Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?

jabber
17. čer 2008

Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹

eraserhead
17. čer 2008

Tak si něco sežeňte a pročtěte třeba o případu Sacco a Vanzetti v Americe (napsal o tom např. V. P. Borovička), to je klasický zneužití instituce trestu smrti, kdy bylo naprosto jedno, že to není 100% jisté.... Například.

krtinka
18. čer 2008

Já jsem pro trest smrti v případě, kde jsou důkazy na základě DNA. Nechápu, proč teď mají ty rodiče zavražděného Jakuba platit (daně) celý život pobyt ve vězení či na psychiatrii na vraha svého dítěte. V těchto prokázaných případech smrt za smrt.

lanka
18. čer 2008

Spousta názoru.... z určitého pohledu jsem pro - odlehčení naplněných věznic, snížení vydané částky na život ve věznicích, a pak taky snad by se před činem trochu víc někteří rozmýšleli než ho spáchají.
Na druhou stranu bychom se tím snížili defakto na jejich úroveň, a obětem to bývalý život už nevrátí - ať už jsou po smrti, nebo jen doživotně stresovaní.
Rozhodnou se a vyjádřit jen ono jsem/nejsem v každém případě pro, bych si nedovolila. 😒

eraserhead
18. čer 2008

Tak pro ty, co tady pořád operují (ušetřenými) penězi. Cituji z knihy "Historie trestu smrti" Martina Monestiera: "Miami Herald zveřejnil v roce 1988 čísla potvrzená státní správou, kolik popravy elektrickým proudem stály. Jen na Floridě na ně bylo od roku 1976 vynaloženo 57 milionů dolarů. Toto číslo zahrnuje náklady na ubytování odsouzenců i na odvolací řízení. Na jednoho odsouzence popraveného na elektrickém křesle stát vynaloží 3,17 milionu dolarů, což je ŠESTKRÁT více než na čtyřicet let vězení. (...) V Tennessee vypočítala podobná studie, že jeden odsouzenec přijde na 3 až 5 milionů dolarů. Stát New York v roce 1982 zveřejnil studii, ze které vyplývá, že soudní proces as odvolacím řízením vyjde průměrně na 1.8 milionu dolarů, čili dvakrát víc než doživotní vězení."

krtinka. Sežeň si film "Život Davida Galea" - i DNA důkaz se dá vyrobit......

milhaus
18. čer 2008

sak prave preto ten trest smrti je strasny lebo su často omyly a potom je už neskoro, viac takychto pripadov vo svete sa stalo že popravili vlastne nevinnych, stati tlačia U.S.A aby to zrušili a mi to zavedieme?

jabber
autor
18. čer 2008

eraserhead - ale tak hák, smyčka a stolička by nemusely stát tolik, ne? 😅 🙂

melory
18. čer 2008

bala by som sa v nasom state korupcie. keby si niekto zaumienil, ze niekoho odstrani, je mozne ze v nasom state je podplatitelne vsetko co ma nohy

jabber
autor
18. čer 2008

Jestli DNA jako důkaz může bejt taky falešný, tak bych ale nemohla odsoudit a zavřít nikdy nikoho, natož na doživotí 😅

sharlotta
18. čer 2008

Som proti trestu smrti. V podstate sa stotoznujem s nazormi Eraserhead.

Aj tak si myslim, ze tato polemika je zbytocna, kedze aj ČR aj SR sme v EÚ. Cela Europa sa zaviazala k myslienkam humanizmu a trest smrti je nepripustny. Stoznujem sa s nazorom, ze ak ja niekoho zabijem, aj ked je to vrah, tak nie som lepsia, ako on. Kto nam dava pravo rozhodovat o zivote, ci smrti inych? Ja rada budem svojimi daniami prispievat na dozivotie tychto ludi, dokonca ovela radsej ako na nove panelaky pre Romov.

Rovnako si myslim, ze keby sa to stalo mojmu dietatu, urcite by som mala chut toho cloveka zabit, ci mucit, co je pochopitelne u kazdeho rodica a ja chapem, ze je to hrozna bolest. To ale neznamena, ze by som to v skutocnosti aj urobila.

A na zaver, prieskumy v USA v statoch, kde je zavedeny trest smrti ukazali, ze trest smrti nema vyrazny vplyv na pokles kriminality.

eraserhead
18. čer 2008

Jabber: trochu hustej humor, ale beru to, taky mám takovej smysl pro humor. A co se týče toho DNA, samozřejmě je to film, ale je tam právě dobře ukázané, že ten důkaz ani v podstatě nemusí být falešný, ale prostě se to dá nahrát tak, že i když ve skutečnosti vinu nepotvrzuje, zdá se evidentní že ano.....

