Barva očí miminka. Jak a kdy se po narození změní?

douglaska
2. říj 2007

Ahoj holky, chtěla bych založit tuhle diskusi jen tak pro zajímavost a čistě informativně. Všichni mi říkají že se miminka rodí s typicky modrou barvou očí a pak se jim dobarvují podle rodičů. Zajímalo by mě, když ani jeden nemáme modré oči ( oba zelené ) jestli to bude také tak.

Jak jsou na tom vaše děti, s jakou barvou se narodili a jakou mají teď ???

dominica
13. únor 2008

Náš malý mal modré, potom mu zosiveli, má ich také modro-sivé a v strede okolo zreničky má žlté, žlto-hnedé. Neviem, či to má po mne, ja mám zelené a v strede okolo zreničky žlté, vyzerá to ako slnečnica, lebo zrenička je čierna a to okolo je ako slnečnicové listy. Muž má hnedé, tak som zvedavá, či mu to tak zostane - po mne, alebo to znamená, že začínajú hnednúť 😕

Do akého veku sa vlastne mení farba očí?

melory
13. únor 2008

pokojna mi hovorila, ze do 6-7, jej osobne z hnedych sa zmenili na modre , ked mala tolko rokov.

nikka.vo
13. únor 2008

Já i partner jsme hnědooký a syn má modré oči a už se mu těžko změní - má 8,5 měsíce 😉

nikka.vo
13. únor 2008

mé kamarádce třeba začaly světlat oči během puberty z tmavší hnědé na hnědo-zelenou a dost zesvětlaly 😲 😕

lienockaa
14. únor 2008

he-he..my obaja s manželom sme žijúce príklady toho, ako dokážu gény preskočiť generáciu..moji rodičia: mama šedé oči a otec zelené..výsledok? my dvaja s bratom s hnedými očami..🙂/po dedkovi z otcovej strany/..rodičia manžela: mama modrooká a otec zelenooký..výsledok? švagriná s modrozelenými očami a môj manžel s hnedými očami a pozor..znova po dedkovi z otcovej strany..🙂

bratova dcéra bola modrooká od narodenia do cca 4 mesiacov, má teraz 5 rokov a je hnedooká..🙂 /jej mama je modrooká a môj brat hnedooký/

no a my dvaja s manželom sme síce hnedookí, ale z takého genetického mixu a teraz čakáme bábo..čo by ste povedali, aké to bude mať oči?.. 😉

sicilia79
14. únor 2008

náš syn mal do polroka modré očká, potom sa mu rysovali do zelenej farby-po mamke a až okolo dvoch rokov sa mu zmenili na hnedú-po ocinovi

zdenka26
23. únor 2008

Aha a já myslela že se mění dříve,s manžou jsme oba hnědooci a malej má modro šedý,jsem zvědavá kdy se mu změní.U nás v rodině mají všichni hnědé a manža je napůl řek takzě u něj mají taky všichni tmavý

gabika24
24. únor 2008

ahojte, nasa mala sa narodila s modrymi ocami a stale ich ma modre (po ocinovi). ja mam taky mix-zeleno-hnedo neviem ake (raz trochu do modra, inokedy veeela do zelena...). ked som sa narodila, mala som modre, dokonca aj ked som chodila prve rocniky na zakladnu skolu. tak mam nieco z oboch rodicov a aj sama zo seba 😀 , lebo mamina ma hnede, ocino modre...no tak si vyberte 😀 😀 😀

etuska
24. únor 2008

Douglaska-manzel ma oci zelene,ja hnede a nasa dcera kraaaasne modre/a to uz ma pomaly 4 roky/,takze farba sa jej urcite nezmeni 🙂

vroni
25. únor 2008

Kdesi som citala, ze farba oci sa ustaluje az okolo roku. Nasa mala sa narodila hnedooka, potom jej ocka vybledli do modra, ale okolo roka dostali presne ten hnedy odtien ako ma jej tatko...(ja mam sive oci, ale po mojich genoch ani stopy...)

mesulka
25. únor 2008

Naše malá když se narodila měla oči tmavě modré(ale hodně tmavé) a postupně se jí měnily. Teď má zelenomodrohnědošedé 😀 Mmch já mám oči tmavě modré a přítel hnědé, takže se jí to asi nějak smíchalo 😉

neeve
25. únor 2008

Takže je možné, že když má Nelinka teď oči modrozelenohnědé, ale ponejvíc dohněda, že je bude mít hnědé po mně? Je nám už osm měsíců, tak se to ještě dobarví?

siima
25. únor 2008

neeve: možná se to dobarví 😉 nám se narodila s černýma uhlíkama, pak tmavě hnědá a min týden jsme si všimli, že má světlonce zlaté čárky, takže jí světlaj...ale do modra to nebude 😀

yenn
25. únor 2008

Simo, vyfot detail zlate carky, to chci videt!

bambusko
16. dub 2008

dievcata, nechcem vas sklamat, ale nasim dievcatam sa oci stale menia. ja mam zelenosede tmave oci, manzel svetle, farba podla nalady, tak do siva. vsetky tri deti sa narodili s modrosedymi ocami, najstarsia ema mala tmavohnede, teraz je svetleju, ma ich uz do hnedozelene, podne ako moja mama. alica mala krasne tmavomodre oci, idu jej do siva a tiez sa zjavuju okolo zrenicky take tie zlate ciarky ako pise siima a dominica. 🙂

danulka2
16. dub 2008

ahoj, nas maly sa narodil a bledomodrymi ockami a take mu aj ostali, vobec sa nezmenili. Ja mam zelenomodre a muz zelene.

