Batole zlobí psa a ten na něho vrčí. Co dělat?

klematis
3. říj 2010

Zdravím všechny maminky a chtěla bych poprosit o radu, máme psa a rok a půl starého kloučka, ještě donedávna bylo všechno v pohodě, ale malý poslední dobou psa pořád zlobí, nijak mu neubližuje, jen za ním chodí do pelíšku, poplácává ho, občas ho chytne třeba za kůži, ale není to nic hrozného, rozhodně mu nezpůsobuje žádnou bolest, nebo aspoň ničeho jsem si nevšimla, jenže i tak to pes nese strašně těžce, dřív na malého jen zavrčel a bylo to, jenže teď vrčí jen se malý přiblíží na metr a už po něm párkrát "vystartoval" aby ho vystrašil, jenže včera už po něm vystartoval tak, že ho sekl zubama po tvářičce a dnes ho chytl za ruku, nic se nestalo, bylo to jen výstražné a malý má "jen" škrábanec , ale stalo se to, bojím se, aby se situace nějak nevyhrotila a jednou se nestalo něco vážného, snažím se je hlídat, ale nemůžu být pořád u všeho. Máte někdo podobnou zkušenost a radu co dělat? Zatím bych nerada dělala nějaké radikální rozhodnutí. Díky moc za rady 🙂

arietiska
3. říj 2010

A můžu se zeptat co je to za plemeno?

katchi
3. říj 2010

@klematis snad trochu poradim - v prve rade nedovolte synovi, aby za psem chodil do nebo k jeho pelisku. To by melo byt misto, kde se pes citi v bezpeci. Myslim, ze v roce a pul uz syn pozna, kdyz reknete, ze neco nesmi. Pokud si chce s pejskem hrat nebo ho treba pohladit, tak psa zavolejte k sobe a pod dohledem umoznete kontakt. A naucte psa, ze pokud se mu neco nelibi, holt musi vyklidit pozice a uklidit se z dosahu maleho, nejlepe zase do pelisku. Psa netrestejte, on se jen brani, urcite to neni agresivitou.
Jeste se zeptam, co je to za plemeno a jak je pes stary?
Sice miminko teprve cekame, ale kamaradka ma stejne stareho syna jako vy a k tomu doma dva psy a tohle spolehlive funguje.

petulka77
3. říj 2010

@klematis A jak se pes choval až do teď? Žárlil někdy nebo ho dítě nezajímalo a teď ho jen prudí a ten na to nemá trpělivost?
Já mám podobný problém, ale zatím došlo jen na zavrčení a výstražné chňapnutí (opakovaně)... Teď je klid, ale to jen proto, že obě dostaly za uši, malé jsme furt opakovali, že pejska může jen hladit, nic jiného a fence, že se nesmí ohánět. Fenka to vyřešila tak, že se malé vyhýbá a zdrhá nám dolů k mým rodičům. Doufám, že časem se to zlepší, ale chce to čas, než dítě povyroste a přestane psa prudit. Ovšem také mám strach a kdykoliv se ocitnou blízko sebe, tak je pořád sleduju a komanduju, aby k něčemu nedošlo. Vy asi budete muset pejskovi přestěhovat pelíšek někam do kouta a trvat na tom, že tam dítě prostě nesmí a pokud to nepůjde, tak pejskovi dát pelíšek třeba do ložnice nebo do ohrádky, prostě někam kde bude mít svůj klid a dítě na něj nebude moci a přežít takhle to nejhorší období, než dítě začne respektovat zákaz přibližování. Psa je třeba také usměrnit, ale pokud se bude cítit ohrožen, tak takhle prostě reagovat bude. Učte dítě v klidu pejska hladit a psa aby držel, byl v klidu a věděl, že takhle se mu nic nestane.

