Anglicky mluvící taťka. Jak mluvíte na dítě?

apollo505
5. lis 2007

Ahojky vsichni🙂 , rada bych si vymenila nejake zkusenosti s Vami, kdo zijete v dvojjazycnem partnerstvi nebo manzelstvi. Vim, ze tohle tema uz tady hodnekrat bylo, ale vsechny diskuse uz jsou mrtve. Takze, zijete nekdo s anglicky mluvicim tatinkem? Zajimalo by me, jak na dite mluvit a pod. My zijeme v CR a partner mluvi pouze anglicky. Budu rada za kazdou odpoved. Pa 😀

gabbi
6. lis 2007

Apollo505 ja mam trosku jinou situaci, ale asi to bude o tom stejnem. My jsme oba Cesi, ale zijeme v zemi, kde se mluvi anglicky -si to docela nedovedu predstavit jak bude tatinek mluvit na mimi anglicky (jeho anglictina je na skvele urovni narozdil te moji).

doglady
6. lis 2007

Ahoj, my mave dve deti 3 a 6 let, ktere se narodili v cizine, doma mluvime jen cesky,pohadky maji anglicke, knizky taky. Dcera zacala chodit do skolky a tam misto anglictiny slysela spanelstinu, takze domu nosila nova slovicka, ale v jinem jazyce, ve skole uz byla jen anglictina, takze uz se dobre domluvi a dokonce opravuje nasi vyslovnost, nebude mit prizvuk. Syn neco sem tam pochyti z pohadek a od dcery,ale anglicky neumi. A tedka mam problem, pristi rok se stehujeme zpatky do Ceska, takze deti cesky umi, ale anglicky poradne ne, dcera tedy zaklady ma, ale bojim se, aby je nezapomnela.

doglady
6. lis 2007

Ahoj, my mave dve deti 3 a 6 let, ktere se narodili v cizine, doma mluvime jen cesky,pohadky maji anglicke, knizky taky. Dcera zacala chodit do skolky a tam misto anglictiny slysela spanelstinu, takze domu nosila nova slovicka, ale v jinem jazyce, ve skole uz byla jen anglictina, takze uz se dobre domluvi a dokonce opravuje nasi vyslovnost, nebude mit prizvuk. Syn neco sem tam pochyti z pohadek a od dcery,ale anglicky neumi. A tedka mam problem, pristi rok se stehujeme zpatky do Ceska, takze deti cesky umi, ale anglicky poradne ne, dcera tedy zaklady ma, ale bojim se, aby je nezapomnela.
Taky jsem cetla, ze kdyz jsou bilengualni rodice, tak ma kazdy mluvit svoji reci, dite sice bude opozdene, ale oba jazyky pochyta. Problem ale bude, ze kdyz bude chodit do ceske skoly, tak se nauci cist cesky, ale anglicky ho bude muset naucit manzel. Tak to je asi tak vse.

lanka
6. lis 2007

http://www.bilingualbaby.eu/
část je česky, ale když se přepne do angličtiny je tam těch článků víc. 😉

hanelka
6. lis 2007

ahoj apollo, jsme na tom úplně stejně 😉 a problém, jak na dítě mluvit - no každý svou řečí přece, však ono si to přebere 🙂 taky trochu tiše doufám, že když na tu naši malou budu mluvit česky, partner něco pochytí, zatím mu čeština teda vůbec nejde 😒

apollo505
autor
6. lis 2007

Ahojky a diky vsem za reakce. Zacinam z toho mit docela obavy, protoze je tady moznost, ze se prestehujeme zpatky do jeho rodne vlasti (UK) a chci, aby tam dite nemelo problemy se domluvit, ale naopak ho nechci do niceho nutit, at z toho nema v hlave gulas..

