Bathory. Videli ste to už?

susik77
17. črc 2008

Ahojte, chystame sa na to do kina. Uz ste na tom boli? Ako sa vam to pacilo?

bubba
10. srp 2008

to asi preto ze si to videla viackrat sa ti ozrejmili scenky 😀 😀

loren
11. srp 2008

mne sa to pacilo 😉

marse
11. srp 2008

Vcera som bola na tom v kine a mala som zimomriavky, najma pri tej scenke, kde vytiahla toho mrtve chlapceka v tom lade, no divne mi bolo ale inak film No. 1, velmi sa mi to pacilo 😉

zelvatko
11. srp 2008

Byla jsem na Bathory asi před 3 týdny.. bylo to naprosto super!!!Velmi se mi to líbilo, už se nemůžu dočkat až to bude na DVD abych si to mohla prohlédnout ještě v klidu doma..

kyri
11. srp 2008

cikyta - jj, taky si myslim, že není potřeba ulpívat na tom, co nás o čachtické učili ve škole - ten film je dobrý právě v tom, že ukazuje, jak často považujeme za "zjevenou pravdu" to, co mohlo být (a dost často i bylo) 100x jinak 😉

bihan
11. srp 2008

Bathory je nakrútená podľa posledných bádaní maďarských historikov, nie podľa legendy 😉

hubka
11. srp 2008

Caute babule, tak ja som tiez vcera bola na bathorycke a musim povedat, ze by som si to este zopakovala, mna ten film velmi nadchol.....i ked niekt Jakubiskove filmy moc nemusim, toto bolo fajn, zasluzil by si ocenenie....Anna Friel v nom bola skvela 😀

Inak aj mna velmi dojala strata chlapceka, kt bol v lade...pre matky dost emotivna scena ☹

buffinko
11. srp 2008

film je super - ako vsetky jakubiskove. ale tvrdit, ze ide o historiu... mnohi historici by nesuhlasili 😅 ( a nesuhlasia...) podla mna v tom treba vidiet skor umelecke ponatie zivota jednej znamej zeny. a velmi dobre 😉

buffinko
11. srp 2008

http://www.markizadnes.sk/clanok-475079-pan-jak... 🙂

to je len jeden priklad, lebo neda mi zareagovat na prispevky v tejto teme, ze ide o nafilmovanu historiu. tu skutocnu pravdu sa uz asi nedozvieme. i ked nejake indicii su - ako napr. korespondencia palatina thurza a pod.

bihan
11. srp 2008

Buffinko, ja som históriu študovala a preto by som si nikdy nedovolila povedať, že je to historický film natočený na základe skutočnosti - v prvom rade kvôli tomu, že historickú skutočnosť nepoznám a dovolím si tvrdiť, že ju nikto nepozná a nesmierne množstvo vecí, ktoré sa učili pred 100r sa dnes učia úplne inak.
Tak isto si dovolím tvrdiť, že Jakubiskov pohľad (ktorý si nevymyslel len tak sám zo vzduchu) je minimálne zaujímavý a "iný". Skôr som schopná aspoň zauvažovať nad tým, že žena, ktorá vlastnila viac majetku ako kráľ, ležala v žalúdku mnoooohým konkurentom, než by som mala bezhlavo uveriť legendám o tom, že bola kanibalka, kúpala sa v krvi a pokojne jej to toľko rokov tolerovali. A tak isto viem, že mučenie v stredoveku bolo najlepším spôsobom, ako dostať z ľudí "svoju pravdu"...

Tak len toľko k "historickému" pozadiu filmu 😉

bubba
11. srp 2008

marse ja som to s tym mrtvym chlapcekom v lade a inymi pod.vecami pochopila ako to,ze autor chcel zdoraznit bathoryckine maxi vysoke IQ kt.pouzivala novinky a praktiky kt.ludia tej doby nepoznali..mne sa to nezdalo preto divne

buffinko
11. srp 2008

zdielam tiez nazor, ze skutocnu pravdu sa uz asi nedozvieme - vid moj predchadzajuci prispevok. po 400 rokoch je to uz velmi tazke. ostava holy fakt, ze historici sa v tejto otazke nezhodnu (vid Kocis, Dvorak atd versus Lengyova, Nadyi).

