Barva očí miminka. Jak a kdy se po narození změní?

douglaska
2. říj 2007

Ahoj holky, chtěla bych založit tuhle diskusi jen tak pro zajímavost a čistě informativně. Všichni mi říkají že se miminka rodí s typicky modrou barvou očí a pak se jim dobarvují podle rodičů. Zajímalo by mě, když ani jeden nemáme modré oči ( oba zelené ) jestli to bude také tak.

Jak jsou na tom vaše děti, s jakou barvou se narodili a jakou mají teď ???

hanule05
9. zář 2010

Starší dcerka se narodila se skoro černýma očima, ty jí pak trošku zesvětlily a teď ná tmavě hnědý kukadla, moc krásný.

Mladší dcerka má od narození takový ty ocelově modrý oči, čekáme co se z toho vyvine. Ale myslím, že už se to moc nezmění.

Já mám hnědý oči a manžel takovou neurčitou barvu, asi modrozelenošedivý.

miarosa
14. zář 2010

Tak náš Tomášek měl od narození hodně tmně modrý, a já mam světle modrý a tatínek hnědé a ted v skoro pul roce, se mu dobarvili do studánkvé modré ale mezítím byli i do zelena 🙂

miska1981
15. zář 2010

zienky moja mala ma tmavomodre oci, ja modre nie tak tmave ako ona, muz hnede, mozu sa jej este zmenit? do kedy sa zvyknu menit?

katecameron
15. zář 2010

@miska1981 jasne ze mozu podla mna sa aj zmenia moj syn mal krasne svetlulinko modre ocka ako nebo v leto myslim ze okolo 2rokov mal uz olivovo zelene ktore ma dodnes este v 1roku mal tie modrulinke

lalial
15. zář 2010

Staršímu synovi se oči definitivně vybarvily před druhými narozeninami. 🙂

mirabelca
16. zář 2010

synček má modrosivé, dcérka tmavomodré, no ešte sa zmenia 🙂 ja modrosivozelené a muž žltozelené 🙂
sestra mala do 10 rokov čistomodré a prefarbili sa jej na zelenú

nibiru
19. zář 2010

no mne doktorka poveala ze deti svetlej pleti a mensej pigmentacie sa rodia zo sivimi a tmave deti s vatcou pigmentaciou sa rodia s tmavohnedimi ja mam modre a moj brat sa narodil uplne s ciernimi jeho otec bol tmavej pleti moj bledej no a nasa dcerka ma modre muz tiez a ja zelene tak som zvedava pokom ich bude mat kedze sa podoba uplne na tatinka 😀 vraj sa to upravi do 6m.

lila794
20. zář 2010

my s muzom mame hnede a obe deti zatial modre 😀 Som zvedava, ci sa to nejako este vyfarbi 😀

katka226
21. zář 2010

Keď sa Filipko narodil, mal jedno očko hnedé a druhé sivé. Teraz v 3mes. má obe sivé. Pritom ja mám hnedé a partner sivé, uvidíme ako sa to ešte vyvinie.

lussy23
21. zář 2010

Ahojte. Môj synoček Filipko má modré. A to sa deťom mení farba očí?

berenisse22
22. zář 2010

Ocka sa vraj zmenia max. do 6 mesiaca. Tak uvidime.

simkat
24. led 2011

Náš chlapeček má zatím oči šedomodré, já mám zelené a tatínek hnědé, tak jsem zvědavá, jaké potom budou 🙂

micanek
4. říj 2011

Miki se narodil z modrýma a večer už je měl hnědé jen malinko orámované modrou ...do pár dnu už byla celá hnědá 🙂

zipankova
29. pro 2011

já i přítel mámé hnědé oči také stáíle poslouchám čí je to dítě protože malej má oči modré

vejula
29. pro 2011

tak moja starka aj starky maju hnede oči. Maju štyri deti z toho tri maju oči modre a len jedno hnede. Sranda 🙂 fakt geny sa vedia všelijako pomotať 🙂

zabula
29. pro 2011

nám se tedy oči nezměnily 🙂 oba od narození mají krásně modré,já taky a manžel hnědé

maska1
29. pro 2011

tak náš Jakubko sa narodil s takými bridlicovými očkami a tuším do piateho mesiaca sa mu už zmenili na jasne modrú farbu a má ich také doteraz. Ja mám zelenohnedé oči a mangel má hnedé. Takže očká má určite po mojej mame, tá má krásne modré oči, alebo po svokrovi, on má zase zelenomodré 😉

maska1
29. pro 2011
jasekd
29. pro 2011

@zipankova mame to same, oba mame hnedy oci, starsi syn tmave hnede, celkove jsme spis tmavsi typy, a dcera je svetla modroocka, uz ji bude 9 mesicu a tak predpokladam, ze uz ji svetlejsi oci zustanou. Nase mamy maji modre oci, tak to ma holka po nich 🙂

lillah
29. pro 2011

Moj syn sa narodil s tmavomodrymi ocami (krasna farba, taku som na babatku este nevidela) a do roka sa mu zmenili na zelene. Dcerka sa narodila s takmer ciernymi ocami....postupne jej zacali blednut...uz mala tmavo aj svetlomodre a teraz idu do zelena....ma takmer rok takze uz zrejme nebudu viac menit farbu. Je to dost zvlastne lebo ja mam hnede oci a muz sive.