hanelka
6. lis 2007

apollo, dítě z toho guláš mít nebude, neboj!!! 😉 ty na něj rozhodně mluv česky a táta anglicky a je to... já taky netuším, kde nakonec budem bydlet 🙂 ale moji (vzdálenější) příbuzní z Polska se odstěhovali do Německa (je už to hodně dlouho) a na své děti mluvili jenom německy a ty se teď s babičkou a dědečkem a dalšíma příbuznýma v Polsku nedomluvi.... 😒
no..já nevím, vztah s cizincem přináší spoustu problémů, kulturní rozdíly a tak vůbec 😖...ale zrovna tady tenhle problém s dítětem a 2 jazyky mě vůůůůůbec netrápí 😉 naopak, šťastné dítě, rovnou bude umět 2

novako
6. lis 2007

Apollo505: Mám kamarádku, která si vzala Angličana. Ona mluví na děti česky, on anglicky. Zmatek v tom děti vůbec nemají. Dokážou ty jazyky od sebe rozlišovat. Jen je komické, že občas mluví takovou zvláštní směsí češtiny a angličtiny. Jsou schopni říct něco ve stylu: měl jsem fish (ryba se jim totiž špatně vyslovuje, zato fish je v pohodě. Volí zkrátka cestu nejmenšího odporu 😀 ). Neboj se. Je to pro děti obrovská výhoda. Oba jazyky pro ně budou na úrovni mateřských jazyků.

sarrinn
6. lis 2007

Ahojky, my zijeme v Irsku a tatinek je Ir, nas broucek je jeste malej, ale ja na nej mluvim obema jazykama, budu to tak delat porad, protoze zijeme a bude zit tady tak je AJ hodne dulezita, navic tatka je cely den v praci takze nejvic s nim mluvim ja, ale zaroven taky chci aby umel cesky pro ceskou babicku a dedu 🙂 A do toho bude mit ve skole Irstinu, no ale deti jsou super na uceni a jak to slysi od malinka tak to pochyti lehce 😀

apollo505
autor
6. lis 2007

Ahojky a diky moc moc moc 😀 . Nikdy jsem se o to nezajimala a na souziti s cizincem jsem si uz tak po 6ti letech zvykla, ze obcas zapominam, jak "jednoduche" je zit s cechem. Ale kdyz on mi to zase vynahradi jinak 🙂. Ted, kdyz je prvni mimi na ceste jsem zacala premyslet nad vecmi jako je treba jazyk a v CHYTREM 😖 casopise jsem se docetla, ze nekdy to deti nezvladnou a zacnou koktat nebo pro jistotu nemluvi vubec. Takze proto jsem se bala, ze je nejaka specialni metoda...No, a jak se jinak mate nastavajici nebo soucasne maminky? Jak si uzivate tehotenstvi nebo materstvi? 😉

hanelka
6. lis 2007

apollo - hovno!!! 😠 😠 teda..promin 😅 , ale takovou blbost jsem uz hooodne dlouho neslysela, to je vazne "chytry" casopis 😠 takze zaaaadne strachy 😉
a jak si uzivam tehotenstvi - v mem profilu vidis, ze uz nevim ani dne ani hodiny..prijit to muze kdykoli 😅 ...docela ti zavidim ten 18 tyden 😉 jak rada bych si tim vsim prosla znovu...nejkrasnejsich 9 mesicu, fakt 😵

apollo505
autor
6. lis 2007

hanelko 🙂 😀 🙂, mas bod. Docela jsi me pobavila 😀 . Ja jsem se teda se svym tehotenstvim jeste uplne neztotoznila, zatim mi to nedoslo 😖 . Mozna, az budu prcka citit a taky az se dozvim vysledky triplu a vsechno bude v poho, budu si to uzivat. Moc ti budu drzet palecky, at se Julinka vyklube co nejdriv 😉

hanelka
6. lis 2007

apollo, tak neudelej stejnou chybu jako ja, ja jsem se se svym tehotenstvi ztotoznila koncem 6 mesice a ted mam pocit, ze jsem tehotna strasne kratkou dobu 😀 !! fakt 😉 uzivej si kazdy den 😉
a co tady tvuj pritel dela? a jak to tady snasi?

apollo505
autor
6. lis 2007

oba ucime AJ. On tady zije 13 let, ale jeste se "nestihl" naucit cesky. V podstate mel nejake pokusy, ale nikdy u toho nezustal. Hodne rozumi, ale moc toho nenamluvi. Teda cesky 😉 .Jinak se mu tady libi. A co tvuj pritel?

