Barania kožušina po vypraní stvrdla. Čo s tým?

aniska
17. říj 2008

Ahoj zeny! Mame megapruser, kamoska vyprala detsky fusak z baranieho kozuchu, kt sme mali pozicany od niekohoineho. Prala to na vlneny program, samozrejme ze sa to nema, ale ked som jej vtedy radila, tak som myslela ze vlna ako vlna(vykojeny mozog). Neviete, ci by to slo este nejak spravit? Je to fakt pruser, bolo to rodinne dedicstvo
Alebo nemate niekto na predaj taky ten stary fusak z barana na zips? 😝 😔

bzuco
17. říj 2008

ahoj
to je zvlášne...aj my sme ho mali pri dcére a normálne som ho prala a nič sa s ním nestalo...vydrž kým uschne

schnek
17. říj 2008

anisko, nejhůř se dá koupit novej, ale žádná láce to není, já mám klasiku, bez děr na pásy, na obou bocích zip (dělají se i se zipem upristřed) a stál 2.400,- 😝

aponchie
17. říj 2008

tak to je divne teda pac ja svuj prala na 40C na normalni program akorat sem dala Perwol misto prasku a dvojite machani a susila sem ho na susaku a po vyschnuti to zkus jeste jemne cesat jestli to nepomuze 😝

nensy
17. říj 2008

já jsem jí takhle taky prala a pak jsem to vyčesala kartáčem

bambusko
17. říj 2008

aniska, skus lanolinovu kuru

slimacik1
17. říj 2008

no nám a to tiež stalo,že stvrdla, aj som ju natierala kadejakými zmäkčovačmi, ale nepomohlo, nakoniec, sme kúpili nový a malý mal nový fusak, hoci ten baraní bol oveľa teplejši, ale čo už, išiel do koša 😠 😠

titkovamiriam
17. říj 2008

ja ten moj periem tiez v pracke na 40,no ak je zniceny tam uz nic nepomoze ☹

zdina
17. říj 2008

fusak, ovci deky vsechno peru na 30° ale ve specialnim roztoku na vlnu. Pokud ti ztvrdl, tak ted uz ti zbyva jedine zkusit tu lanolinovou kuru, jak radi aniska. Dukladne nechat proschnou, nejlepe je venku. Hlavne ne na radiator nebo vedle velkejho zdroje tepla. A behem suseni procesavej vlas. Malej mi ublinkl, tak jsem to vycistila pouze vodou a normalnim mydlem a taky to melo tendeenci tvrdnout. Tak jsem to vycesavala a uz to misto nemuzu ani najit

listicka77
17. říj 2008

aniska, napiš do AP diskuze, tam měl někdo zkušenost s praním ovčí kožešiny - něčím pak zespoda namazat, už nevím čím. Jenže u toho fusaku by se to muselo asi rozpárat. ☹

ukana
17. říj 2008

my taky mame, ale nepredame, tiez rodinny poklad 😀 odkladam pre vnucence 😀

bambusko
17. říj 2008

ukana, aj ja 😀 a potom budu dcery frflat

ukana
17. říj 2008

mne bude nevesta nadavat, ze co za starinu jej to nutim 😀 😀 😀 😀

sassi
17. říj 2008

ja mam po sebe 33 ročny a tiež som ho vyprala a stvrdol ale používaním zasa zmäkol, akurat ideme učiť novy poťah, lebo ten čo mame je prepálený (to ešte moja krstná mam prepália 😀 )

ukana
17. říj 2008

este ma napada, ci by v cistiarni nevedeli nieco poradit 😉

bambusko
17. říj 2008

ukana, tak neveste vyperie v pracke na 60 😀 a bude mat pokoj

titkovamiriam
17. říj 2008

ja mam moj fusak po mne a mala ho aj moja mama a je ako novy bielucky makkucky a teplucky 😀

