ANKETA: Dudlík - způsobuje křivé zuby?

qitecek
5. led 2012

Tak by mě zajímalo, jak to s těmi dudlíky vlastně je 🙂

1. Dávaly jste dětem dudlíky? Jak často a dokdy?

2. Jaký dudlík jste používaly - ortodonický nebo obyčejný?

3. Mají dětičky problémy se skusem nebo křivé zoubky?

4. Jak jste to měly v dětství vy?

5. Váš názor či poznatky? 🙂

mufinka26
5. led 2012

dudlíček sme dávaly obyčejný kulatý, ale malá pak radši preferovala paleček, což je horší než dudlíček, ale zuby má OK

kammka
5. led 2012

vždy měla ortodontický, krátce po druhém roce ho odevzdala Mikulášovi..zoubky má ok.

maruja
5. led 2012

dudlík jsme měly ortodonický a na roce a půl jsme ho vzaly už byl jen na spaní. Vzala to celkem OK. Kamarádky dcera ho ovšem měla do skoro tří let, zuby snad křivé nemá a le dost šišlá a ten jazyk dává na stranu asi protože měla ten dudák tak dlouho

jeudi
5. led 2012

takze dudlika davam prvni syn se ho nemohl zbavit az do ctyr let zuby neda k sobe a musime navstevovat logopedii nevim jestli je to dudlikem ale myslim ze ano dudliky jsme pouzivali avent a pak dele uz nam to bylo jedno ktery byl tak ten cumlal.ja v detsvi dudlika mela mluvila jsem krasne a brzo a muj nazor na dudlik je ze pokud to jde tak vzit co nejdriv i co se tyce kojeneckych lahvi,sama jsem si tim zavinila ze muj starsi syn neumi jeste poradne vyslovovat

madormi
5. led 2012

myslím, že dudlík je mnohem menší zlo než palec...

lu777
5. led 2012

dudlík jsem dávala od asi měsíce, když se zajelo kojení.... jako malým kdykoli ho chtěli, oba byli extrémně ubrečený, takže za dudlík Nobelovu cenu míru !!!!
odsuzovat ho může jen člověk který má klidný dítě si myslím 😅 my hojdali a dudlíkovali fakt hodně ze začátku

tak od 1 roka jsme ho měli jen na spaní nebo při nemoci... staršímu jsem ho vzala v roce a půl - u mladší čekám až jí vyrostou zadní stoličky, hrozně ji to trápí plus teď měla 2x ouško takže při horečkách a tak ho vyžadovala hodně... ale přes den prakticky vůbec nedudá nebo max pár minut a zahodí..... počítám že tak ve 2 letech bych ho vzala i na spaní

dávala jsem silikonový ortodontický... problém se skusem nemá ani jeden, podle mě to je když to dítě má dudel celý den a i s ním mluví a tak... 😉

jinak některé děti samo dudlík nepotřebují a nevyžadují.... ale zase lepší dudlík který se dá vzít nebo palec 😉 já si třeba žvýkala a cucala dlouho rukávy místo dudlíku, takže je mamka musela všecky založit... takže taky nic moc 😀

zvirka
5. led 2012

Náš má 15 měsíců, dudlík máme, dala jsem hned po návratu z porodnice, Mireček byl nejuřvanějsí dítě široko daleko. Ale teď už dlouho jen na spaní a většinou ho po usnutí vyplivne, jak se vzbudí, nasadí a tak pořád dokola. Máme Avent, do dvou let ho klidně necháme, pokud to nepůjde dřív, tak pak zkusíme odbourat úplně. Já si na dudlík nepamatuju, nemám ani na žádné fotce, tak jsem asi neměla, už se nemám koho zeptat.

elana
5. led 2012

zatím nevím, dokdy dudlíkovat budem, ale má ho od narození, většinou s ním usne a potom ho za chvíli vyplivne

preferuje ortodontický a silikonový (konkrétně NUK či rossmanový Babydream, savička je stejná), jiný (MAM a Tommee Tippee) nechtěl, další jsme už ani nezkoušeli

já měla dudlíka od půl roka (dřív jsem ho nechtěla), narostla mi křivá horní jednička, ale ihned jak jsem se oddudlíkovala (asi v roce), tak se zoubek posadil kam měl 😉

obecně jak se tu psalo: myslím že lepší dudlík než palec, mamka říkala, že ještě v 9. třídě měla spolužačku, která si ho cucala, hrůza, zlatý dudlík!

