Alternativní metody tlumení bolesti nejen při porodu. Poznáte?

hlavinka
6. lis 2008

Ahoj holky,

rada bych vedela, zda mate nektera zkusenosti s nejakou treba aromaterapii, nejakymi specialnimi olejicky (masaz napr. pomerancovym olejem) pri porodu.
Ted nemyslim klasickou teplou vodu, ale treba nejaky bylinky, homeopatika, olejicky (jak vonne, tak masazni) atd.

Dekuju 😉

anta
6. lis 2008

Já tedy ani náhodou nemám žádné zkušenosti ani s jednou alternativou, rodila jsem 7 hodin a když jsem chtěla utišující prostředek, tak mi bylo řečeno, že nejsem dost otevřená a pak už bylo pozdě, malej byl na světě, takže jsem vyloženě rodila naživo. 😀 😀 A mezi námi holkami, při těch bolestech mě ani nenapadlo matlat na sebe nějaké olejíčky 😀 😉

hlavinka
autor
6. lis 2008

Anta: jasne, ze to cloveka asi nenapadne, ale treba tu je nejaka "carodejnice", ktera se tim zabyva a treba by poradila. Prijde mi lepsi si pomazat kriz nejakym olejickem nez do sebe cpat chemikalie. Ikdyz pak je clovek asi rad i za tu chemii, co? 😀

anta
6. lis 2008

Tak tak, to jsi napsala správně, ale oni do mě rvali jen oxytoxin nebo jak se to jmenuje, na vyvolání porodu, bolestmi jsem trpěla 7 hodin a vlastní porod trval jen 20 minut, jak říkaly sestřičky, bez bolesti to bohužel nejde 😉

shela
6. lis 2008

hlavinka...ja som vo Svedsku a tu mas na vyber co chces proti bolesti- EPI, omamny plyn, akupunktura, vana, nejake kamene, a vela dalsich ...ja si to uz ani nepamatam..ja som vyuzila len morfium a plyn...inac nic.. a porod som mala 30 hodinovy- to som mohla vyskusat vsetko ale pri tej bolesti este aby mi pichali nejake ihlicky atd..to radsej nie

hlavinka
autor
6. lis 2008

Anta: jasne, bez bolesti to nejde, ja vim. Ale myslela jsem, ze treba akupunktura ci akupresura by mohla zabrat - otazka je, kde jsou ty aktivni body, ktere by pomahali. Zajimam se o reflexni terapii a treba kdyby se masiroval bod delohy, mozna by se porod urychlil. Ale tezko rict.
Skoda, ze je u nas akupunktura/presura tak malo vyuzivana....

albireo
6. lis 2008

hlavinka: z tvojho profilu vidim,ze si z PHA. Neviem, v ktorej nemocnici planujes rodit, ale este pred par rokmi bolo napr. u Apolinare par nadsenych porodnych asistentiek, co boli preskolene v aromaterapii a rodickam ju ponukali. Skus sa dopredu informovat na konkretnom mieste, kde planujes rodit, co ponukaju na ulavenie od bolesti v prvej dobe porodnej. Mozno budes nakoniec prijemne prekvapena🙂

kulicka
6. lis 2008

Akupunktura/akupresura prej funguje dobre. Zkus zjistit, jestli v tvem okoli nekdo nepripravuje metodou Bonapace 😉
Pak bys mozna se mohla pozeptat na haptonomii, jogu, sofrologii... toho je!

hlavinka
autor
6. lis 2008

Albireo: diky za typ. Budu rodit v Podoli, zkusim se na to zeptat. Asi tam ale tezko budou mit nejakyho lekare, co dela akupunkturu. Ja sice jednu takovou znam, ale ta dela neurologii a hlavne by tezko dojela, kdy ja budu pottebovat, kdyz ordinuje na druhem konci mesta.....

Kulicka: ty jo, to jsem ani nevedela, ze tech metod existuje tolik. Tak jdu studovat. Diky 😉

campi
6. lis 2008

hlavinko: neni to vylozene na velké utlumení bolesti, ale por. asistentka nám poradila koupit polštářek s třešňovými peckami, který nahřátý tlumí bolest v břiše a v zádech. Dále má využití na masírování nalitých prsou na začátku kojení a pomáhá i miminu při kolice. Prodává se v DM drogerii za 120 Kc.

hlavinka
autor
6. lis 2008

Campi: ten polstarek mam, je super. pouzivam ho na bolava zada (hlavne krcni pater). Akorat si rikam, kde ho v porodce nahreju? 😒

campi
6. lis 2008

Presne tohle jsem si taky rikala, ale nebyla prilezitost se zeptat. Ale asi to nejak jde, kdyz ho doporucovala...
A jak se vlastne ten polstarek vubec nahriva? Na topeni?

srsnicka
6. lis 2008

hlavinko, snad Ti to nějaká hodná sestřička ohřeje v mikrovlnce, ne? Uvidíš.
Mi manžel masíroval záda levandulovým olejem - poradila mi to moje kamarádka, která dělá reh. sestru a zajímá se i o věci mezi nebeme a zemí 😉 a ještě mu ukázala, co má masírovat - já ti to nepovím, na záda si nevidím. a bylo to fajn 🙂, jen jsem měla podobný porod, jak píše Anta - oxytocin, injekce, kapačku v ruce..... ale jen 7 hodin 🙂

hlavinka
autor
6. lis 2008

Ja ho nahrivam v mikrovlnce, byl tam u toho navod, myslim na 300W max, staci minuta a pul myslim, uz nevim presne. Vydrzi teply dlouho. No a nebo v troube, ale tam to trva mnohem dele.