petrajavor
30. čer 2012

Oči - všechny děti je mají po narození šedomodré. Skutečná barva očí se ukáže až kolem půl roku dítěte. Po porodu má dítě napuchlá víčka,opět je to způsobeno porodním tlakem. V prvních měsících může dítě šilhat. Je to běžné. Novorozenec nemá vyzrálou koordinaci okohybných svalů.

dorinek
24. črc 2012

@petrajavor - všechny děti je nemají po narození šedomodré... Já i bratr jsme je měli hned od narození hnědé a moje dcera je měla (a má) tak tmavohnědý, že vypadají skoro černý. Když jsem ji viděla poprvé asi 5 minut po porodu, tak mě napadlo, že vidím mimozemšťana, jak měla přivřený oči, tak jí nebylo vidět bělmo a na ten "černej" pohled asi do smrti nezapomenu 😀 😀 😀

petrajavor
24. črc 2012

@dorinek aby dítě mělo jinou barvu se stává málo,tedy aspoň podle toho co všude píšou...

teruna1
18. únor 2013

Ahojky, funguje to asi tak, že každý máme gen, který hodně zjednodušeně řečeno vypadá jako malé X,a to X se při tvorbě spermie či vajíčka rozdělí na dvě poloviny: I I, říká se jim tuším alely. Pro modrou (světlou) je alela tvz. recesivní, pro hnědou (tmavou) je alela dominantní, ta má nad recesivní vždycky navrch, určuje konečnou barvu. Má li tedy člověk gen tvořený alelou modrookou a hnědookou, tak je ve výsledku vždy hnědooký, pokud má obě alely recesivní-modrooké, tak je vždy modrooký, pokud má obě hnědooké, dominantní, tak je hnědooký. Při tvorbě pohlavních buděk se gen rozdělí právě na alely a teď už jen záleží, s čím se potká na straně protějžku (vajíčko se spermií). Má li někdo ve výbavě hnědookou i modrookou alelu(sám je podle dominantní alely hnědooký), může mít potencionálně modrooké i hnědooké dítě, máli někdo modré oči a jeho partner také, mají potom vždy modrooké dítě. Dva hnědoocí můžou mít jak hnědooké tak modrooké děti, pokud měli oba předka modrookého. Takže takoví rodilí tmavoocí Italové, pokud se nikdy nedostali do styku s nikým modrookým, budou mít obě alely hněhooké a nikdy nebou mít modrooké dítě, pokud to nebude kukačka 🙂 Aspoň takhle nám to vysvětlovala učitelka na hodinách biologie a přidávala si k tomu doučku: Takže děvčata, pokud máte modré oči a váš partner také, nikdy nevydávejte hnědooké dítě za jeho, pokud aspoň trochu rozumí genetice, usvědčil by vás ze lži 🙂 Snad je to srozumitelné a žádný doktor si tu nad tím krkolomným popisem nebude rvát vlasy 🙂

jasik31
1. bře 2013

@viona : Když se Vítek narodil,měl oči tmavý,takový modrošedý,teď jsou mu tři měsíce a zbarvily se mu domodra,já i manžel máme oči modrý,tak už mu to tak asi zůstane

...přesně v totéž doufám i já - malému je pět týdnů a má zatím tmavošedé oči. Má je takové již od narození (možná měl očka trochu tmavší než nyní). Ale moc doufám, že se mu změní a bude modrooký po mně - oči jsou jediné hezké, co na mně je a já bych si moc přála, aby barvu zdědil... Tatínka má hnědookého, ale já doufám v modrou 🙂

melinkaproch
18. čer 2013

Ahoj holky,

mám dotaz ohledně změny barvy očí – malý má za pár 6 M… No a před pár dny mu začaly z „vnějších stran“ oči tmavnout… Nevíte některá, zda to takhle probíhá… Jakože od krajů ke středu – jestli si vzpomenete…

Přikládám aktuální foto

melinkaproch
19. čer 2013

nějaké zkušenosti?

daasenka85
2. zář 2013

@melinkaproch u nás je to naopak, malá má od narození temně modré a okolo panenky čím dál víc zelenohnědé.. já mám medově hnědé (proti sluníčku trochu dozelena, ale asi by mě tak nikdo neoznačil 🙂 ), manžel bleděmodrozelené a u nich v rodě mají všichni světlé oči (modré, šedé nebo dozelena), naši šedozelené, ale tmavší. jsem jediná v rodině, kdo má hnědé oči a "obávám" se, že je malá bude mít po mně 😀

rennwersion
14. pro 2014

No tak já mám doma už měsíční miminko. A zatím má očka takový modrošedý. Já mám hnědé oči a partner modré, tudíž by mě tedy zajímalo jak se prckovi očka zbarví. Jestli budou hnědé nebo modré. 🙂 Snad už brzo barvička prokoukne

renny13
17. pro 2014

@rennwersion
Ahojky, já jsem zelenoočka a taťka hnědooký. Malý měl po narození šedomodré očka. Brzy se mu změnily na hnědé po tátovi. Většinou tmavý pigment přebije světlejší 😉 😀