hpaja
5. led 2012

Syn měl dudlíka asi od 3 týdnů (do té doby jsem se zdráhala, ale měl prdíky, tak jsem nakonec podlehla), do 18M ho měl jak na spaní, tak i během dne, potom jsme mu ho dávali už jenom na spaní. K zubní dr. jsme ho brali už od 8M, chodíme 2x ročně a v cca 2 letech nám dr. řekla, že má trochu volný skus (jinak má zoubky krásné) a že by bylo nejlepší, aby jsme mu dudlík už vzali... no nepovedlo se, jelikož dudlíka viděl u dcerky (ta ho má už od narození jenom na spinkání, během dne ho nechce - sama mi ho ráno odevzdává 🙂) a bral jí toho jejího. Syna jsme oddudlíkovali ve 33M, kdy mu paní dr. na kontrole vysvětlila, že z dudlíčku má křivé zoubky a je tedy špatný. Do toho 1,5r. měl NUK, pak jsem mu kupovala MAM, ale posledních několik měsíců jsem kupovala Babylove v DMku, ty latexové, pže silikonové za den prokousl. Dcera má od narození MAM 🙂
Jinak já mám trošku předkus, ale nevím, jestli to je z dudlíka.

moudivlacek
5. led 2012

1. puvodne jsem nechtela, ale malej byl hooodne plactivej,takze od 1 mesice ho mel mezi kojenim,proste potreboval furt cucat, pak jako vetsi po roce, mel jen na usinani,usnul vypad mu a spal dal a uplne bez dud jsme cca az od 20 mesice,ale proste radny prechody,vzal se dudu neni a bylo,par veceru brekot a pak klid 😉
2. ze zacatku nam vyhovoval Avent, po tom roce obyc pryzovy z lekarny 😀
3. zoubky ma krasne a bez problemu
4. je tak to nevim,ale na fotkach jsme jako mimi s tou kytickou,ale urco jako malej jsem dlouho dudlik nemela 😉

kris2008
5. led 2012

1, u prvni jsem nedavala a nechtela sem ani u druhe,ale bohuzel jak je v nemocnici ,tak je to jedina jeji utecha..
2,pouzivame suavinex a jiny nevyhledava 😉
3,zuby jeste nemame-napisu dodatecne 😀
4,ja sem dudlik nemela
5, a poznatky?pokud je to ne do vysokeho veku a odebers ho zavcasu,problem v tom nevidim...vsude v nemocnicich se dudliky davaji automaticky-takze asi tak no 🙂

jop
5. led 2012

já sbírám odvahu sebrat synovi dudlík úplně. Cca od roka ho má jen na spaní, teď má 2 roky a spí s ním pořád, miluje ho, těší se na něj, takže sebrat mu ho bude asi problém. Ale díky bohu za dudlíky, do 4 měsíců ho totiž odmítal a já jsem byla zralá na blázinec. Jinak měl vždy ortondontický MAM, jiný nikdy nechtěl. Zuby má zatím ok.

tkanicka
5. led 2012

my dudlík nemáme, odmalička ho měla v puse asi 3x a to jsem ho ještě musela držet, takže jsem to vzdala. Měli jsme difrax a potom ještě na zkoušku MAM. Zato cumlá paleček, ale jenom než usne (5 max. 10 minut). Zoubky má zatím jen dva, ale moc nadějí na rovné zoubky nemá... tatínek má předkus (málo místa na zuby) a dudlíka neměl a já měla genetickou vývojovou vadu čelisti, díky čemu jsem měla taky křivé zuby. Myslím, že ta genetika stejně převládá.