katka76
16. dub 2008

obaja sa narodili so sedomodrymi ocami, ja mam hnede, manzel modre. malemu sa v 8mesiacoch zmenili na svetlohnede, malej sa menia podla pocasia, niekedy modrejsie, niekedy sede

potulka
17. dub 2008

pokial sa dobre pamatam na zaklady genetiky, ktore sme preberali na gympli v ramci biologie, tak kazdy si v sebe nesieme jeden gen na farbu oci od kazdeho rodica. svetle geny (modre, sede) su submisivne a hnede dominantne. takze ked sa stretne v babatku modry gen od ocka a hnedy od mamy, bude mat urcite hnede oci, lebo hneda "prebije" modru. cize ak ma niekto svetle oci, jeho obaja rodicia musia mat svetle oci. alebo obratene - dvom modrookym rodicom sa nemoze narodit hnedooke dieta. ale zato dvom hnedookym sa moze narodit modrooke dietatko, pretoze mu obaja odovzdali svoj modry gen, ktory sa u nich neprejavil. zelena farba je vraj taka vselijaka, nesie v sebe aj hnede, aj modre/sive dispozicie. 😉

bihan
17. dub 2008

Celkom zábavná stránka pravdepodobnej farby očí 😉 http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eye...

Potulka, nie je to také jednoduché, že hnedé sú dominantné, tak ak jeden z partnerov má hnedé, dieťa bude mať hnedé, lebo potom sú tam ešte všetky možné rodinné predispozície. Moji rodičia majú obaja hnedé, ja mám hnedé, sestra šedé.
V MM rodine majú všetci modré oči, naša malá má zatiaľ modro-šedé, tak uvidíme, či sa to zmení, lebo podľa toho "výpočtu" má pravdepodobnosť 67%hnedé, 16,5%modré a 16,5% zelené.

ronie
17. dub 2008

bihan-já po tom usilovně pátrala-Oli má modré oči a já s manželem hnědé a fakt je náš 😀 a zjistila sem, že se podílí vícero genů, takže ta dominance hnědé barvy není 100%, ale v našem případě je to opravdu rarita, protože modré oči u hnědookých rodičů je pravděpodobnost kolem 7% 😝 😀 Jinak ale moje máma a tchán mají modré nebo spíš šedé oči..

kajule
17. dub 2008

No tak ja mam oci hnedy, MM zelenohnedy a jinac v rodine jsou modry a hnedy tak pul na pul a podle toho nam vychazi, ze Pata ma pravdepodobnost 18,7% modre, 31,2% zelene a 50% hnede. Tak jsem na to zvedava, pac pri narozeni je mel modre, pak se mu barva trochu menila, ale porad to byly odstiny modre a ted je ma uz delsi dobu stejne modry. 🙂
Jinac Bihan diky, je to vazne zajimavy. 😉

regeegen
18. dub 2008

Moja mala keď sa narodila mala očká tmavé,tak sme si mysleli,že či ich nebude mať po niekom z mojej rodiny/všetci máme tmave oči-moja sestra dokonca čierne/.Ja ich mám orieškovohnedé.No časom sa malej očka začali meniť a teraz sme na farbe ako má manžel-zelenkavomodrej.Ešte podotknem,malá sa narodila s vláskami čiernej farby a teraz má totožný odtieň ako mál muž keď bol dieťa. Veď časom uvidime ako sa geny prejavia.

dankaa
18. dub 2008

ahojte nasa Lenka ma sive,ale cez den modrejsie a vecer hnedsie,taký mix,ale musim ju hypnotizovat aby vyhrali hnede,po mame 😀

potulka
18. dub 2008

bihan - jasne, ved ja som ani netvrdila, ze ked ma jeden partner hnede oci, aj babo bude mat automaticky hnede. praveze aj obom hnedookym rodicom sa moze narodit aj modrooke babatko, pretoze kazdy clovek ma v sebe geny dva. takze aj hnedooky clovek moze v sebe niest dispoziciu pre modre oci, hoci navonok sa prejavili hnede, kedze hneda je dominantna. aspon dufam, ze si to spred tych 15 rokov v skole dobre pamatam. 😵

mywiel
18. dub 2008

Ja mam kamaratku ktora ma hnede oci a jej manzel tiez, prve dieta ma hnede oci a druhe ma svetlo modre, tak sme sa smiali ci postar nie je nahodou otec, pokial viem tak sa detom meni farba oci na definitivnu do 1 roku od narodenia. 😀

sstefi
18. dub 2008

našej ivke sa farba nezmenila. mala ich od narodenia čierne 😵 , teraz akurát majú taký "hnedastý nádych" ale nadalej su čierne. sovkra mala také oči, ja mám zeleno hnede(farba sa mi meni, len neviem kedy a od čoho 😅 ) a manžel má hnedé.

tarafa
20. dub 2008

ja mam hnede oci, manzel zelene....maly ma modre ( moj otec a svokra meju modre)

blumka
20. dub 2008

ja mam zelene oci, manze hnede a Terezka ma jedno ocko sivomodre a druhe poovicu sivomodru a druhu polovicu hnedu 😀 😵...takze asi bude hnedoocka 😵

lencici
20. dub 2008

Ja mám hnedé oči a manžel modré. Maličká sa narodila s tmavo tmavo modrimi a teraz má očká po mamičke 😀 teším sa lebo inak je "vraj" celá po tatinovi 😠

lenkabu
21. dub 2008

Naše Vanda měla modré oči po narození,teď šly ještě vic do modra...já mám modrošedé, manžel zelené...chtěla bycha by měla taky zelené, tvar očiček má po manželovi,tak snad seještě zabarví..jinak moje mamka a brácha jsou taky zelenoocí,tak ta šance tam snad je 😉 Jdu mrknout na ten kalkulátor.