hlavinka
autor
6. lis 2008

Srsnicka: vidis, mam dobrou maserku, tak bych to s ni mohla prisite probrat 🙂 Dobry napad. Prej je dobrej i olejicek s pomerancovym kvetem... a docela hezky voni. Levadnuli mam rada, ale ted v tehu mi nejak nevoni ☹

etnicka
6. lis 2008

hlavinka ja mam porod este len pred sebou, ale predtym som mavala velmi silne menstruacne bolesti (take, ze som trebars cely den lezala v posteli a skuvinala 🙂 ) a pomahali mi napriklad dychove cvicenia a spievanie, alebo vydavanie zvukov, predstavovala som si, ze s tym vzduchom a zvukom odchadza bolest a fungovalo to 🙂 no a potom samozrejme masaz chrbta a bruska teplou sprchou 😉 joga je vyborna vec na vsetko 😀

vilocka
7. lis 2008

Ja planujem pocas porodu pouzit homeopatika. Mam s nimi doteraz vyborne skusenosti (aj ked som este nerodila), a myslim, ze aj vdaka nim teraz cakame nasho chrobacika, ktory sa nam rok nedaril. Z Anglicka sa da cez net objednat sada homeopatik, urcena na pouzitie pocas porodu a aj po nom. Neviem, co sa predava u nas, ale urcite sa take nieco da kupit v homeopatickej lekarni. Zatial ich doma nemam, este mame cas. Ale uz su napisane na zozname veci, ktore musime kupit 😀.

pasoa
7. lis 2008

etnicka, som rada, že je tu niekto, kto pozná krásne stránky jogy a jogového dýchania. Ja niekedy tiež potrebujem zo seba vypustiť "vzduch", emócie, pocity, bolesť a pod a ono "ooohmmmm" by som asi v robote alebo hocikde inde pred ľuďmi nerobila, tak si jednoducho hmkám. To "brumenie" mi robí veľmi dobre, fakt je to ako ventil.

Ja teraz so spätnou platnosťou dosť ľutujem, že som často menštruačné bolesti riešila rýchlym Ibuprofenom. Až oveľa neskôr som začala mať averziu voči akejkoľvek chémii a od tých bolestí som si tiež uľavovala teplou sprchou, aromaolejčekmi alebo spánkom. 🙂

Tie menštr. bolesti sú prípravou na kontrakcie a pôrod.

campi
7. lis 2008

Rovnou priznam, ze ibalgin byl v 1. den MS muj nejvetsi kamarad.
Nevite, co je pravdy na tom, ze kdo mel bolestivou MS, ten ma citliveji vnima i bolesti pri porodu?

animatua
7. lis 2008

campi: myslim ze je to naopak, kdyz mivas bolestivou menstruaci, tak jsi vic pripravena na porodni bolesti, protoze to je hodne podobny

hlavinka: me kazdou kontrakci rozmasirovavala dula, nejvic me bolely krize, takze tam, nejakym bioolejem, a fakt to pomahalo

taky jsem vyuzila teplou vodu, nejdriv sprchu a vanu, to na me pusobilo hodne protibolestive

mela jsem taky zapalenou aromalampu, myslim ze s mandarinkovym olejem

taky jsem brala homeopatika, co jsem tady na modrym konikovi nasla o tom specialni diskuzi

diky kombinaci vsech techto metod jsem prezila porod bez jedine injekce

kulicka
7. lis 2008

Animatua : ju, tos me uklidnila 🙂 Ja mela desny menstruace nez jsem zacala s HA. Tak to by teda mel porod bejt prochazka udrzovanou ruzovou zahradou 🙂 No jinak jsem slysela to samy, co campi. Ze kdyz bolestiva ms tak bolestivej porod 😅 Ale ze prej pak uz dobry. Tak schvalne 😅

Homeopatika tu mam taky nachystany. Ale taky zastavam nazor, ze je lepsi, kdyz jsou sita na miru. Neco je zaklad, a neco je potreba prizpusobit dane osobe. Ale vesmes nemuzou uskodit 😉

Tepla voda je taky dobra, ale neda se po cely cas porodu, ze.
A masaz je taky dobra, manza uz ma nacvicino. Bude masirovat ty dva kostni vybezky co jsou mezi kostrci a kycelnima obloukama na bocich.

etnicka
7. lis 2008

dnes akurat ideme na kurz pre buducich rodicov a budeme sa tam ucit o roznych prirodzenych sposoboch tlmenia bolesti, tak potom napisem, ak sa dozviem nieco nove 😉

modicana
7. lis 2008

Ahojte, tiez chodim na predporodny kurz a minula hodina bola o metodach tlmenia bolesti, takze bolo tam: Masaz, porodna lopta (vlastne ta riadna velka makka nafukovacia lopta), ukludnujuca hudba, joga, vydavanie zvukov (napr. len hmmm, aaaaa) - ale nie kricanie, ale pomaly pri vydychu ako pri joge, potom tepla voda, dobre je vraj sediet a hupat sa na tej lopte v sprche, tu v nemocnici na to maju dake velke sprchy (rodit budem v Dubline ale), smiech 🙂 (neviem ale, ci nam v tej chvili bude do smiechu 😒 ), no samozrejme spravne dychanie, homeopatika (Arnica) a este masaz 1 bodu - ten je medzi patou a tou kostou nad nou na vnutornej strane nohy, v strede, vraj pomaha pri porode aj muzom pri problemoch s prostatou... Drzim nam vsetkych palce pri porode 🙂

etnicka
13. lis 2008

este by som k tomu dodala striedanie poloh a brusny tanec