bunicka
5. led 2012

1. Dudlík jsem začala dávat asi od 1.měsíce,protože byla závislá na prsu a nemohla jsem se hnout z domu.
(Nespala,brečela) Dudlík nechtěla,musela jsem ho na začátku držet.
Dudlík stále máme,protože se ho nepodařilo dát na vánoce Ježíškovi pro miminka,měly jsme dva,tak šel jen jeden.Hrozně moc plakala,ale má ho jen na spaní cca od 2.roku,takže ještě počkáme.Třeba se rozpadne a nový už nekoupím. 😅
Zubařka nemá námitky, (chodíme 2x ročně) říká, že je ještě malá a klidně ho mít může na to spaní,aby se uklidnila,že by to pak mohla nahradit palcem,což je špatné pro celé patro.
2.Používaly jsme Avent,ted už jen kytičku z lékárny.
3.Dcera má trošku přední zoubky dopředu,určitě to je z dudlíku.
4.Já asi moc dlouho dudlík neměla,ale mám rodově křivé zuby,nosila jsem i rovnátka v dětství.
5.Můj poznatek: díky bohu za dudlík a klidné spaní,ale snad se ho taky brzy už zbavíme 🙂

sshiva
5. led 2012

Dudlík sme mali po návrate z porodnice, guľatý, iný odmietal, od cca 1 roku sme ho používali už len na spanie,aj denné, zubárka bola proti ale dala za pravdu že je to menšie zlo ako palec...Chrup má mierne deformovaný, predné zuby majú "predkus" určite z dudlíku, v 2. rokoch sme ho na naliehanie zubárky museli zrušiť radikálne zo dňa na deň, aby sa deformácia nezhoršila. Odvtedy sme bez dudlíka, zubky sa snaď upravia 😉

sonia79
5. led 2012

Tak nám dudlík nacpala hned první noc jedna "hodná" sestřička v porodnici, a to malá ani moc nebulela, nevím, byla jsem rozhozená z porodu atd. a neřešila to. Zpětně si říkám, že asi chtěla mít klidnou směnu 😀 No faktem je, že z malé je totální dudlíkový závislák a začínám z toho mít celkem vítr. Je nám za pár dní rok a půl a usínáme s jedním v puse a dalšími 2-3mi kusy v rukách 😔 zoubky nevím, ale má je tak celkově trochu od sebe, tzv. jako noty na buben 🙂 ale mimi mých kamarádek jsou na tom vesměs podobně, na dudlíku nezávisle... přes den vyžaduje pokud je mrzutá a pokud je tedy mrzutá výrazně, maminka se vzdává a dudu vydá. Není za to na sebe nikterak pyšná, ale co by člověk někdy neudělal pro trochu klidu že? 😉 No každopádně do 2 let to asi řešit nebudu - zkusím max. nedávat přes den, po 2. roce, až se snad konečně trochu s malou domluvím, zkusím postupně odbourat .. jo a máme jedině ty obyč z lékárny s kulatou savičkou, ortodontické odmítá od mala 😒 vybírám tedy alespoň ty, co mají savičku co nejmenší ..

beruska24.9.
5. led 2012

1. starší měla dudlík od porodnice (snad se s ním narodila 😀 ), když začala lézt, tak ho měla přes den jen v ´´hrací´´ postýlce a v kočárku a na noc na spaní, od roka už jen na spaní. začátkem prosince jsem začala odstřihovat (přestala spát přes den úplně, večer usínala se zbylým plastem), na štědrý den dala zbytek dudlíku pod stromeček, že ježíšek vezme a nechá dárky. takže úplně oddudlíkováno ve 27m.
mladší má dudlík od porodnice, z počátku ho moc nechtěla, snažím se dávat jen když pláče a na usnutí. zuby zatím nemá, takže víc napsat nemohu.
2. u obou NUK silikonový, u starší od 18m. NUK latexový
3. spodní jedničky trochu křivé (vyrostly brzy, další po 3m., spíš si je přihnula jak vše ohlodávala), mezi horními mezírka, jinak snad zatím v pořádku, zubařka neříkala, že by něco bylo špatně.
4. netuším.
5. lepší dudlík než palec!! dudlík jednou dítě zahodí, palec ne. držet v určitých mezích, nenechávat dudlík neomezeně. nejdřív mě ´´štvalo´´ věčné sbírání a dávání dudlíku zpět, pak jsem za něj byla móóóc vděčná 😵