petulka77
3. říj 2010

@katchi Tak vidím, že jsme se krásně shodly 😉

k.ate
3. říj 2010

@klematis já nemám zkušenosti přímo z domu, tam, kde bydlíme svoje psisko mít nemůžu, takže je u babičky (které pesan minulý prázdniny umřel), ale i tak, když se s malým potkaj, malej má tendence za psicí lézt a otravovat ji. Já se jednak snažím, aby ji malej moc neprudil a ona zas na druhou stranu vyklízí pozice a schovává se tam, kam malýho nepustím já, aby jí dal pokoj.
Ale já jí nikdy netolerovala vrčení, ať se dělo cokoliv, prostě byla (a pořád ještě je) naučená, že problémy řeším já... 😕 Těžko radit. Každopádně bych se snažila dbát na to, aby malej za psem do pelíšku prostě nelezl, aby pes měl jistotu, že když se tam "uklidí", nikdo ho tam nebude otravovat...

klematis
autor
4. říj 2010

Ahojky, je to voříšek z útulku a má 3,5 roku, mám ho 3 roky. když se malý narodil, tak nadšený z toho moc nebyl, ale tak nějak to toleroval, ale právě poslední dobou nesnese, když se malý k němu přiblíží, malému pořád říkám, že musí pejska nechat, ale moc to nepomáhá, asi budu muset trochu "přitvrdit", máme malý domek a právěže to máme tak řešené, že pes se v podstatě nemá kam schovat, má svůj pelíšek, ale tam malý právě chodí. Pes před ním utíká, ale malý ho umí občas pronásledovat a pak to tak dopadne. Budu malého víc hlídat a nepouštět ho k pelechu. 🙂

jindri
4. říj 2010

klematis: já bych asi začala tím, že bych se zaměřila na správnou hierarchii ve smečce. Já bych to nebrala tak, že pes má právo se takhle ohradit, od toho jsou alfy ve smečce, aby řešili problémy.
Trvala bych na takových těch základech: já jdu první do dveří, já první jím, na procházkách si já určuji kterým směrem a kam jdeme, pes nebude ležet na vyvýšených místech, hry budu začínat a končit já. Do toho všeho bych zakomponovala cvičení poslušnosti.
To by byla jedna stránka věci, druhá: syn by zásadně nesměl psa rušit v pelíšku, tam se musí pes cítit bezpečně a neměl by mu asistovat u jídla. Naopak bych třeba zavedla pro urovnání vztahů, že by syn přinesl psovi jídlo na místo. Taky bych se zaměřila, aby si pes spojil hezké chvilky se synem. V jeho přitomnnosti pejska hladit, odměňovat ho, ale ne zadarmo - až po nějakém povelu.
... jinak s vrčením mám taky zkušenost, teď už se to cca 1/2 roku neobjevilo - řešily jsme to fyzickým potrestáním a ignorací v zavřené místnosti. Teď když dcera po psovi jde, fenka běží se k nám schovat a my dcerce zabráníme, aby na ní např. najížděla kočárkem - oblíbená zábava 🙄
Hodně štěstí, rozhodně to nezanedbejte a pokud neuvidíte zlepšení, obraťte se na nějakýho psího odborníka. Nejlepší je vás vidět naživo a konkrétně poradit. 😉

klematis
autor
4. říj 2010

@jindri díky za rady, co se týče psa a jeho poslušnosti, tak v podstatě s tím žádné problémy nejsou, mě respektuje a miluje, když jí, tak se syna snažím držet co nejdál, horší je to s tím pelíškem, to je asi nějaké magické místo, které malého prostě pořád táhne, takže pes svůj klid nemá. Jinak co se týče jídla, tak malý mu dává pamlsky a když malý jí, tak to jsou najednou nejlepší kamarádi, to už psovi nevadí jeho přítomnost, hlavně, že něco dostane. Rozhodně na jejich vztahu zapracuju a doufám, že se to zlepší. 🙂

jindri
4. říj 2010

@klematis: třeba to tedy nemusí být problém v respektování smečky, ale jak často bývá u útulkových psů přílišná příchylnost k pánovi. Třeba může mít pocit, že se mu tak nevěnuješ a jako platí u dětí, kdo si hraje nezlobí, může tímto dávat najevo svou nelibost. Ale to jsou mé doměnky 😉 ... tím chci říct, že by bylo dobré pátrat po prapůvodní příčině a když ta se odstraní, vše bude ok.
Naše dcera do pelechu leze taky a čím víc zakazujeme, tím to dělá víc. 😖 ... snažíme se neustupovat, ale asi to znáš sama .....