Jakubisko vychadza prave z nazorov druhej skupiny historikov, cize verzia "bathory - liecitelka, obet komplotu". odbornu poradkynu robila prave pani Lengyova 😉 v kazdom pripade ide o naozaj zaujimavy, novy pohlad, len nie vsetkych historikov. na to som prave chcela poukazat, ze tieto tzv. nove vyskumy su rovnako napadnutelne ako predchadzajuce, kedze rovnako nic nedokazuju, ide len o domienky.

ja sa nepriklanam ani k jednej verzii. verzia, ze bathorycka bola krvilacna bestia je rovnako pravdepodobna ako ta, ze tie dievcata pochovane v cachtickej krypte zomreli v dosledku neuspesneho liecenia a turzo sa snazil o jej majetok (ktory mimochodom prepisala na svoje deti este pred sudnym procesom, cize uz nic nevlastnila). pravda byva zvacsa niekde uprostred. je na kazdom, ktorej "legende" bezhlavo uveri 🙂

buffinko
11. srp 2008

preto pisem "legendy", lebo myslim, ze vyskum pani Lengyovej nie je o nic hodnotnejsi ako Dvoraka alebo Kocisa a rady dalsich. A samozrejme naopak, kazdy to ponal z vlastnej strany ...

no ale Jakubiskov film samozrejme nie je dokument, preto si moze dovolit trochu fantazie 🙂

melory
11. srp 2008

fanatik ci nabozensky ci narodostny bude vzdy len fanatik...nech to bolo uz akokolvek film je velkolepy ako kazde jeho dielo.

marse
11. srp 2008

bubba myslim to v tom zmysle ze vo mne sa odohravali divne pocity ako pohladu matky, inak to bolo tiez zaujimave ze co uz vtedy dokazala vymysliet.

amelie001
12. srp 2008

Nááádherný film.Můj názor

maya01
12. srp 2008

Mne sa ten film veeelmi pacil...Pozrela by som si ho este raz 😉

ivanky
13. srp 2008

Mně ten film taky uchvátil v noci se mi o něm zdálo!Jediné co mně tam nesedlo byl Mádl a Polívka ne tech bruslích atd.Ale jinak supééééééééééér.

radost
13. srp 2008

příběh vydařený byl a taky nechápu, jak si někdo může stát za pravdou, která údajně by měla být, když ji nikdo ani nezná. V každém případě to, že byla Bathory vrah je mnohem zajímavější a lidi tomu věří, protože se jim to tak víc hodí a ne proto, že by se to opravdu zakládalo na pravdě.

k.a.t.k.a.
13. srp 2008

http://www.pluska.sk/slovensko/2008/08/batorick...

mám aj knihu z konca 19st kde sú vypovede všetkých jej sluhov, ktorí ju usvedčujú z tých zverstiev

helcah
13. srp 2008

Radost ale ona s těmi vraždami to je pravděpodně pravda, protože jsou do dneška dochovány dokumenty, které to dokazují, jako např. osobní dopisy a taky se dochoval záznam z výslechu podezřelých. Ten film nemá být podle pravdy, pouze má ukázat člověka i z jiné strany - to si myslím já.

papatko
13. srp 2008

presne tak radost, tiez si myslim, ze nikto dnes nepozna uplnu pravdu. ono aj tie vypovede sluhov mohli byt dosiahnute mucenim v prospech niekoho ineho a nemusia nic znamenat, rovnako ale aj znamenat mozu. a citala som rozhovor s jakubiskom, ten je presvedceny, ze ona vrahynou nebola a tymto filmom vraj chce otvorit oci ludom. neviem, ci sa mu to podari, ja si myslim, ze pravda je niekde uprostred... kazdopadne film je uuuuzasny! 😉

leila.say
13. srp 2008

Já jsem na Bathory byla v kině, už je to dýl ale je to překrásný film. Legendo o Čachtické paní je však trochu jiná, ale je to film a krásnej film a šla bych na něj okamžitě hned..

dadous
13. srp 2008

ja myslim ze legend je vic, tohle byla jedna z verzi ale moc se mi to libilo 🙂

lenadka
15. srp 2008

nemate ziadna link na stiahnutie filmu prosim?

princeznicka2411
20. srp 2008

Ahoj,na Bathory jsem byla a líbilo se mi to hodně,myslím,že je to pěkně udělaný a předčilo to moje očekávání

veronikahel
9. únor 2009

ahojte, ako som sa na bathory tešila, tak ma nakoniec moc nenadchol 😒
zvukovo to tiež nebolo dobre, dosť hlasná hudba, zvuky a dialógy som ledva počula...
najviac sa mi tam páčil Polívka a Mádl 😎

lorin11
9. únor 2009

Videla som ten film a tiež sa mi páčil. 🙂 Aj kede teda bolo to iné ako sa píše v knihách 🤐

roasha
9. únor 2009

nech uz to bolo akokolvek 😕 ........tento film povazujem za Jakubiskovo vrcholove dielo,a je skoda,ze "nepreplavalo ocean" 😒

zuzana2580
9. únor 2009

www.itelka.com .....tam sa da Bathory pozriet v hororoch je to ale tusim nie stiahnut 😉 😉 😉