, ale svetla mali dosť, ja teraz nehnojím, kým som nemala deti, tak som hnojila, ale k tým plodom musíš byť trpezlivá, niekoľko rokov, niekde vyššie som písala, že keď odrastie istý počet listov, vždy ti výjde taká rolka- skrútený list a tá sa roztvorí do krásneho listu, tak potom ten kvet z neho malé banániky.
Hlavne tá voda je pre neho všetkým.
Už neviem presne koľko to trvá, myslím koľko rokov, asi 5. A naozaj potom ako zarodí, odumrie, tak je nastavený jeho život, ale dovtedy Ti vyženie pokračovateľa, narastie Ti jeden, aj viac malých banánovníkov v hline okolo hlavnej rastliny.

vinka
3. říj 2008

Aha.A aký velký vyrastie.Lebo mi písala,že aj cez 2,5 metra.To tak vysoko strop asi ani nemáme. 😀

vinka
3. říj 2008

A zabudla som sa spýtat prečo si prestala hnojit.Kôli tomu,že banány papajú deti?

duskaf
3. říj 2008

Ten trpasličí by nemal veľmi vyrásť, náš má meter.
Nie kvôli banánom, ja som na mojom ešte banány nemala- myslím odkedy som vydatá, len raz som mala na tom , kde som u našich bývala, ale ten už potom naozaj odišiel a teraz je na rade jeho pokračovateľ, ten je u našich a potom by už mohol byť ten, čo máme teraz doma a mám ešte jeden maličký.
nehnojím, lebo sa bojím, že tie výpary sa dostanú do vzduchu, manžel je na také veci alergický a hlavne kvôli malej.

vinka
4. říj 2008

Kúpila som si aj čučoriedky.Som zvedavá čo mi z toho vyrastie.Duskaf a limetku sisi sama vypestovala?Alebo si kúpila už zasadenú.

duskaf
6. říj 2008

Kúpila som si stromček a odvtedy niekoľkokrát ročne kvitne a rodí- teraz má 4 veľké limetky.

aniska
autor
8. říj 2008

ahojte babenky!! no ja mam velku radost, ze pisete!! to je parada!! dokonca datle sa daju dopestovat!!!- ovocie ktore s marhulami milujem najviac na svete 😵 my si chceme zasadit do crepnika divoke paradajky - povodnu odrodu, su male ale vraj velmi odolne voci vsetkym neduhom a s uzasnou chutou, tak ked sa zadari napisem viac
inak doporucujem stranku www.stareodrudy.org
neviem isto, ci nico z toho ide pestovat v byte, ale aspon na zahradke;)

vinka
11. říj 2008

Aniska a to kde také paradajky kúpiš?Ešte som o tom nepočula.Ale všetko musí byt prvý krát. 😀 No ja mám zasadené mango.Neverím,že vypestujem mango ale za pokus to stojí. 😀

cicamuq
8. led 2009

hej ty ZUZ11 newies prosit ta ako sa sadi bananovnik ??????? 😉

zveron
20. led 2009

ahoj aniska

v zime sa da na vate pestovat zerucha - semienka zo zahradkarstva, narastie za tri, styri dni, je velmi zdrava.

V lete v hlbsich kvetinacoch na balkone zeleninka - mali sme krickove paradajky, baranie rohy. 😝 teraz papame uz v kyslom naleve 😝 😝 😝 😝