Navíc si myslím, že právě neexistence trestu smrti nás jako společnost přece od těchto lidí (o kterých tady je řeč) odlišuje, dělá nás jaksi mravně, morálně a já nevím jak "lepšími". Existence trestu smrti společnost podle postaví na jejich roveň, protože jedním ze základů té společnosti bude možnost zabít člověka....

Když jsem listoval tou knihou, kterou jsem citoval, tak taky bylo napsáno, že v USA bylo ve 20. století nevinně odsouzeno asi 250 lidí (pravděpodobně to je myšlený za nějaký těžký zločiny) a z těchto lidí bylo 25 lidí popraveno (a to číslo vychází jen z toho, že zahrnuje případy, kdy se pak podařilo odhalit skutečného pachatele).

Ono i jen samotná historie trestu smrti je docela děsivá..... Tuhle knihu bych vřele doporučoval, možná by někteří pak na trest smrti koukali trochu jinak....

haluskacz
18. čer 2008

nemam vyhraneny nazor. Na jednu stranu je tu opravdu riziko omylu nebo zneuziti, na druhou stranu proc bychom ze svych dani meli zivit brutalni vrahy... zajimalo by me, jaky by znovuzavedeni trestu smrti melo dopad na zlocinnost. Jestli by se lidi bali, nebo ne.

sharlotta
18. čer 2008

Choremu mozgu to je jedno...a normalny clovek, co by sa bal trestu smrti take nieco nespravi...

elise
18. čer 2008

nikto nikdy a za niakých okolností nemá právo siahnuť nikomu na život. bohužial to je vrahom uplne jedno. ☹
niekedy sa práve doživotie považuje za najvyšší trest, lebo ten čo zabil pokial má v sebe štipku svedomia s tým bude do konca života žiť. 😔 🤐

jabber
autor
18. čer 2008

eraserhead - no ve 20. století....ale za začátku se DNA jako důkaz nepoužívala, ne? Já myslím, že teď už by riziko omylu skoro být nemělo 😅 . Navíc já teda nevím, ale představ si, že někoho odsoudíš omylem k doživotí a po 30 letech se přijde na to, že je nevinný....to mi snad přijde ještě horší než kdyby byl mrtvý 😒 , jak odčinit zkažený život a křivdu?

wodana
18. čer 2008

Som za. Ludstvo nie je natolko vyspele aby sa vedelo inak zbavit skodlivych jedincov.

titkovamiriam
18. čer 2008

ano!!!!!

eraserhead
18. čer 2008

jabber: takže radši zabít, než připustit omyl? Odčinit zkažený život a křivdu zabitím?

wodana: promiň, ale Hitler by ti asi dal za pravdu.....

Jan Březina, hejtman olomouckého kraje (nevím jestli jím je ještě dneska): "Zlo trestu smrti spočívá především v tom, že se v lidské mysli konzervuje pocit, že za jistých okolností je zcela oprávněné zbavit druhého života. (...) Trest smrti je překážkou v cestě člověka od živočišné bytosti ovládané pudy k bytosti kulturní, tvořící svůj svět a život podle mravních norem."

MUDr. Boris Šťastný ml.: "Existence či neexistence trestu smrti nemá z psychologického hlediska na pachatele závažného trestného činu žádný význam."

A taky bych mohl lehce parafrázovat ekonoma a bývalého generálního ředitele ČD Emanuela Šípa - Lidské instituce by neměly být od toho, aby zabíjely, nýbrž aby předcházely, napravovaly a jako tvrdí on sám "dávaly šanci"...

aponchie
18. čer 2008

videli jste film Bile Peklo?ja bych mela napadu jak je potrestat...zlo plodi zlo

kometka5
18. čer 2008

tak já nevím, ale pokud se dá DNA zfalšovat, pak je otázka, jestli vůbec někoho trestat za vraždu? co když to náhodou nebude on? a i když se přizná, tak to může být pod nátlakem, za peníze a bůhví za co...
to si myslím, že takhle přemýšlet, co všechno se dá zfalšovat, nahrát není dobře... 😒

jabber
autor
18. čer 2008

eraserhead - ne, tak jsem to nemyslela. Ale prostě když existuje riziko omylu, tak bych nikomu neměla teda dávat ani výjimečný trest doživotí....