klematis
autor
4. říj 2010

@jindri no je pravda, že se mu nevěnuju jak dřív a on je takový závislák 🙂

jabber
4. říj 2010

Ahoj, tak já si myslím, že psa prostě jenom normálně štve, že má toho malého dvounohého 'tvora' 😀 pořád za zadkem a že před ním nemá úniku a chvíli klidu. Takže bych se snažila psovi zajistit nějaký koutek, kde by měl svoje soukromí a prcka pořád hlídat, aby dal psovi pokoj. On ten pes je pro dítě v tomhle věku velké lákadlo, ale to brzo přejde a pak už bude všechno ok, jen vydržet 😉 🙂

klematis
autor
5. říj 2010

jj, budu malého víc hlídat a psovi pořídím nějakou boudičku do které se bude moct schovat 🙂

jindri
5. říj 2010

@klematis: moje fenečka je taky na mě dost závislá, bývalo normální, že se mnou chodila i na wc, pořád byla se mnou, všude jsem jí brala .... teď už to taky není, co to bývalo, snažím se, ale to odsunutí na druhou kolej je znát. U ní se to projevilo tím, že už není tak poslušná. Přivolání jsme měli suprový od čehokoliv, teď musím volat vícekrát.

bublina09
5. říj 2010

Přidám se se svou zkušeností. Taky se osvědčilo pelech přesunout do jiné místnosti než je obývák. Ale dveře bývají otevřené takže i tak musím být ve střehu. Také je u nás někdy na programu zavrčení, ale řešíme to stejně jako @jindri, dostane po čumáku a řeknu ať jde pryč. A samozřejmě taky vynadám malému, aby jí nechal na pokoji. Příčinou je to, že se jí nevěnuju tak jako dřív. To jsem sice přišla z práce po 8 hod, ale hned jsem vyrazily ven na dlouhou vycházku. Teď se to s kočárem nedá (polňačky) a pěšky by jsme šli tak 4 hodiny. Jak to řešíte? Nosíte děti v krosně? Nebo venčí manžel? Nebo zůstane dítě doma s někým a vy jdete venčit?
Díky za plodnou debatu

🙂

kacafoj
5. říj 2010

Pro dítě je dobré, když vidí, že pes okamžitě negativně reaguje na to,co mu udělá. Hlavně, aby se nestalo něco vážnějšího, to chce pak hodně hlídat. Mám dva retrívry a batole, oni si toho nechají hodně líbit, třeba náš kocour dítě kousne, když ho různě tahá. tak si dítě dává pozor. Taky si myslím, že by pes neměl být z dítěte vystresovaný, to pak může udělat ledascos, mám psy zamčené na chodbě, venku pak běhají spolu, to mu utečou.

jindri
6. říj 2010

no to je výhoda mít psy kam uklidit, my máme malý byt, takže tu máme k sobě hodně blízko 😀 ... jen u ložnice, kde má pes pelech jsme udělali vrátka .... jenže to dcera bere jako největší zradu a šíleně se vzteká 😀 🙄

@bublina09: já zdědila po švagrové kočár, který měl velká nafukovací kola, takže s tímhle kočárem jsem zvládla jakýkoliv terén - taky podle toho vypadá 😅 - pak jsem občas nosila v Manduce, ale to mě brzo rozbolely záda. Co ale dcerka začala chodit, moc toho nenachodíme, úsek, co se dá zvládnout za pár minut jdeme třeba hodinu. Takže beru balónek a fenka aportuje, baví jí to a aspoň se unaví. 😉

bublina09
6. říj 2010

Já jsem teď zavedla nové pravidlo - pes nesmí nahoru po schodech do patra. Využila jsem toho, že jsme instalovali zábranu na schody kvůli dítěti. Takže ve výsledku se tady všichni motáme taky na malém prostoru. Pelech má v kumbále (cca 10m čtverečních), ale je mi líto, že je tam taková separovaná. Co ale nadělám, že...

@jindri aportuje taky, ale když je hnusně a prší a je bláto tak na to kašlu a jdem normálně po chodnících. Mojí momentální starostí jsou netolerantní odpůrci psů a pejskařů, to mi vadí. Ale to asi nám všem.