ukana
17. říj 2008

bambusko 😀 😀 a potom ma bude okliepat na MK v teme Svokry 😀 😀 😀 😀 😀

johanda
17. říj 2008

Aniska - kup si lanolín a pořádně ty chlupy promaž. Možná by stálo za to kousek toho fusaku dole vypárat a promazat to i zespod - myslím tu kůži. Já jsem taky vyprala fusak a tohle ho zase zjemnilo. Nebo si připrav lanolínovou kůru (asi do vany 😉 ) a na noc tam fusak namoč

georgine
17. říj 2008

a co to zkusit dát do čistírny treba na to maji špešl procedůry.. 😉

vesi
17. říj 2008

tak mne ho takto posr.. v čistiarni, spravila som tam cirkus, dali mi zaňho peniaze a kúpili sme taký istý nový. ten chlap v obchode hovoril, že sa to má prať ručne a potom nechať voľne schnúť aj 2-3 dni....

katako
17. říj 2008

anisko, na AP psala Haluška, že taky vyprala kůži a ta ztvrdla a tuším Gedren pak mazala zespod lanolinem

aniska
autor
17. říj 2008

baby diki, v nedelu nam ho privezu spat, ked vyskusam tu lanolinovu kuru, napisem, ako zabrala;)

tictac
18. říj 2008

ja takhle jednou oprala kozesiny a nechala ususit na slunci---nejvetsi blbost 😀 Oprala bych to znovu a dala susit do susicky na mirnejsi nastaveni, sice to bude trvat, ale vyplati se to, taky pridavam ty ostnate micky na suseni, ty to mirne zjemni. Takhle je to vzdycky jako nove, ale jestli se podari zachranit uz zatvrdly kozisek, to fakt nevim...

tictac
18. říj 2008

tim jsem chtela rict, ze kozesina tvrdne susenim, ne pranim 😉

bibula
18. říj 2008

aj my sme ho bezne prali.... 😕 no skus ho vycesat po uschnuti,mozno sa popravi trosku.

marselina
18. říj 2008

určitě doporučuji lanolin,rodiče mají celé ložní z ovčí vlny,mamka to pere jedno za čas a jedině v lanolinu,šuší na slunci a neždímá

mates30
15. říj 2011

Presne tak lanolín alebo pracie prostriedky na ovčiu vlna viď návod:
http://www.matesko.sk/bytovy-textil/3-NAVOD-NA-...

dankarunka
28. čer 2013

Koža a pravá ovčia kožušinka sa nesmie prať, len čistiť v čistiarni.....
No, ale keď sa už stalo, treba skúsiť tento postup NA STVRDNUTÚ KOŽUŠINU nie na ovčie rúno-plyš:
Pri stvrdnutej kožušine alebo koži po opraní, fusak vypárať a prepracovať kožušinku.
Natrieť rubovú koženú stranu kožušiny masťou na konské postroje alebo masťou z čistého lanolínu a napríklad cez oblé drevené rúčky alebo hrany (napr. na starých kreslách..alebo na niečom podobnom), povyťahovať kožu alebo preklepávať dreveným "klacíkom" kúsok po kúsku.....
Je to ťažká a prácna "robota", ale mala by pomôcť zmäkčiť kožu na kožušine.
Totiž koža je "zrazená" v teplej vode alebo vo vode, a preto stvrdla - lebo sa "scvrkla"....
Nepomôže indulóna ani jedlé oleje. Len čistá lanolínová masť alebo masť na konské postroje.
Splstnatený ovčí vlas by sa mal dať vyčesať kúsok po kúsku-jemne, kefou na psy-ovčiarske....napíšte mi na mail, pošlem Vám fotku. Skúste si dať do vyhľadávača : " Ako oprať šetrne ovčiu kožu , ovčiu vlnu a ovčie rúno? "
Mám na mojom blogu presný návod, ako sa má ovčia kožušinka ošetrovať-čistiť , prírodne...bez splstnatenia a zničenia kožušinky alebo textílie... 😉
http://runoshop.blogspot.sk/2013/06/ako-oprat-s...
Pozrite si presný návod na pranie, ošetrovanie vlnených textílii. Rada pomôžem a poradím telefonicky alebo mailom. Vlna je úžasný materiál, ale citlivý na mechanický oter alebo teplotu.... 🙂