Vás tady spousta píše, že člověk nemůže rozhodovat o životě a smrti někoho dalšího. Ale to přece nejsem já (soud), kdo rozhodl o jeho smrti.....o tom si dotyčný rozhodl sám ve chvíli, kdy někoho zavraždil a věděl jaká je za to sazba....nikdo ho přece k tomu nenutil

jabber
autor
18. čer 2008

kometka - no přesně tak

eraserhead
18. čer 2008

kometka: třeba proto, že jakýkoliv jiný trest než trest smrt je ve své podstatě vratný, dá se vzít zpět, kompenzovat, alespoň nějak napravit?

haluskacz: když už jsme u téhle argumentace, nechápu proč bych měl já ze svých daní platit cizím dětem a lidem vzdělání, poslanecký platy a všechny jejich výhody, proč bych měl platit policii, kterou jsem během svého života zatím nikdy nepotřeboval, proč bych měl platit léčení někoho, kdo si evidentně ublížil sám, proč bych měl platit někomu nějaké jesle a školky, když děti zatím nemám..... A nebo když už jsme u vězňů, proč bych měl platiti vězení jakémukoliv vězni a třeba i někomu kdo je jen ve vazbě a pak se prokáže jeho nevina? Zdá se ti tahle argumentace úchylná? Mě docela jo....

eraserhead
18. čer 2008

jabber: no já si vždycky myslel, že soud je právě od toho aby rozhodoval, v tom případě se teda soudy mohou klidně zrušit a můžem zavést starej dobrej lynč..... U doživotí je právě ta šance vzít to v případě omylu alespoň částečně zpět, nějak ten omyl kompenzovat. Myšlenka zabíjet lidi proto, aby se pak nemusel eventuelně řešit a připouštět omyl mi přijde za hranicí diktatury.....

Nic to však nemění na tom, že pro mě je trest smrti nepřijatelný a nepřípustný, i kdyby byl vyloučen justiční omyl... Viz. to všechno co jsem napsal výše....

haluskacz
18. čer 2008

jabber, to mas naprostou pravdu. Kdyz nekdo jde nekoho zavrazdit, predem si muze spocitat, co ho pravdepodobne ceka. S vyjimkou nejakeho totalniho silence.

mne k tomu napadaji jeste dalsi souvislosti - v nasi vyspele spolecnosti se lidi casto bouri proti trestu smrti jako nehumanni praktice, ale titiz lide casto bojuji za euthanazii, coz se mi zda ponekud absurdni. Taky mi prijde absurdni, ze se v nasi spolecnosti nestavime odmitave k umelemu potratu, coz je podle me zavaznejsi nez trest smrti. Nase zakony (a jeste daleko vic smernice EU) se nas snazi ochranit za kazdou cenu i pred sebou samymi, jako by clovek byl z principu nezodpovedny a sebedestruktivni. Dokonce me obcas napada, jestli vlastne nemame povinnost nechat se zachranovat. Zkratka mi to vsechno prijde pritazene za vlasy, jak na jednu stranu lidsky zivot precenujeme, na druhou stranu zcela naopak. Asi jsem to napsala trosku chaoticky, ale nemam ty myslenky prilis utridene.

miriamkac
18. čer 2008

ja len pridam....k eraserheadovi....tiez liecenie drogovo zavyslych....napr...
eraserhead suhlasim s tvojim nazorom.... 😉

miriamkac
18. čer 2008

haluskacz ked ide niekto niekoho zavrazdit...myslim, ze mu je jedno, ci je alebo nie je trest smrti, lebo to berie v prvom rade, ze potrebuje zabit...a do chorej mysle asi tazko natrepes : nerob to! ved je tu trest smrti 😀 ....a potom, ked asi niekto ide zabit tak s tym, ze asi nebude nikdy chyteny 🙂

kometka5
18. čer 2008

eraserhead, jak se dá trest třeba jen na 10let vrátit, když se soud splete?zajímalo by mě, jak chceš aspoň částečně vykompenzovat promarněný čas....

haluskacz
18. čer 2008

erasehead.
mne se tahle argumentace vubec uchylna nezda, protoze takhle proste nase spoelcnost funguje a kazdej se velmi snadno muze dostat do situace, kdy cokoli z tech veci / lidi bude potrebovat. Co se tyce lidi ve vezeni, tak samozrejme bych nesla pozabijet vsechny, kdo se nejak provinili, ale taky bych asi lecktere zlociny resila jinak nez vezenim. Nicmene si nemyslim, ze bych kdy potrebovala toho brutalniho vraha 🙂

Ale jak rikam, nemam na to jednoznacny nazor.

miriamkac
18. čer 2008

kometka5 strateny cas sa kompenzovat neda, ale da sa clovek prepustit a statu neostava nic ine, len mu platit, platit a plati...ale ako zaplatis mrtvemu????

miriamkac
18. čer 2008

Aha...jasne sak treba setrit dane! 🙂 😝