hanelka
6. lis 2007

tak aspon ze rozumi..ten muj nerozumi a rozumet nebude 🤐 🤐 vubec mu to nejde...snazi se neco naucit, ale ta vyslovnost...fakt to vyslovuje naproste desne... ma zkratka plechove ucho a neni na jazyky 😝 , co se da delat, ja taky ucim 🙂 , a s takovyma se setkavam, takze tomu rozumim...
ten muj casto jezdi pryc (usa), dela pres internet...zatim to tady zvlada, ale nemyslim, ze by se mu tu extra libilo 🤐
pro dnesek koncim, jsem nejaka ospala, musim jit spat, co kdyz budu za chvilku rodit 😕 , tak at nejsem tak priserne unavena 🙂

apollo505
autor
6. lis 2007

tak pa pa 🙂

miluska.woolley
6. lis 2007

AHojky, muj manza je ANglican, bydlime v Nemecku, ja budu na mimi mluvit vyhradne cesky a manza anglicky. Nemecky se zacne ucit ve skolce.
Strach z toho nemam, mam kolem sebe zive dukazy ze to funguje, kdyz to rodice dodrzujou 🙂 .
Uz jsem zazila i holcicku jejiz maminka na ni mluvila nekdy anglicky a nekdy nemecky, mala motala v peti letech oba jazyky dohromady v jedne vete 😨 .

Manza sice chodi na kurz cestiny, ale ze by nekdy mluvil plynule, o tom si nedelam iluze.

apollo505
autor
6. lis 2007

Taky to mam tak v planu. Doufam, ze mimi bude mit po me hlavu na jazyky, pritel ma hlavu akorat na jeden 🙂 . Na ten svuj. 😉 Jinak pohlavi miminka chcete vedet?

miluska.woolley
6. lis 2007

I ja doufam ze bude nase mimi jazykove nadane po mamince 😀 .

oli1104
12. lis 2007

Ahojte vsechny,

muzu se pridat ? I nas tatka je z UK. Bydlime v Norimberku v Nemecku.
Michaelovi jsou necele dva roky, takze toho moc nenamluvi, ale chyta se zatim v obou jazycich, dokonce jsem postrehla, ze trochu rozumi nemcine 🙂 Taky nekdy rekne, kdyz jdeme po ulici biiiiiiiig dum 🙂, nebo nejakou podobnou kombinaci, ale to je urcite tim, co se mu lepe vyslovuje.

caira
12. lis 2007

ahoj, taky se pridavam, manza je anglican a dohodli jsme se, ze ja na prcka budu mluvit vyhradne cesky a Rob anglicky. Jednou o tom psala nekde Tereza Maxova, ze jeji maly Tobias zacal mluvit pozdeji, protoze si to ta hlavicka proste potrebuju vic srovnat, ale ted ma vsechny jazyky jako jazyk prvni a mluvi jimi plynule. Coz doufam bude i nas pripad, uz ted na malou mluvim cesky a manzel se obcas pta co ji to rikam 😀 bude to asi zajimave, ale doufam, ze to manzu donuti se vic ucit cesky, ted toho umi fakt jen desne malicko

markeeta
13. lis 2007

Ahojky, muj partner je nemec a doma mluvime anglicky. Jsme domluveny, ze kazdy svoji reci a dohromady anglicky. Doufam, ze si to dite prebere.

keporkak
13. lis 2007

Já žiju v Řecku a na děti mluvím česky a manžel Řecky. Ze začátku jsme společně mluvili anglicky, takže syn kromě češtiny a řečtiny rozuměl i angličtině (teď už mluvíme jen Řecky, tak to zapomněl). Z vlastní zkušenosti a z okolí vidím, že je opravdu důležité dodržovat, aby jeden člověk mluvil na dítě jen jedním jazykem. Je super, když děti od malička umí víc jazyků. Doma mám ale důkaz, že ne vždy je to bez problémů. Syn přestal před dvěma rokama mluvit s lidma, které pořádně neznal a doteď s tím bojujeme. Teď v první třídě nemluví ve škole ani s učitelem ani se spolužáky. Nezbývá mi než doufat, že to rychle překoná.

andrealiskova
8. zář 2009

Já s mým manželem jsme oba Češi, ale kvůli práci musím tak 2-3x do roka na 4 týdenní služební cestu, takže se holky- a teď už i prcek- často podívají do světa. Na jednu stranu je výhoda, že si alespoň procvičí cizí jazyky v praxi a na druhou stranu nevýhoda, že často musí na dluohou dobu pryč ze školy a školky.