Aromaterapie a jiné alternativní metody. Jaké máte poznatky?

marci
2. led 2008

Rozhodla jsem se založit téma, které mě poslední dobou začalo hodně zajímat Jedná se o zkušenosti s různými přírodními postupy a terapiemi – aromaterapie, reflexní terapie, reiki, ajuverda, tradiční čínská medicína, …… Všechno to jsou témata, která mě zajímají a začala jsem se jimi blíže zabývat prostřednictvím literatury.
Ráda bych tak zjistila zda máte s výše uvedeným své zkušenosti, ať již pozitivní nebo negativní. Kde čerpáte informace, zda jste třeba absolvovali nějaké kurzy a semináře v dané oblasti. A vůbec jak nabyté poznatky aplikujete třeba ve svém okolí.
Jsem moc zvědavá zda se tohle téma uchytí a rozvedeme zde diskusi.

lucien
2. led 2008

Ahoj, přítel se o tohle hodně zajímá, absolvoval hodně kurzů a různých seminářů. Před měsícem jsem byla nemocná, nějaká chřipka, ale pořád jsem se z toho nemohla vyléčit. Vyzkoušel na mě reflexní masáž nohou a předávání energie a musím říct, že už druhý den mi bylo mnohem lépe 😉

nyky
2. led 2008

Nikdo nic? 😕
🙂 já o tom vím jen něco málo, brácha je reikista, mamka dělá relax masáže a masáže šlapek(nevím jak se to přesně jmenuje 😅 ) Často jezdí po seminářích, přednáškách apod
Nic moc informace, ale aspoň jeden příspěvek 😉

natalien
2. led 2008

nyky: plosek? 😕 😀 😀 😀

Kamarádky maminka se zabývá čínskou medicínou, zrovna si listuju v knížce kterou mi půjčila. Zajímavé. Sama se pro to rozhodla, kdy lékaři už nemohli pomoci jejímu tatínkovi s prostatou a touto medicínou a metodou bez pomoci lékařů mu prodloužila život o pár let.

komisakpd
2. led 2008

Ahojte ja to zase neuznavam, kvoli vychodnym filozofiam..lebo mojim nabozenstvom je krestan - katolik..cize jedina Sila je Boh v troch osobach..tzn..ine filozofie nepatria do uvahy.. 😉

nyky
2. led 2008

jo jo natali, plosek 😀

a ještě si přikládá ruzný koření(např nový, hřebíček) na ruce a přilepuje si to náplastí, že to pak tlačí na určitý body...no 😅
už doma nebydlím, takže informace od mamky jsem asi trošku překroutila, ale tak nějak no 🙂

komisak, já nejsem věřící...přesto, když mě brácha s mamkou o těchto možnostech léčby vykládají, jsem tak trochu nevěřící Tomáš 🙂 platí, že co nevyzkouším nevěřím 😔 😀 ale zas když věříš, vyléčí tě cokoliv 😉

natalien
2. led 2008

Komisak - myslíš, že věřící lidé, které vyznávají křesťanství se nemohou léčit čínskou medicínou? Právě ta kamarádka i její maminka jsou silně věřící a ono to není o vyznání k Bohu, ale o léčení. Nevím jak správně popsat svou myšlenku, ale snad mě chápeš, co jsem tím chtěla říct.

Jinak já využívám čínskou med. v podobě Rolleticu 😉
A na dcerce jsem praktikovala derivační koupele, když byla nemocná. (Též z čínský med.)

A je pravda jak píše Nyky, že pokud tomu člověk nebude věřit, tak vysledky asi nebudou takový, jako kdyby věřil.

haluskacz
2. led 2008

natalien,

krestani vidi svet jako duchovne rozdeleny - existuji ruzne duchovni sily, ale ne vsechny jsou dobre. I kdyz se treba "pouzivaji" k leceni, nemusi to byt znamka toho, ze se jedna skutecne o neco dobreho. Tim nejdulezitejsim kriteriem neni, zda to funguje.

Proto, kdyz nejaka lecebna metoda funguje na zaklade nejakeho duchovniho principu, predavani energie apod., je na miste opatrnost. Proto se nehrnu do takovych metod, jako je treba reiki nebo homeopatie, protoze tam je prave zretelny duchovni princip, ktery podle meho nazoru nemusi byt dobry a v konecnem dusledku vest k dobremu. Ale prave krestan bude jako dobre obcas patrne definovat neco jineho nez nekrestan.

Sama se o alternativni lecebne metody zajimam, jsem rada, kdyz se muzu vyhnout chemii, a proto volim veci, ktere pro me nejsou nijak kontroverzni (bylinky, aromaterapie, masaze).

Taky verim v uzdraveni Bozi moci skrze modlitbu (i kdyz to nekdy muze vypadat podobne jako predavani energie - u obojiho napr. figuruje vkladani rukou, je to neco odlisneho. Krestan, ktery se modli za uzdraveni, prosi Boha, aby neco udelal - uzdravil, posilil... lecitel "pouziva" nejakou energii).

natalien
2. led 2008

Haluz, aha? 😕 Zas tak až o tom nevím, jsem nekřesťan a nevěděla jsem 😅

natalien
2. led 2008

Jo a děkuju za vysvětlení 😉

Jinak mě se taky líbí alternativní postupy medicíny, co nejméně zatěžovat tělo chemií.

listicka77
2. led 2008

Haluš, nedávno jsem četla nějakou prastarou diskuzi na rodině o homeo, kde právě píšeš, že ti homeo vadí - ty principy, na kterých funguje. Já to ale pořád nějak nemůžu pochopit. Co je na tom špatně a v rozporu s křesťanským viděním světa? Tam přece nejde o nějaké energie, jako když léčitel přikládá ruce. Podle mě je teda homeopatie založená na čistě hmotných věcech (které ale ještě neumíme pořádně změřit).

haluskacz
2. led 2008

listi,
ja tomu prave rozumim tak, ze kdyz v homeopatickym leku neni jedina molekula ucinne latky, coz v tech nejvyssich potencich neni, tak te leci neco uplne jinyho a dost nehmotnyho. Nestudovala jsem to nijak do hloubky, ale s duchovnimi principy v tom Hahnemann pocital. Dynamizaci se ma z latky uvolnovat prave jakasi nematerialni esence, ktera nakonec leci.

listicka77
2. led 2008

Hmmmm.... Problém je v tom, že vlastně nikdo dosud neví, na čem je vlastně ta léčebná síla založená. Prostě to funguje, ale neví se přesně jak. Nejsou asi jen molekuly a atomy, věda prostě ještě není tak daleko, aby dokázala rozebrat všechno na prvočinitele...

haluskacz
2. led 2008

njn tak to je... a ja fakt radsi riskuju ublizeni na tele chemii, i kdyz je to blby, nez ublizeni na duchu necim, cemu nerozumim. Proste ta duchovni kvalita v tady jednoznacne prevazuje nad tou kvalitou telesneho zdravi, jakkoli to muze vyznit podivne. Je to pro me vetsi priorita 🙂

natalien
2. led 2008

Mám jen takovou otázečku, když ty jako věřící, neb jakýkoliv jinej Křesťan, neuznáváte alternativní metodu léčby. Tak to přeci není jen o tom navštěvovat léčitele a využívat k léčbě "cizí" energii, která na tělo působí nějakým způsobem. Zajímalo by mě, jak se třeba stavíte jako křesťani k léčbě bylinkami - např. ženšen, zázvor...atd. a které pochází z východních zemí, kde s nimi mají stovky let zkušenosti. Co třeba akupunktura, baňkování.
Já sama si myslím, že to funguje na principu "Víra tvá tě uzdraví" a záleží na každým jak si to vyloží ať je křesťan či níkoliv.
Myslím si, že homeopatie nesouvisí s léčitelstvím, ale je to aleternativní způsob léčby, které nahrazují "chemickou" léčbu.

Nechci nikoho urazit, ale jen jsem chtěla napsat svoji myšlenku a svůj názor, kterej sice nemusí být správný, ale toto je můj pohled na danou věc. Děkuju 😔

haluskacz
2. led 2008

natalien,

naprosto chapu, ze se ti tenhle postoj zda zvlastni. Jak jsem uz psala, tak se zameruju prave na bylinky a aromaterapii, kde pro me neni zadny otaznik, na jakem principu to funguje. Davam prednost prirodnim metodam pred chemii. Nad akupunkturou mam taky otazniky, protoze tady se opet operuje s nehmotnou podstatou lecby. Meridiany jsou nehmotne povahy a energie, ktera ma jimi proudit... proste jsou to metody zalozene na jinem vnimani duchovnich principu ve svete, nez je ten krestansky. Vetsina nabozenstvi ci filozofii, kulturnich tradic, nebo jak to chceme nazvat, proste nepocita s tim, ze by se duchovni sila, ktera ve svete je a pusobi, nejak delila na dobrou a nedobrou. Operuje s jednim pojmem pro vsechnu tuto silu. Krestane ale vidi na jedne strane Boha, ktery stvoril svet a stvoril i urcite duchovni bytosti (andely), z nichz nektere se mu vzeprely a zacaly pusobit proti nemu. To je to rozdeleni. Proto proste krestan, ktery to mysli vazne, si radsi nezahrava s nicim, co by mohlo mit puvod jinde nez u Boha. Bylinky taky Buh stvoril, ale ty se mu nevzeprely 😀

Proste kdyz necemu prilis nerozumim, jak to funguje, tak do toho radsi nestouram, protoze pak by mohlo se mnou manipulovat neco, o co nestojim.

listicka77
2. led 2008

Haluš, Haluš... To s tou akupunkturou už mi přijde teda fakt divný. Protože to je tvoje energie, která proudí ve tvém těle. Ta přece nemůže být "špatná". A že se o ní křesťanství nezmiňuje, to snad ještě neznamená, že je to něco proti něčemu... No ale každému co jeho jest. 😉 (achjo, jsme to tady asi nějak odvedly někam jinam, než o čem to původně asi mělo být... 🙂)

haluskacz
2. led 2008

listi, a co kdyz to neni moje energie? Co kdyz ti akupunktura umoznuje, aby do tebe skrze vpichy vstoupilo neco ciziho?

Ale je fakt, ze jsme to tu trosku strhly jinym smerem... tak mozna by dalsi prispevky uz mohly byt k veci 😀

haluskacz
2. led 2008

tak teda konecne k tematu: zabyvate se nekdo aromaterapii? Doporucily byste nejakou literaturu? Jste s touto metodou spokojene?

kitka123
2. led 2008

Ja mam velmi dobre zkusenosti s aromaterapii, obzvlast pri porodu. Pripravila jsem si nekolik olejicku a smesi na vyvolani/zesileni kontrakci, na uvolneni, na osetreni poporodnich poraneni ... vyborne to fungovalo. Moje sestra treba diky aromaterapii porodila o cca sest hodin driv nez odhadoval doktor, aplikovala si prislusny olejicek do porodni vany a okamzite zacla rodit, ackoliv prognoza byla az za pul dne. Doma mam slusnou sbirku eterickych oleju a pouzivam podle potreby, do aromalampy, do koupele, na masaze ... Zaklad uspechu je mit opravdu kvalitni prirodni etericke oleje a krome Hadka zadne neznam a jsou docela drahe, takze jestli mate nekdo dobre zkusenosti s jinou znackou, budu rada za tipy

Halusko, dobra knizka je napriklad Aromaterapie v pediatrii, ruska autorka N.V. Nagornaja, je to takovy domaci lekar 🙂

yanikovamamina
3. led 2008

Mne sa osvedcila Bachova kvetinova terapia.
Skusala som aj tu reflexnu masaz noh-chodidiel, ale iba pre seba, podla par kniziek. Malemu to pomohlo, ked mu isli zubky.

nguyen
3. led 2008

komisakpd, moj priatel a jeho rodina pochadzaju z vietnamu a napriek tomu su vsetci krestania-katolici a velmi silni, k viere sa dostali este vo vietname, kedze kristianizacia tam prebehla ako vo vtedajsej francuzskej kolonii pred niekolkymi storociami. Su vsak hrdi na svoj povod a viera v Boha im nebrani v pestovani svojej tradicnej kultury, kuchyne, krojov, tancov, zvykov a aj roznych domacich liekov na baze byliniek ci inych prirodnych zrdojov🙂
Myslim si, ze ak na vychode alebo kdekolvek na zemeguli existuju sposoby liecby ktore nam mozu pomoct, Boh by bol urcite za🙂

alisek
26. srp 2008

ahoj,
chtěla bych obnovit toto téma. Zajímám se o reflexní terapii a hledám dobrého a hlavně už osvědčeného reflexologa. Nemá některá z vás zkušenosti, reference apod. Díky.

alenka1122
6. pro 2015
Uživatel alenka1122 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od alenka1122.

Ahojte, podruhé obnovuji toto téma, jelikož jsem se pod vlivem kamarádky rozhodla trošku zainvestovat do prostředků pro domácí aromaterapii. Upřímně řečeno těmto věcem moc nevěřím, ale musím uznat, že jsem mile překvapená. Přijít jednou za čas domů, pustit si relax hudbu, naložit se do vany a vyvonět si koupelnu voňavými olejíčky a svíčkami mi vážně dělá dobře. Aspoň na chvíli zapomenu na stres. Zvláště teď před Vánocemi. Navíc, když má přítel zrovna náladu, dopřeje mi i masáž a to se pak cítím fakt spokojená. Jinak pokud bych se měla podělit o svoji zkušenost, nejprve jsem kupovala aromaoleje v květinářstvích a v bylinkárnách - výsledek nic moc. Na doporučení teď používám trošku dražší oleje Spitzner - dodává mi je kamarádka masérka ( vy je najdete třeba zde http://www.eureko.cz/Kategorie/aromaterapie) a jejich účinek je fakt nesrovnatelný. Ale asi to není pro každou - však uvidíte. Když už budete mít nějaký olejíčky doma, určitě doporučuji přečíst si pár článků. Na internetu jich je habaděj a vážně se v nich dá najít pár zajímavých tipů na to, jak si udělat něco jako wellnesko doma...

fionkaa
27. zář 2021

Ahoj, ráda bych obnovila tuto diskuzi a zeptala se, jestli někdo používáte aromaterapii? Zajímá mne, jestli to má smysl.. Díky